Χειρόγραφα μελών Νηλέως Καμαράδου

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ψηφιακή συλλογή κειμένων του Νηλέα Καμαράδου από τη Μεγάλη Μουσική Βιβλιοθήκη της Λίλιαν Βουδούρη. Σας παραθέτω την διεύθυνση http://digma.mmb.org.gr/ChurchMusic.aspx?eid=2016

Με αφορμή το παραπάνω μήνυμα του Νεκταρίου (ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ) ανοίγω νέο θέμα εδώ για τα χειρόγραφα με μέλη του Νηλέως.

Αρχική σελίδα αυτή.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
1178 κομμάτια και τί κομμάτια ! :eek:
Μπράβο τους που τα δημοσιεύουν.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Η Βιβλιοθήκη έχει ανεβάσει πολύ πράγμα...

Δεν κουράζομαι ούτε βαριέμαι να ξαναπώ ΜΠΡΑΒΟ σε μια Βιβλιοθήκη που πήρε πρωτοβουλία και είχε τη θέληση να δημοσιεύσει μουσικά κείμενα...

...σε αντίθεση με κακόμοιρους μουσικολόγους της δεκάρας που όλο άρθρα γράφουν για τα μουσικά μέλη που έχει μετεγράψει ο Χουρμούζιος και για τον πλούτο που κρύβουν...

...και ως γνήσιοι εγωιστές, μυστικοπαθείς, κακομοίριδες, ανάξιοι όντες για κάθε τι μουσικό εν τέλει, ΔΕΝ ΜΙΜΟΥΝΤΑΙ το καλό αυτό παράδειγμα και δεν προωθούν παρόμοια δημοσίευση...

Α, ναι, ξέχασα, δημοσίευσαν κάτι ψιλά και βγήκαν από την υποχρέωση. Καλοσύνη τους...
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Στο σαϊτ που παραπέμπει, αναφερει απ' ό,τι είδα με μια πρόχειρη ματιά τον γαμπρό του Καμαραδου, αλλά δεν κανει λόγο για τον γιο του το Βασίλειο, ο οποίος είχε τραγικό τέλος κ ήταν κ ο ίδιος συνθέτης. μετά το θάνατο του πατέρα του το 1922 στα ¨γνωστά¨ γεγονότα (καταστροφη μικρασιατικού Ελληνισμού), ήρθε στην Αθήνα, όπου προσλήφθηκε σε ένα ναό σα......νεωκόρος!!!!!!!!!!!!! Δεν άντεξε την κατάντια...

φανταστείτε: αξιος ψάλτης, μουσικός, γιος ενος Νηλέως Καμαράδου, και προσλήφθηκε σα νεωκόρος....

έτσι για την ιστορία. αν εχω καπου λάθος, ας με διορθώσει κάποιος...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Στο σαϊτ που παραπέμπει, αναφερει απ' ό,τι είδα με μια πρόχειρη ματιά τον γαμπρό του Καμαραδου, αλλά δεν κανει λόγο για τον γιο του το Βασίλειο, ο οποίος είχε τραγικό τέλος κ ήταν κ ο ίδιος συνθέτης. μετά το θάνατο του πατέρα του το 1922 στα ¨γνωστά¨ γεγονότα (καταστροφη μικρασιατικού Ελληνισμού), ήρθε στην Αθήνα, όπου προσλήφθηκε σε ένα ναό σα......νεωκόρος!!!!!!!!!!!!! Δεν άντεξε την κατάντια...

φανταστείτε: αξιος ψάλτης, μουσικός, γιος ενος Νηλέως Καμαράδου, και προσλήφθηκε σα νεωκόρος....

έτσι για την ιστορία. αν εχω καπου λάθος, ας με διορθώσει κάποιος...
Την συνέχεια δεν θα την αναφέρεις?
Δεν ξέρω από που το άκουσα και αν αληθεύει...μου είπαν πως τελικά για εκδίκηση πήγε και κρεμάστηκε κάτω από τον πολυέλαιο, όπου τον βρήκαν το πρωί εκεί...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Το αναφέρει ο Βουδούρης στα Μουσικοκριτικά (αν θυμάμαι καλά) μαζί με άλλα βιογραφικά.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Την συνέχεια δεν θα την αναφέρεις?
Δεν ξέρω από που το άκουσα και αν αληθεύει...μου είπαν πως τελικά για εκδίκηση πήγε και κρεμάστηκε κάτω από τον πολυέλαιο, όπου τον βρήκαν το πρωί εκεί...

