Χερουβικά των " ψιλών" καθημερινών Ακολουθιών

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Πρίν από λίγο καιρό, μου είχαν ζητήσει να ανεβάσω σύντομα Χερουβικά, για τις καθημερινές Ακολουθίες. Δεν τα ανέβασα τότε, αλλά τα έστειλα σ' αυτόν που μου τα είχε ζητήσει. Χθές κάποιος άλλο Μέλος του FORUM, μου ζήτησε τα ίδια πράγματα, γι' αυτό κι εγώ τα ανεβάζω, για όποιον άλλον ενδιαφέρεται. Αργότερα, θα ακολουθήσουν καιθ σύντομα Κοινωνικά.
Ήχοι Α΄. - Β΄. - Πλ. Α΄. και Πλ. Β΄.
 

Attachments

  • Χερουβικόν A¨. 001.jpg
    896.9 KB · Views: 256
  • Χερουβικόν A¨. 002.jpg
    901.7 KB · Views: 79
  • Χερουβικόν A¨. 003.jpg
    472.5 KB · Views: 60
  • Χερουβικόν Β΄. 001.jpg
    887.7 KB · Views: 57
  • Χερουβικόν Β΄. 002.jpg
    855 KB · Views: 48
  • Χερουβικόν Β΄. 003.jpg
    529 KB · Views: 42
  • Χερουβικόν Πλ. Α΄. 001.jpg
    916.3 KB · Views: 56
  • Χερουβικόν Πλ. Α΄. 002.jpg
    842.5 KB · Views: 48
  • Χερουβικόν Πλ. Α΄. 003.jpg
    573.1 KB · Views: 43
  • Χερουβικόν Πλ. B΄. 001.jpg
    860.9 KB · Views: 58
  • Χερουβικόν Πλ. B΄. 002.jpg
    856.4 KB · Views: 48
  • Χερουβικόν Πλ. B΄. 003.jpg
    582.9 KB · Views: 45
Last edited:

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Ήχοι Γ΄. - Δ΄. - Βαρύς και Πλ. Δ΄.
 

Attachments

  • Χερουβικόν Γ΄. 001.jpg
    864 KB · Views: 74
  • Χερουβικόν Γ΄. 002.jpg
    862.9 KB · Views: 45
  • Χερουβικόν Γ΄. 003.jpg
    513 KB · Views: 42
  • Χερουβικόν Άγια 001.jpg
    934.4 KB · Views: 50
  • Χερουβικόν Άγια 002.jpg
    855.4 KB · Views: 41
  • Χερουβικόν Άγια 003.jpg
    491 KB · Views: 38
  • Χερουβικόν Βαρύς 001.jpg
    901.6 KB · Views: 48
  • Χερουβικόν Βαρύς 002.jpg
    830.1 KB · Views: 40
  • Χερουβικόν Βαρύς 003.jpg
    508.9 KB · Views: 39
  • Χερουβικόν Πλ. Δ΄. 001.jpg
    676.6 KB · Views: 47
  • Χερουβικόν Πλ. Δ΄. 002.jpg
    672.4 KB · Views: 49
  • Χερουβικόν Πλ. Δ΄. 003.jpg
    561 KB · Views: 45

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Eυχαριστούμε θερμώς τον αγαπητό και πολυσέβαστο διδάσκαλο άρχοντα πρωτοψάλτη κ. Ιωαννίδη και για αυτήν την προσφορά του. Θα προσπαθήσω να τα διασκευάσω στην σλαβωνική χάριν των Σέρβων και Βουλγάρων αδελφών.
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Ωραια τα χερουβικα κι ευχαριστουμε.
Ομως νομιζω οτι βρισκονται σε λαθος σημειο
ηχογραφησεις; κειμενα ειναι...:p

Μηπως να μεταφερθουν;

