Χατζημάρκος - Πόλη 1963

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Τόσο πρόβλημα ἔχεις νά γράφεις μέ ἑλληνικά γράμματα; στραβωθήκαμε...




pater mou, mou einai duskolo na grafw me latinikous xarakthres giati sto xwro ergasias mou den exw auth thn polutelia. Otan eimai sto spiti kai grafw apo ekei grafw me ellhnikous xarakthres. Pisteuw na me katanoeite!!
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
-------------------------------------------------------------------------------------
και επειδή τους έψαλε ωραία ο ΜΑΝΟΛΗΣ δεν τον κάνανε ποτε 'Αρχων Πρωτοψάλτη TMTXE', έτσι για να φαίνεται πάντα, ότι το πατριαρχείο και οι συν αυτό, έχει εμπάθεια μερικές φορες. Είναι ο Λυκούργος 'Αρχων' και ο ΜΑΝΟΛΗΣ με την φωνάρα αυτή, την τεραστια απλά δεν πήρε κανένα τίτλο. Δεν πειράζει εμείς θέλουμε τον ΜΑΝΟΛΗ χωρίς τίτλο από τους διαφορους για να είναι ΑΡΧΩΝ με την φωνή του στην καρδια μας. ΓΙΑ ΣΟΥ δάσκαλε!!!
-------------------------------------------------------------------------
ελπίζω να ειστε ευχαριστημενοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
-------------------------------------------------------------------------------------
και επειδή τους έψαλε ωραία ο ΜΑΝΟΛΗΣ δεν τον κάνανε ποτε 'Αρχων Πρωτοψάλτη TMTXE', έτσι για να φαίνεται πάντα, ότι το πατριαρχείο και οι συν αυτό, έχει εμπάθεια μερικές φορες. Είναι ο Λυκούργος 'Αρχων' και ο ΜΑΝΟΛΗΣ με την φωνάρα αυτή, την τεραστια απλά δεν πήρε κανένα τίτλο. Δεν πειράζει εμείς θέλουμε τον ΜΑΝΟΛΗ χωρίς τίτλο από τους διαφορους για να είναι ΑΡΧΩΝ με την φωνή του στην καρδια μας. ΓΙΑ ΣΟΥ δάσκαλε!!!
-------------------------------------------------------------------------
ελπίζω να ειστε ευχαριστημενοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

μαλλον για αυτο μου εσβηναν οι αδμιν τα μηνηματα μου εχτες!!!
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
οσοι υποστηριξαν οτι ο χατζημαρκος ηταν καλυτερος απο τον στανιτσα εγιναν μπαν. λες να οδηγηθως και εγω προς τα εκει? ενδιαφερον αυτο που μολις διαπιστωσα!!!
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αγαπητέ Σίμο,

Το ένα πρόβλημα που είχαμε με τα μηνύματά σου ήταν τα greeklish. Το διόρθωσες και σε ευχαριστούμε για αυτό. Το άλλο είχε να κάνει με το προκλητικό περιεχόμενο ορισμένων μηνυμάτων σου, καθώς και το άνοιγμα νέων θεμάτων κατά παράβαση του κανονισμού.

Για αυτό σε παρακαλώ:
α) να αποφεύγεις χαρακτηρισμούς με εισαγωγικά και χωρίς για οποιονδήποτε ψάλτη, της α΄ ή β΄ σχολής, β) τα ερειστικά και εν γένει προκλητικά μηνύματα.

Ποιοι είμαστε εμείς να αποφανθούμε σε ποιόν και για ποιον λόγο το Πατριαρχείο απονέμει τιμητικό οφίκιο; Έχεις μια συμπάθεια στον Χατζημάρκο, το καταλάβαμε-στον καθένα μας αρέσει ο Χ. ή ο Ψ. ψάλτης. Μείνε όμως εκεί. Το φόρουμ δεν είναι καφενείο, έχει κανόνες-σε παρακαλώ να τους σεβαστείς.

ΥΓ Τα όσα γράφω ισχύουν και για τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ. Παρακαλώ να εκφράζεστε με ευγένεια και ψυχραιμία.

