Χατζημάρκος Εμμανουήλ

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Συντονιστές, δεν παίρνετε καμιά σκούπα να σαρώσετε όλα τα εκτός θέματος και όλα τα εντός θέματος αλλά εκτός κλίματος;

Ευχαριστώ.

Μπουλμπουτζή, άντε είσαι και συντονιστής ενότητας...
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Καλά, ακούσατε τα πατριαρχικά; Εγώ θαυμάζω τον Χατζημάρκο, αλλά αν ήταν να μου δοθεί από τον Θεό να διαλέξω τάλαντο για τον εαυτό μου, θα προτιμούσα τη γλυκύτητα και πνευματική ειλικρίνεια της παραπάνω φωνής, που μιλάει κατευθείαν μέσα στην καρδιά (κι ας έχει μικρόφωνο).
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Α, ναι, και επειδή κάτι ειπώθηκε για τον Φιρφιρή και για Πατριαρχική εκτέλεση από τον Χ''Μάρκο να σας υποβάλω μερικές ερωτήσεις:

1η:

Ο Φιρφιρής ήξερε απ'έξω το Δοξαστάριο του Πατριαρχικού Ιακώβου πρωτοψάλτου.

Μπορείς να μας φέρεις 2-3 ηχογραφήσεις του Χ''Μάρκου να λέει Ιάκωβο; Ήξερε να πει Ιάκωβο;

Ευχαριστώ και περνάμε στην 2η:

Ο Φιρφιρής έλεγε απ' έξω τα μέγιστα Ανοιξαντάρια του Αγ.Ιωάννου Κουκουζέλη, μαΐστορα δάσκαλο στην Πόλη των τότε Κωνσταντινουπολιτών.

Μπορείς να μας φέρεις καμιά ηχογράφηση που να λέει τα Ανοιξαντάρια αυτά με τις φθορές να αποδίδονται σωστά;

Ευχαριστώ και περνάμε στην 3η:

Ο Φιρφιρής ήξερε απ' έξω τα Δοξαστικά και τα Και νυν των Πολυελέων των Πατριαρχικών Δανιήλ πρ., Γρηγορίου πρ. και Πέτρου λαμπ. με τα κρατήματά τους.

Μπορείς να μας φέρεις καμιά ηχογράφηση του Χ''Μάρκου με τα Δοξαστικά αυτά; Ήξερε να ψάλλει αυτούς του επίσης Πατριαρχικούς;


Η Πατριαρχική μελοποιία υπάρχει εδώ και πολλούς αιώνες και δεν είναι καλό να την αγνοούμε.
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Το θέμα εξαντλήθηκε.

Δεν πρόκειται να απαντήσω περαιτέρω, εξάλλου λόγω υποχρέωσης θα λείψω εντός ολίγου από το Φόρουμ, άγνωστο για πόσο.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Τελικά τι πρέπει να κάνω για να ηρεμήσετε; Να ανεβάσω την ηχογράφηση όπου ψάλλω με τον Χατζημάρκο αριστερά;


:p
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Τελικά τι πρέπει να κάνω για να ηρεμήσετε; Να ανεβάσω την ηχογράφηση όπου ψάλλω με τον Χατζημάρκο αριστερά;


:p

Και δεν τη βάζεις; πολύ πιθανό να έγινε αυτό που λες :p
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Κανένα πρόβλημα, δε μ΄αρέσει το χάσιμο του χρόνου μου με τέτοιες χαζομάρες.

Ασφαλώς και θα σβύσω τα μνμ, όμως μην ξανααρχίσεις τέτοια άγονη αντιπαράθεση, δεν σου κάνει καλό.
 
Last edited:

Shota

Παλαιό Μέλος
Η Πατριαρχική μελοποιία υπάρχει εδώ και πολλούς αιώνες και δεν είναι καλό να την αγνοούμε.

Μα «άτεχνα» και «ξηρά» είναι :D:D:D
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Κυριε κωστοπουλε επισης κ καλο σας βραδυ.Κυριε ΓιωργοΜ περιμενουμε την ηχογραφηση.
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Συγγνωμη στον κ.Τσακιρογλου κ τον κ.domesticus.Eυθυμιε τι ηλικια εχεις??για να μπορω αν θες να σου μιλαω στον ενικο.εγω 27
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κυριε ΓιωργοΜ περιμενουμε την ηχογραφηση.
Μια μικρή διόρθωση μόνο: γράψτε ΓιωργοςΜ - Μανωλης Χατζημαρκος, γιατί ήμουν δεξιά...

Καλό βράδυ σε όλους. Αρκετόν τη ημέρα...
 
Top