Χατζημάρκος - Πόλη 1963

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Μια εκτέλεση καταπλητική! Ο Μανώλης Χατζημάρκος ψάλλει το "Άξιον εστί..." του Πέτρου Φιλανθίδη σε δευτερόπρωτο. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο κόσμος χειροκροτεί [μέσα στο ναό, αν είναι δυνατόν!]. Μάλλον η ηχογράφηση είναι του 1962 από την Κωνσταντινούπολη, έτσι ακριβώς ανέφερε ο Άρχων Γεώργιος Χατζηχρόνογλου που το έβαλε χθες [6.7.2008] στην εκπομπή του στον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος. Όποιος φίλος γνωρίζει κάτι περισσότερο, ας μας ενημερώσει.
 

Attachments

  • Άξιον εστί [Φιλανθίδη, δευτερόπρωτος].mp3
    5.1 MB · Views: 811

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μια εκτέλεση καταπλητική! Ο Μανώλης Χατζημάρκος ψάλλει το "Άξιον εστί..." του Πέτρου Φιλανθίδη σε δευτερόπρωτο. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο κόσμος χειροκροτεί [μέσα στο ναό, αν είναι δυνατόν!]. Μάλλον η ηχογράφηση είναι του 1962 από την Κωνσταντινούπολη, έτσι ακριβώς ανέφερε ο Άρχων Γεώργιος Χατζηχρόνογλου που το έβαλε χθες [6.7.2008] στην εκπομπή του στον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος. Όποιος φίλος γνωρίζει κάτι περισσότερο, ας μας ενημερώσει.

Αγαπητέ Λεωνίδα,

Πιθανόν να πρόκειται για το 1963 όπως γράφει εδώ ο κ. Λιναρδάκηςhttp://analogion.com/forum/showpost.php?p=827&postcount=6
Μόλις προχθές έπεσε στα χέρια μου αυτή η ηχογράφηση, αλλά από αυτό που είχε παραθέσει ο κυρ Βαγγέλης ( το Εις το μνήμα) βλέπω ότι είναι πολύ καθαρότερο και σε κανονικές στροφές σε σχέση με ό,τι έχω. Ευχαρίστως θα ανεβάσω ό,τι διαθέτω.

Βλέπε το συνημμένο

Δημήτρης
 

Attachments

  • xatzimarkos poli.jpg
    246.4 KB · Views: 159

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Μια εκτέλεση καταπλητική! Ο Μανώλης Χατζημάρκος ψάλλει το "Άξιον εστί..." του Πέτρου Φιλανθίδη σε δευτερόπρωτο. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο κόσμος χειροκροτεί [μέσα στο ναό, αν είναι δυνατόν!]. Μάλλον η ηχογράφηση είναι του 1962 από την Κωνσταντινούπολη, έτσι ακριβώς ανέφερε ο Άρχων Γεώργιος Χατζηχρόνογλου που το έβαλε χθες [6.7.2008] στην εκπομπή του στον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος. Όποιος φίλος γνωρίζει κάτι περισσότερο, ας μας ενημερώσει.

Ωραία εκτέλεση και χωρίς αμφιβολία, είναι άριστο φωνητικό ταλέντο ο σεβαστός Χατζημάρκος, όπως όλοι γνωρίζουμε. Όμως, κατά την ταπεινή μου γνώμη, κάπως σαν τραγουδάκι δεν ακούγετε ο ύμνος; Η βάση είναι ΥΠΕΡ-υψηλή, τα τρίγοργα και τετράγοργα πετάνε σαν σπουργητάκια, και η όλη σοβαρότητα της συνθέσεως του Φιλανθίδη κάπως χάλασε με το "πεταχτό" τρόπο που το εκτελεί ο Χατζημάρκος. Νομίζω ότι το Άξιον εστί του Δευτεροπρώτου του Στανίτσα είναι λίγο πιο "σοβαρό", δεν νομίζετε; Δεν ξεύρω... πρέπει να το ξανα-ακούσω κανά δυο φορές ακόμα για να το χονέψω. Έχει κανένας άλλη γνώμη;

Απόστολος
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Μια εκτέλεση καταπλητική! Ο Μανώλης Χατζημάρκος ψάλλει το "Άξιον εστί..." του Πέτρου Φιλανθίδη σε δευτερόπρωτο. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο κόσμος χειροκροτεί [μέσα στο ναό, αν είναι δυνατόν!]. Μάλλον η ηχογράφηση είναι του 1962 από την Κωνσταντινούπολη, έτσι ακριβώς ανέφερε ο Άρχων Γεώργιος Χατζηχρόνογλου που το έβαλε χθες [6.7.2008] στην εκπομπή του στον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος. Όποιος φίλος γνωρίζει κάτι περισσότερο, ας μας ενημερώσει.



