Χαρίλαος Ταλιαδώρος - Λειτουργικά Μεγάλου Βασιλείου

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
[Τα αριστερά ψάλματα αποδίδει ο μέχρι και σήμερον λαμπαδάριός του, ο Κώστας Λιουλιόπουλος. Δυστυχώς η ηχογράφηση που έχω σταματάει στο χερουβικό.
Όπως πληροφορήθηκα, είχαν κατεβεί στην Αθήνα τότε και οι δύο χοροί του ιερού ναού της του Θεού Σοφίας Θεσσαλονίκης, ίσως επειδή θα έδιναν και κάποια συναυλία.]

Toν Λιουλιόπουλο τι τον θέλατε και τον βάλατε, μην τον... χάσουμε;;; Δεν μας φτάνει στην Θεσσαλονική, πρέπει να τον "απολαμβάνουμε" και στην Καλλιθέα Αθηνών;
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Άσε που ακούγεται καλύτερα και απ' τον Ταλιδώρο!!! Θά θελα νά ξερα, αυτοί οι... φωστήρες που κάνανε την εγγραφή, δίπλα στον Λιολιόπουλο βρήκαν να βάλουνε το κασσετόφωνο; Τόσο πολύ τον... λιμπιστήκανε, πια;;;
 

togaride

Χρήστος Τογκαρίδης
Shota, κατά 99 % δεν είναι ο Άρχων Χαρίλαος, αλλά ο Άρχων Πασχάλης, μαθητής του πρώτου, εδώ.

Έχετε δίκιο dimskrekas. 100% εδώ ψάλλει ο Άρχων Μουσικοδιδάσκαλος κ. Πασχάλης Μάνος , πρωτοψάλτης Ι.Ν. Μεταμορφώσεως του Σωτήρος.
Ανεβάζω τον επινίκιο ύμνο του Μ.Βασιλείου από τον Άρχοντα Πρωτοψάλτη κ. Χαρίλαο Ταλιαδώρο. Ζωντανή ηχογράφηση από τον Ι.Ν. της του Θεού Σοφίας Θεσσαλονίκης. Ε΄ Κυριακή των Νηστειών 05-04-2009
 

Attachments

  • Επινίκιος ύμνος.( Μ. Βασιλείου)Χ.Ταλιαδώρος. Κυρ. Ε΄ Νηστειών.05-04-2009.mp3
    3.4 MB · Views: 175
Last edited:

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Τι τα βάζετε αυτά τα γεροντικα, ρε παιδιά, και τον εκθέτετε τόσο πολύ τον άνθρωπο; 85 χρονών είναι, έλεος! Ας τον σεβαστούμε και λίγο! Υπάρχουν, άλλωστε, τόσες ωραίες και τόσες πολλές εγγραφές από τότε που ήταν νέος, που δεν του αξίζει τέτοια μεταχείριση, νομίζω...
 
Last edited:

togaride

Χρήστος Τογκαρίδης
Τι τα βάζετε αυτά τα γεροντικα, ρε παιδιά, και τον εκθέτετε τόσο πολύ τον άνθρωπο; 85 χρονών είναι, έλεος! Ας τον σεβαστούμε και λίγο! Υπάρχουν, άλλωστε, τόσες ωραίες και τόσες πολλές εγγραφές από τότε που ήταν νέος, που δεν του αξίζει τέτοια μεταχείριση, νομίζω...

Έχετε δίκιο Johnsteff. Ο κορυφαίος υπό των Ουρανών, Χαρίλαος Ταλιαδώρος , δεν είναι, ίσως, αυτός που ήταν στα 40 του, όσον αφορά το φωνητικό σφρίγος ,το οποίο περίσσευε κατά τη νεότητα του, όμως , ακόμη και σήμερα, στα 85 του, όπως προείπατε, η φωνητική του κατάσταση συνεχίζει να αποτελεί φαινόμενο παράδοξο και μοναδικό (εξηγούμαστε, ο Ταλιαδώρος συγκρίνεται μόνο με τον παλιό Ταλιαδώρο). Εξ' όσων γνωρίζω, ούτε αυτός ο Ιάκωβος έψαλε επί 67 συναπτά έτη ως πρωτοψάλτης ( και με τη χάρη του Θεού, είθε να τον απολαμβάνουμε για αρκετά χρόνια ακόμη..). Επιτρέψετε μου όμως να καταθέσω και το εξής: Παρακολουθώ τον Χ.Ταλιαδώρο εδώ και 20 χρόνια ,τουλάχιστον. Τα τελευταία 10 έχω την τιμή να ανήκω στο αναλόγιο του. Ένα μόνο θα σας πω. Αυτός ο άνθρωπος "βελτιώνεται" συνέχεια! Η ερμηνευτική του δεινότητα, οι φωνητικές αυξομειώσεις, η απλότης και η μεγαλοπρέπεια του ύφους του, η απόδοση του νοήματος του κειμένου, το ώριμο-αψεγάδιαστο απεκδεδυμένο από κάθε τι το περιττό ψάλσιμο του , ακόμη και οι κρυφές αναπνοές που έχει αναπτύξει , είναι στοιχεία που συναντώνται και στις σημερινές ηχογραφήσεις. Νομίζω ότι ακόμη και αυτές θα πρέπει να αποτελούν πηγή έμπνευσης, μαθητείας και μελέτης για όλους μας. Εξ'άλλου ,ένας λάτρης και μελετητής της πατρώας μας Μουσικής όπως εσείς, (παρακολουθώ τις τοποθετήσεις σας ) αυτό το γνωρίζει πολύ καλά.
Συγχωρήσετε μου παρακαλώ τη φλυαρία, θα μπορούσα όμως να μιλάω μέρες για το Δάσκαλο.
Φιλικά,
Χρήστος Τογκαρίδης
 

