Χαρίλαος Ταλιαδώρος

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Ο κ. Χαρίλαος Ταλιαδώρος ψάλλει το κράτημα του Π.Μπερεκέτη "ευλογημένη συ" σε πανήγυρη στο Μελίσι Κορινθίας το 1980, η εγγραφή μου είναι κάπως υποφερτή, αλλά ακούγεται νομίζω καλά.
 

Attachments

  • ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΑΛΙΑΔΩΡΟΣ - ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ ΣΥ (ΚΡΑΤΗΜΑ ΜΠΕΡΕΚΕΤΗ)-ΗΧΟΣ Δ΄- ΜΕΛΙΣΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ 25-10-1980 .mp3
    5.1 MB · Views: 229

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Τον Ιούνιο του 1971 η χορωδία του Συλλόγου ιεροψαλτών Θεσσαλονίκης "Ιωάννης ο Δαμασκηνός" υπό την χοραρχία του Άρχοντος πρωτοψάλτου κ. Χαριλάου Ταλιαδώρου έδωσε δύο συναυλίες [ίσως με το ίδιο πρόγραμμα], μία στο αρχαίο θέατρο της Πάτρας και μία δεύτερη στο "Ηρώδειο" στην Αθήνα. Από εκεί προέρχεται το "Αγαπήσω Σε...", μέλος αρχαίο Ιακώβου πρωτοψάλτου σε ήχο δεύτερο.
Το εν λόγω απόσπασμα της συναυλίας μαζί με τις πληροφορίες που έγραψα μετέδωσε ο πρωτοψάλτης κ. Νικόλαος Νικολάου το περασμένο Σάββατο 8.11.2008 στην εκπομπή του στον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος.

Υ.Γ. Μήπως κάποιο μέλος του forum έχει όλη τη συναυλία;:rolleyes:
 

Attachments

  • Αγαπήσω Σε [Ιακώβου].mp3
    2.2 MB · Views: 126

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Τον Ιούνιο του 1971 η χορωδία του Συλλόγου ιεροψαλτών Θεσσαλονίκης "Ιωάννης ο Δαμασκηνός" υπό την χοραρχία του Άρχοντος πρωτοψάλτου κ. Χαριλάου Ταλιαδώρου έδωσε δύο συναυλίες [ίσως με το ίδιο πρόγραμμα], μία στο αρχαίο θέατρο της Πάτρας και μία δεύτερη στο "Ηρώδειο" στην Αθήνα. Από εκεί προέρχεται το "Αγαπήσω Σε...", μέλος αρχαίο Ιακώβου πρωτοψάλτου σε ήχο δεύτερο.
Το εν λόγω απόσπασμα της συναυλίας μαζί με τις πληροφορίες που έγραψα μετέδωσε ο πρωτοψάλτης κ. Νικόλαος Νικολάου το περασμένο Σάββατο 8.11.2008 στην εκπομπή του στον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος.

Υ.Γ. Μήπως κάποιο μέλος του forum έχει όλη τη συναυλία;:rolleyes:

Η συναυλια αυτη εδοθη στο Ηρωδειον των Αθηνων στις 7-6-1971 και επανεληφθη την επαυριο 8-6-1971 στο αρχαιο θεατρο (ωδειον) Πατρων . Εψαλλε η 120μελης μεγαλη χορωδια του Σωματειου Ιεροψαλτων Θεσσαλονικης ''Ιωαννης Ο Δαμασκηνος'' . Η συναυλια ειχε χωρισθει σε τρια μερη . Το πρωτο διηυθυνε ο Αθανασιος Καραμανης , το δευτερο ο αειμνηστος
Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος και το τριτο ο Χαριλαος Ταλιαδωρος .
Απο το σχετικο πολυσελιδο προγραμμα (περιειχε ολους τους υμνους) , επισυναπτω καποιες σελιδες καθως και τον πρωτο υμνο (απολυτικιο Αγιου Δημητριου σε συνθεση Αθ. Καραμανη) που εψαλλε η χορωδια . Η γραφη ειναι του αειμνηστου Αβρααμ Ευθυμιαδη .
Καπου εχω ανεβασει σχετικα ηχητικα . Δεν θυμαμαι ποτε και που . Νομιζω οτι και καποιο αλλο μελος κατι ειχε ανεβασει . Κυριε Διαχειριστα θυμασαι κατι ;
 

Attachments

  • Συναυλια Θεσσαλονικεων.ZIP
    523 KB · Views: 141

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Μάλλον έχω την ηχογράφησει και λίαν συντόμως θα την ανεβάσω.
 

