Χερουβικόν ήχος δ' άγια Κων Πρίγγου

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Για την Κυριακή των Βαΐων που πλησιάζει προτείνεται το συνημμενο. Καταγραφή της ταπεινότητάς μου...

Κε Γιάννου,

Μήπως μπορείτε να μας δώσετε και το ηχητικό αρχείο με τον Άρχοντα να ψαίλνει αυτό το Χερουβικό;

Ευχαριστώ.

Απόστολος
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Κε Γιάννου,

Μήπως μπορείτε να μας δώσετε και το ηχητικό αρχείο με τον Άρχοντα να ψαίλνει αυτό το Χερουβικό;

Ευχαριστώ.

Απόστολος
Πάλι εγώ πετάγομαι...
Το ψάλλει ο Άρχων στην ηχογράφηση στη Χρυσοσπηλιώτισσα. Θαυμάσιο Χερουβικό!
Αλήθεια, τελικά την έχει κανένας την ηχογράφηση αυτή καθαρή να την ανεβάσει; Κρίμα να υπάρχει και να την έχουμε σε τόσο χαμηλή ποιότητα...
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μήπως μπορείτε να μας δώσετε και το ηχητικό αρχείο με τον Άρχοντα να ψαίλνει αυτό το Χερουβικό;

Δυστυχώς, έγραψα το χερουβικό και δεν αντέγραψα την κασέτα επειδή δεν ήταν και τόσο καλή η ηχογράφηση (πολύς θόρυβος!).
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Όσοι τυχόν παρακολουθούν όσα κατά καιρούς γράφω και ανεβάζω στο υπεροχό μας ψαλτολόγιο, θα ξέρουν πως έχω μια υστερική μανιά με τις καλές σε ποιότητα ηχογραφήσεις.

Επίσης, όσοι εδώ μέσα είναι θαυμασταί και θιασώται του αείμνηστου άρχοντος Κωνσταντίνου Πρίγγου, ξέρουν ότι η περίφημος ακολουθία της Χρυσοσπηλιώτισσας μας σώζεται σε πολύ άθλια από πλευράς εγγραφής κατάσταση.

Και επειδή με συγκίνησε το παράπονο του κ. Μπουλμπουτζή, που είπε "κρίμα να υπάρχει (η Χρυσοσπηλιώτισσα) και να την έχουμε σε τόσο χαμηλή ποιότητα...", "για να ικανοποιήσω τον πόνον του", όπως έλεγε και ο άρχων, ανεβάζω λοιπόν εδώ, προς τέρψιν όλων των εραστών του πατριαρχικού ύφου και του αειμνήστου άρχοντος προσωπικά, το συγκεκριμένο χερουβικό σε άριστη ποιότητα εγγραφής.

Σαν να γράφηκε χτές!

Και φυσικά το ότι υπάρχει το χερουβικό σε τέτοια εκπληκτική εγγραφή αυτό σημαίνει πως ΚΑΠΟΥ πρέπει να σώζεται και όλη η ακολουθία στην ίδια τέλεια κατάσταση...

Όποιος την βρει και την ανεβάσει, να είναι σίγουρος πως θα κάνει πραγματικά μια πολύ καλή πράξη!
 

Attachments

  • Xeroubikon Priggou Xrusospiliwtissas.mp3
    1.6 MB · Views: 222
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Κατ' αρχήν, χίλιες θερμές ευχαριστίες στο φίλο μας που ανέβασε το θαυμάσιο αυτό ηχητικό.
Νομίζω ότι η καταγραφή είναι επιτυχής. (Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου ...:D)
Βρε παιδιά γιατί οι βοηθοί του κάνουν Γα δίεση στις καταλήξεις; Εστιάστε την προσοχή σας στη φωνή του άρχοντα, και ακούστε (όχι μια φορά) την κατάληξη του "Τριάδι" και του "μέριμναν". (κουφός είμαι και δεν ακούω Γα δίεση; Ή δεν την εκτελεί ο άρχων;)
Θα συμπεράνετε ότι οι παλαιοί δάσκαλοι κάτι ... ήξεραν και σημείωναν τη συγκεκριμένη έλξη σε συγκεκριμένα σημεία. (π.χ. στη δοξολογία άγια του Πέτρου)
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Κατ' αρχήν κι από μένα τα θερμάμου ευχαριστήρια στους κυρίους Γιάννου και Μπουλμπουτζής για το τόσο πολύτιμο υλικό που ανάρτησαν. Συγχαρητήρια κύριε Γιάννου πολύ εύστοχη η καταγραφή σας λές και τον σκανάρατε τον Πρίγγο θα 'λεγα :)

