Χερουβικόν πλ.δ΄

Μια φορά και ένα καιρό ήταν ένα παληκάρι που ήθελε να πάει από το χωριό στην πόλη. Ακολούθησε λοιπόν το μονοπάτι μέσα στο δάσος για να φτάσει στον προορισμό του. Ξαφνικά όμως εμφανίστηκε ο Ρομπέν των δασών και του είπε ότι δεν μπορεί να περάσει από αυτό το μονοπάτι γιατί το έχει αγοράσει αυτός και πρέπει να πληρώσει αν θέλει να συνεχίσει το ταξίδι του. Έτσι το παληκάρι αναγκάστηκε να γυρίσει πίσω και να είστε σίγουροι ότι θα βρει άλλο μονοπάτι για να φτάσει στον προορισμό του.
 
Last edited:
P

ptz

Guest
Μου έδωσαν πριν χρόνια μια ηχογράφηση σύντομου χερουβικού σε πλάγιο του τετάρτου από τον Άρχοντα με τα στοιχεία "Κωνσταντινούπολη 1957" χωρίς παραπάνω λεπτομέρειες. Το ανεβάζω. Καλή ακρόαση
Υ.Γ. Προσέξτε το λιτό Τριάδι με φθορά πλαγίου δευτέρου (θέση Πέτρου Πελοποννησίου) πόσο ταπεινό και συνάμα κατανυκτικό είναι.

-Αγαπητέ συνάδελφε[Νικόλαε], ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ. Μία από τις καλλίτερες ηχογραφήσεις που έχω ακούσει.ΑΥΤΟΣ είναι ο Δάσκαλος.Η επιτομή του Πατριαρχικού ψαλσίματος.Μήπως υπάρχει και κάτι άλλο από την ίδια ηχογράφηση? Πάντως χίλια ευχαριστώ.Π.ΤΖ.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Υπάρχει και εξαιρετική καταγραφή του ίδιου χερουβικό από τον αγαπητό κ. Γιάννου εδώ. Η ημερομηνία που δίδεται είναι 1961 στον Ι. Ν. Προφήτου Ηλία στο Σκούταρι.

Δ.
 
Θα κοιτάξω κύριε Παναγιώτη για άλλες ηχογραφήσεις γιατί από Σκούταρι νομίζω έχω και άλλα! Φίλε κύριε Γιάννου εξαιρετική καταγραφή!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μου έδωσαν πριν χρόνια μια ηχογράφηση σύντομου χερουβικού σε πλάγιο του τετάρτου από τον Άρχοντα με τα στοιχεία "Κωνσταντινούπολη 1957" χωρίς παραπάνω λεπτομέρειες. Το ανεβάζω. Καλή ακρόαση
Υ.Γ. Προσέξτε το λιτό Τριάδι με φθορά πλαγίου δευτέρου (θέση Πέτρου Πελοποννησίου) πόσο ταπεινό και συνάμα κατανυκτικό είναι.

Το Χερουβικο (1961) υπαρχει στο σιντι υπ αρ 9 που εχει εκδωσει ο κ. Τσιουνης . Καλο ειναι να αποσυρθει .
 
Last edited:
P

PANROUST

Guest
Άρα η ηχογράφηση είναι το 1957 ή 1961 και πάνω;
 
P

ptz

Guest
Το Χερουβικο (1961) υπαρχει στο σιντι υπ αρ 9 που εχει εκδωσει ο κ. Τσιουνης . Καλο ειναι να αποσυρθει .

Και οι κατεβασαντες αυτό?Αποδοχή προ.ι.όντων?Ομως η πνευματική κυριαρχία επί της παρτιτούρας του φίλου Ν.ΓΙΑΝΝΟΥ είναι αναμφισβήτητη.Νίκο άψογη μεταφορά.Εύγε.Και κάτι παραπολιτικό.Τον ρωτούσα "Δάσκαλε καμιά κασσέτα δεν σκέφθηκες να βγάλεις?''.Απάντηση:''Αφού τάχουν όλα.Δεν βλέπεις καθε Κυριακή?50 μαγνητόφωνα είναι.Εξ'άλλου πως θα τις πουλάω?στη λα.ι.κή?''.Ηταν βλέπετε η εποχή της πώλησης κασσετών πανταχόθεν και παντοιοτρόπως.Αξέχαστε Δάσκαλε......Π.ΤΖ
 
Top