Χερουβικόν πλ. α΄ Γρηγορίου Πρωτοψάλτου

Στο χερουβικό του πλ α του Γρηγορίου , συγκεκριμένα στην λέξη " αποθώμεθα" επισημάνθηκε μια διαφορετική καταγραφή .
Ενώ ο Χουρμούζιος από ότι φαίνεται ακολουθεί την γραφή του Γρηγορίου , στις μεταγενέστερες εκδόσεις , η θέση αλλάζει .
(στην ανθολογία του ο Χουρμούζιος το ίδιο γράφει απλώς δεν την είχα κοντά να την σκανάρω . )

Πρόκειται για διαφορετική εκδοχή , διαφορετική ερμηνεία , διασκευαστική διάθεση; ( και από ποιον ) .
Εγώ θέτω έναν προβληματισμό . Παραθέτω και παραδείγματα που βρήκα πρόχειρα .
Αναμένω τις απόψεις των ειδικών.
 

Attachments

  • fokaea.pdf
    244.9 KB · Views: 122
  • grigoris 1.pdf
    54.7 KB · Views: 91
  • kokinogorgous.pdf
    618.2 KB · Views: 89
  • pandekti 1.pdf
    48.9 KB · Views: 68
  • νέο μουσ εγχ Δ.Ι.Πρωτ 1884.pdf
    21.3 KB · Views: 70

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ελλείψει άλλου ενδιαφερόμενου προς το παρόν...

Η αίσθησή μου (για να γράψουμε και κατά τα πρότυπα του ΕΣΡ) είναι ότι η γνήσια θέση βρίσκεται στον Γρηγόριο και στην κοκκινογοργούσα ανθολογία. Δεν έχω κάποιο άλλο παράδειγμα με την μουσική αυτή φράση στο μυαλό μου αυτή τη στιγμή για διασταύρωση, απλά αισθητικά έτσι μου "κολλάει" όσο φυσικά γελοίο κι αν φαίνεται κάτι τέτοιο. Στο πρώτο παράδειγμα του Φωκαέως, το δίγοργο φαίνεται για τυπογραφικό λάθος, ενώ στα παραδείγματα της Πανδέκης και του μουσικού εγχειριδίου μάλλον η θέση "μαγειρεύεται" για να αποφευχθεί ο Δί, ο οποίος όμως - είτε μας συμφέρει είτε όχι - αποτελεί ορθώς μέρος της φράσης ως εξήγηση του στρεπτού.
 
Last edited:
Top