ευχαριστω
 

Panicos

Panicos
Πρίν από λίγο καιρό, μου είχαν ζητήσει να ανεβάσω σύντομα Χερουβικά, για τις καθημερινές Ακολουθίες. Δεν τα ανέβασα τότε, αλλά τα έστειλα σ' αυτόν που μου τα είχε ζητήσει. Χθές κάποιος άλλο Μέλος του FORUM, μου ζήτησε τα ίδια πράγματα, γι' αυτό κι εγώ τα ανεβάζω, για όποιον άλλον ενδιαφέρεται. Αργότερα, θα ακολουθήσουν καιθ σύντομα Κοινωνικά.
Ήχοι Α΄. - Β΄. - Πλ. Α΄. και Πλ. Β΄.




Κύριε Δημήτρη, σε παρακαλώ μπορούμε να έχουμε και ηχητικό αρχείο

αν είναι εύκολο. Ο Θεός να σε έχει καλά.

Με εκτίμηση Παναγίωτης

ΚΥΠΡΟΣ
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Πρίν από λίγο καιρό, μου είχαν ζητήσει να ανεβάσω σύντομα Χερουβικά, για τις καθημερινές Ακολουθίες. Δεν τα ανέβασα τότε, αλλά τα έστειλα σ' αυτόν που μου τα είχε ζητήσει. Χθές κάποιος άλλο Μέλος του FORUM, μου ζήτησε τα ίδια πράγματα, γι' αυτό κι εγώ τα ανεβάζω, για όποιον άλλον ενδιαφέρεται. Αργότερα, θα ακολουθήσουν καιθ σύντομα Κοινωνικά.
Ήχοι Α΄. - Β΄. - Πλ. Α΄. και Πλ. Β΄.

Άρχοντα,

Ευχαριστούμε θερμώς. Νομίζω, όμως, ότι τα είχατε ανεβάσει στο άλλο το φόρουμ, μαζί με κανονικά Χερουβικά καθώς και πιο σύντομα Χερουβικά.

Απόστολος
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Κύριε Δημήτρη, σε παρακαλώ μπορούμε να έχουμε και ηχητικό αρχείο

αν είναι εύκολο. Ο Θεός να σε έχει καλά.

Με εκτίμηση Παναγίωτης

ΚΥΠΡΟΣ

Ευχαρίστως θα το έκανα, αλλά έχω φωνητικό πρόβλημα ετούτο τον καιρό και δεν μπορώ. Πάντως είναι εύκολα. Γιατί δεν δοκιμάζεις να τα ψάλλεις εσύ και στείλτα μου με mail ( arxondi@otenet.gr ) να σου πώ ( εάν φυσικά σε ενδιαφέρει ) την γνώμη μου.
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Θα ήταν μεγάλη ευλογία για όλους να ακούγαμε την εκτέλεση των συγκεκριμένων Χερουβικών από τον Δημήτριο Ιωαννίδη. Αλλά αν ο ίδιος δεν δύναται (είναι και κάποιας ηλικίας), ας τα ηχογραφήσει κάποιος άλλος προς όφελος όλων. Πάντως, αν μου επιτρέπει ο συνθέτης να εκφράσω άποψη για τις συνθέσεις, θα έγραφα ότι τα Χερουβικά χαρακτηρίζονται από μία μοναδικότητα στην ανάπτυξη, που πηγάζει καθ' ολοκληρίαν από άριστη γνώση της κινητικότητας του κάθε ήχου. Θα έλεγα ότι από κάποιου σημείου και έπειτα πρόκειται περί χαρίσματος. Βεβαίως, ορισμένες θέσεις (δεν θέλω να στιγματίσω κάποια Χερουβικά γι' αυτό και δεν θα αναφέρω ονόματα ήχων) εκβιάζουν την φύση του ήχου, προβάλλοντας περισσότερο μία όμορφη αρμονία, που όμως δεν "δένει" με τα έμπροσθεν και όπισθεν. Με μαεστρία όμως ο συνθέτης το καταφέρνει, προς έκπληξη του αναγνώστη-εκτελεστή. Η πιο απλή λύση, που θα κατέτασσε τα συγκεκριμένα μαθήματα σε ύψος Πέτρου Πελοποννησίου, θα ήταν μία αντικατάσταση ορισμένων θέσεων "επί το ομαλότερον". Πάντως θεωρώ ότι το Χερουβικό του πλαγίου Β' ήχου (αν εξαιρεθεί η θέση "πάσαν την βιωτικήν") είναι σύνθεση μεγάλης, τεράστιας ποιότητας. Συναγωνίζεται ισαξίως των ήχων Α', πλαγίου Α', Βαρέως και πλαγίου Δ' τα Χερουβικά, στα οποία ξεπροβάλλει μεγαλοπρεπώς η ικανότητα μελοποιίας. Επίσης, θα ήταν μεγάλη παράλειψη, ακόμη και ασέβεια, εάν δεν ευχαριστήσω προσωπικά τον κ. Ιωαννίδη, για την κίνηση να παραθέσει τόσο πλούσιο γεύμα στο φόρουμ και κατ' επέκταση στον κόσμο των ιεροψαλτών. Δείχνει ή μάλλον αποδεικνύει ότι δεν αληθεύουν οι φήμες που τον θέλουν τσιγκούνη και συμφεροντολόγο. Πάντα υγεία σε όλους και πρώτα στον κ. Ιωαννίδη. Α.
 