Να πούμε και κάποιες παρατηρήσεις για τόνους και διαστήματα τώρα.
Όλοι όσοι λένε περι έλξεων δεν ακούνε τον δι-κε που κάνει ο Πρίγγος; ακόμα και στο ζημείο ζωοποι-οι-ώ που έχει κεντήματα και δεν ακολουθεί άλλος φθόγγος για να "έλξει" τον κε. View attachment DI_KE_POLY_MEGALOS_XORIS_ELKSH.jpg
Επίσης ο γα-δι του που μπαινει στο τρι-άδι είναι σχετικά μεγάλος και πολλά πολλά άλλα σημεία που δεν θέλω να μακρηγορήσω. Τι διαστήματα είναι αυτά κύριοι που δεν αναγράφονται στα διαγράμματα των θεωρητικών; τα ακούτε; υπάρχουν! δεν είναι στην φαντασία μας, ή μήπως είναι φάλτσος ο Πρίγγος; Τον γά στον δι όπως και τόσα άλλα μόνο ο Πρίγγος τα κάνει "έλξη" (pes, κουτάλα όπως θέλετε πείτε το) όλοι οι άλλοι τον κάνουν δίεση και νιαουρίζουν σαν τα γατιά.
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Απόδοτε τα Καίσαρος Καίσαρι ...:D Το ηχητικό ανέβασε ο Johnsteff, αγνώστων λοιπών στοιχείων ... Αυτό δεν σημαίνει ότι ... αποσύρουμε τις ευχαριστίες μας! Αντίθετα τις επαναλαμβάνουμε ... και γίνονται διπλάσιες!
 
Last edited:

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Τον γά στον δι όπως και τόσα άλλα μόνο ο Πρίγγος τα κάνει "έλξη" (pes, κουτάλα όπως θέλετε πείτε το) όλοι οι άλλοι τον κάνουν δίεση και νιαουρίζουν σαν τα γατιά.

Ευάγγελε, συμφωνώ πολύ ότι ο Πρίγγος τα κάνει έλξη και όχι δίεση και πάρα πολύ καλά κάνει. Δεν νομίζω ότι κανένας από τους συνομιλούντες στο forum, διαφωνεί περί τούτου. (για το πως εκτελούνται δηλαδή οι έλξεις ως σύρσιμο της φωνής) Και πολύ μεγάλες έλξεις κάνει και τέλεια τις κάνει και μπράβο του. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνεις κάθε φορά τη διαφορά της έλξης από τη δίεση και να γράφεις για τα σχετικά νιαουρίσματα :):). Νομίζω συμφωνούμε όλοι σε αυτό το θέμα.
Μία ερώτηση. Αν θες στο μουσικό κείμενο που θα ψάλλει κάποιος μαθητής σου να δείξεις αυτή τη μεγάλη έλξη πως θα την γράψεις?
Ευχαριστώ
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Αν οι βοηθοί του Πρίγγου, που τον άκουγαν συνεχώς, δεν ήταν σε θέση να εκτελούν τις έλξεις, μόνο εκ στήθους και ήθελαν και καταγραφή της έλξης σαν υπενθύμιση, αυτό λέει πολλά.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
...Μία ερώτηση. Αν θες στο μουσικό κείμενο που θα ψάλλει κάποιος μαθητής σου να δείξεις αυτή τη μεγάλη έλξη πως θα την γράψεις?
Ευχαριστώ

ΕΤΣΙ.....

magnetman.jpg
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
ΟΚ ας σοβαρευτώ. Δεν θα την σημείωνα. Θα του εγηγούσα πως εκτελούνται οι έλξεις και θα του εξηγούσα ότι έχουμε πολούς τόνους και διαστήματα. Θα του έδεινα κασέτες από ψάλτες να ακούσει τον άγια πως τον λένε και όσο καλά μπορούσα θα του το έψαλλα κι εγώ να το ακούσει
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
ΟΚ ας σοβαρευτώ. Δεν θα την σημείωνα. Θα του εγηγούσα πως εκτελούνται οι έλξεις και θα του εξηγούσα ότι έχουμε πολούς τόνους και διαστήματα. Θα του έδεινα κασέτες από ψάλτες να ακούσει τον άγια πως τον λένε και όσο καλά μπορούσα θα του το έψαλλα κι εγώ να το ακούσει

Πολύ ωραία αυτά που λες. Συμφωνω απόλυτα. Σκέψου όμως την καταγραφή των έλξεων σε μια περίοδο χωρίς τα πολυμέσα που έχουμε σήμερα. Και την άποψη της επιτροπής για την καταγραφή των έλξεων. Και ουσιαστικά και η επιθυμία για δημιουργία οργάνου ήταν και ένας τρόπος για να μπορέσει να διατηρηθεί η μουσική. Μην βλέπεις σήμερα που λες "Θέλω να πω αυτό το μάθημα. Για να δω πως το λέει ο Πρίγγος, ο Στανίτσας, ο διακο - Διονύσης, ο γερο - Δανιήλ κτλ και με το πάτημα ενός κουμπιού τα έχεις όλα στο πιάτο. Μου έλεγε ο πρώτος μου δάσκαλος, ο οποίος ήταν μαθητής του Κυριάκου Εξωμετοχίτη (βλ. http://www.analogion.com/forum/forumdisplay.php?f=161)
ότι τα μαθήματα για να τα διαβάσει, καθόταν μετά τη διδασκαλία και τα αντίγραφε με το χέρι. Τώρα λες, σε παρακαλώ στείλε μου το τάδε και σε λίγα δευτερόλεπτα είναι στο mail σου και το τυπώνεις
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Όσοι τυχόν παρακολουθούν όσα κατά καιρούς γράφω και ανεβάζω στο υπεροχό μας ψαλτολόγιο, θα ξέρουν πως έχω μια υστερική μανιά με τις καλές σε ποιότητα ηχογραφήσεις.