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Βέβαια αν δεν το είχε ο κ.Λιναρδάκης, ποιος μπορεί άλλος να το είχε, χωρίς να υποτιμήσουμε κανένα άλλο φίλο.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Τον Ιούνιο του 1971 η χορωδία του Συλλόγου ιεροψαλτών Θεσσαλονίκης "Ιωάννης ο Δαμασκηνός" υπό την χοραρχία του Άρχοντος πρωτοψάλτου κ. Χαριλάου Ταλιαδώρου έδωσε δύο συναυλίες [ίσως με το ίδιο πρόγραμμα], μία στο αρχαίο θέατρο της Πάτρας και μία δεύτερη στο "Ηρώδειο" στην Αθήνα. Από εκεί προέρχεται το "Αγαπήσω Σε...", μέλος αρχαίο Ιακώβου πρωτοψάλτου σε ήχο δεύτερο.
Το εν λόγω απόσπασμα της συναυλίας μαζί με τις πληροφορίες που έγραψα μετέδωσε ο πρωτοψάλτης κ. Νικόλαος Νικολάου το περασμένο Σάββατο 8.11.2008 στην εκπομπή του στον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος.

Υ.Γ. Μήπως κάποιο μέλος του forum έχει όλη τη συναυλία;:rolleyes:

Μάλλον έχω την ηχογράφησει και λίαν συντόμως θα την ανεβάσω.

Βέβαια αν δεν το είχε ο κ.Λιναρδάκης, ποιος μπορεί άλλος να το είχε, χωρίς να υποτιμήσουμε κανένα άλλο φίλο.

Εχω ολοκληρη την ηχογραφηση σε τρακ (τρακ και υμνος) αλλα δεν εχω χρονο αυτες τις μερες . Φιλε Γιωργο (Μπενετση) ανεβασε την σε παρακαλω ,
αν εχεις καθαρη ηχογραφηση . Ευχαριστω .
Επισυναπτω το τι εψαλλει . Εχω και ολα τα μουσικα κειμενα (περιεχονται στο προγραμμα) και οταν βρω καιρο θα αρχισω να τα ανεβαζω . Ας ανεβουν τα ηχητικα και καποια στιγμη θα ανεβουν και τα μουσικα κειμενα . Αν τα εχει καποιος αλλος φιλος και μπορει , ας τα ανεβασει . Ευχαριστω .
 

Attachments

  • 1.jpg
    72.2 KB · Views: 111
  • 2.jpg
    58.9 KB · Views: 46
  • 3.jpg
    70.9 KB · Views: 48

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Γιωργο Δαρλαση (και λοιποι φιλοι) ''μεγαλο'' το χατηρι σου . Τελικα αλλαξα το προγραμμα μου και ανεβασα (συμπιεσμενη) την συναυλια στο Ηρωδειο . Θα την βρειτε στα ακολουθα λινγκς :

Λινγκς Χορωδιας Θεσσαλονικεων από συναυλια στο Ηρωδειον Αθηνων στις 7-6-1971

http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=19789&postcount=3

http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=19790&postcount=4

http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=19791&postcount=5

Καλη Ακροαση .
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εὔχομαι σέ ὅλους «Καλή Σαρακοστή» καί μέ τό καλό νά ἑορτάσουμε τά Χριστούγεννα !!!

Τίς εὐχές μου συνοδεύω καί δύο ἀπολαυστικές ἀποδόσεις τοῦ Ἄρχοντα, γιά προετοιμασία.

 

Attachments

  • Βηθλεέμ ετοιμάζου. Ηχος πλ. δ΄. 3' 0''.mp3
    2.8 MB · Views: 111
  • Χριστός γεννάται. Αργή καταβασία. Ηχος α΄ 2' 13''.mp3
    2.1 MB · Views: 120

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Χερουβικό - Minore Κ. Πρίγγου - «Τριάδι» ἐλεύθερη ἐκτέλεση Χ. Ταλιαδῶρος.

 

Attachments

  • Χερουβικό minore Κ. Πρίγγου. 9' 06''.mp3
    12.2 MB · Views: 200

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Ακούτε τον άρχοντα Πρωτοψάλτη Χαρ.Ταλιαδώρο σε ένα χερουβικό (η ηχογράφηση έχει λίγα τεχνικά προβλήματα) ήχ.Δ΄(Άγια) από τον Αγ.Τρύφωνα - Βυθηνέϊκα Πύργου στις 1-2-1970, καλή σας ακρόαση.
 

Attachments

  • Χαρ.Ταλιαδώρος - Χερουβικό ήχ.Δ΄(Άγια) - Αγ.Τρύφων - Βυθηνέϊκα Πύργου - 1-2-1970 .mp3
    12.2 MB · Views: 167
Last edited:

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Ο Άρχων Πρωτοψάλτης κ.Χαρίλαος Ταλιαδώρος - σε συνέντευξη του στις 2-2-1991 εις Γεώργιο Δαρλάση για τον αείμνηστο Άρχοντα Πρωτοψάλτη της Μ.Χ.Ε. Κων/νο Πρίγγο .-
 

Attachments

  • Χαρίλαος Ταλιαδώρος - Συνέντευξη εις Γ.Δαρλάση για τον Κων.Πρίγγο 2-2-1991.mp3
    2.6 MB · Views: 133
Top