Ευχαριστώ.
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Αγαπητέ Σίμο,

Το ένα πρόβλημα που είχαμε με τα μηνύματά σου ήταν τα greeklish. Το διόρθωσες και σε ευχαριστούμε για αυτό. Το άλλο είχε να κάνει με το προκλητικό περιεχόμενο ορισμένων μηνυμάτων σου, καθώς και το άνοιγμα νέων θεμάτων κατά παράβαση του κανονισμού.

Για αυτό σε παρακαλώ:
α) να αποφεύγεις χαρακτηρισμούς με εισαγωγικά και χωρίς για οποιονδήποτε ψάλτη, της α΄ ή β΄ σχολής, β) τα ερειστικά και εν γένει προκλητικά μηνύματα.

Ποιοι είμαστε εμείς να αποφανθούμε σε ποιόν και για ποιον λόγο το Πατριαρχείο απονέμει τιμητικό οφίκιο; Έχεις μια συμπάθεια στον Χατζημάρκο, το καταλάβαμε-στον καθένα μας αρέσει ο Χ. ή ο Ψ. ψάλτης. Μείνε όμως εκεί. Το φόρουμ δεν είναι καφενείο, έχει κανόνες-σε παρακαλώ να τους σεβαστείς.

ΥΓ Τα όσα γράφω ισχύουν και για τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ. Παρακαλώ να εκφράζεστε με ευγένεια και ψυχραιμία.

Ευχαριστώ.

σωστα παναγιωτη, αλλα δεν ειναι το ιδιο με το επαναλαμβανουμε την καραμελα της παραδοσης σε ψαλτες που δεν μας αρεσουν! και ποιοι ειμαστε εμεις που θα πουμε για το ποιος ειναι παραδοσιακος και ποιος οχι. Εκει δεν ισχυει το καφενειο?
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πρώτα απ' όλα, έχω βαρεθεί να βλέπω προκλήσεις από ανωνύμους! Βάλτε ένα όνομα να ξέρουμε σε ποιον μιλάμε και μην κρίβεστε από την ανωνυμία σας για να προκαλείτε.

Τώρα, το γιατί τα άτομα που αναφέρετε έγιναν banned αφήστε το. Τα μηνύματα που οδήγησαν στην ενέργεια αυτή έχουν σβηστεί για να μην αμαυρώνουν την εικόνα του forum. Ακόμη, υπάρχει κανόνας του forum πως δεν κρίνονται δημόσια συντονιστικές ενέργειες και οφείλετε να τον σεβαστείτε. Κανόνας του forum είναι, επίσης, πως τα μηνύματα πρέπει να γράφονται στα ελληνικά με ελληνικούς χαρακτήρες στο ελληνόφωνο τμήμα του forum, κάτι που, βέβαια, το έχετε διορθώσει. Αυτά ως τώρα τα γράφω σαν συντονιστής.

Επί της ουσίας, εγώ δεν θέλω να κρίνω γιατί ο κ. Αγγελόπουλος έγινε Άρχων, κάτι με το οποίο ούτε κι εγώ προσωπικά συμφωνώ. Το γιατί, όμως, δεν έγινε ο Χατζημάρκος είναι αυταπόδεικτο για μένα. Άρχοντες γίνονται άτομα με ψάλσιμο συντηρητικό, σεμνό και συνάμα μεγαλοπρεπές γιατί συνάδουν στο ψάλσιμό τους με το ύφος του Πατριαρχείου. Ο Χατζημάρκος, παρ' όλο που ψάλλει μεγαλοπρεπώς και κατέχει τα ψαλλόμενα, δεν χαρακτηρίζεται το ύφος του από τη σεμνότητα, τη συντηρητικότητα και, κυρίως, από την παραδοσιακότητα των ψαλλομένων. Έχω πει και αλλού πως ακούγοντάς τον περιμένω να ακούσω χειροκρότημα, αλλά μέσα στην εκκλησία δεν μπορώ να ακούω φωνητικούς ακροβατισμούς, επιδείξεις και τραγούδια. Καλό είναι, λοιπόν, πέρα από το τι μας αρέσει, να βλέπουμε και τι είναι το παραδοσιακό και το εκκλησιαστικό ώστε να ξέρουμε τι ακούμε αλλά και ώστε να είμαστε φειδωλοί στις κρίσεις μας.

