Χερουβικά ... υπό Άρχ. Δ. Ιωαννίδη

E

emakris

Guest
Έχει τεράστιο ενδιαφέρον από πλευράς διαστημάτων. Είχα ακούσει τον άρχοντα να εκτελεί τον βαρύ διατονικό κατά το μικρό διάστημα που θήτευσα δίπλα του, αλλά τότε δεν είχα την ωριμότητα να καταλάβω "τι παίζει".
Σε αυτό το σημείο επικαλούμαι τη βοήθεια του κ. Συμεωνίδη! Εάν μας παρακολουθεί, ας αφιερώσει λίγο χρόνο για να μας διαφωτίσει... Εντάξει, ακούμε χοντρικά τι γίνεται, αλλά θα ήθελα μια ακριβέστερη άποψη. :)
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Κι αν γινόταν να παρακολουθήσουμε και το μουσικό κείμενο, ακόμη καλύτερα.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Κι αν γινόταν να παρακολουθήσουμε και το μουσικό κείμενο, ακόμη καλύτερα.

Φίλε Νεοκλή, δυστυχώς ΔΕΝ υπάρχει προσωρινά το μουσικό κείμενο, για τον απλούστατο λόγο, ότι ψάλλω -ιδίως τα Χερουβικά -απ' έξω.
Περί αυτού, μπορούν να μαρτυρήσουν οι υπηρετήσαντες Λαμπαδάριοί μου και ιδίως ο Κώστας ο Φωτόπουλος, όοποίος ερχόταν μετά τον Απόστολο δίπλα μου, ο Γιάννης ο Καρασταμάτης και πάνω απ'όλους, ο π. Σεραφείμ Φαράσογλου, ο οποίος μάλιστα, μου έχει δώσει μία κάρτα του που αναφέρει τα εξής :
19 -3 -1989
Πρωτοψάλτης κ. Ιωαννίδης, σπεσιαλίστας Χερουβικών
π. Σεραφείμ
Άλλωστε, δεν νομίζεις ότι είναι περιττά τα κείμενα, σε κάποιον ο οποίος έχει μελοποιήσει 263 Χερουβικά, ως εξής :
Α΄ ΉΧΟΣ = 35
Β΄ ΗΧΟΣ = 27
Γ΄ ΗΧΟΣ = 27
ΑΓΙΑ = 30
ΛΕΓΕΤΟΣ = 05
ΠΛ. Α΄ = 39
ΠΛ. Β΄ = 36
ΒΑΡΥΣ = 31 και
ΠΛ. Δ΄ = 33
Όλ' αυτά με παλαιά μέτρηση, γιατί κάθε τόσο, όλο και κάτι προστίθεται.
Ο Χάρης ο Συμεωνίδης, έχει έλθει στο σπίτι μου και όλ'αυτά, τα έχει διαπιστώσει ""ἱδίοις όμμασι"". Πάντως για να έχεις κι εσύ ή όποιος άλλος ενδιαφέρεται, ανεβάζω ξανά τον αναλυτικό πίνακα των μελοποιήσεών μου.
Στην αρχή, ανάφερα ότι "προσωρινά"" δεν υπάρχουν τα κείμενα, από πάμπολλα Χερουβικά, που έχω ψάλλει κατά καιρούς, σε διάφορους Ναούς. Κάποτε, είχα πεί στον Μαθητή μου Γιάννη Καρασταμάτη, να πιάσει -περισσότερο για εξάσκηση προκειμένου να συνηθίσει και στην γραφή, ορθογραφία κλπ, αλλά........ Εγώ κάποια στιγμή που δεν θα έχω τι να κάνω, θα τα γράψω όλα. Εάν όμως θέλει κανείς -όπως προείπα για εξάσκηση περισσότερο - ευχαρίστως θα τα δώ μετά και θα διορθώσω τυχόν κακές μεταφορές.
Υπομονή!!!!!!!!!
 

Attachments

  • Διαβεβαίωση π. Σεραφείμ Φαράσογλου.jpg
    84.1 KB · Views: 16
  • Αναλυτικός Πίνακας Μελοποιήσεων.doc
    115.5 KB · Views: 47
Last edited:

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Τσακιτζής;115161 said:
19 -3 -1989
Πρωτοψάλτης κ. Ιωαννίδης, σπεσιαλίστας Χερουβικών
π. Σεραφείμ
Άλλωστε, δεν νομίζεις ότι είναι περιττά τα κείμενα, σε κάποιον ο οποίος έχει μελοποιήσει 263 Χερουβικά, ως εξής :
Α΄ ΉΧΟΣ = 35
Β΄ ΗΧΟΣ = 27
Γ΄ ΗΧΟΣ = 27
ΑΓΙΑ = 30
ΛΕΓΕΤΟΣ = 05
ΠΛ. Α΄ = 39
ΠΛ. Β΄ = 36
ΒΑΡΥΣ = 31 και
ΠΛ. Δ΄ = 33
Όλ' αυτά με παλαιά μέτρηση, γιατί κάθε τόσο, όλο και κάτι προστίθεται.


Δάσκαλε να τα ανεβάσω τα χερουβικά σας η' θα έχουμε πρόβλημα;....:D
 
Last edited by a moderator:

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Φίλε Φώτη, ήδη εγώ τα έχω ανεβάσει πρώτος. Ποιός σε εμποδίζει ;
Εάν ενδιαφέρουν τα Μέλη του FORUM, ανέβασέ τα, μαζί με ότι άλλο νομίζεις.


Δάσκαλε έψαξα αλλά δεν είδα να έχουν αναρτηθεί τα κατωτέρω.Εκτός και αν είμαι τυφλός.....:cool:
 

Attachments

  • 008 01 Χερουβικόν Α΄. 1.mp3
    12 MB · Views: 88
Top