Χερουβικά Νικολάου Σμύρνης (συντετμημένα)

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Τα Χερουβικά του Νικολάου Γεωργίου πρωτοψάλτου Σμύρνης είνα από τα πιο όμορφα και μελωδικά που έχω συναντήσει. Είναι αρκετά μεγάλα για τις σημερινές συνθήκες γι' αυτό και όταν τα συμπεριέλαβα στη συλλογή του "Χερουβικαρίου" έκανα μια σύντμηση της εισαγωγής τους. Επειδή και πάλι όμως ξεπερνούσαν τα 6 λεπτά που είναι το ανώτερο όριο για τον ναό που ψάλλω επιχείρησα να κάνω μια περαιτέρω σύντμηση και στο κυρίως μουσικό κείμενο, αρχίζοντας από τον Α΄ήχο που είναι της ερχόμενης Κυριακής. Θα τα ανεβάζω σταδιακά κι ελπίζω να προλαβαίνω τους ήχους στην σειρά τους. Δεν ξέρω τι απέμεινε από την ομορφιά του αρχικού, και ίσως να έχουν γίνει και λάθη στην περικοπή, και στην ορθογραφία. Όποιος έχει την διάθεση και τα ψάλει, ας επισημάνει ό,τι χρειάζεται διόρθωση.
Παραθέτω εδώ το αυθεντικό μουσικό κείμενο των χερουβικών από τον "Μουσικό Θησαυρό της Λειτουργίας" του μοναχού Νεκταρίου. Απουσιάζουν τα «...ως το Βασιλέα» και «ταις αγγελικαίς...» τα οποία μπορεί να βρει όποιος το επιθυμεί στην «Θεία Λειτουργία» του Νικολάου Σμύρνης (1867).
 

Attachments

  • Χερουβικά Νικολάου Σμύρνης.pdf
    12.7 MB · Views: 544

Vladik

Well-known member
Καλημέρα. Εγώ θα ήθελα όλα τα αργά χερουβικά του Νικολάου Σμύρνης σε mp3.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αντικατέστησα το αρχείο του μηνύματος #2 με νέο χωρίς την εισαγωγή, και ανεβάζω και το αντίστοιχο συντετμημένο του Β΄ ήχου. Αυτή τη φορά ελπίζω να τα ολοκληρώσω.

Χερουβικό Β΄ ήχου Νικολάου Σμύρνης (συντετμημένο)
 

Attachments

  • Χερουβικό Β΄ ήχου Νικολάου Σμύρνης (συντμ.).pdf
    1.7 MB · Views: 91

Υάκινθος B

Well-known member
Χερουβικό Α΄ ήχου Νικολάου Σμύρνης (συντετμημένο)

Του Α' ήχου που κοίταξα λίγο δεν είναι άσχημο ! Ο Νικόλαος μου αρέσει πάρα πολύ είναι ιδιαίτερη περίπτωση μουσικού- ψάλτη. Οι συνθέσεις του είναι πλούσιες σε μουσικό περιεχόμενο και ευφυείς . Δεν γνωρίζω αν κάποιος μουσικολόγος έχει ασχοληθεί με την περίπτωση Νικολάου αλλά νομίζω πως θα έπρεπε.
Εγώ ψάλλω το Τριώδιο του Νικολάου σχεδόν 15 χρόνια και κάθε χρόνο που το ψάλλω εκ νέου, συνειδητοποιώ και ένα ξεχωριστό ,διαφορετικό μουσικό πλούτο. Καλή συνέχεια και καλή δύναμη στο συνάδελφο και τον ευχαριστούμε. Νομίζω όμως πως υπάρχει κάποιο λάθος στη μουσική φράση " Χεεε πριν το ρου. " αντί να καταλήξει στη μαρτυρία Πα καταλήγει στο Βου.
Ο αείμνηστος Χαρίλαος έλεγε πως όποιος θέλει να "σπάσει " το λαιμό του ας ψάλλει Νικόλαο. Το έλεγε βέβαια με την αρνητική σημασία δηλ να καταστρέψει το λαιμό του. Προσωπικά δεν συμφωνώ με την άποψη του άρχοντα, αν και τον πήγαινα με χίλια και σαν ψάλτη και σαν άνθρωπο. Πιστεύω πως όποιος ψάλλει συστηματικά Νικόλαο μπαίνει σε άλλο trip
ψάχνεται με το Σμυρναίικο ύφος. Βέβαια για να ψάλλεις σωστά Νικόλαο θα πρέπει να διαθέτεις και εξαιρετικό φωνητικό τάλαντο. Όποιος θέλει να πάρει γεύση από Νικόλαο ας ακούσει το Χιώτη Νίκο Χατζησταμάτη ο οποίος είχε μαθητεύσει σε ψαλτικό απόγονο του Νικολάου . Νομίζω ότι και ο Κύπριος ο Κυριάκος ο Εξωμετοχίτης , ο παπούς είχε δάσκαλο από Σμύρνη και το ύφος του ομοιάζει με Χατζησταμάτη.
 

