Χατζής Στάικος

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.

....................................................................................................
καθώς καί ὁ Ἰωάννης Χρήστου, πού ψάλλει στόν Ἱ. Ναό Εἰσοδίων Θεοτόκου Ν. Φιλοθέης, ἀπ᾿ ὅ,τι μοῦ εἶπε ὁ Κωνσταντῖνος.



Πατερ
ο κ. Σταϊκος ειναι οντως μεγαλος ψαλτης και πολυ καλος δασκαλος της ΒΜ (ειναι και στο επαγγελμα εκπαιδευτικος) .
Στο ακολουθο λινγκ θα ακουσετε και τον κ. Ιωαννη Χρηστου .
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=15407&postcount=1
 
Την Κυριακή 19.10.2008 αξιώθηκα για πρώτη φορά να ανεβώ στο δεξί αναλόγιο του ιερού ναού Αγίας Βαρβάρας στο Ίλιον, όπου διακονεί ο κ. Χατζής Στάικος. Ηχογράφησα όλη την ακολουθία, την έκοψα σε track's [χωρίς αριστερό και ιερέα] και την προσφέρω στους αγαπητούς φίλους του "Ψαλτολογίου".
Να κάνω και μια μουσική παρατήρηση: Μου έκανε εντύπωση το ανεπιτήδευτο, το αρχοντικό, το φυσικό του κ. Χατζή. Δεν ζοριζόταν για λαρυγγισμούς, δεν ψαχνόταν για θέσεις. Μου 'δωσε την εντύπωση ότι έχει "καταπιεί" πολλά κιλά μουσικής και βγάζει λίγα - λίγα στο ψάλσιμό του. Απόλαυση!!!

Μπορεί να μας απαντήσει κάποιος γιατί έχει αλλοιωθεί η φωνή του τόσο πολύ, προσέξτε ιδιαίτερα στον όρθρο,μήπως
α΄έκανε καταχρήσεις;
β΄είναι μεγάλος σε ηλικία;
γ΄ από τα πολύ ανεβασμένα ίσα που είχε όλα τα χρόνια δεν μπορεί άλλο να τα κρατήσει ;
δ΄;
Η φωνή του δεν έχει καμία σχέση με τις πρώτες ηχογραφήσεις που ανέβηκαν στο www.ieropsaltis.com/psalt_Xatzis.htm -αναφέρομαι στο τέλος που έχει τα Δημοτικά τραγούδια!!!
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Δεν ζοριζόταν για λαρυγγισμούς, δεν ψαχνόταν για θέσεις. Μου 'δωσε την εντύπωση ότι έχει "καταπιεί" πολλά κιλά μουσικής και βγάζει λίγα - λίγα στο ψάλσιμό του. Απόλαυση!!!

Ο άνθρωπος έχει βρεί το νόημα της βυζαντινής μουσικής και το έχει κάνει ΒΙΩΜΑ. Πραγματικά μεγάλη υπόθεση...
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
..., ἀλλά καί γιά τήν ἔκδοση CD ἀπό τόν κ. Στάϊκο, ἐν ὄψει τῆς πανηγύρεως τοῦ Ναοῦ.
...
Παρακολουθεῖστε, λοιπόν, τήν ἔκδοση τοῦ CD καί ἀνεβᾶστε ὅ,τι ἔχετε ἀπ᾿ αὐτόν τόν ὑπέροχο ψάλτη καί δάσκαλο!
...

Θα θελα να ρωτήσω για το cd που αναφέρθηκε ο π.Μάξιμος. Κυκλοφόρησε;
Επίσης διατυπώνω κι εγώ την επιθυμία μου για ανάρτηση ηχογραφήσεων του σπουδαίου αυτού ψάλτη.
 
Last edited:
Top