Χερουβικόν σε ήχο Βαρύ εκ του ΓΑ

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι Πρωτοψάλτες-Λαμπαδάριοι -μουσικολόγοι και γενικά φίλοι της Βυζαντινής Μουσικής χαίρετε.
Ψάχνω Χερουβικό σε 'ηχο βαρύ εκ του Γα.Λειτουργικά του ιδίου έχω βρεί στο βιβλίο του κ. Δημοσθένους Παικόπουλου,και μου αρέσουν θα ήθελα και το χερουβικό για να είναι ολοκληρωμένα.Αν δεν υπάρχουν και κάποιος μουσικοσυνθέτης θέλει και μπορεί να γράψει,Θα του είμαι υπόχρεως.
Ευχαριστώ .

Γιώργος Παλιούρας
 
Last edited by a moderator:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Με είχε απασχολήσει το θέμα παλιότερα. Ο στιχηραρικός βαρύς εκ του γα δεν ταιριάζει για παπαδικός- και θα καταλήξει σε ένα αλλότριον άκουσμα... Τη μόνη προσπάθεια που είχα εντοπίσει ήταν στο βιβλίο της λειτουργίας του Μουσικοδιδασκάλου και Πρωτοψάλτου Πατρών, κ. Σπύρου ( ; ) Γεωργακόπουλου. Ίσως υπάρχουν κι άλλες τέτοιες συνθέσεις.

Δ.

Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι Πρωτοψάλτες-Λαμπαδάριοι -μουσικολόγοι και γενικά φίλοι της Βυζαντινής Μουσικής χαίρετε.
Ψάχνω Χερουβικό σε 'ηχο βαρύ εκ του Γα.Λειτουργικά του ιδίου έχω βρεί στο βιβλίο του κ. Δημοσθένους Παικόπουλου,και μου αρέσουν θα ήθελα και το χερουβικό για να είναι ολοκληρωμένα.Αν δεν υπάρχουν και κάποιος μουσικοσυνθέτης θέλει και μπορεί να γράψει,Θα του είμαι υπόχρεως.
Ευχαριστώ .

Γιώργος Παλιούρας
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Με είχε απασχολήσει το θέμα παλιότερα. Ο στιχηραρικός βαρύς εκ του γα δεν ταιριάζει για παπαδικός- και θα καταλήξει σε ένα αλλότριον άκουσμα... Τη μόνη προσπάθεια που είχα εντοπίσει ήταν στο βιβλίο της λειτουργίας του Μουσικοδιδασκάλου και Πρωτοψάλτου Πατρών, κ. Σπύρου ( ; ) Γεωργακόπουλου. Ίσως υπάρχουν κι άλλες τέτοιες συνθέσεις.

Δ.

Ο κ. Σπυρος Γεωργακοπουλος ειναι α' ψαλτης του Αγ. Νικολαου Πατρων με πολυ συγγραφικο εργο. Ειναι και ο πρωτος μου δασκαλος.

τωρα, οσον αφορά το αλλότριον ακουσμα δε μπορω να συμφωνησω και τοσο πολυ. Ισως καλυτερα να το χαρακτηριζαμε "ασυνηθιστο". Επειδη δεν υπάρχουν πολλες μελωδικες γραμμες στον ηχο αυτο, γι αυτο και εχει πολλες επαναληψεις θεσεων. Προφανως και οι παλαιοι δεν εγραψαν στον ηχο. Ριξτε μια ματια στα κεκραγαρια του Ιακωβου. Ο βαρυς ειναι εκ του γα αλλά γα βλεπεις μονο οταν αρχιζει και οταν τελειωνει. Ολο το αλλο ειναι πλ του Α.

ΥΓ. Αν το βρω που το καταχωνιασα, θα προσπαθησω να το ανεβασω.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ισως καλυτερα να το χαρακτηριζαμε "ασυνηθιστο". Επειδη δεν υπάρχουν πολλες μελωδικες γραμμες στον ηχο αυτο, γι αυτο και εχει πολλες επαναληψεις θεσεων. Προφανως και οι παλαιοι δεν εγραψαν στον ηχο. Ριξτε μια ματια στα κεκραγαρια του Ιακωβου. Ο βαρυς ειναι εκ του γα αλλά γα βλεπεις μονο οταν αρχιζει και οταν τελειωνει. Ολο το αλλο ειναι πλ του Α.
+1

Δεν είναι και πολύ ασυνήθιστο πάντως στους παλαιούς. Ο Κουκουζέλης έχει ένα στίχο στην Μεταμόρφωση σε βαρύ εκ του Γα (τι βαρύ δηλαδή, όλο έξω πρώτος είναι). Κάπου το είχα ανεβάσει παλαιότερα, αλλά τώρα δεν το βρίσκω...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα. Μια μικρή διευκρίνιση: μίλησα για αλλότριον άκουσμα στον ανύπαρκτο ουσιαστικά παπαδικό βαρύ εκ του γα όπως τον εννοούμε σήμερα.. Όσο για τα Κεκραγάρια- Πασαπνοάρια του Ιακώβου που δεν είναι σε παπαδικό είδος, έχεις ακούσει τον Πρίγγο να ψάλλει το Αινείτε των αίνων του Ιακώβου σε βαρύ; Μέχρι σχεδόν το τέλος, αναρωτιέσαι τί ήχος μπορεί να είναι...