neophokaeus

Μέλος
Αγαπητέ Αηδόνη,

Σας παρακαλώ, φίλε Αηδόνη, μήπως είναι δυνατόν να μετατρέψετε το αρχείο των Χερουβικών και αργότερα των Κοινωνικών του Αρχοντα κ. Δημ. Ιωαννίδη σε pdf, θα σας ήμουν πολύ ευγνώμων. Γνώρισα τον Αρχοντα και συμψάλλαμε μια φορά αλλά και μοναδική όταν ήμουν πρωτοψάλτη στο Ι. Ν. Αναλήψεως Δραπετσώνας το 1985. Πράγματι, και οι εκτελέσεις του και οι συνθέσεις του είναι στη συνέχεια των μεγάλων Κωνσταντινοπολιτών ψαλτών. Σας συγχαίρω που μας δίνετε την ευκαιρία να μελετήσουμε τα έργα του. Ευχαριστώ, π. Αμφιλόχιος.
 

nektar

νεοαρχάριος
(Συνημμένως σὲ pdf, ἐκλεκτὸν ἅμα τε καὶ χρησιμώτατον πάνυ) Χερουβικάριον ψιλῶν καθημερινῶν, εἰς τοὺς ὀκτὼ ἤχους. Μέλος Ἄρχοντος Πρωτοψάλτου τῆς Ἁγιωτάτης Ἀρχιεπισκοπῆς Κωνσταντινουπόλεως, Δημητρίου Ἰωαννίδη.

 

Attachments

  • Χερουβικά καθημερινών (Δημητρίου Ιωαννίδη).pdf
    17.5 MB · Views: 228

neophokaeus

Μέλος
Ευχαριστώ, για τα κείμενα αλλά και για το μικρό δείγμα της φωνητικής τέχνης του Άρχοντα. Αναμένουμε και τα σύντομα Κοινωνικά, ακόμα merci de tout mon coeur! π. Αμφιλόχιος.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ, για τα κείμενα αλλά και για το μικρό δείγμα της φωνητικής τέχνης του Άρχοντα. Αναμένουμε και τα σύντομα Κοινωνικά, ακόμα merci de tout mon coeur! π. Αμφιλόχιος.

Ὑπενθυμίζω ὅτι στὴν παροῦσα ἑνότητα γράφομε ἑλληνικά. ...

Psaltologion (Ψαλτολόγιον) > Συζητήσεις στα Ελληνικά
 
Top