tb---

τσοπάνης
Του Α' ήχου που κοίταξα λίγο δεν είναι άσχημο ! Ο Νικόλαος μου αρέσει πάρα πολύ είναι ιδιαίτερη περίπτωση μουσικού- ψάλτη. Οι συνθέσεις του είναι πλούσιες σε μουσικό περιεχόμενο και ευφυείς . Δεν γνωρίζω αν κάποιος μουσικολόγος έχει ασχοληθεί με την περίπτωση Νικολάου αλλά νομίζω πως θα έπρεπε.
Εγώ ψάλλω το Τριώδιο του Νικολάου σχεδόν 15 χρόνια και κάθε χρόνο που το ψάλλω εκ νέου, συνειδητοποιώ και ένα ξεχωριστό ,διαφορετικό μουσικό πλούτο. Καλή συνέχεια και καλή δύναμη στο συνάδελφο και τον ευχαριστούμε. Νομίζω όμως πως υπάρχει κάποιο λάθος στη μουσική φράση " Χεεε πριν το ρου. " αντί να καταλήξει στη μαρτυρία Πα καταλήγει στο Βου.
Ο αείμνηστος Χαρίλαος έλεγε πως όποιος θέλει να "σπάσει " το λαιμό του ας ψάλλει Νικόλαο. Το έλεγε βέβαια με την αρνητική σημασία δηλ να καταστρέψει το λαιμό του. Προσωπικά δεν συμφωνώ με την άποψη του άρχοντα, αν και τον πήγαινα με χίλια και σαν ψάλτη και σαν άνθρωπο. Πιστεύω πως όποιος ψάλλει συστηματικά Νικόλαο μπαίνει σε άλλο trip
ψάχνεται με το Σμυρναίικο ύφος. Βέβαια για να ψάλλεις σωστά Νικόλαο θα πρέπει να διαθέτεις και εξαιρετικό φωνητικό τάλαντο. Όποιος θέλει να πάρει γεύση από Νικόλαο ας ακούσει το Χιώτη Νίκο Χατζησταμάτη ο οποίος είχε μαθητεύσει σε ψαλτικό απόγονο του Νικολάου . Νομίζω ότι και ο Κύπριος ο Κυριάκος ο Εξωμετοχίτης , ο παπούς είχε δάσκαλο από Σμύρνη και το ύφος του ομοιάζει με Χατζησταμάτη.
https://analogion.com/forum/index.p...22-Ανδρίκος-Νίκος-Β΄-έκδοση-επαυξημένη.35956/
https://www.politeianet.gr/books/97...siastiki-mousiki-tis-smurnis-1800-1922-251077
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
....Νομίζω όμως πως υπάρχει κάποιο λάθος στη μουσική φράση " Χεεε πριν το ρου. " αντί να καταλήξει στη μαρτυρία Πα καταλήγει στο Βου......
Δίκιο έχεις. Το διόρθωσα. Παρακαλείται όποιος βλέπει λάθη να τα επισημαίνει.
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Χερουβικό Γ΄ ήχου Νικολάου Σμύρνης (συντετμημένο)

Κατά την ταπεινή μου γνώμη ένα μεγάλο μπράβο σου αξίζει.

Όπως μου έλεγε κάποτε ο αείμνηστος παππούς Αβραάμ , η σύντμηση απαιτεί και γνώση και ταλέντο.

Στις πολύ όμορφες εργασίες αυτές διατηρείται το μελισματικο ύφος του Νικολάου και συγχρόνως τα χερουβικά αποκτούν πρακτική αξία για τα σημερινά λειτουργικά δρώμενα.

Νομίζω ότι είναι και άξια μουσικολογικής μελέτης και ως δημιουργίες της δικής σου Ψαλτικής Παραδόσεως και Παραλαβής που εσύ υπηρετείς.

Ευχαριστούμε για την προσφορά σου .
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Πολλές ευχαριστίες! Μια επισήμανση.. στη δεύτερη γραμμή, πρώτη μαρτυρία, δεν βγαίνει παραλλαγή
Ευχαριστώ που το διάβασες. Μάλλον λείπει μια απόστροφος, αλλά θα δω και το πρωτότυπο.
 

Υάκινθος B

Well-known member
Εξαιρετικό ! στο σημείο που μπαίνει η διατονική φθορά του Ζω (μετά το εικονίζοντες) δεν καταλήγει στον Κε όπως δείχνει η μαρτυρία αλλά στον Δι
 
Top