Χερουβικά

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αν το είπα σωστά είναι του Καραμάνη....ίσως και του Παναγιωτίδη.... Καλή ακρόαση
 

Attachments

  • χερουβικο Καραμανη β ηχος.mp3
    6.6 MB · Views: 112

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Ευχαριστούμε δάσκαλε για την ανδροπρεπή εκτέλεση του χερουβικού.Το απολαύσαμε και από τον Άρχοντα Νεραντζή, το ακούμε και από σένα σε μια πιο ελαφριά εκτέλεση χωρίς όμως να λείπει η χάρη.Νάσαι πάντα καλά να μας χαρίζεις τέτοια ακούσματα.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Από την σημερινή Θ.Λειτουργία.Ρέει σαν το γάργαρο νεράκι φίλοι μου.Με ανέπαυσε πλήρως ελπίζω και σας.Κλασσικά και πάλι κλασσικά παρότι πολλές φορές παμε και σε άλλα μονοπάτια.Πάντα γειά
 

Attachments

  • χερουβικο φωκαεα πλ β.mp3
    6.7 MB · Views: 151

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Το χερουβικό όπως το είπα χθές ολομόναχος πάνω στο ψαλτήρι λόγω της βαρυχειμωνιάς.Πρέπει να σας πω ότι το καταφχαριστήθηκα.Ησύχασαν τα αυτιά μου από το βουητό του ίσου.Εντάξει καλό το ίσο προς θεού, απλά το λέω επειδή μερικοί αισθάνονται ελλειψη αμα δεν το έχουν.Πάντα γειά και καλό χειμώνα
 

Attachments

  • χερουβικο σουρλαντζη σε αγια.mp3
    5.9 MB · Views: 95
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Μπράβο Αντώνη υπέροχο το χερουβικό. Και ναι χωρίς ισοκράτημα. Ας μη ξεχνούμε ότι τα ισοκρατήματα είναι μεταγενέστερα.
Το αισθάνομαι και εγώ αυτό κάποιες καθημερινές στον παλαιό Ναό και είναι ωραίο συναίσθημα.
Και πάλι μπράβο. Χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι σαν και σένα στο ψαλτολόγιο που ευφραίνουν τα ώτα και την ψυχή μας.
 
Tί να πῶ κύριε Ἁντώνη!
Τό ἔνα χερουβικό καλύτερο ἀπό το ἄλλο! Ὡραῖο, ταπεινό ὕφος πού ξεκουράζει τα σωματικά μας ὥτα καί μας (μέ) ἀνεβάζει πνεὐματικά.
Εὐχαριστοῦμε πάρα πολύ!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Tί να πῶ κύριε Ἁντώνη!
Τό ἔνα χερουβικό καλύτερο ἀπό το ἄλλο! Ὡραῖο, ταπεινό ὕφος πού ξεκουράζει τα σωματικά μας ὥτα καί μας (μέ) ἀνεβάζει πνεὐματικά.
Εὐχαριστοῦμε πάρα πολύ!


Κ όπως θα' λεγε και κάποιος άλλος: καλογερί(στι)κο ψάλσιμο;
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και για την ώρα που σπαταλάτε να ακούτε αυτά που ανεβάζω.Φίλε Γιώργο σε ευχαριστώ για την εκτιμησή σου και χαίρομαι για την φιλία μας εδώ στο ψαλτολόγιο.Αγαπητέ Γιάννη χαίρομαι που σε αναπαύει αυτό το ψάλσιμο.Δημήτρη, άρχοντα της εσπερίας, μάλλον θα γελάνε όλοι οι καλόγεροι απανταχού της οικουμένης αν ψάλλω καλογερίστικα.Που να φτάσω εγώ το μεγαλείο μιας τέτοιας αγιασμένης ψαλμωδίας.Το μόνο που έχω στον νού μου είναι να ψάλλω όσο γίνεται πιο σωστά αλλά, τι καταφέρνω μάλλον καμμιά σχέση δεν έχει με καλογερίστικο.Βέβαια και άλλος μου το είπε και μάλλον θα μου βγεί το όνομα......
 
