Χερουβικά σε ήχο Δ' - Λέγετο

filotheu

Νέο μέλος
Από πού προκύπτει αυτό; Υπάρχουν άλλες μαρτυρίες;

Dorotheos Hieromonachos, the scribe, is the disciple of Visarionos Hieromonachos. Visarionos was the disciple of Iosif, and also the exegete of all the cherouvika in ms Simonos Petra 180. The whole ms Simonos Petra 180 was written in Neamţ Monastery. In BAR ms.rom. 4402 f.300r, Dorotheos writes the same as in the fragment above, specifying Visarionos knew the old notations and also the new method. In both, he says Visarionos wrote this legetos cherouvikon "as was chanted by Elder Iosif". So it is about an oral tradition written down. This is why in most manuscripts (as is the case with Simonos Petra 180), this cherouvikon has no author, as Visarionos didn't claim authorship, but also didn't say it is an exegesis, like is the case with the other 8 cherouvika (which can be found also in the old notation in some mss).
 

filotheu

Νέο μέλος
«μελοποιημένο πρώτα στα ελληνικά, από τον αείμνηστο Visarion Duhovnicul, έτσι όπως το έψαλλε ο πατήρ Iosif Schimonahul, Ψάλτης του παλαιού συστήματος από τον οποίο παρέμειναν περισσότερες ψαλμωδίες σε εκείνο το Παλαιό Σύστημα, που τις μετέφρασε στο Νέο Σύστημα ο ανωτέρω μνημονευθείς πατήρ Visarion, όμως αυτό το χερουβικό τόσο στα ελληνικά όσο και στα ρουμάνικα είναι σύνθεση της αγιότητάς του, όπως το έψαλλε ο πατή(ρ) Iosif»
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής

Attachments

  • GRI-2020-26698.pdf
    781.3 KB · Views: 78

Shota

Παλαιό Μέλος
Χερουβικόν Κυρίλλου αρχιερέως.
"Ήχος β΄λέγετος διατονικός"
Από το χειρόγραφο αυτό.

Η ρουμανική εκδοχή του υπάρχει ηχογραφημένη εδώ.


Τώρα δεν ξέρω ποία γράφτηκε πρώτα.
 
Last edited:

panagiotoucosmas

Well-known member
Χριστος Ανεστη,

πολυ ωραιο.
Και η αποδοση απο τον χορο ειναι ωραια υπογραμμιζοντας τα στοιχεια εκεινα που ειναι ξεχωριστα στον λεγετο,
Εναν ηχο με παρα πολλες ιδιαιτεροτητες.

Περα απο το Χερουβικο σε λεγετο που συνεθεσε η ταπεινοτητα μου και αναφερεται ανωτερω, υπαρχει και μια σειρα λειτουργικων σε λεγετο,
Ηταν το βαπτισμα του πυρος. Η πρωτη συνθεση .

Πειτε μου επισης δυο λογια για τον Κυριλλο . Ποτε εζησε, τι εγραψε ?
 

filotheu

Νέο μέλος
Χριστος Ανεστη,

πολυ ωραιο.
Και η αποδοση απο τον χορο ειναι ωραια υπογραμμιζοντας τα στοιχεια εκεινα που ειναι ξεχωριστα στον λεγετο,
Εναν ηχο με παρα πολλες ιδιαιτεροτητες.

Περα απο το Χερουβικο σε λεγετο που συνεθεσε η ταπεινοτητα μου και αναφερεται ανωτερω, υπαρχει και μια σειρα λειτουργικων σε λεγετο,
Ηταν το βαπτισμα του πυρος. Η πρωτη συνθεση .

Πειτε μου επισης δυο λογια για τον Κυριλλο . Ποτε εζησε, τι εγραψε ?

Το Χερουβικο σε λεγετο ειναι συντίθεται από τον Ιωσήφ Μοναχο απο Νεαμτζ μονη.
 

panagiotoucosmas

Well-known member
Μου κανει εντυπωση οτι δεν ειναι Κυριλλου αρχιερεως οπως υπογραμμιζεται ανωτερω.
Παντως συγχαρητηρια και στον συνθετη και στον χορο των ιεροψαλτων.
Τι αλλο εχει γραψει ο π Ιωσηφ ?
 

panagiotoucosmas

Well-known member
Θα ηταν μεγαλη μου χαρα να βρητε στις συνθεσεις μελων του forum και στο ονομα μου Παναγιωτου Κοσμας τις εως τωρα αναρτησεις και να τις κοινοποιησετε σους αδελφους. της μονης και στον π ιωσηφ
 
Top