Τα έχω πει τα παραπάνω πάρα πολλές φορές, αλλά θεωρώ χρέος μου να τα ξαναπώ. Δεν θα επαναληφθώ, τουλάχιστον στην προκειμένη περίπτωση.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Γιάννη,

Συμφωνώ μαζί σου. Εξ' άλλου, ο Κος Σίμος εξέφρασε την γνώμη ότι τον Κο Χατζημάρκο "δεν τον κάνανε ποτε 'Αρχων Πρωτοψάλτη TMTXE', έτσι για να φαίνεται πάντα". Κατ' αρχάς, όπως είπες, δεν είναι το ύφος του καθαρό "Πατριαρχικό", αν και είναι μεγάλο ταλέντο. Οι γνωρίζοντες το ύφος το Πατριαρχικό καταλαβαίνουνε.

Δεύτερον, και το ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΟΝ, για να πάρει ο Χατζημάρκος (ή ΟΠΟΙΟΣ άλλος ψάλτης) το οφφίκιο του "Άρχων Πρωτοψάλτου της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας", πρέπει όντως να ΕΙΝΑΙ ο Άρχων Πρωτοψάλτης μέσα εις τον πάνσεπτον Πατριαρχικόν Ναόν. Μόνον ΕΝΑΣ έχει αυτό το οφφίκιο, και την στιγμή αυτή το έχει ο Κος Λεωνίδας Αστέρης. Ίσως, και για τον λόγο που ανέφερα ως άνω, το Οικ. Παγτριαρχείο δεν θεώρησε τον Χατζημάρκο ως κατάλληλον να έχει αυτήν την θέση.

Τώρα: κάλιστα μπορούσε να τιμηθή με το οφφίκιον του "Άρχον Πρωτοψάλτου της Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως", όπως π.χ. ο Ταλιαδώρος, ο Αγγελόπουλος, κ.α. (Εγώ μάλιστα νόμιζα ότι ο Κος Χατζημάρκος το είχε αυτό το οφφίκιο.) Αυτό το οφφίκιο, όπως και άλλα τα "της Αρχιεπισκοπής Κων/πόλεως", νομίζω πως δίνονται πιο πολύ για τιμητικούς λόγους, και όχι ότι οι τιμηθέντες υπηρετούν μέσα στο Πατριαρχείο ως οι καθ' εαυτού Πρωτοψάλτες, Λαμπαδάριοι και Δομέστικοι.

Απόστολος
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ναι, για το οφφίκιο του Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κων/πόλεως γίνεται λόγος. Αυτό πιστεύω πως εννοούσε και το μέλος simos, αφού αυτό είναι που πήρε και ο κ. Αγγελόπουλος.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
και επειδή τους έψαλε ωραία ο ΜΑΝΟΛΗΣ δεν τον κάνανε ποτε 'Αρχων Πρωτοψάλτη', .................. Είναι ο Λυκούργος 'Αρχων' και ο ΜΑΝΟΛΗΣ με την φωνάρα αυτή, την τεραστια απλά δεν πήρε κανένα τίτλο. !!

Θα συμφωνησω με τον καλλιφωνοτατο και απο πολλα χρονια φιλο και συνεργατη Σιμο εκ Βολου, και Πρωτοψαλτη Απ. Βαρναβα Wood Green.
Ο κ.Μανωλης αξιζε ενα οφφικιο Πρωτοψαλτου της Αρχιεπισκοπης Κων/πολεως, ακριβως οπως το αξιζε και ο Ταλιαδωρος, και ο Καραμανης και ο Θεοδοσοπουλος.
Ακουστε την ηχογραφηση Μεταμορφωσεως Πριγγος-Χατζημαρκος και θα δειτε του λογου το αληθες. Καπου υπαρχει και ηχογραφηση οπου ο δασκαλος του κ.Πριγγος τον βαζει να πει το Δυναμις σε Σαμπαχ! Με ολα αυτα δεν ειναι τυχαιο οτι ο Πριγγος ειχε πει "Φωνη σαν του Μανωλη δεν θα ξαναγεννησει η φυση".