Ευχαριστούμε Λεωνίδα.

Το επισυναπτόμενο "άξιον εστί" είναι από τη διάσημη συναυλία που έδωσε ο Χατζημάρκος εις την Κωνσταντινούπολη και αναφέρει ο κ. Βαγγέλης (όπως και το "εις το μνήμα") δια τούτο και τα χειροκροτήματα (όχι οτι δεν καταχειροκροτήθηκε επανελημένως μέσα σε ναούς).

Έχω ακούσει πολλά γύρω από τις επισκέψεις του μεγάλου Πρωτοψάλτη εις την Κωνσταντινούπολη, αλλά ακριβώς επειδή "έχω ακούσει" καλό θα ήτο να μην αναφέρω κάτι.

Απεναντίας, θα μας ενημερώσει ο ίδιος ο Μανώλης Χατζημάρκος από μια συνέντευξη που έδωσε στον Γρηγόρη Νταραβάνογλου.

Στην εκπομπή υπάρχουν δυο σπάνιες ηχογραφήσεις (όποιος θέλει μπορεί να τις ξεχωρίσει)

και κάποια ενδιαφέροντα σχόλια περί τυπικού (αυτό βέβαια είναι άλλο θέμα).
 

Attachments

  • Ekpompi_Ntaravanoglou_Chatzimarkos.mp3
    5.3 MB · Views: 457

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Ηλπιζα ότι θα υπήρχαν ανεβασμένα αλλα επλανήθην..
Ήταν κάτι κασσέτες απο την Πόλη που είχε πάει και τάραξε τα νερά...με συνέπεια οι Στανιτσικοί να αρχίζουν να ψάχνωνται...
 

Attachments

  • 01-Track-01.mp3
    3.4 MB · Views: 806
  • 02-Track-02.mp3
    4.2 MB · Views: 542
  • 03-Track-03.mp3
    2.3 MB · Views: 481
  • 04-Track-04.mp3
    4.6 MB · Views: 452
  • 05-Track-05.mp3
    3.2 MB · Views: 451
  • 06-Track-06.mp3
    1.2 MB · Views: 408
  • 07-Track-07.mp3
    5.8 MB · Views: 526
  • 08-Track-08.mp3
    6 MB · Views: 488
  • 09-Track-09.mp3
    3.6 MB · Views: 480
  • 10-Track-10.mp3
    4.1 MB · Views: 484
  • 11-Track-11.mp3
    5.7 MB · Views: 497
  • 12-Track-12.mp3
    3.7 MB · Views: 488
Last edited:

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Κων/πολις 2 χρόνια πρίν...το 61
 

Attachments

  • 01-Track-01.mp3
    4.5 MB · Views: 565
  • 02-Track-02.mp3
    3.2 MB · Views: 359
  • 03-Track-03.mp3
    1 MB · Views: 316
  • 04-Track-04.mp3
    4.7 MB · Views: 406
  • 05-Track-05.mp3
    6.8 MB · Views: 412
  • 06-Track-06.mp3
    4.1 MB · Views: 381
  • 07-Track-07.mp3
    2.4 MB · Views: 396
  • 08-Track-08.mp3
    962.4 KB · Views: 291
  • 09-Track-09.mp3
    19.1 MB · Views: 551

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Γέροντα ευχαριστούμε για τον ήχο. Θα ήθελα και κάνω και γώ το ίδιο ερώτημα
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Όταν πήγε του άρεσε τόσο πολύ του κόσμου εκεί, που τον συνέκριναν με τον Στανίτσα...και όχι μονο τον συνέκριναν αλλα τον βγάζαν και ανώτερο, πράγμα που έφθασε στα αυτιά του άρχοντα και ψιλοπειράχτηκε...Αυτό εννοώ τάραγμα...
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αθωνίτης;12362 said:
Όταν πήγε του άρεσε τόσο πολύ του κόσμου εκεί, που τον συνέκριναν με τον Στανίτσα...και όχι μονο τον συνέκριναν αλλα τον βγάζαν και ανώτερο, πράγμα που έφθασε στα αυτιά του άρχοντα και ψιλοπειράχτηκε...Αυτό εννοώ τάραγμα...
Καλά το πράγμα είχε γίνει σκηνοθετημένα, το πως και γιατί δηλαδή ο Χατζημάρκος πήγε στην Πόλη.(κάτι λέει κι ο Παϊκόπουλος στις εκπομπές εκείνες) Το ότι τον συνέκριναν με τον Στανίτσα ήταν μοιραίο να γίνει αφού γι αυτό ουσιαστικά πήγε. Και η φωνή του (Χατζημάρκου) όντως ήταν σε πολύ καλό επίπεδο εκείνο τον καιρό. Το θέμα είναι όμως τι έψαλλε...

