Χατζημάρκος Εμμανουήλ

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Δεν καίγομαι να το μάθω.

Στην τελική το άκουσμα δεν με εκφράζει κι είναι δικαίωμά μου να μην με εκφράζει. Αν κάποια στιγμή θελήσω να μάθω κάτι από τον κ.Χατζημάρκο, τότε ναι θα σου ζητήσω το τηλέφωνό του.

Αν εσένα σ' ενδιαφέρει να μας ενημερώσεις τι γίνεται, παρτον ένα τηλέφωνο κι ενημέρωσε και τον Χρήστο τι πρέπει να βάλει εκεί.

Βασίλη, δικαίωμά σου είναι να μην σε εκφράζει, αλλά και τα σχόλια σου πρέπει να είναι κομψά για ένα ψάλτη που με την φωνή του έχει στολίσει τα αναλόγια. Έχω την εντύπωση πως αφού έχεις την απορία καλό θα ήταν να ενημερωθείς από τον ίδιο. Έτσι θα δεις και εάν έχει γνώσεις ή τα λέει έτσι επειδή του ήρθε και μετά θα μπορείς να κοκορεύεσαι όσο θέλεις. Άντε γιατί πολύ εξυπνάδα έχει πέσει!!!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μηπως το παρων θεμα πρεπει να κλεισει (επιτελους) ; Λεω μηπως ;

ΥΓ : Παντως ο κ. Χ''Μαρκος , παραδοσιακος (οταν ηθελε) - εξωπαραδοσιακος ,
ηταν τεραστια φωνη . Αυτα του ζητουσαν και αυτα εκανε (πουλουσε) . Και δεν ειναι ευκολο να τα καμει ο καθενας (μας) , ασχετα αν του αρεσουν ή οχι .
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Μηπως το παρων θεμα πρεπει να κλεισει (επιτελους) ; Λεω μηπως ;

ΥΓ : Παντως ο κ. Χ''Μαρκος , παραδοσιακος (οταν ηθελε) - εξωπαραδοσιακος ,
ηταν τεραστια φωνη . Αυτα του ζητουσαν και αυτα εκανε (πουλουσε) . Και δεν ειναι ευκολο να τα καμει ο καθενας (μας) , ασχετα αν του αρεσουν ή οχι .

Δυστυχώς ή ευτυχώς οι μεγάλες φωνές ακολουθούν την πορεία τους και αυτό είναι που τις κάνει ξεχωριστές από εμάς τους κοινούς θνητούς!
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
σπι-ι-ι-θα-α-α-μη-ην....



Εμένα αυτό το άκουσμα, με εκφράζει (τουλ. προς το παρόν).

Και δεν κάνει κάτι το τραγικό.

Ακούστε ερμηνεία...
 

Attachments

  • Namata Iordania plb'.mp3
    1.6 MB · Views: 259
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Μετά από όλη αυτή την φασαρία είπα να ανοίξω και
εγώ από περιέργια να ακούσω τι λέι ο άνθρωπος.

Κατ' αρχάς θα ήθελα να πω κάτι.

Όταν ανεβαίνει ένα ηχητικό, σε άλλους αρέσει και σε άλλους
όχι. Όμως επειδή ζούμε στην Ελλάδα και όχι στο Ζιμπάμπουε
ή στην Ουγκάντα και ως προσωπικότητες έχουμε γνώμη,
έχουμε το κάθε δικαίωμα να εκφράζουμε την άποψή μας
ελεύθερα.

Όταν λοιπόν σε κάποιον δεν αρέσει κάτι μπορεί να το δηλώσει
με την παρόμοια δυνατότητα με το να πει κάποιος απλά και
αυθόρμητα για ένα φαγητό που δεν του άρεσε "αμάν, τι αηδία".

Ο μάγειρας που μαγείρεψε το φαγητό αλλά και αυτοί που το
τρώνε δεν έχουν δικαίωμα να κρίνουν αυτόν που δεν του
άρεσε το φαγητό γιατί είναι δικαίωμά του να πει ότι δεν
του άρεσε.

Στο θέμα μας λοιπόν:

Προσωπικά άκουσα το κομμάτι και όσον αφορά το μουσικό του μέρος, αναφώνησα:

Α Μ Α Ν, Τ Ι Α Η Δ Ι Α!!!

Δεν μου άρεσε, δεν ξανατρώω, ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΓΝΩΜΗΣ,
ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΕΡΗΣΟΥΝ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Εμένα αυτό το άκουσμα, με εκφράζει (τουλ. προς το παρόν).

