Χερουβικά Φωκαέως

ktrifonidis

Τρυφωνίδης Κων/νος
Εξηγήστε μου σας παρακαλώ γιατί κάθε φορά που γράφει ο κ Ιωαννίδης υπάρχουν κάποιοι που του επιτίθενται; Μας κάνει την τιμή ο άρχοντας να προσφέρει από την τεράστια εμπειρία του και εμείς του τη λέμε κι όλας; Έχει φάει ο άνθρωπος τη ζωή του πάνω στο αναλόγιο, κουβαλάει αστείρευτη ζωντανή παράδοση και έχει γράψει τόσα όσα οι περισσότεροι δεν έχουμε καν διαβάσει. Αν δε μπορεί ο άρχοντας να πει και έναν λόγο παραπάνω, τότε ποίος μπορεί; Που είναι εκείνα τα περιβόητα "εμείς κλίνουμε αυχένα" που έχουν ειπωθεί κατά καιρούς; Εγώ πάντως κ. Ιωαννίδη παρότι δεν είχα την τιμή να σας γνωρίσω σας ευχαριστώ πολύ.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Εξηγήστε μου σας παρακαλώ γιατί κάθε φορά που γράφει ο κ Ιωαννίδης υπάρχουν κάποιοι που του επιτίθενται; Μας κάνει την τιμή ο άρχοντας να προσφέρει από την τεράστια εμπειρία του και εμείς του τη λέμε κι όλας; Έχει φάει ο άνθρωπος τη ζωή του πάνω στο αναλόγιο, κουβαλάει αστείρευτη ζωντανή παράδοση και έχει γράψει τόσα όσα οι περισσότεροι δεν έχουμε καν διαβάσει. Αν δε μπορεί ο άρχοντας να πει και έναν λόγο παραπάνω, τότε ποίος μπορεί; Που είναι εκείνα τα περιβόητα "εμείς κλίνουμε αυχένα" που έχουν ειπωθεί κατά καιρούς; Εγώ πάντως κ. Ιωαννίδη παρότι δεν είχα την τιμή να σας γνωρίσω σας ευχαριστώ πολύ.

Φίλε Κώστα,

δεν έχει κανείς τίποτε με τον κ. Ιωαννίδη. Τιμούμε το έργο του και την προσφορά του. Ούτε πολεμοχαρείς είμαστε. Το θέμα είναι, ότι όποιος ξέρει μουσική και εκτελεί τους ποιοτικούς και ποσοτικούς χαρακτήρες της κάθε μελωδίας, δεν χρειάζεται ούτε γραμμές αναλελυμένες, ούτε παρεμβάσεων στα κλασσικά μαθήματα. Φτάνουν πιά οι αναλύσεις, διασκευές, τονισμοί, εκτελέσεις, εξηγήσεις, καλλωπισμοί, (σε λίγο θα μας πουν και make up). Τι θα έλεγε εν προκειμένω ο Φωκαεύς, εάν ήτο εν ζωή; Ας μάθουν οι δάσκαλοι μουσική στους μαθητές τους και όλα θα πάνε καλά.

Να είσαι καλά
Γιώργος
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Εξηγήστε μου σας παρακαλώ γιατί κάθε φορά που γράφει ο κ Ιωαννίδης υπάρχουν κάποιοι που του επιτίθενται;

Φίλε Κώστα, ας μην το προσωποποιήσουμε έτσι το πράγμα. Χωρίς να παίρνω θέση στις ενστάσεις του κ. Σιαπερόπουλου, το βέβαιο είναι ότι δεν στρέφονται απέναντι στο πρόσωπο και το έργο του άρχοντα, τον οποίο τιμά και αναγνωρίζει την προσφορά του, όπως έχει πει και ο ίδιος
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Εξηγήστε μου σας παρακαλώ γιατί κάθε φορά που γράφει ο κ Ιωαννίδης υπάρχουν κάποιοι που του επιτίθενται; Μας κάνει την τιμή ο άρχοντας να προσφέρει από την τεράστια εμπειρία του και εμείς του τη λέμε κι όλας; Έχει φάει ο άνθρωπος τη ζωή του πάνω στο αναλόγιο, κουβαλάει αστείρευτη ζωντανή παράδοση και έχει γράψει τόσα όσα οι περισσότεροι δεν έχουμε καν διαβάσει. Αν δε μπορεί ο άρχοντας να πει και έναν λόγο παραπάνω, τότε ποίος μπορεί; Που είναι εκείνα τα περιβόητα "εμείς κλίνουμε αυχένα" που έχουν ειπωθεί κατά καιρούς; Εγώ πάντως κ. Ιωαννίδη παρότι δεν είχα την τιμή να σας γνωρίσω σας ευχαριστώ πολύ.