Ο κ. Σπυρος Γεωργακοπουλος ειναι α' ψαλτης του Αγ. Νικολαου Πατρων με πολυ συγγραφικο εργο. Ειναι και ο πρωτος μου δασκαλος.

τωρα, οσον αφορά το αλλότριον ακουσμα δε μπορω να συμφωνησω και τοσο πολυ. Ισως καλυτερα να το χαρακτηριζαμε "ασυνηθιστο". Επειδη δεν υπάρχουν πολλες μελωδικες γραμμες στον ηχο αυτο, γι αυτο και εχει πολλες επαναληψεις θεσεων. Προφανως και οι παλαιοι δεν εγραψαν στον ηχο. Ριξτε μια ματια στα κεκραγαρια του Ιακωβου. Ο βαρυς ειναι εκ του γα αλλά γα βλεπεις μονο οταν αρχιζει και οταν τελειωνει. Ολο το αλλο ειναι πλ του Α.

ΥΓ. Αν το βρω που το καταχωνιασα, θα προσπαθησω να το ανεβασω.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι και το ιδιόμελο του κατανυκτικού εσπερινού "Ο τον αμπελώνα" το οποίο υποτίθεται ότι είναι βαρύς εκ του γά, αλλά αλλάζουν 100 ήχοι μέσα.
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Καλημερα,

Ανεβαζω το χερουβικο περι ου ο λογος.

ΥΓ για παρει τελος και η αγωνια του Παναγιώτη!

ΥΓ. Εφτασα και τα 100 μηνυματα...
 

Attachments

  • Χερουβικο Σπ Γεωργακοπουλου ηχ βαρυς Γα 1.jpg
    35.6 KB · Views: 553
  • Χερουβικο Σπ Γεωργακοπουλου ηχ βαρυς Γα 2.TIF
    643.7 KB · Views: 485
  • Χερουβικο Σπ Γεωργακοπουλου ηχ βαρυς Γα 3.jpg
    39.1 KB · Views: 341
  • Χερουβικο Σπ Γεωργακοπουλου ηχ βαρυς Γα 4.jpg
    37.5 KB · Views: 227
  • Χερουβικο Σπ Γεωργακοπουλου ηχ βαρυς Γα 5.jpg
    34.1 KB · Views: 237

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Καλημερα,

Ανεβαζω το χερουβικο περι ου ο λογος.

ΥΓ για παρει τελος και η αγωνια του Παναγιώτη!

ΥΓ. Εφτασα και τα 100 μηνυματα...

Αγαπητέ κ ΜΕΤΖΑ σε ευχαριστώ και εγώ που έκανες τον κόπο να ανεβάσεις το χερουβικό σε ήχο βαρύ εκ του ΓΑ.Άλλωστε ήταν και δική μου επιθυμία.
Γιώργος Παλιούρας
 
Last edited by a moderator:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ερώτηση: το χερουβικό γιατί δεν είναι Γ΄ ήχος? Δεν μου θυμίζει βαρύ στιχηραρικό των παλαιών αλλά ίσως Γ΄ πχ Φωκαέως ή άλλο.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος παρακαλώ.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Υπάρχει Ευάγγελε, κάτω από τις εικόνες στη σειρά (4) υπάρχει αρχείο ΤΙFF, η σελίδα 106.

Ερώτηση: το χερουβικό γιατί δεν είναι Γ΄ήχος? Δεν μου θυμίζει βαρύ στιχηραρικό των παλαιών αλλά ίσως Γ΄πχ Φωκαέως ή άλλο.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος παρακαλώ.

Επισυνάπτω για διευκόλυνσή σας το πιό πάνω χερουβικό σε pdf και σε μέγεθος Α4, όπως το επεξεργάσθηκα από το πιο πάνω αρχικό .
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια
 

Attachments

  • 01 Xerouviko vareos ek tou Ga.pdf
    261.3 KB · Views: 942

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Έχω μια απορία, στο τέλος ο Διάκονος θα κάνει αιτησεις σε Τρίτο ή σε Βαρυ εκ του ΓΑ, αφού από την όλη μελωδική γραμμή κ πορεία του μέλους, δε φαίνεται πουθενά ότι πρόκειται για Βαρύ ήχο;;; περισσότερο κάνει για Τρίτο με κάποιες νεες θέσεις σε σχεση με τα κλασσικά, αλλά κ "αοράτως" αντιγραμμενο από του Γρηγ, σε 3ο ήχο...
επιμένω προσωπικά στο του Φωκαέως από τον ΖΩ.....:wink:
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Νίκο,

Δες ερώτησή μου λίγο πιο πάνω...