Και δεν κάνει κάτι το τραγικό.

Ακούστε ερμηνεία...

Ευχαριστίες πολλές.
Υπάρχει κι άλλη εκτέλεση ( επαγγελματική- χώρια οι ''ζωντανές'') . Αυτή που ανέβασες είναι από συναυλία μάλλον στην Πόλη... Στον δίσκο που έχω υπ'΄οψιν, νομίζω τιτλοφορείται ΄΄Εκκλησιαστικοί Ψαλμοί'' περιέχεται και το Άξιόν εστιν του Παπανικολάου σε πλ δ.

Δ.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Μηπως το παρων θεμα πρεπει να κλεισει (επιτελους) ; Λεω μηπως ;

Για ποιο λόγο; Μήπως επειδή τέτοια ακούσματα δεν συμφωνούν με αυτό; Και μένα κάποιοι άνθρωποι με σέβονται και με εκτιμούν, αν με δουν ξαφνικά να πηδάω σαν αγριοκάτσικο στο δρόμο, δεν θα πουν (ή δεν θα σκεφτούν έστω): καλά τι κάνει αυτός ο παλαβός; Μόνο στην ψαλτική πρέπει να λέμε μπράβο, ότι "ακροβατικά" κι αν κάνει ο καθένας. Χαίρομαι που αρκετοί δεν ασπάζονται αυτή την λογική στην κοινότητα. Εδώ είναι ένας τόπος να γράφουμε τις σκέψεις μας, αποφεύγοντας την προσβολή της προσωπικότητας του άλλου. Αν υπάρξει και δω λογοκρισία, θα πρέπει να φύγουμε από το πρώτο λεπτό όλοι...
ΥΓ : Παντως ο κ. Χ''Μαρκος , παραδοσιακος (οταν ηθελε) - εξωπαραδοσιακος ,
ηταν τεραστια φωνη . Αυτα του ζητουσαν και αυτα εκανε (πουλουσε) . Και δεν ειναι ευκολο να τα καμει ο καθενας (μας) , ασχετα αν του αρεσουν ή οχι .
Εγώ θα έλεγα: μήπως θα έπρεπε όσοι θέλουν να διαφημήσουν τέτοιους ψάλτες να μην προτιμούν τέτοιες στιγμές (ή καλύτερα προϊόντα, μιας και μιλάμε για πωλήσεις), εφόσον όλοι πιστεύω συμφωνούμε ότι ψαλτική δεν είναι μόνο φωνή; Εκτός κι αν δεν ισχύει αυτό, οπότε τα δεδομένα αλλάζουν...

Υ.Γ. Φυσικά, συμφωνώ και επαυξάνω για το μεγαλείο της φωνής, κάτι ούτως ή άλλως κοινά παραδεκτό. Σε κανένα από τα παραπάνω σχόλια δεν πρόσεξα κάποιον να ονομάσει τον εν λόγω πρωτοψάλτη κακόφωνο, οπότε εγώ θα πρότεινα να γίνεται η όποια συζήτηση και σχολιασμός στο ίδιο μήκος κύματος . Ο μέγας αυτός πρωτοψάλτης ου χρείαν έχει δικηγόρων κυρίως δε, εφόσον δεν δικάζεται...
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Όταν λοιπόν σε κάποιον δεν αρέσει κάτι μπορεί να το δηλώσει
με την παρόμοια δυνατότητα με το να πει κάποιος απλά και
αυθόρμητα για ένα φαγητό που δεν του άρεσε "αμάν, τι αηδία".

Ο μάγειρας που μαγείρεψε το φαγητό αλλά και αυτοί που το
τρώνε δεν έχουν δικαίωμα να κρίνουν αυτόν που δεν του
άρεσε το φαγητό γιατί είναι δικαίωμά του να πει ότι δεν
του άρεσε.
Aκόμα κι αν έχεις δίκιο Ευθύμη (πιστεύω ότι ακόμα και στη διαφωνία χρειάζεται διακριτικότητα, αλλά αυτό είναι δική μου λόξα), όταν σου δώσουν ένα φαγητό τέτοιο έχεις κάθε δικαίωμα να το πεις, αλλά είναι διαφορετικό πράγμα να το σερβίρεις μόνο και μόνο για να το πεις και να το ακούσεις.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος

Μόνο στην ψαλτική πρέπει να λέμε μπράβο, ότι "ακροβατικά" κι αν κάνει ο καθένας.

Ο Χρήστος έχει δίκιο.