Ο κ.Χατζημαρκος ερχοταν στο Αγρινιο κατα καιρους (επισκεπτομενος τον κ.Πρεβεζιανο), και η μυσταγωγια, γλυκυτητα, αερας και αρχοντια που ειχε στο αναλογιο ηταν το κατι αλλο. Αν και ημουν σε νεαρη ηλικια εκεινη την εποχη (10-15 χρονων), πολυ σπανια εχω βιωσει κατι παρομοιο. Ο κυριοι Μουσελιμης και Γαρουφαλλης σιγουρα καταλαβαινουν τι εννοω.

Προσωπικα πιστευω οτι σε συγκριση με τον κ.Αγγελοπουλο (και χωρις να θελω να μειωσω τον αρχοντα), ο Χατζημαρκος σαν Πρωτοψαλτης αξιζε το οφφικιο πολυ παραπανω, αφου σε τιποτα δεν υπολοιποταν των μεγαλων της Θεσσαλονικης, και σε φωνη, και σε προσφορα και σε τεχνη.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Ισως να μεταφερθουν τα τελευταια μηνυματα καπου αλλου και με αλλο τιτλο, αφου πλεον εχουμε ξεφυγει απο το αρχικο θεμα... αν γινεται ενας απο τους φιλους συντονιστες να το κανει....
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ο Πριγγος ειχε πει "Φωνη σαν του Μανωλη δεν θα ξαναγεννησει η φυση". Ο κ.Χατζημαρκος ερχοταν στο Αγρινιο κατα καιρους (επισκεπτομενος τον κ.Πρεβεζιανο), και η μυσταγωγια, γλυκυτητα, αερας και αρχοντια που ειχε στο αναλογιο ηταν το κατι αλλο. Αν και ημουν σε νεαρη ηλικια εκεινη την εποχη (10-15 χρονων), πολυ σπανια εχω βιωσει κατι παρομοιο. Ο κυριοι Μουσελιμης και Γαρουφαλης σιγουρα καταλαβαινουν τι εννοω.

Ἔχω πολύ καλές ἀναμνήσεις ἀπό τόν κ. Χατζημᾶρκο. Αὐτός ἦταν πρόεδρος τῆς ἐπιτροπῆς ὅταν πῆρα τό πτυχίο ἱεροψάλτου στό Ἀγρίνιο τό 1995. Μάλιστα, μοῦ ἔκανε καί μία παρατήρηση πολύ σωστή. Ὄντως, μεγάλος δάσκαλος.
Γιά τό ὀφίκιο τοῦ Ἄρχοντος δέν μποροῦμε νά ξέρουμε. Μόνο ὅποιος ἔχει πρόσβαση στό Οἰκουμενικό Πατριαρχεῖο ἴσως βγάλει μιά ἄκρη. Ἡ γνώμη μου εἶναι νά μήν κάνουμε ὑποθέσεις.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Είναι ανεξιχνίαστες οι βουλές του Δεσπότου... :wink:

Πολλοί ακόμα εξάλλου έχουν μείνει "εκτός νυμφώνος", ενώ κατά την κοινή ιεροψαλτική λογική και πεποίθηση θα έπρεπε να ήταν εντός, όπως φυσικά και πολλοί είναι εντός, ενώ κατά την κοινή ιεροψαλτική λογική και πεποίθηση θα έπρεπε να ήταν εκτός...

Πάντως συμφωνώ στο ότι δεν θα πρέπει να γίνονται υποθέσεις... Δεν ωφελούν εξάλλου, αφού τπτ δεν αλλάζει στο κάτω - κάτω ... Άλλος έχει εξάλλου, "και το καρπούζι και το μαχαίρι" στην προκειμένη περίπτωση.
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Λοιπον για να σας φυγει η απορια για το ποσο μεγαλος ηταν ο Μανωλης Χατζημαρκος ακουστε να ψαλλει τον χερουβικο υμνο στην σελιδα που ψαλλει με τον κ.Βασιλικο το 1982.Εκει θα παρετε πιστευω την απαντηση, οτι εψαλλε οπως αυτος ηθελε κ στην συγκεκριμενη ηχογραφηση ψαλλει πιο πατριαρχικα απο ολους οσους εκφραζουν το συγκεκριμενο υφος.Βαρεθηκαμε να ακουμε τα ιδια κ τα ιδια,εφοσον δεν σας εκφραζει ο Μανωλης Χατζημαρκος δεν εχετε καμια δουλεια να κανετε σχολια στις συγκεκριμενες σελιδες.
Δεν σας αρεσει αλλαξτε καναλι κ μεινετε σε αυτα τα ακουσματα που σας εκφραζουν κυριοι κ τα δεχομαστε χωρις να σας επικρινουμε.
Δεν μου αρεσει ο χ ψ ψαλτης?αλλαζω σελιδα ομως εσεις απ οτι βλεπω ασχολειστε περισσοτερο κ απο εμας που μας αρεσει, αυτο ειναι καλο.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Δεν μου αρεσει ο χ ψ ψαλτης?αλλαζω σελιδα ομως εσεις απ οτι βλεπω ασχολειστε περισσοτερο κ απο εμας που μας αρεσει, αυτο ειναι καλο.