Επίσης, όσοι εδώ μέσα είναι θαυμασταί και θιασώται του αείμνηστου άρχοντος Κωνσταντίνου Πρίγγου, ξέρουν ότι η περίφημος ακολουθία της Χρυσοσπηλιώτισσας μας σώζεται σε πολύ άθλια από πλευράς εγγραφής κατάσταση.

Και επειδή με συγκίνησε το παράπονο του κ. Μπουλμπουτζή, που είπε "κρίμα να υπάρχει (η Χρυσοσπηλιώτισσα) και να την έχουμε σε τόσο χαμηλή ποιότητα...", "για να ικανοποιήσω τον πόνον του", όπως έλεγε και ο άρχων, ανεβάζω λοιπόν εδώ, προς τέρψιν όλων των εραστών του πατριαρχικού ύφου και του αειμνήστου άρχοντος προσωπικά, το συγκεκριμένο χερουβικό σε άριστη ποιότητα εγγραφής.

Σαν να γράφηκε χτές!

Και φυσικά το ότι υπάρχει το χερουβικό σε τέτοια εκπληκτική εγγραφή αυτό σημαίνει πως ΚΑΠΟΥ πρέπει να σώζεται και όλη η ακολουθία στην ίδια τέλεια κατάσταση...

Όποιος την βρει και την ανεβάσει, να είναι σίγουρος πως θα κάνει πραγματικά μια πολύ καλή πράξη!
Το ότι από καιρό το forum αυτό έχει ξεπεράσει κάθε έννοια λογικής νομίζω πως το παρατηρούμε όλοι μας καθημερινά!!! Πού την ξετρυπώσατε την ηχογράφηση αυτή; Ευχαριστοπύμε θερμότατα! Πολύ καθαρός ήχος! Και είναι μόλις 32 kbps ο ρυθμός μετάδοσης! Φανταστείτε τι πράγμα θα είναι η κανονική ηχογράφηση!!! (εντός ολίγου παίρνει και τη θέση της στη λίστα...)
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Νομίζω ότι η καταγραφή είναι επιτυχής. (Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου ...:D)

Διαφωνώ ! Η καταγραφή δεν είναι απλώς επιτυχής. Είναι υποδειγματική του κλασικού τρόπου (κατα)γραφής μιας υποδειγματικής εκτέλεσης ενός μέλους :

1) αφαιρετικότητα στη νοοτροπία
2) λιτότητα-απλότητα παρασήμανσης φωνητικών ποικιλμάτων και έλξεων
3) σεβασμός στους κανόνες και στα πρότυπα της κλασικής σημειογραφίας

Το αποτέλεσμα ;

Ένα ευανάγνωστο κείμενο που συγγενεύει με τα κλασικά και συμφωνεί (γιατί σέβεται..) απόλυτα με την παράδοση (γραπτή και προφορική) που μας κληρονόμησε ο αείμνηστος Μέγας Άρχων.

ΥΓ. Να επισημάνω, επί τη ευκαιρία, κι ένα (μάλλον) παρόραμα : στην επανάληψη του Και τη ζωοποιώ ("και τη ζωοποι-ζωοΟοποιω") τα κεντήματα που έχουν από πάνω το ισοκράτημα ΔΙ, νομίζω πως πρέπει να αντικατασταθούν με ολίγον.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
ΥΓ. Να επισημάνω, επί τη ευκαιρία, κι ένα (μάλλον) παρόραμα : στην επανάληψη του Και τη ζωοποιώ ("και τη ζωοποι-ζωοΟοποιω") τα κεντήματα που έχουν από πάνω το ισοκράτημα ΔΙ, νομίζω πως πρέπει να αντικατασταθούν με ολίγον.

Δημήτρη,
Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Όσο για την αβλεψία, ρίξε μια ματιά στο συνημμένο.
Βέβαια, με τη γραφή μου πέφτουν δυο κεντήματα στη σειρά. μόνο γι αυτό ίσως το ολίγον έχει θέση εκεί, αλλά κι έτσι όπως γράφτηκε, καλά είναι, μη με βάζεις τώρα να ... επιδιορθώνω, βαριέεεεμαι!:D
 

Attachments

  • Και τη ζωοποιώ.pdf
    132.3 KB · Views: 79
Top