[Ψάχνω] Χερουβικόν α' ήχος εκ του Κε

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Μιας και αναφέρθηκε κάπου στο ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟΝ η ύπαρξη παλαιών Χερουβικόν σε ήχο α' με βάση των Κε άνοιξα αυτό το ΘΕΜΑ.
Αν έχει κάποιο μέλος υπόψη του τέτοιες συνθέσεις και μπορεί να ανεβάσει κάτι... :rolleyes:
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Μιας και αναφέρθηκε κάπου στο ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟΝ η ύπαρξη παλαιών Χερουβικόν σε ήχο α' με βάση των Κε άνοιξα αυτό το ΘΕΜΑ.
Αν έχει κάποιο μέλος υπόψη του τέτοιες συνθέσεις και μπορεί να ανεβάσει κάτι... :rolleyes:

Νομιζω οτι εχει ο Πετρος ο Μπερεκετης (στα απαντα). Ομως αν θυμαμαι καλα ειναι πολύ μεγάλα και δεν ψαλλονται σε συνηθισμένες λειτουργιες...
δυστυχως ομως δεν τα εχω.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Νομιζω οτι εχει ο Πετρος ο Μπερεκετης (στα απαντα). Ομως αν θυμαμαι καλα ειναι πολύ μεγάλα και δεν ψαλλονται σε συνηθισμένες λειτουργιες...
δυστυχως ομως δεν τα εχω.

Ο Μπερεκέτης έχει Κοινωνικά εκ του Κε αλλά όχι Χερουβικά.
Τα Κοινωνικά πάντως λέγονται άνετα
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Έχει ο Γερμανός Νέων Πατρών μια θαυμάσια σύνθεση αλλά λόγω του μήκους μπορεί να ψαλλεί μόνο όταν ο ιερέας θα τελέσει την προσκομιδή την ώρα του χερουβικού ύμνου(παλαιά τάξη)...το είχε πει η ΕΛ.ΒΥ.Χ. στα Ιεροσόλυμα σε μια πανορθόδοξη θ.λειτουργία...υπάρχουν και άλλα βέβαια αλλά σαν και αυτό....κανένα...:eek:
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Είναι κακό να γλυκαινεις και να μη δίνεις.
ανεβασέ το.
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Ο Μπερεκέτης έχει Κοινωνικά εκ του Κε αλλά όχι Χερουβικά.
Τα Κοινωνικά πάντως λέγονται άνετα

Τα κοινωνικά τα εχω υπ όψιν και εχω ψάλλει στην εκκλησια ενα του Μπερεκετη εκ του Κε.
Νομιζα οτι εχει και χερουβικα...:(
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Είναι κακό να γλυκαινεις και να μη δίνεις.
ανεβασέ το.
Αδελφέ συγνώμη αλλά δεν έχω "ευλογία" να το ανεβάσω λόγω του ότι είναι χειρόγραφο...αν προλάβω κάποια στιγμή και το αντιγράψω θα το ανεβάσω(από το χέρι μου γραμμένο δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα)...
 

petros

Παλαιό Μέλος
Αδελφέ συγνώμη αλλά δεν έχω "ευλογία" να το ανεβάσω λόγω του ότι είναι χειρόγραφο...αν προλάβω κάποια στιγμή και το αντιγράψω θα το ανεβάσω(από το χέρι μου γραμμένο δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα)...

Μια σύντομη δοξολογία σε Αγια στην κρίση όλων σας.
Δεν έχουμε δυστυχώς όλοι την δυνατότητα να ψέλνουμε τις αργές δοξολογίες, ιδιαίτερα της εορτής του Σταυρού.
Επειδή δεν έχω υπόψη μου καταγεγραμμένες αντίστοιχες δοξολογίες, την κατέγραψα.
Είναι μια (απλή) φιλότιμη προσπάθεια και τίποτα παραπάνω... για να μην παρεξηγούμε.

:wink: καλημέρα


[Σημείωμα Συντονιστή]

Αγαπητέ petros,το θέμα εδώ είναι για τα χερουβικά του α' ήχου από τον Κε.Αν θες σχολιασμό για την προσπάθειά σου,θέσε το προς σχολιασμό κείμενό σου σε νέο θέμα .
Ευχαριστώ.
 
Last edited:
Top