Χειροτονία Διακόνου π. Χρυσοβαλάντη Θεοδώρου

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ)] Μεταφέρθηκε από το θέμα Διακο-Διονύσιος Φιρφιρής (1912-1990)


Αγαπητοί αδελφοί,
ενόψει της χειροτονίας μου το Σάββατο (20.12.2008) εις διάκονον θα ήθελα να ανεβάσω 3 σπανιότατες ηχογραφήσεις εις αιωνίαν μνήμην του Γέροντος και να ζητήσω την ευχή του να διακονήσω ως εκείνος (χάριτι Θεού) την Εκκλησία και τον λαό Του.

1) Την ομιλία του Σεβ.Μητρ.Αρδαμερίου & Αγ.Όρους κ.Νικοδήμου κατα την νεκρώσιμο ακολουθία του διακο-Διονύση (25.03.1990)


2) Την ομιλία του Πρωτεπιστάτου (τότε) του Αγ.Όρους κατα την νεκρώσιμο ακολουθία του διακο-Διονύση (25.03.1990)


3)Ένα προφητικό ανάγνωσμα απο τον ίδιο, την Κυριακή των Αγ.Πάντων στο Κελλί του το 1985

Ζητώ τις προσευχές όλων σας !!!

Αγαπητε Χρυσοβαλαντη
Ευχαριστιες πολλες για τα προσφερωμενα και πολλες ευχες για την χειροτονια σου .
 
Last edited by a moderator:

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Αδελφέ, πολλές ευχές και απο μένα. Καλή δύναμη και κάθε ευλογία απο το Θεό. Άξιος.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Με το καλό. Ευχόμαστε να σηκώσετε επάξια τον αναστάσιμο σταυρό της ιεροσύνης!
 
Αγαπητοί αδελφοί,
ενόψει της χειροτονίας μου το Σάββατο (20.12.2008) εις διάκονον θα ήθελα να ανεβάσω 3 σπανιότατες ηχογραφήσεις εις αιωνίαν μνήμην του Γέροντος και να ζητήσω την ευχή του να διακονήσω ως εκείνος (χάριτι Θεού) την Εκκλησία και τον λαό Του.


Ζητώ τις προσευχές όλων σας !!!

Άξιος να είστε!!!!
 

ixadin

Ηχάδιν
Έχω ακούσει ότι στις χειροτονίες (εγγάμων) οι παλιοί εύχονταν "Να χαίρεσαι τη βασιλεία σου"...

Να την χαίρεσαι λοιπόν
 

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Σας εύχομαι ολόψυχα άξιος, και καλή δύναμη επί τη άρση του σταυρού της ιερωσύνης.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πολλές ευχές και από μένα! ...και με σεβασμό στους ψαλτάδες...
Αλήθεια, αυτό το θέμα γιατί ξαναβγήκε έξω από τους Αγιορείτες;
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Χρυσοβαλάντη, με το καλό εύχομαι για τη χειροτονία και ευχαριστούμε για τα προσφερόμενα.

Αλήθεια, αυτό το θέμα γιατί ξαναβγήκε έξω από τους Αγιορείτες;

:confused:

Θα φτιάξω μόλις προλάβω φάκελο για το διακο-Διονύση να ανοίγουν εκεί τα όποια σχετικά θέματα.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Αγαπητοί αδελφοί,
ενόψει της χειροτονίας μου το Σάββατο (20.12.2008) εις διάκονον ...
Ζητώ τις προσευχές όλων σας !!!

Κλείνοντας αὐτή ἡ ἡμέρα δέν μπορῶ νά μήν ἀναφερθῶ στό σημαντικό γεγονός τῆς εἰς Διάκονον χειροτονίας τοῦ πατρός Χρυσοβαλάντη, στήν ὁποία, κατόπιν προσωπικῆς προσκλήσεως, ἀξιώθηκα νά παρευρεθῶ.
Μιά χειροτονία γιά μᾶς (τούς ἱερεῖς ἐννοῶ) ἀποτελεῖ μεγαλύτερη συγκίνηση.
Χάρηκα πάρα πολύ γιατί συναντήθηκα ἀφ᾿ ἑνός μέ τόν χειροτονήσαντα αὐτόν Σεβασμιώτατον Μητροπολίτην Μεσογαίας καί Λαυρεωτικῆς κ.κ. Νικόλαον, μέ τόν πνευματικό του μέ τόν ὁποῖον εἴμαστε πολύ φίλοι, μέ ἄλλους γνωστούς, ἰδιαίτερα μέ τόν ἴδιο τόν πατέρα Χρυσοβαλάντη πού τόν γνώριζα μόνον ἀπό τά μηνύματα τοῦ φόρουμ.
Ἄλλο νά συναντᾶσαι προσωπικά μέ κάποιον καί ἄλλο νά ἐπικοινωνεῖς ἠλεκτρονικά.
Εἶχα τή χαρά καί τήν τιμή νά συναντηθῶ καί μέ τόν προσωπικό Διάκονο τοῦ Σεβασμιωτάτου, πού καί μ᾿ αὐτόν εἶχα μέχρι σήμερα, ἐκτός ἀπό τήν διά μηνυμάτων, τηλεφωνική μόνον ἐπικοινωνία, ὅπως εἶχα ξαναγράψει.