Και ο παγκόσμιος πρωταθλητής ενόργανης γυμναστικής ας χορέψει μαζί με αλλους παραδοσιακούς χορούς και ας κάνει το ακροβατικό που έκανε στον τελικό του Παγκοσμίου ενώ οι άλλοι κάνουν τα βήματα του χορού.

ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΧΟΡΟ;

Είπε κανείς ότι δεν είναι τέλειο;

Είναι τέλειο αλλά και εκτός τόπου και χρόνου...


Αν υπάρξει και δω λογοκρισία, θα πρέπει να φύγουμε από το πρώτο λεπτό όλοι...

Άσε Χρήστο, θίχθηκε ο δάσκαλός μας και μας βγήκε ο εγωισμός μας.

ΓΝΩΜΗ έχουν όλοι (χωρίς να θίγουν κανέναν).

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ να την πουν έχουν επίσης όλοι.

Σε όσους δεν αρέσει, βρε ουστ (που είπε και κάποιος).


Υ.Γ. Φυσικά, συμφωνώ και επαυξάνω για το μεγαλείο της φωνής, κάτι ούτως ή άλλως κοινά παραδεκτό.

Έχει όντως ΜΕΓΑΛΗ φωνή, όπως και ο Σουμάχερ είναι μεγάλος οδηγός της Φόρμουλα ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΔΗΓΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗΣ ΑΜΑΞΑΣ.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
...αλλά είναι διαφορετικό πράγμα να το σερβίρεις μόνο και μόνο για να το πεις και να το ακούσεις.

Εκτός τόπου και χρόνου.

Κανείς δεν σέρβιρε την ηχογράφηση για να λογοκριθεί.

Όμως αυτό δεν της αφαιρεί την ιδιότητά που έχει (όπως
και όλες οι άλλες από Φιρφιρή μέχρι Στανίτσα, Σφήκα και
εγώ δεν ξέρω τι) να αποκομίσει θετική ή αρνητική κριτική.

Αυτό που λες ΠΟΥ κολάει; Κανείς δεν ανέβασε την ηχογράφηση
για να την πυροβολήσουμε.

Όμως, δικαίωμά μας βρε αδερφέ να πούμε ότι δεν μας άρεσε...

...ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, δηλαδή δεν αξιολογούμε αν είναι καλή ή όχι
αλλά λέμε ότι ΣΕ ΕΜΑΣ δεν άρεσε.

Καλά, τόσο δύσκολο είναι;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Λέω απλά ότι κάποιος την ανέβασε και εν ταυτω τη σχολίασε αρνητικά.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Λέω απλά ότι κάποιος την ανέβασε και εν ταυτω τη σχολίασε αρνητικά.

Εμμέσως ίσως ναι, ίσως και όχι, θα πρέπει να μας πει ο ίδιος.

Με συγχωρείς γιατί δεν κατάλαβα ότι αναφερόσουν
στο αρχικό μήνυμα της ηχογράφησεις.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Βασίλη, δικαίωμά σου είναι να μην σε εκφράζει, αλλά και τα σχόλια σου πρέπει να είναι κομψά για ένα ψάλτη που με την φωνή του έχει στολίσει τα αναλόγια.
Ότι κι αν είναι τα σχόλιά μου κομψά ή μη, είναι πρώτον επώνυμα (με ότι αυτό συνεπάγεται) και δεύτερον τεκμηριωμένα. Αν δεν σ' αρέσουν, δεν μπορώ να κάνω κάτι...

Σέβομαι την γνώμη σου για τον κ.Χατζημάρκο, όμως έχω διαφορετική άποψη.
Έχω την εντύπωση πως αφού έχεις την απορία καλό θα ήταν να ενημερωθείς από τον ίδιο. Έτσι θα δεις και εάν έχει γνώσεις ή τα λέει έτσι επειδή του ήρθε και μετά θα μπορείς να κοκορεύεσαι όσο θέλεις.
ΑΝ πρόσεξες-που ΔΕΝ πρόσεξες, εγώ δεν έχω κάποια απορία... Άλλος ρωτάει. Εγώ απαντώ τι ακούω. Απλά...

Αν εσένα πάλι σ' ενδιαφέρει να φανεί η αλήθεια, τότε βρες την καταγραφή που ειπώθηκε ότι υπάρχει, ή πάρε τηλέφωνο τον κ.Χατζημάρκο και ενημέρωσέ μας.
Άντε γιατί πολύ εξυπνάδα έχει πέσει!!!
Το βλέπω κι εγώ. Αλλά σαν δείγμα καλής θέλησης δεν σου απαντώ αναλόγως. Όχι ότι δεν μπορώ όμως...
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Ότι κι αν είναι τα σχόλιά μου κομψά ή μη, είναι πρώτον επώνυμα (με ότι αυτό συνεπάγεται) και δεύτερον τεκμηριωμένα. Αν δεν σ' αρέσουν, δεν μπορώ να κάνω κάτι...