Δεν ήθελα να το αναφέρω γιατί μαυρίζει η ψυχή μου...αλλά αφου το ανεφερες...
δεν είμαι σιγουρος για τον πολυέλαιο. υπάρχει κ η εκδοχή του γυναικονίτη.
αιωνία του η μνήμη. ταλαιπωρήθηκε αρκετά...αλλά ας μην επεκταθούμε...
ας μας γίνει μαθημα, ότι είμαστε αναλώσιμοι!!!!!!!!!!
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
"Ναι ναι ναι!!!"

Σιγά, θα μας πάθεις και τίποτα... :D

Μη βάζεις κακό με το μυαλό σου, με κείνο το σαμπουάν από τη διαφήμιση λουζόμουν... :D
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Μη βάζεις κακό με το μυαλό σου, με κείνο το σαμπουάν από τη διαφήμιση λουζόμουν... :D
Έχει και Απόστολο Κώνστα εδώ σε προηγούμενη αναλυτική δική του γραφή, αλλά είναι λίγο δυσανάγνωστο (όχι σαν το δικό μου:wink:)...
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αλήθεια ποιος επιμελήθηκε αυτή την συλλογή; Δεν βρήκα κάπου ν' αναφέρεται κάτι σχετικό. Ξέρουμε;
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Με μια πρώτη ματιά, έχει γράψει φοβερά δοξαστικά και χερουβικά των οποίων 'θέσεις' (και όχι μόνο), δανείστηκαν πατριαρχικοί ή μη.
Υπάρχει μια ομοιότης δοξαστικών τριωδίου με των πατριαρχικών, Πρίγγου κ.α.
Γράφω αυτά επειδή ειπώθηκε παλαιότερα ότι ο Καμαράδος ήταν "ψαλτάκος" μπροστά σε άλλους.
Ισως κάνω και λάθος. Το σωστό πιστεύω θα το δείξουν συν χρόνω οι μελετητές χειρογράφων.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ψηφιακή συλλογή κειμένων του Νηλέα Καμαράδου από τη Μεγάλη Μουσική Βιβλιοθήκη της Λίλιαν Βουδούρη. Σας παραθέτω την διεύθυνση http://digma.mmb.org.gr/ChurchMusic.aspx?eid=2016

Ξέρει κανείς πόσες μερες είναι κατεβασμένη η Ιστοσελίδα; Μου είπε κι άλλος οτι δεν ανοίγει τίποτα. :confused:
Έτσι και υποψιαστώ οτι συμβαίνει κάτι μόνιμο, γιατί ώρμηξαν γνωστά τσακάλια... :mad::mad:

Υ.Γ. Συνάδελφοι, στη χείριστη των περιπτώσεων κατέβασε κάποιος τίποτα (λ.χ. εκείνο το Χειρόγραφο Σύντομο Δοξαστάριο του Πέτρου, γραμμή - γραμμή, Παλαιά - Νέα), να το ανεβάσει απευθείας στο φόρουμ; Εγώ από D.C. δεν πρόλαβα :eek:
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Έτσι και υποψιαστώ οτι συμβαίνει κάτι μόνιμο, γιατί ώρμηξαν γνωστά τσακάλια... :mad::mad:

Χάρη, να δεις έτσι και μάθω και εγώ τίποτα τι θα γίνει...

...αύριο ίσως καλέσω τη βιβλιοθήκη τηλεφωνικώς να δω "τι τρέχει".
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Πάντως η Βιβλιοθήκη αναγράφει το κάτωθι:


bullet.gif
DIGMA: Δημιουργία ολοκληρωμένης μονάδας τεκμηρίωσης και προβολής της ελληνικής μουσικής
http://digma.mmb.org.gr
Ψηφιοποιημένο αρχείο 264.385 τεκμηρίων ελληνικής μουσικής (παρτιτούρες και κείμενα) που περιλαμβάνει τα αρχεία των Μίκη Θεοδωράκη, Νηλέως Καμαράδου, Γεωργίου Πονηρίδη, Αιμίλιου Ριάδη, Frank Choisy, το Αρχείο Ελληνικών Τραγουδιών (1870-1960) και τεκμήρια από τη Συλλογή χειρογράφων Βιβλιοθήκης. Ο ερευνητής μπορεί μέσω της μηχανής αναζήτησης να πραγματοποιήσει αναζητήσεις στο κάθε ένα αρχείο ξεχωριστά αλλά και σε όλα τα αρχεία συνολικά.