Καί ἀπό τή θέση αὐτή ἀπευθύνω στόν ἀγαπητό μας πλέον Διάκονο π. Χρυσοβαλάντη τίς ἐγκάρδιες εὐχές μου γιά ἄξια καί καρποφόρο διακονία στόν Ἀμπελῶνα τοῦ Κυρίου.

ΑΞΙΟΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


 
Last edited:

ixadin

Ηχάδιν
Άξιος και παντάξιος.

Έχω παρευρεθεί σε πολλές χειροτονίες αλλά αυτή είχε το κάτι άλλο.

Δεν ξέρω αν είναι δόκιμο να ανέβει η ομιλία του νεοχειροτονηθέντος. Δεν έχω ακούσει πιο συγκινητική ομιλία.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Να ζήσεις διάκο! Καλή δύναμη και να σ' αξιώσει ο Θεός και ως ιερέας να Τον διακονήσεις.
Άξιος!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Άξιος διάκο. Καλή διακονία!
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Άξιος και παντάξιος.

Έχω παρευρεθεί σε πολλές χειροτονίες αλλά αυτή είχε το κάτι άλλο.




Κλείνοντας αὐτή ἡ ἡμέρα δέν μπορῶ νά μήν ἀναφερθῶ στό σημαντικό γεγονός τῆς εἰς Διάκονον χειροτονίας τοῦ πατρός Χρυσοβαλάντη, στήν ὁποία, κατόπιν προσωπικῆς προσκλήσεως, ἀξιώθηκα νά παρευρεθῶ.




που ησαστε βρε παιδιά να σας γνωρίσω κι εγώ!

Χρυσοβαλάντη ΑΞΙΟΣ κ απο εμενα...

Οντως ήταν πολύ συγκινητικά!

Να σαι καλά!
 

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
Πάντα ΑΞΙΟΣ διάκο μου.
Και επειδή η συγκίνηση της μέρας της χειροτονίας σου θα σε συνοδεύει σ' όλη σου τη ζωή - μέχρι την επόμενη μεγάλη στιγμή - να θυμάσαι οτι μέσα στην συν-κίνηση της ψυχής μας, είτε αυτή προέρχεται από χαρά είτε από λύπη, βρίσκεται ο Θεός μας και περιμένει από μας να μη τον λησμονούμε αργότερα μέσα στην ασυγκινησία της καθημερινότητάς μας. Ειδικά στην εποχή μας...
Δύσκολοι καιροί για...ΙΕΡΕΙΣ !
Να ζήσεις.
 
Προς μεγάλη μου ειλικρινή χαρά έμαθα από το forum μας, το νέο της χειροτονίας του πατρός Χρυσοβαλάντη.Οι ευχές των πατέρων και οι προσευχές των υπολοίπων ας συνοδεύουν πάντοτε την ιερατική σου πορεία πάτερ Χρυσοβαλάντη.Είμασταν αν θυμάσαι μαζί στην Ιερά νήσο Μυτιλήνη στην οποία κάναμε την στρατιωτική μας θητεία συγχρόνως τον χειμώνα 03΄-04΄,και με αντικατέστησες(λόγω μετάθεσης μου στην Αθήνα) στο δεξιό αναλόγι του περικαλλούς μικρού ναού του Αγίου Θεοδώρου του Βυζαντίου,την στρατιωτική εκκλησία δηλαδή της Μεραρχίας στην Παγανή,στον οποίο υπηρετεί ο κατα πάντα άξιος πρωτοπρεσβύτερος π.Κομνηνός (αντισυνταγματάρχης Θρησκ) .Πάντα άξιος πάτερ μου!! Εύχομαι κάποτε να λειτουργήσουμε μαζί.
 
Top