Και γι αυτό και άνθρωποι (βασικά ο Μιχαηλίδης) που ήξεραν από ψαλτική του είπαν αυτά που έπρεπε να του πουν. Και βέβαια παρεξηγήθηκε ο ίδιος.:wink:

Γι αυτό λέω το ότι αρέσει στον κόσμο δεν είναι και το ασφαλέστερο κριτήριο...
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Καλά το πράγμα είχε γίνει σκηνοθετημένα, το πως και γιατί δηλαδή ο Χατζημάρκος πήγε στην Πόλη.(κάτι λέει κι ο Παϊκόπουλος στις εκπομπές εκείνες)
Γι αυτό λέω το ότι αρέσει στον κόσμο δεν είναι και το ασφαλέστερο κριτήριο...

Πώς αποθηκεύονται αυτές οι εκπομπές?
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Όταν πήγε του άρεσε τόσο πολύ του κόσμου εκεί, που τον συνέκριναν με τον Στανίτσα...και όχι μονο τον συνέκριναν αλλα τον βγάζαν και ανώτερο, πράγμα που έφθασε στα αυτιά του άρχοντα και ψιλοπειράχτηκε...Αυτό εννοώ τάραγμα...

Εχω πει πολλές φορές ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΣΤΑΝΙΤΣΑ
 

asma

Αντώνης Φάνης
Εχω πει πολλές φορές ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΣΤΑΝΙΤΣΑ


Και για μένα στην κορυφή της πυραμίδας ο Στανίτσας είναι, μόνο που έχει και συγκάτοικο!!!!! το διακο-Φιρφιρή. Κάθε φορά που ακούω αυτόν τον άνθρωπο νιώθω την ανάγκη να προσευχηθώ...Σου βγάζει απίστευτα συναισθήματα η ερμηνεία του. Ο Θεός να τους έχει κοντά του
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Εχω πει πολλές φορές ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΣΤΑΝΙΤΣΑ
Εγώ πάντως δεν το εννοούσα έτσι. Δεν κάνω την προσωπική μου προτίμηση δόγμα της ψαλτικής και δεν συμφωνώ με τέτοιου είδους δογματισμούς έστω κι αν γράφονται χάριν αστεϊσμού, (όπως και πιστεύω ότι γράφτηκαν) έστω κι αν κατ' ιδίαν μπορεί να συμφωνούσα.

Εγώ απλά ανέφερα την γνώμη του κυρ-Αναστάση Μιχαηλίδη για εκείνες τις εκτελέσεις του Χατζημάρκου στην Πόλη, χωρίς να μπω σε διαδικασία σύγκρισης με τον Στανίτσα ή τον οποιονδήποτε άλλο ψάλτη της εποχής.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω συμπληρωματικους υμνους απο την συναυλια του Μανωλη Χ''Μαρκου εις Κων-λη .
 

Attachments

  • 01=00'34''=Προλογηση συναυλιας.MP3
    1.3 MB · Views: 103
  • 02=2'25''=Οτυφλος γεννηθεις Βος.mp3
    710.7 KB · Views: 124
  • 03=3'13''=Εξεδυσαν με Πλ.Βος.mp3
    942.4 KB · Views: 533
  • 04=2΄49''=Πολυχρονιον Οικουμενικου Πατριαρχου Βος.mp3
    1.1 MB · Views: 110

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Νά'σαι καλά κ. Βαγγέλη, ο Στέφανος Μπρούσαλης σε ποιά συμμετέχει;
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Νά'σαι καλά κ. Βαγγέλη, ο Στέφανος Μπρούσαλης σε ποιά συμμετέχει;

Και οι τεσσερεις που αναφερωνται στην προλογηση , ισοκρατουσαν . Νομιζω οτι ηταν η συναυλια του 1963 .
 
Top