Χατζημάρκος Εμμανουήλ

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Στην εκπομπη με τον Κυριάκο Ψάλτη Εξωμετοχίτη εψαλλε τα θαυμασια ευλογηταρια του Πετρου σε πλα τετραφωνο (καταπληκτικη εκτελεση). Εδω, τα ψαλλει ο Μανωλης Χατζημαρκος (Κυπρος 1960)
 

Attachments

  • TonaggelonodimosMX.mp3
    610.9 KB · Views: 681
  • lianproiMX.mp3
    572.8 KB · Views: 443
  • ProskunoumenPateraMX.mp3
    551.4 KB · Views: 459
  • AllilouiaMX.mp3
    372.3 KB · Views: 428
Last edited:

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Εχω ακουσει παρα παρα παρα πολλα για τα πανηγυρια οπου εψαλλε ο Χατζημαρκος αλλα πανηγυρι ακομη δεν εχω ακουσει (τουλ. οχι οπως τα περιγραφουν). Θα παρακαλουσα αν καποιος εχει κατι ας το ανεβασει - θα ημουν πολυ ευγνωμων
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Φίλε Παναγιώτη, συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που κάνεις. Όσο μπορείς, βάζε παλαιές ηχογραφήσεις. Παρακολουθώ και την σελίδα για τον Βασιλικό.
Όσον αφορά το Χατζημάρκο έχω δύο - τρεις κασσέτες από πανηγύρια, αλλά θέλει "δουλειά" για να τις παρουσιάσω. Ελπίζω μετά το Πάσχα να τις παρουσιάσω.
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Επισυνάπτω το "εις το μνήμα". Ψάλλει ο Μανώλης Χατζημάρκος.
Η ηχογράφηση έγινε στον Βόλο στις 16/7/1978.
 

Attachments

  • EistomnimaVolos1978.mp3
    835.2 KB · Views: 336

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυνάπτω το "εις το μνήμα". Ψάλλει ο Μανώλης Χατζημάρκος.
Η ηχογράφηση έγινε στον Βόλο στις 16/7/1978.

Παναγιωτη ΜΠΡΑΒΟ για την πολυ καλη δουλεια που κανεις προσφερωντας παλιες ηχογραφησεις .
 

basilis

Ζούκας Βασίλειος-Σπυρίδων
paidia tixainei sto ekklisiastiko lykeio ston bolo na exo ton k.Mix Meleth nun prwtopsaltis ieras mhtropolis Dhmitriados kai mou leei merikes fores istories gia ton Xatzhmarko gia to poso psila epselne!!FANTASTIKO!!!!!!!!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
paidia tixainei sto ekklisiastiko lykeio ston bolo na exo ton k.Mix Meleth nun prwtopsaltis ieras mhtropolis Dhmitriados kai mou leei merikes fores istories gia ton Xatzhmarko gia to poso psila epselne!!FANTASTIKO!!!!!!!!

Ελληνικα παρακαλω .
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
...κάτι τέτοια ακούω και θα την πατήσω την σκανδάλη στο avatar...
member.php
member.php
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Κάποιος φίλος μου ζήτησε να καταγράψω το μέλος από την ηχογράφηση... Πέραν των υπολοίπων "εμποδίων" στο σημείο 3:11 ως το 3:23 (ως ένα των μισθίων σου) μπορεί κάποιος με πιο καλό αυτί από μένα να διακρίνει αν κάνει χρήση σκληρής χρωματικής κλιμακας ή διατονικής;
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Νομίζεις ότι ξέρει κι ο ίδιος τι θέλει να κάνει; Ξεκινάει με χρώμα, κάπου κάνει ένα διατονικό περασματάκι (κατά λάθος;εξεπίτηδες;θα σε γελάσω...) και μετά καταλήγει σε χρώμα... Γράψ' το όπως το ακούς!!!!:D:D:D (και μετά στείλτο να το δω!!!)
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Νομίζεις ότι ξέρει κι ο ίδιος τι θέλει να κάνει; Ξεκινάει με χρώμα, κάπου κάνει ένα διατονικό περασματάκι (κατά λάθος;εξεπίτηδες;θα σε γελάσω...) και μετά καταλήγει σε χρώμα... Γράψ' το όπως το ακούς!!!!:D:D:D (και μετά στείλτο να το δω!!!)

Βασίλη, γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο να τον ρωτήσεις? θα σου λυθεί η απορία για το εάν ξέρει ή όχι!
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Βασίλη, γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο να τον ρωτήσεις? θα σου λυθεί η απορία για το εάν ξέρει ή όχι!
Δεν καίγομαι να το μάθω.

Στην τελική το άκουσμα δεν με εκφράζει κι είναι δικαίωμά μου να μην με εκφράζει. Αν κάποια στιγμή θελήσω να μάθω κάτι από τον κ.Χατζημάρκο, τότε ναι θα σου ζητήσω το τηλέφωνό του.

Αν εσένα σ' ενδιαφέρει να μας ενημερώσεις τι γίνεται, παρτον ένα τηλέφωνο κι ενημέρωσε και τον Χρήστο τι πρέπει να βάλει εκεί.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δεν καίγομαι να το μάθω.

Στην τελική το άκουσμα δεν με εκφράζει κι είναι δικαίωμά μου να μην με εκφράζει. Αν κάποια στιγμή θελήσω να μάθω κάτι από τον κ.Χατζημάρκο, τότε ναι θα σου ζητήσω το τηλέφωνό του.

Κι όμως... νομίζω ότι υπάρχει σε βιβλίο του καταγεγραμμένη και αυτή η σύνθεση, στη σειρά Μελωδική Μουσική Ανθοδέσμη. Στα περισσότερα βιβλία αυτής της σειράς ο Μ. Χατζημάρκου (ος) παραθέτει τα ψάλματα των δίσκων βινυλίου που είχε κυκλοφορήσει, για λογαριασμό της Ζωής.

Δ.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ας το ανεβάσει τότε κάποιος να μας λυθεί η απορία, μην γράφει τζάμπα κι ο Χρήστος...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ας το ανεβάσει τότε κάποιος να μας λυθεί η απορία, μην γράφει τζάμπα κι ο Χρήστος...

Ναι... οι έχοντες... Ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος...
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ναι για τους έχοντες λέω. Ούτε κι εγώ έχω, οπότε εν αναμονή...
 
Top