Σέβομαι την γνώμη σου για τον κ.Χατζημάρκο, όμως έχω διαφορετική άποψη.
ΑΝ πρόσεξες-που ΔΕΝ πρόσεξες, εγώ δεν έχω κάποια απορία... Άλλος ρωτάει. Εγώ απαντώ τι ακούω. Απλά...

Αν εσένα πάλι σ' ενδιαφέρει να φανεί η αλήθεια, τότε βρες την καταγραφή που ειπώθηκε ότι υπάρχει, ή πάρε τηλέφωνο τον κ.Χατζημάρκο και ενημέρωσέ μας.
Το βλέπω κι εγώ. Αλλά σαν δείγμα καλής θέλησης δεν σου απαντώ αναλόγως. Όχι ότι δεν μπορώ όμως...

Βασίλη, μεγάλο κομπλεξ έχεις με την επωνυμία, και εγώ σου απαντώ επώνυμα, εαν δεν το έχεις δει, μάλλον υπάρχει πρόβλημα!

Κοίτα Βασίλη, επειδή παίζεις με τις λέξεις και προσπαθείς να το παίξεις έξυπνος, δεν σημαίνει ότι έχεις και δίκαιο!

Επαναλαμβάνω εάν έχεις, που έχεις πρόβλημα με τον άνθρωπο βρες το τηλέφωνό του και επικοινώνησε μαζί του να λύσεις την απορία που έχεις. Εάν τόσο πολύ θέλεις να βρεις την αλήθεια για κάτι, τότε ψάχνεις να την βρεις ανεξαρτήτου κόστους και τρόπου.

Ένα είναι σίγουρο το ταλέντο και η αυθεντικότητα προκαλεί τριβές και ζήλιες! Ακόμη και ο Στανίτσας το ένιωσε αυτό, γιαυτό το λόγο λένε ότι νευρίαζε μόλις άκουγε το όνομα του Μανώλη! Οι μεγάλοι βέβαια μεταξύ τους μπορούν να έχουν τις διαφορές τους, αλλά εμείς προς τους μεγάλους πρέπει να είμαστε περισσότερο συγκρατημένοι!!

Εάν θέλεις να το συνεχίσεις μπορείς να μου στείλεις ΠΜ!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εάν θέλεις να το συνεχίσεις μπορείς να μου στείλεις ΠΜ!
Γιατί τόν φοβᾶσαι δημόσια;

Γιά νά ποῦμε "τοῦ στραβοῦ τό δίκιο", εἶσαι προκλητικότατος Συμεών σέ πολλά σου μηνύματα καί "ζητᾶς καί τά ρέστα".

Δικαιοσύνη...


 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Μετά από όλη αυτή την φασαρία είπα να ανοίξω και
εγώ από περιέργια να ακούσω τι λέι ο άνθρωπος.

Κατ' αρχάς θα ήθελα να πω κάτι.

Όταν ανεβαίνει ένα ηχητικό, σε άλλους αρέσει και σε άλλους
όχι. Όμως επειδή ζούμε στην Ελλάδα και όχι στο Ζιμπάμπουε
ή στην Ουγκάντα και ως προσωπικότητες έχουμε γνώμη,
έχουμε το κάθε δικαίωμα να εκφράζουμε την άποψή μας
ελεύθερα.

Όταν λοιπόν σε κάποιον δεν αρέσει κάτι μπορεί να το δηλώσει
με την παρόμοια δυνατότητα με το να πει κάποιος απλά και
αυθόρμητα για ένα φαγητό που δεν του άρεσε "αμάν, τι αηδία".

Ο μάγειρας που μαγείρεψε το φαγητό αλλά και αυτοί που το
τρώνε δεν έχουν δικαίωμα να κρίνουν αυτόν που δεν του
άρεσε το φαγητό γιατί είναι δικαίωμά του να πει ότι δεν
του άρεσε.

Στο θέμα μας λοιπόν:

Προσωπικά άκουσα το κομμάτι και όσον αφορά το μουσικό του μέρος, αναφώνησα:

Α Μ Α Ν, Τ Ι Α Η Δ Ι Α!!!

Δεν μου άρεσε, δεν ξανατρώω, ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΓΝΩΜΗΣ,
ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΕΡΗΣΟΥΝ.

