Χαρδαβέλλας Κυριάκος Αγίου Νικολάου 1987

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Σε συνέχεια αυτού http://analogion.com/forum/index.ph...-Νικολάου-και-η-ιστορία-τους.8347/#post-55848

Ακούστε τα Δοξαστικά που .... κέρασα:D από τον Κυριάκο Χαρδαβέλλα (πατέρα του Ευγένιου) πρωτοψάλτη Μητροπολιτικού Ναού Αγ Νικολάου Σάμου. Η ηχογράφηση έγινε με ένα ... καβουρντιστήρι το 1987. Ο ήχος δεν είναι καλός. Αριστερά έψαλα εγώ σε πολύ άσχημη κατάσταση, με το ζόρι πήγα, δεδομένου ότι προ τριών ημερών είχε πεθάνει η μανούλα μου.:(
Ανοιξαντάρια Ραιδεστηνού, Δοξολογία Νικ Ιωαννίδη (Η εορτή του Αγίου ήταν ημέρα Κυριακή ήχος πρώτος!)
Καλή ακρόαση
Ν
ΥΓ Ήταν προγραμματισμένο, είχαμε μελετήσει με τον Κυριάκο μέχρι και το Αμήν.
 

Attachments

  • Doxa esperinou Ag Nikolaou - Kyriakos Hardavellas.mp3
    6.7 MB · Views: 261
  • Doxa orthrou Ag Nikolaou - Kyriakos Hardavellas.mp3
    7.3 MB · Views: 205
Last edited by a moderator:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
πάρα πολύ καλός. Έχετε κι άλλα κ Γιάννου?

Υπάρχουν τα Ανοιξαντάρια Ραιδεστηνού, Κύριε εκέκραξα, στιχολογία (επιλογή) αναστάσιμα, προσόμοια Μύροις παροικήσας, Και νυν Την παγκόσμιον δόξαν και άλλα που αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι (μετέφερα μόνο τα δυο δοξαστικά) σκοπεύω να τα κάνω mp3, περιλαμβάνοντας και τα αριστερά που λέω εγώ, αλλά λίγο αργότερα...
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
πάρα πολύ καλός. Έχετε κι άλλα κ Γιάννου?

Ένα χρόνο μετά την παραπάνω επισύναψη των 2 δοξαστικών από τον φίλο μου Κυριάκο, και λόγω πιθανής ενασχόλησής μου με αλλότρια, ανεβάζω από σήμερα το ... δίσκο με τα κεράσματα :wink: του Αγ. Νικολάου. Άλλωστε, οι εορτάζοντες φροντίζουν τα κεράσματα προ της εορτής...:D
Και ο δίσκος περιέχει ποικιλία μελών από την πανήγυρη του Μητροπολιτικού Ναού του Αγ. Νικολάου Σάμου το έτος 1987 που έψαλαν ο πρωτοψάλτης Κ. Χαρδαβέλλας (πατέρας του Ευγένιου) και η μετριότης μου ύστερα από ευγενική πρόσκληση.
Γνωρίζοντας την πρόσκληση προ πολλού, είχα στενή συνεργασία με το φίλο Κυριάκο για το τί θα πούμε, και επιμελήθηκα τα μέλη, τα δεξιά από χειρόγραφα του άρχοντα Θρ. Στανίτσα και τα αριστερά ημέτερα...
Το μόνο που έχω από εκείνη την παρτιτούρα είναι οι στίχοι του αριστερού από τα ανοιξαντάρια του Γ. Ραιδεστηνού και τα δοξαστικά του ... compositore, :D:D:D που ανέβηκαν.
Η ηχογράφηση είναι πολύ καλή γι αυτό επαναλαμβάνονται τα δοξαστικά. Το δογματικό "Την παγκόσμιον δόξαν" συνδυασμός γραμμών από χειρόγραφο αναστασιματάριο ιδιοκτησίας του δασκάλου μου κυρ Μαθιού Ανδρέου - γραφεύς Προκόπιος Αγιοταφίτης μέσα του 19ου αιώνος, και εκλογής του ... compositore:D επί το πανηγυρικώτερον.:wink:
Καλή ακρόαση
Ευχαριστώ
Ν
ΥΓ Καλό θα ήταν να ανοιχτεί φάκελλος για τον Κυριάκο Χαρδαβέλλα.
 

Attachments

  • A. ANOIKSANTARIA G. RAIDESTHNOU.mp3
    20.3 MB · Views: 102
  • B. KEKRAGARIA STIXOLOGIA ANASTASIMA 1 AG. NIKOLAOU.mp3
    7.8 MB · Views: 46
  • C. IERARXWN THN KALLONHN THN PANGOSMION DOKSAN.mp3
    10.4 MB · Views: 58
  • DOKSA APOSTIXWN KAI NYN PROEORTION.mp3
    6 MB · Views: 36

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Το δεύτερο ... πιάτο...:D
Είναι δύσκολο να ψάλλεις και να ηχογραφείς... στη δοξολογία τελείωσε η κασέττα.
Στο χερουβικό και τα λειτουργικά συμψάλλουμε με τον Κυριάκο, αλλά στο Σε υμνούμεν μονωδώ!:wink:
Καλή ακρόαση!
Ν.
 

Attachments

  • E. AINOI A HXOU KAI AG. NIKOLAOU.mp3
    7.2 MB · Views: 35
  • F DOXA SALPISWMEN.mp3
    12.1 MB · Views: 43
  • G DOXOLOGIA N. IWANNIDH 2 STIXOI.mp3
    1.5 MB · Views: 29
  • H. XEROYBIKON HXOS A A. KARAMANH.mp3
    10.4 MB · Views: 35
  • I. LEITOYRGIKA A HXOU M.X..mp3
    15.5 MB · Views: 42

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
...Και ο δίσκος περιέχει ποικιλία μελών από την πανήγυρη του Μητροπολιτικού Ναού του Αγ. Νικολάου Σάμου το έτος 1987 που έψαλαν ο πρωτοψάλτης Κ. Χαρδαβέλλας (πατέρας του Ευγένιου) και η μετριότης μου ύστερα από ευγενική πρόσκληση.
Ευχαριστίες για την πλουσιοπάροχη..ποικιλία, η οποία μας άνοιξε την όρεξη...

...Το μόνο που έχω από εκείνη την παρτιτούρα είναι οι στίχοι του αριστερού από τα ανοιξαντάρια του Γ. Ραιδεστηνού...
Το δογματικό "Την παγκόσμιον δόξαν" συνδυασμός γραμμών από χειρόγραφο αναστασιματάριο ιδιοκτησίας του δασκάλου μου κυρ Μαθιού Ανδρέου - γραφεύς Προκόπιος Αγιοταφίτης μέσα του 19ου αιώνος, και εκλογής του ... compositore:D επί το πανηγυρικώτερον.:wink:

...για το κυρίως πιάτο! :D Ο λαός ψηφίζει (σ)τις εκλογές ΝΓ, γι᾽αυτό θέλει και τα (υπ)άρχοντα αριστερά. :wink:
 

xardavellas

New member
Καλημέρα μήπως υπάρχουν κ άλλες ηχογραφήσεις του δασκάλου κ Χαρδαβέλλα
 
Top