togaride

Χρήστος Τογκαρίδης
…και για του λόγου το αληθές, μια φετινή ζωντανή ηχογράφηση από την Κυριακή του ασώτου.
Με την ευκαιρία αυτή, μιας και μόλις εδώ και δυο μέρες ανήκω στα ενεργά μέλη (αυτό είναι το τρίτο μου μήνυμα..) αυτού του forum, παρ’ ότι το παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό, όσο μπορώ, νοιώθω την ανάγκη να καταθέσω τις ευχαριστίες και τα συγχαρητήρια μου προς τους συντονιστές αλλά και προς όλα τα μέλη της διαδικτυακής αυτής κοινότητας για όλα όσα προσφέρουν για τη διατήρηση και διάδοση της Πατρώας παράδοσης μας.
Πολυμερώς και πολυτρόπως, η πολύ όμορφη, άριστα οργανωμένη και χρησιμότατη ιστοσελίδα του ψαλτολογίου, λειτουργεί ως στίβος μαθητείας για τους νεωτέρους, πεδίο κατάθεσης γνώσεως και εμπειρίας για τους παλαιότερους, βήμα ανταλλαγής απόψεων, έκφρασης διαφορετικών σχολών και ύφους.
Κυρίως όμως, αποτελεί πηγή άντλησης ύδατος λευκολαμπούς από τα νάματα της Εκκλησιαστικής λατρευτικής μας Μουσικής. Ύδατος , που προσφέρεται από τους , ανά τους αιώνες , εργάτες του Ιερού Αναλογίου, να καταρδεύσει τους νέους αμπελώνες της Ιεροψαλτικής Διακονίας.
Αντίδωρο μικρό των ευχαριστιών μου, το Δοξαστικό των αίνων της Κυριακής του ασώτου, από τον Άρχοντα.
Απολαύστε τον.
 

Attachments

  • Πάτερ αγαθέ. Χαρίλαος Ταλιαδώρος. 31-01-2010..mp3
    4.4 MB · Views: 117

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Αφού δεν καταλαβαίνετε, τι να σας πω... Βάλτε τον τώρα στα γεροντάματα, που σβαρνίζει σαν το τσουβάλι στο τσιμέντο. Αφού έτσι σας αρέσει, ξεφτελίστε τον όσο μπορείτε! Εγώ όμως λυπάμαι, γιατί δεν του αξίζει με τέτοια μεταχείρηση...
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Αφού δεν καταλαβαίνετε, τι να σας πω... Βάλτε τον τώρα στα γεροντάματα, που σβαρνίζει σαν το τσουβάλι στο τσιμέντο. Αφού έτσι σας αρέσει, ξεφτελίστε τον όσο μπορείτε! Εγώ όμως λυπάμαι, γιατί δεν του αξίζει με τέτοια μεταχείρηση...

Φίλε μου καλέ ούτε είμαι λάτρης του δασκάλου ούτε έχω σκοπό να σε μειώσω αλλά τέτοια σχόλια για τον κ.Χαρ.Ταλιαδώρο δεν αρμόζουν.Το αρχείο που άκουσα ήταν ηχογράφηση καλή κ η απόδοση της φωνής του εξαιρετική δεδομένης της ηλικίας του.Πρέπει να παραδεχτείς ότι πολλοί από εμάς θα θέλαμε να έχουμε τέτοια ποιότητα στα 85 μας κ φυσικά να σου θυμίσω ότι πολλοί "τεράστιοι" (βλ. Αθ.Παναγιωτίδης, Εμ. Χ΄μάρκος κ.α.) έχασαν το τάλαντο νωρίς.Ευχαριστώ
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Αφού δεν καταλαβαίνετε, τι να σας πω... Βάλτε τον τώρα στα γεροντάματα, που σβαρνίζει σαν το τσουβάλι στο τσιμέντο. Αφού έτσι σας αρέσει, ξεφτελίστε τον όσο μπορείτε! Εγώ όμως λυπάμαι, γιατί δεν του αξίζει με τέτοια μεταχείρηση...