Δηλαδή υπάρχουν και άλλων συνθετών μέλη και όχι μόνο του Καμαράδου, οπότε "παίζει" κάτι να φτιάχνουν...

...εκτός αν "φτιάχνουν" την αφαίρεση του Καμαράδου... :D

Δεν πιστέυω. Αύριο αν προλάβω ίσως μάθω...
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Εγω συνιστω αν καποιος ειναι ηρωας και εχει το χρονο, να κατεβασει ολα τα του Καμαραδου και να τα ανεβασει εδω, ωστε στο μελλον να μην ξανα-υπαρξει προβλημα.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Πάντως η Βιβλιοθήκη αναγράφει το κάτωθι:
bullet.gif
DIGMA: Δημιουργία ολοκληρωμένης μονάδας τεκμηρίωσης και προβολής της ελληνικής μουσικής
http://digma.mmb.org.gr
Ψηφιοποιημένο αρχείο 264.385 τεκμηρίων ελληνικής μουσικής (παρτιτούρες και κείμενα) που περιλαμβάνει τα αρχεία των Μίκη Θεοδωράκη, Νηλέως Καμαράδου, Γεωργίου Πονηρίδη, Αιμίλιου Ριάδη, Frank Choisy, το Αρχείο Ελληνικών Τραγουδιών (1870-1960) και τεκμήρια από τη Συλλογή χειρογράφων Βιβλιοθήκης. Ο ερευνητής μπορεί μέσω της μηχανής αναζήτησης να πραγματοποιήσει αναζητήσεις στο κάθε ένα αρχείο ξεχωριστά αλλά και σε όλα τα αρχεία συνολικά.
Δηλαδή υπάρχουν και άλλων συνθετών μέλη και όχι μόνο του Καμαράδου, οπότε "παίζει" κάτι να φτιάχνουν...
...εκτός αν "φτιάχνουν" την αφαίρεση του Καμαράδου... :D
Δεν πιστέυω. Αύριο αν προλάβω ίσως μάθω...

Εξ όσων γνωρίζω, στόχος της Βιβλιοθήκης είναι να αναρτηθεί (σιγά-σιγά..) το σύνολο του αρχείου Καμαράδου-Βλαχόπουλου. Αντιγράφω από την οικεία ιστοσελίδα :
"Αρχεία: τα αρχεία ιδιωτών τα οποία η Βιβλιοθήκη μας διαθέτει είναι πλέον ιστορικά, εφ' όσον δεν έχουν πια υπηρεσιακό χαρακτήρα αλλά χρησιμοποιούνται για ερευνητικούς σκοπούς και αποτελούνται τόσο από πρωτότυπα χειρόγραφα έγγραφα (συμπεριλαμβανομένων και των μουσικών χειρογράφων), όσο και από έντυπα, ηχογραφήσεις, προγράμματα, αποκόμματα εφημερίδων, φωτογραφίες, αλληλογραφία κ.ά.. Μέρος των Αρχείων έχει ήδη ψηφιοποιηθεί, ενώ στις άμεσες προθέσεις της Βιβλιοθήκης είναι η ψηφιοποίηση όλου αυτού του υλικού".

Η καταλογογράφηση δεν έχει ακόμη ολοκληρωθεί, ούτε η ψηφιοποίηση. Καταβάλλονται φιλότιμες προσπάθειες από την υπεύθυνη και τους συνεργάτες, γι´αυτό ας είμαστε υπομονετικοί.
Πρόκειται για πλούσιο (δεκάδες μεγάλοι φάκελοι) και ποικίλο (βυζαντινή, τουρκική, περσική, ευρωπαϊκή μουσική) υλικό !
Πρόκειται για Βιβλιοθήκη η οποία λειτουργεί υποδειγματικά στο χώρο (μουσική) για τα ελληνικά δεδομένα και αξίζουν συγχαρητήρια στους συντελεστές !
Η (επί τόπου) πρόσβαση είναι καθ᾽όλα εφικτή και το "κλίμα" φιλόξενο! :wink:

Για την προσωπικότητα, το βεληνεκές και τη συμβολή του Ν.Καμαράδου στη μουσική και τον πολιτισμό, αφήνω να μιλήσει το ίδιο το αρχείο του, οι σύγχρονοί του (πατριαρχικοί ή μη) και ο βιογράφος του (Γεώργιος Δ. Καμαράδος - Βυζάντιος) που δεν αξιώθηκα ακόμη να διαβάσω! :eek:
 
Last edited:
Top