Χερουβικόν Πλ. Δ΄. - Στανίτσας - Ιωαννίδης

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Στο Χερουβικό αυτό, συμψάλλουμε διαδοχικά με τον Στανίτσα.
Λίγο στην αρχή , ένα μικρό κομμάτι λείπει και ζητώ συγνώμη γι' αυτό, αλλά δεν είμαι γι' αυτό, εγώ ο υπαίτιος. Έτσι το πήρα από αυτόν που μαγνητοφωνούσε
 

Attachments

  • Χερουβικόν Πλ. Δ΄. Στανίτσας Ιωαννίδης.mp3
    5.1 MB · Views: 319

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δάσκαλε, ευχαριστίες πολλές για την ηχογράφηση! Είναι στον άγιο Δημήτριο, ξέρουμε χρονολογία. ημερομηνία μήπως; Συνήθιζε να σας δίνει το Τριάδι ο Στανίτσας κ σε άλλες ευκαιρίες, ή έτσι έτυχε εκείνη τη φορά;

Δημήτρης
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Δάσκαλε, ευχαριστίες πολλές για την ηχογράφηση! Είναι στον άγιο Δημήτριο, ξέρουμε χρονολογία. ημερομηνία μήπως; Συνήθιζε να σας δίνει το Τριάδι ο Στανίτσας κ σε άλλες ευκαιρίες, ή έτσι έτυχε εκείνη τη φορά;

Δημήτρης

Είναι όντως στον Άγιο Δημήτριο το 1976.
Δεν συνήθιζε να βάζει άλλους να ψάλλουν διάφορα πράγματα, ίσως γιατί δεν τους είχε εμπιστοσύνη. Αυτό το λέω, γιατί όταν ήταν να πάω κοντά του, παρ' ότι είχαμε ψάλλει Δεξιά εκείνος αριστερά εγώ, τουλάχιστον 15 φορές μέχρι τότε ( Κυριακή Μυροφόρων 1975 ). με είχε μία μέρα στο σπίτι του, και του έψαλλα από το πρωί στις 10.30΄μέχρι λίγο πρίν απ' τα μεσάνυχτα 1140΄, με μία μικρή διακοπή από τις 12. 35΄μέχρι την 1.15΄, που κατεβήκαμε για φαγητό. Εκείνη την ημέρα, του έψαλλα σχεδόν τα πάντα. Καθίσματα, Αναβαθμούς, Κανόνες, Καταβασίες, Αίνους, Εωθινά, Δοξολογίες, Γρισάγια και Δυνάμεις, Χερουβικά, Λειτουργικά, Πολυελέους και χίλια δυό άλλα πράγματα. Μέχρι και το"Τον Δεσπότην και Αρχιερέα" του Κουκουζέλη με έβαλε να πώ. Όταν δε, του είπα : Δάσκαλε, με ξεκατίνιασες. Τι γίνεται ; Θα μου δώσεις πτυχίο ς Μου απάντησε : ΕγώΦτυχία δεν μοιράζω αλλά όταν θα συμψάλλουμε, εγώ πότε - πότε, επειδή είμαι γεροντάκι, θα σταματάω για να παίρνω αναπνοή. Εσύ όμως θα συνεχίζεις να λές και θέλω να ξέρω τι θα είναι αυτά που θα λές.
Εκείνη την ημέρα, μου το πέταξε ξαφνικά, λέγοντάς μου : Πές μου τι Χερουβικό, θέλεις να πούμε. Εγώ ξαφνιάστηκα και του είπα : Εμένα ρωτάς : Ότι θέλεις πές. Εσύ είσαι το Αφεντικό. Μετά από λίγο μου ξαναέκανε τηνίδια ερώτηση και στην αντίδραση τη δική μου, απάντησε : Σε ρωτάω, γιατί εγώ θα κάνω την εισαγωγή, εσύ θα πείς το Τριάδι, αγώ το Τον τρισάγιον Ύμνον κι εσύ θα το τελειώσεις. Όταν του απάντησα : Και τι θα βγεί απ' αυτήν τη σαλάτα ; Η απάντησή του μου ήρθε θυμωμένη : Γιατί δεν είσαι σε θέση να ψάλλεις ένα Χερουβικό ; Τότε έβαλα την κεφάλα κάτω και του είπα : Βάλε ότι Ήχο θέλεις. Και βγήκε αυτό που βγήκε.
Πάντως πολλές άλλες φορές μου είχε παραχωρήσει διάφορα Μαθήματα για να τα πώ εγώ, όπως επίσης και άλλες φορές που είχαμε συνεννοηθεί να πάω να ψάλλω εγώ αντί για εκείνον, ερχόταν και καθόταν ή δίπλα μου πάνω στο Αναλόγιο ή μέσα στο Ιερό και τον έβλεπα σαν Φάντη - Μπαστούνι στο τέλος μπροστά μου.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πράγματι πολυτιμότατες πληροφορίες! Άφατος ευλογία να έχει γνωρίσει και κυρίως να έχει μαθητεύσει, συμψάλλει με τον Άρχοντα κάποιος-και να μοιράζεται τόσο απλόχερα αυτές του τις εμπειρίες. Ευχαριστίες!
 
Last edited:

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Ευχαριστουμε πολυ αρχοντα.
 
Top