Χειρόγραφο Αναστασιματάριο του 1821

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Επισυνάπτω τις 7 πρώτες σελίδες και τις 2 τελευταίες του εν λόγω βιβλίου για τα συμπεράσματά σας περί οξειών, λυγισμάτων, πιεσμάτων, τζακισμάτων και λοιπών ... τυχαίων χειρονομιών. :wink:
Σημείωση: Η κατάταξη της ύλης έχει γίνει ως εξής:
Οι ήχοι καταγράφονται με σειρά Α', Δ', Γ', Βαρύς, πλ Δ', πλ Α', Β', πλ.Β, και τέλος τα 11 εωθινά, σε σύνολο 205 σελίδων αριθμημένων από τον πρώτο άγνωστο ιδιοκτήτη. Επίσης πρωτογράμματα έχει μόνο μέχρι το Δόξα της 5ης σελίδας. Τα ελλείποντα προστέθηκαν από ... μένα αλλά μόνο στις φωτοτυπίες. Δεν ... έβαλα χέρι:D στο πρωτότυπο, που δεν βρίσκεται πλέον στην κατοχή μου... Ήταν του Δασκάλου μου κυρ Μαθιού Ανδρέου και βρίσκεται στον Καναδά!:(
Ενδιαφέρον έχει η ημερομηνία καταγραφής 1821 εν μινή Οκτωμβρίω...:D
Το έντυπο του Εφεσίου (με τις οξείες) αναγράφει έτος έκδοσης 1820.
 

Attachments

  • ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΑΤΑΡΙΟ 1821.pdf
    753.9 KB · Views: 931

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Θερμές ευχαριστίες κυρ Νίκο! Υπάρχουν και οι υπόλοιπες φωτοτυπίες; :eek:
[/SIZE][/FONT]
Ναι! Τις έχω αλλά είναι επίπονο το σκανάρισμα - καθάρισμα μία μία σελίδα ... Θα κάνω μια αντιπαραβολή με το του Εφεσίου και το του 1869 που έχω, και θα επανέλθω... Άν εντοπίσω διαφορές θα σκανάρω τα επίμαχα μέλη... Ή αν βρεθεί κάποια άλλη ... λύση:D:wink:
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Επισυνάπτω τις 7 πρώτες σελίδες και τις 2 τελευταίες του εν λόγω βιβλίου για τα συμπεράσματά σας περί οξειών, λυγισμάτων, πιεσμάτων, τζακισμάτων και λοιπών ... τυχαίων χειρονομιών. :wink:
Σημείωση: Η κατάταξη της ύλης έχει γίνει ως εξής:
Οι ήχοι καταγράφονται με σειρά Α', Δ', Γ', Βαρύς, πλ Δ', πλ Α', Β', πλ.Β, και τέλος τα 11 εωθινά, σε σύνολο 205 σελίδων αριθμημένων από τον πρώτο άγνωστο ιδιοκτήτη. Επίσης πρωτογράμματα έχει μόνο μέχρι το Δόξα της 5ης σελίδας. Τα ελλείποντα προστέθηκαν από ... μένα αλλά μόνο στις φωτοτυπίες. Δεν ... έβαλα χέρι:D στο πρωτότυπο, που δεν βρίσκεται πλέον στην κατοχή μου... Ήταν του Δασκάλου μου κυρ Μαθιού Ανδρέου και βρίσκεται στον Καναδά!:(
Ενδιαφέρον έχει η ημερομηνία καταγραφής 1821 εν μινή Οκτωμβρίω...:D
Το έντυπο του Εφεσίου (με τις οξείες) αναγράφει έτος έκδοσης 1820.


Είναι απο χειρόγραφο της Ι.Μ.Παντελεήμονος, διότι έχω πολλά του ιδίου γραφεως. Μπορῶ να δώσω δείγματα.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Είναι απο χειρόγραφο της Ι.Μ.Παντελεήμονος, διότι έχω πολλά του ιδίου γραφεως. Μπορῶ να δώσω δείγματα.

Επίδος παντί τω λαώ, πάτερ!


Δ.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
;
Έτερον, εκάτερον.

Το ερωτηματικό, τί σημαίνει φίλε κ. Γιαννόπουλε; Ήμουν σαφής νομίζω! Το πρωτότυπο ήταν του δασκάλου μου, που μου το εμπιστεύτηκε ένα χρόνο μαζί με άλλα βιβλία (και χειρόγραφα), και σε κάποιο ταξίδι του στην Ελλάδα μου τα ζήτησε και του τα επέστρεψα και τα πήρε μαζί του στον Καναδά. Αυτό το αναστασιματάριο μόνο έβγαλα φωτοτυπίες.
Σκανάρισα, καθάρισα και επισυνάπτω τον πρώτο ήχο για μελέτη και σύγκριση με άλλες παλαιές και νεώτερες εκδόσεις.
Καλή μελέτη φίλοι!
ΥΓ Στο σημείο Κατενόουν εις τα δεξιά... (σελ 22) παρέλειψα να προσθέσω το αρχίγραμμα γιατί όπως προανάφερα ο γραφέας δεν είχε βάλει πρωτογράμματα.
 

Attachments

  • ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΑΤΑΡΙΟ 1821.pdf
    1.4 MB · Views: 393

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Μα ακριβώς αυτό σημαίνει! Πώς μπορούν να ισχύουν και τα δύο; Δεν μπορεί να είναι χειρόγραφο της μονής Παντελεήμονος, εφόσον μας βεβαιώνετε ξεκάθαρα ότι ήταν του δασκάλου σας και βρίσκεται στον Καναδά.