Δεν ασχολούνται επειδή τους αρέσει.

Απλά ΔΕΝ μπορούν να αλλάξουν σελίδα όταν κάποιος λέει ότι ο Χατζημάρκος είναι Πατριαρχικός, παραδοσιακός και λοιπά επίθετα γιατί διαβάζουν τις σελίδες αυτές και άλλοι που δεν τον ξέρουν ή που δεν έχουν σαφή εικόνα του ποιος είναι τι.

Για να μην υπάρξει λοιπόν παρεξήγηση από τρίτους και νομίσουν ότι ο Χατζημάρκος είναι παραδοσιακός και πατριαρχικός και άλλα διάφορα, γι'αυτό τονίζουν ότι και αντιπαραδοσιακός είναι και ότι πατριαρχικός δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί.

Που είναι το δύσκολο ή το λάθος ή κάτι άλλο;
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Βλεπω πως δεν καταλαβαινετε.Ετσι συνεχιστε να ασχολειστε κ ξερετε γιατι το κανετε??γιατι τα ακουσματα που ειχατε ενδεχομενως να μην σας εκφραζουν πλεον.Γι αυτο κ ειπα ειναι καλο αυτο.τωρα οσον αφορα τα μαυρα γραμματα που επιτηδες τα προσθεσατε κ με πιο μεγαλη γραφη δικαιωμα σας ειναι ομως δεν θα σας βαλω εγω μυαλο.Αν εσεις θεωρειτε τον εαυτο σας μεγαλυτερο απο τον Χατζημαρκο αυτο θα το κρινει η ιστορια κ ο καθενας απο αυτους που ακουτε κ σας εκφραζουν.Εμενα επειδη δεν μ αρεσει αυτη η ειρωνια στο προσωπο του κ.Χατζημαρκου καλα ειναι να τελειωσει εδω,γιατι ο καθενας μπορει να πει οτι του κατεβει.Δεχομαστε την κριτικη οχι ομως οταν προερχεται απο ειρωνια κ εμπαθεια στο συγκεκριμενο προσωπο που προσφερε τοσα.
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
...συνεχιστε να ασχολειστε κ ξερετε γιατι το κανετε??γιατι τα ακουσματα που ειχατε ενδεχομενως να μην σας εκφραζουν πλεον...

Βρε, εσύ άμα θες άκου και τον Παβαρότι να λέει όπερα, είχα μια σκασίλα ξέρεις...

Εγώ ακούω Φιρφιρή από 9 και θα ακούω πρώτα ο Θεός (αν ζω) μέχρι 99 χρονών καθώς με εκφράζει απόλυτα.

Ε.
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Καλα κανετε κ ευχομαι ο Θεος να σας διδει ετη πολλα.Απλα οπως εσεις υποστηριζετε με παθος τις αποψεις σας ετσι κ γω εχω δικαιωμα νομιζω να πραττω το ιδιο.Αλλα σας ξαναλεω μην ασχολειστε με τον Μανωλη,γιατι πριν λιγο μου ειπατε πως ακουτε τον Φιρφιρη,σε μενα που δεν αρεσει δεν ασχοληθηκα ποτε με τον συγκεκριμενο κ ουτε εκανα ποτε σχολιο.Γι αυτο ειπα αλλαξτε σελιδα.Δεν εχω καμια διαθεση να ερθω σε προστριβη μαζι σας γιατι δεν ειστε αντικειμενο μου κ ουτε με αφορατε.
 
Top