το ίδιο λέμε, αν καταλαβαίνω σωστά Ελληνικά.:wink:
κ επιμένω ότι δε θυμίζει Βαρύ για τους λόγους που προανέφερα(λίγους-καλούς).
Νομίζω ότι στην Παπαδική δε χρησιμοποιήθηκε ο Βαρύς εκ του ΓΑ. αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος....
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι Πρωτοψάλτες-Λαμπαδάριοι -μουσικολόγοι και γενικά φίλοι της Βυζαντινής Μουσικής χαίρετε.
Ψάχνω Χερουβικό σε 'ηχο βαρύ εκ του Γα.Λειτουργικά του ιδίου έχω βρεί στο βιβλίο του κ. Δημοσθένους Παικόπουλου,και μου αρέσουν θα ήθελα και το χερουβικό για να είναι ολοκληρωμένα.Αν δεν υπάρχουν και κάποιος μουσικοσυνθέτης θέλει και μπορεί να γράψει,Θα του είμαι υπόχρεως.
Ευχαριστώ .

Γιώργος Παλιούρας

Επισυνάπτω για τον κ. Γιώργο Παλιούρα, για όποιον φυσικά ενδιαφέρεται, Χερουβικόν Βαρέος ήχου εκ του Γα, για τα όμόηχα λειτουργικά του κ. Ι. Κεχαγιόγλου, το οποίο συνέθεσεν ο Φίλος μου Αναστάσιος Ι. Καγκαράς, Καθηγητής Ευρωπαϊκής και Βυζαντινής μουσικής, και Πρωτοψάλτης στον Καθεδρικό Ναό Αγίου Νικολάου Κοζάνης, και το προσφέρει δι εμού στο Ψαλτολόγιο.
Η αντιγραφή έγινε από εμένα τον Βασίλη Κιαμηλίδη με το γνωστό πρόγραμμα Μελωδός του κ. Σάββα Παπαδόπουλου,Πτολεμαϊδα , www.melodos.com . (Ευελπιστώ τα της αντιγραφής λάθη να είναι περιορισμένα )
Επίσης για διευκόλυνση ως προς την ακρόαση επισυνάπτω το σχετικό ηχητικό του Μελωδού, καθώς και την σχετική παραλαγή.
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια
 

Attachments

  • Παραλλαγή Χερ. Βαρέος εκ του Γα t.pdf
    410.8 KB · Views: 453
  • Xerouvikon Bareos ek tou GA .pdf
    417.5 KB · Views: 731
  • Xerouvikon Bareos ek tou GA.mp3
    3 MB · Views: 372

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Επισυνάπτω για τον κ. Γιώργο Παλιούρα, για όποιον φυσικά ενδιαφέρεται, Χερουβικόν Βαρέος ήχου εκ του Γα, για τα όμόηχα λειτουργικά του κ. Ι. Κεχαγιόγλου, το οποίο συνέθεσεν ο Φίλος μου Αναστάσιος Ι. Καγκαράς, Καθηγητής Ευρωπαϊκής και Βυζαντινής μουσικής, και Πρωτοψάλτης στον Καθεδρικό Ναό Αγίου Νικολάου Κοζάνης, και το προσφέρει δι εμού στο Ψαλτολόγιο.
Η αντιγραφή έγινε από εμένα τον Βασίλη Κιαμηλίδη με το γνωστό πρόγραμμα Μελωδός του κ. Σάββα Παπαδόπουλου,Πτολεμαϊδα , www.melodos.com . (Ευελπιστώ τα της αντιγραφής λάθη να είναι περιορισμένα )
Επίσης για διευκόλυνση ως προς την ακρόαση επισυνάπτω το σχετικό ηχητικό του Μελωδού, καθώς και την σχετική παραλαγή.
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια

Αγαπητέ φίλε Βασίλη,σε ευχαριστώ για όλες τις διεργασίες,το ενδιαφέρον που έδειξες και τον κόπο που έκαμες προκειμένου να πραγματοποιηθεί η επιθυμία μου και και δι εμού φαντάζομαι και πολλών άλλων συναδέλφων και μη, ώστε να ανεβεί στο τόσο φιλόξενο forum το χερουβικό βαρέως ήχου εκ του ΓΑ.
Θα ήθελα να μεταφέρεις τις ευχαριστίες μου στον συνθέτη του εν λόγω χερουβικού, φίλο σου Πρωτοψάλτη και καθηγητή Β.&Ε.Μ κ.Αναστάσιο Καγκαρά.
Εύχομαι ο Άγιος και καλός Θεός να σας χαρίζει υγεία ατομική ,οικογενειακή και δύναμη να υμνείτε καλλικέλαδα τα μεγαλεία του .
Γιώργος Παλιούρας
 
Top