Και το "έτερον, εκάτερον" σημαίνει ότι το γεγονός πως ο ίδιος γραφέας γράφει και κάποια χφφ που σήμερα είναι στην Παντελεήμονος, δεν συνεπάγεται ασφαλώς ότι και αυτό το χφφ είναι από εκεί.

Ευχαριστούμε και γι᾿ αυτήν την ανάρτηση!
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
...Και το "έτερον, εκάτερον" σημαίνει ότι το γεγονός πως ο ίδιος γραφέας γράφει και κάποια χφφ που σήμερα είναι στην Παντελεήμονος, δεν συνεπάγεται ασφαλώς ότι και αυτό το χφφ είναι από εκεί. ...

Πολύ σωστά, εάν κ εφόσον είναι όντως του ιδίου (ανωνύμου;) γραφέως..! :wink:
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Πολύ σωστά, εάν κ εφόσον είναι όντως του ιδίου ... γραφέως..! :wink:

Εγώ δεν γνωρίζω αυτό το θέμα, απλά διαβάζω μόνο:

Είναι απο χειρόγραφο της Ι.Μ.Παντελεήμονος, διότι έχω πολλά του ιδίου γραφεως. Μπορῶ να δώσω δείγματα.

Και συν-βοώ:

Επίδος παντί τω λαώ, πάτερ!

Δ.



...(ανωνύμου;)...

"ανωνύμου" όπως λέμε "Προκοπίου";:wink:
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Μετέφερα αυτό το θέμα στα χειρόγραφα, αφήνοντας συνδέσμους από τις ενότητες Εξήγηση και Μουσικά Βιβλία | Αναστασιματάριον. Έχουμε μήπως περισσότερα στοιχεία για αυτά που αναφέρθηκαν; Ευχαριστώ.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Τηρώντας παλιά αλλά όχι ξεχασμένη υπόσχεση, επισυνάπτω τις πρώτες 100 σελίδες (το μισό) του αναστασιματαρίου καθαρισμένες από στίγματα (μέσω ... ζωγραφικής).
Σε μορφή pdf μεγαλώνει το αρχείο και δεν μου το ανεβάζει και δεν ξέρω γιατί....
Τελικά, κατά την ταπεινή μου γνώμη παρουσιάζει πολύ ενδιαφέρον σε σύγκριση με την έντυπη έκδοση του 1869 την οποία συμβουλευόμουν σε περιπτώσεις που η εικόνα (φωτοτυπία) μιας σελίδας δεν φαινόταν καλά, πχ διπλωμένη.
Καλή μελέτη...
Τυχόν λάθη του γραφέως - και είναι αρκετά -, τα άφησα ως έχουν για την ιστορία... (Γι αυτό ο άρχων Θ.Σ. έγραφε με κοινό μολύβι:D)
Θα συνεχίσω το σκανάρισμα, οπότε σε 2-3 ζαμάνια θα ανεβάσω και τις υπόλοιπες 105 σελίδες
 

Attachments

  • ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΑΤΑΡΙΟ 1821.docx
    3.3 MB · Views: 96

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Εὐχῆς ἔργον θὰ ἦταν ἡ δακτυλογράφηση τῆς πρωτότυπης ὑπακοῆς τοῦ Πάσχα «Προλαβοῦσαι τὸν ὄρθρον...» ἀπὸ τὸ φύλλο 80r-v.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Συνεχίζοντας το σκανάρισμα του υπολοίπου αναστασιματαρίου έφτασα στη σελ 166. Υπολείπεται ο ήχος πλ του β' και τα 11 εωθινά.
Υπομονή παίδες!:D
Όπως βλέπετε δεν ξεχνώ...
 

Attachments

  • χειρογρ αναστασ. Β' 101-140.docx
    10.3 MB · Views: 55

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
συνέχεια...
ΥΓ: Συντονιστή μου, παράκληση:Αν γίνεται να μετατρέψεις τα αρχεία σε pdf και να τα ενσωματώσεις στο δικό σου μήνυμα 13...
Ευχαριστώ
 

Attachments

  • χειρογρ αναστασ. Β' 141-166.docx
    16.3 MB · Views: 41
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
συνέχεια...
ΥΓ: Συντονιστή μου, παράκληση:Αν γίνεται να μετατρέψεις τα αρχεία σε pdf και να τα ενσωματώσεις στο δικό σου μήνυμα 13...
Ευχαριστώ

Θα το φροντίσω αύριο.Τα Σαββατοκύριακα είμαι "εκτός".
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
η θρυλικη φραση: ''τα μπανια του λαου''

Γενικώς τα σαββατοκύριακα είμαι "εκτός" (υπολογιστή).:)
Τώρα όμως που είναι Δευτέρα, επανήλθα. Ορίστε το μέχρι τούδε τμήμα του Αναστασιματαρίου.
 

Attachments

  • ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΑΤΑΡΙΟ 1821 (σελ. 1-166).pdf
    15.8 MB · Views: 183

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Επισυνάπτονται άλλες 38 σελίδες από το χειρόγραφο αναστασιματάριο του 1821 και .... έχει ο Θεός!!! Υγεία να έχουμε να σκανάρουμε και το υπόλοιπο :wink:...
Συντονιστή μου! Βάλε κι εσύ το χεράκι σου να ενώσεις το προϋπάρχον τμήμα με το παρόν...:D
 

Attachments

  • ΧΕΙΡΟΓΡ ΑΝΑΣΤΑΣ 167-205.pdf
    596.7 KB · Views: 79
Top