Last edited:

filomousos

Παλαιό Μέλος
Χερουβικό σε ήχο πλάγιο του πρώτου, σύνθεση Δ.Σουρλαντζή,όπως εψάλη απο τον πρωτοψάλτη του Αγίου Γεωργίου Καλλιθέας Ρεθύμνου Αντώνη Μιχελουδάκη, την Κυριακή του Τυφλού το 2010 .
 
Last edited:

filomousos

Παλαιό Μέλος
Άλλη μια ''παραγγελιά'' από τον ακούραστο εργάτη του αναλογίου και αγαπητό φίλο Αντώνη Μιχελουδάκη, ο οποίος αν και κρυωμένος κάνει μια (ακόμα) υποδειγματική εκτέλεση στο Χερουβικό του αειμνήστου Άρχοντα Α' Ψάλτου Νικολαΐδη πλ.δ , την οποία και αναρτώ με την ελπίδα να αποτελέσει αρωγή στα νέα παιδιά που αναζητούν τα ''πατήματά'' και το ρεπερτόριο τους.
 

Attachments

  • χερουβικο Νικολαιδη ηχος πλδ.mp3
    14.4 MB · Views: 266

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ευχαριστώ αγαπητέ μου φίλε φιλόμουσε για την εκτίμηση προς το προσωπό μου και εύχομαι καλή δύναμη στο έργο σου το οποίο χαρακτηρίζεται από πραγματική αγάπη προς την ψαλτική ανιδιοτελή και απροκατάληπτη.Πάντα γειά
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Εύγε Αντώνη. Ο Θεός σου έδωσε ένα υπέροχο τάλαντο και μία γλυκύτητα στην εκτέλεση που τέρπει την ψυχή και τα ώτα μας. Νάσαι καλά να μας χαρίζεις πολλές-πολλές τέτοιες εκτελέσεις.
 

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Γειά σου δάσκαλε... άντε να έρθουν τα Χριστουγέννα να ακουσουμε κανένα τέτοιο χερουβικό και απο κοντά....
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Σε πολλές συζητήσεις έχω ακούσει την άποψη ότι ο Πέτρος δεν έγραψε ωραία χερουβικά γιατί ήταν λαμπαδάριος.Συνήθως δεν εκφράζομαι ,αλλά την κυριακή λέω ένα χερουβικό του Πέτρου έτσι, για κάποιον ανεξήγητο λόγο.Το φχαριστήθηκα λοιπόν το χερουβικό που επισυνάπτω παρότι, δεν ήμουν και στην καλύτερη φωνητική κατάσταση λόγω αυξημένης κυκλοφορίας οινοπνεύματος στον οργανισμό μου.....Βέβαια η δεύτερη σειρά χερουβικών στην εξήγηση του Γρηγορίου είναι ακόμα πιο θαυμάσια, αλλά δεν τα έχω μελετήσει επαρκώς.Πάντα γειά
 

Attachments

  • ΧΕΡΟΥΒΙΚΟ ΠΕΤΡΟΥ.mp3
    6.5 MB · Views: 54

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Η τέχνη του Πέτρου είναι άκρως μυστηριακή από λειτουργική άποψη.Ευχαριστούμε για την επισύναψη και καλή αντάμωση.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Μαζί με τον Αριστείδη είπαμε το χερουβικό του Νικολαίδη σε ήχο τρίτο.Πάντα γεια
 

Attachments

  • χερουβικο νικαλαιδη γ ηχος.mp3
    5 MB · Views: 31

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Χριστος Ανεστη! Επισυναπτω το χερουβικο οπως το ειπα χθες.Η ηχογραφηση ειναι με κινητο αγαπητου φιλου. Η μελωδια λεω πως ειναι δικη μου.Παντα γεια
 

Attachments

  • 15 ΧΕΡΟΥΒΙΚΟ Γ ΗΧΟΣ.mp3
    6 MB · Views: 13
Top