Ευθύμη, καλά κάνεις και δεν σου αρέσει το φαγητό και καλά κάνεις και λες την άποψή σου, αλλά να πας να του την πεις στην μούρη του άλλου. και μιας και το πήγες στην μαγειρική, όταν πας σε ένα εστιατόριο και δεν σου αρέσει και 1ον δεν ξαναπάς και 2ον πας και διαμαρτήρεσαι σε κάποιον υπεύθυνο ή και τον ίδιο τον καταστηματάρχη για να πάρεις και τα λεφτά σου πίσω. Στην αντίστοιχη περίπτωση εδώ γιατί δεν πας να του ζητήσης τον λόγο για τον οποίο το κομμάτι που λέει δεν το λέει όπως θέλεις εσύ και το λέει όπως θέλει αυτός. Επειδή ακριβώς είμαστε στην Ελλάδα και όχι σε κάποια άλλη ανεπτυγμένη χώρα (τα παραδείγματα που φέρνεις είναι πολύ ενθαρρυντικά), αντί αυτούς τους ανθρώπους να τους βάλουμε μπροστά, έστω με τα όποια λάθη τους, και να τους ακολουθήσουμε, σαν άλλοι προπονητάδες στο ποδόσφαιρο, τους κατηγορούμε. Στην τελική πάρε ότι νομιζεις θετικό και πέταξε ότι αρνητικό, αλλά και το αρνητικό που το πετάς πρόσεξέ το γιατί είναι σίγουρα 10 φορες καλύτερο από το δικό σου θετικό. Αυτα για τώρα.

Καλή όρεξη!
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Γιατί τόν φοβᾶσαι δημόσια;

Γιά νά ποῦμε "τοῦ στραβοῦ τό δίκιο", εἶσαι προκλητικότατος Συμεών σέ πολλά σου μηνύματα καί "ζητᾶς καί τά ρέστα".

Δικαιοσύνη...



Απλά πάτερ μου δεν θέλω να λένε στην ομάδα αυτό που μόλις είπατε. Δεν έχω να φοβηθώ απολύτως τίποτε.

Θέλω μόνο να είμαστε προσεκτικοί για το πως μιλάμε για συναδέλφους 'διάσημους' ή μη. Κακό είναι αυτό? Εσείς εδώ έχετε χωρίσει το φόρουμ σε πατριαρχικούς και μη. Εσείς αυτό το βρίσκετε χριστιανικό? Εάν ναι, τότε λυπάμαι που βρίσκομαι εδώ, μάλλον λάθος έκανα. Ο σκοπός του αναλογίου είναι ένας και τον ξέρετε καλύτερα από εμένα!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Απλά πάτερ μου δεν θέλω να λένε στην ομάδα αυτό που μόλις είπατε. Δεν έχω να φοβηθώ απολύτως τίποτε.

Θέλω μόνο να είμαστε προσεκτικοί για το πως μιλάμε για συναδέλφους 'διάσημους' ή μη. Κακό είναι αυτό? Εσείς εδώ έχετε χωρίσει το φόρουμ σε πατριαρχικούς και μη. Εσείς αυτό το βρίσκετε χριστιανικό? Εάν ναι, τότε λυπάμαι που βρίσκομαι εδώ, μάλλον λάθος έκανα. Ο σκοπός του αναλογίου είναι ένας και τον ξέρετε καλύτερα από εμένα!
Ἄν τό λένε ἐσύ δίνεις δικαίωμα.

Τόν σκοπό τοῦ ἀναλογίου καί τοῦ Ψαλτολογίου τόν ξέρω καί δέν ἔχω μετανοιώσει πού βρίσκομαι ἐδῶ. Ἡ διαπίστωση σου περί "χωρισμῶν" καί τέτοια ἀφορᾶ σέ ἐξαιρέσεις, στίς ὁποῖες μᾶλλον συγκαταλέγεσαι...


 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Ἄν τό λένε ἐσύ δίνεις δικαίωμα.

Τόν σκοπό τοῦ ἀναλογίου καί τοῦ Ψαλτολογίου τόν ξέρω καί δέν ἔχω μετανοιώσει πού βρίσκομαι ἐδῶ. Ἡ διαπίστωση σου περί "χωρισμῶν" καί τέτοια ἀφορᾶ σέ ἐξαιρέσεις, στίς ὁποῖες μᾶλλον συγκαταλέγεσαι...



Πάτερ μου χαίρομαι που είμαι η εξαίρεση. Οι εξαιρέσεις κάνουν τις αλλαγές!!!!!
 
Top