Φίλε Κώστα, κι εγώ με τη σειρά μου, οφείλω να σ' ευχαριστήσω, για την καθ' όλα αξιοπρεπή θέση σου, απέναντι σ' αυτούς, οι οποίοι πολλές φορές, "διϋλίζουν τον κώνωπα, ενώ αγνοούν εντελώς την κάμηλον".
Ο κ. Σιαπερόπουλος, έχει την γνώμη του - και καλά κάνει - αλλά θά' πρεπε να βλέπει λίγο μακρύτερα ή τουλάχιστον, να μας έδειχνε κάτι, προκειμένου να αρχίσουμε κι εμείς κρίσεις - όχι σαν τις δικές του αστήρικτες - αλλά πάνω σ' αυτά που θα βλάπαμε.Όσο για την αναφορά στο τι θα έκανε ο Φωκαέας, τον πληροφορώ ότι θα έκανε, ότι ακριβώς και ο Μεγάλος Πέτρος, όταν έβγαλε ο Ιωάννης το Αναστασιματάριό του και αργότερα ο Πρίγγος το δικό του.
Κάποτε ο Στανίτσας, μου είχε πεί τα εξής : Σε όλα τα Κλασσικά Μαθήματα, ο κάθε Πρωτοψάλτης, βάζει ένα κόμμα ή μία άνω τελεία. Μ' αυτόν τον τρόπο, δημιουργείτε ο πλούτος της Μουσικής μας και δίνεται η ευκαιρία στους Ψάλτες, να παρουσιάζουν κάτι το καλύτερο πάνω στα Αναλόγια. Αυτό, το βλέπουμε σε όλους τους Κλασσικούς, οι οποίοι στην ουσία μεταφέρουν τα ίδια πράγματα, αλλά ο καθένας βάζεις μέσα σ' αυτά, την προσωπική του σφραγίδα ( βλέπε σε άλλη απάντησή μου, τα σχετικά με τα Δοξαστάρια του Πέτρου και τις εκτελέσεις των Κλασσικών Μαθημάτων, δηλαδή Καλλοφωνικών κλπ. )
Βέβαια όλ' αυτά, αποτελούν ψιλά γράμματα για τον κ. Σιαπερόπουλο, ο οποίος είναι αμετανόητος στις απόψεις του.
 
Last edited:
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Εξηγήστε μου σας παρακαλώ γιατί κάθε φορά που γράφει ο κ Ιωαννίδης υπάρχουν κάποιοι που του επιτίθενται; Μας κάνει την τιμή ο άρχοντας να προσφέρει από την τεράστια εμπειρία του και εμείς του τη λέμε κι όλας; Έχει φάει ο άνθρωπος τη ζωή του πάνω στο αναλόγιο, κουβαλάει αστείρευτη ζωντανή παράδοση και έχει γράψει τόσα όσα οι περισσότεροι δεν έχουμε καν διαβάσει. Αν δε μπορεί ο άρχοντας να πει και έναν λόγο παραπάνω, τότε ποίος μπορεί; Που είναι εκείνα τα περιβόητα "εμείς κλίνουμε αυχένα" που έχουν ειπωθεί κατά καιρούς; Εγώ πάντως κ. Ιωαννίδη παρότι δεν είχα την τιμή να σας γνωρίσω σας ευχαριστώ πολύ.

Όσο για δικά μου έργα που ζητεί ο κ. Ιωαννίδης, έχω δηλώσει και προηγουμένως, ότι έχω το γνώθι σαυτόν. Τι να κάνουμε; Υπάρχουν Ψαλτάρες υπάρχουν και ψαλτάκια.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Χερουβικά Φωκαέως Πλ. Α΄. και Πλ. Β΄.
 

Attachments

  • Xερουβικόν Πλ. Α΄. Φωκαέως.mp3
    17.9 MB · Views: 97
  • Χερουβικόν Πλ.Β΄. Φωκαέως.mp3
    17.8 MB · Views: 100

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Για να τελειώσει η σειρά, τα δύο τελευταία.
 

Attachments

  • Χερουβικόν Βαρέως Φωκαέως.mp3
    18.3 MB · Views: 72
  • Χερουβικόν Πλ. Δ΄. Φωκαέως.mp3
    18.3 MB · Views: 73
Top