Αγαπητέ, χωρίς καμία διάθεση να σας προσβάλω, μόνο εσείς (αλήθεια γιατί...;;;) εξευτελίζετε τον Άρχοντα (ή τουλάχιστον προσπαθείτε...) με όσα λέτε. Όλοι εδώ στεκόμαστε με θαυμασμό και σεβασμό απέναντί του, και με δέος για ό,τι ακούμε από τα χείλη του, και μάλιστα σε μια τόσο προχωρημένη ηλικία, και ούτε ένας ψόγος δεν γράφτηκε από κανένα, εκτός από εσάς, που κατά τα άλλα τον.... υπερασπίζεστε (?!?!?!?!) :eek:

Αν πάντως έτσι "σβαρνίζει το τσουβάλι στο τσιμέντο" (ενδιαφέρουσα έκφραση, παρεμπιπτόντως...) τότε προσωπικά θα ήθελα πολύ να είμαι το τσουβάλι, ή και το τσιμέντο ακόμα!
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ Johnsteff, έχοντας καταλάβει ότι πονάτε τη μουσική προσωπικά θεωρώ δεδομένο ότι είναι αληθινό το ενδιαφέρον σας για τον άρχοντα, σας λέω όμως ότι η οπτική της "φθοράς" δεν είναι σωστή.

Φαντασθείτε να σας έλεγαν ότι ο Παρθενώνας δεν είναι πια σε καλή φάση και δεν αξίζει να τον επισκέπτεσαι, να τον προβάλλεις και καλό είναι να τον αποκρύπτεις. Σίγουρα έχει υπάρξει σε καλύτερη κατάσταση είναι όμως αυτός με όλη του την ιστορία και την προσφορά κι αυτό έχει σημασία. (Χώρια που διατηρεί απίστευτη κρυμμένη ομορφιά και στα "γεροντάματά" του, αν είναι κανείς πρόθυμος να την ανακαλύψει πίσω από τα χαλάσματα).

Τηρουμένων των αναλογιών αυτά (ίσως επηρεασμένος από την πρόσφατη πανσέληνο εκεί). Εύχεσθε.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Δεν είχα ποτέ καμία αμφιβολία ότι αυτές θα μπορούσε να είναι οι φιλοδοξίες σας... Όσο για μένα, έχω πάντα σαν βασική αρχή στην ζωή μου τον λόγο της Γραφής Αξιοπιστότερα τραύματα φίλου ή εκούσια φιλήματα εχθρού (Παρ. 27,6).
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Δεν είχα ποτέ καμία αμφιβολία ότι αυτές θα μπορούσε να είναι οι φιλοδοξίες σας... Όσο για μένα, έχω πάντα σαν βασική αρχή στην ζωή μου τον λόγο της Γραφής Αξιοπιστότερα τραύματα φίλου ή εκούσια φιλήματα εχθρού (Παρ. 27,6).

Αγαπητέ, μην είστε τόσο σίγουρος για τις φιλοδοξίες κανενός. Αυτές τις γνωρίζει μόνο ο ίδιος, και ο Θεός...

Τη συγκεκριμένη παράθεση εκ των Παροιμιών προσωπικά την θεωρώ ατυχή, μια που ο μέσος αναγνώστης αναζητά με περισσή αγωνία τους "εχθρούς" του Άρχοντα στα γραφόμενα των άλλων εδώ· με την ίδια ακριβώς αγωνία αναζητά να βρει τους "φίλους" του Άρχοντα στα δικά σας γραφόμενα! Κατά τα άλλα οι προσωπικές αρχές που έχει ο καθένας στη ζωή του περί επιθέσεως φιλημάτων και τραυμάτων είναι σεβαστές, αρκεί αυτές να μην έχουν ως αποτέλεσμα να γεμίζουν οι διάδρομοι των εξωτερικών ιατρείων των εφημερευόντων κλινικών. :D

Θεωρώ δίκαιο να σας προτρέψω να ξαναδιαβάσετε προσεκτικά το μήνυμα που έγραψε πιο πάνω ο Γιώργος. Διδάσκει πολλά στον κάθε καλοπροαίρετο αναγνώστη, και ακροατή...
 
Last edited:

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Ο κορυφαίος υπό των Ουρανών, Χαρίλαος Ταλιαδώρος , δεν είναι, ίσως, αυτός που ήταν στα 40 του, όσον αφορά το φωνητικό σφρίγος ,το οποίο περίσσευε κατά τη νεότητα του, όμως , ακόμη και σήμερα, στα 85 του, όπως προείπατε, η φωνητική του κατάσταση συνεχίζει να αποτελεί φαινόμενο παράδοξο και μοναδικό (εξηγούμαστε, ο Ταλιαδώρος συγκρίνεται μόνο με τον παλιό Ταλιαδώρο). Εξ' όσων γνωρίζω, ούτε αυτός ο Ιάκωβος έψαλε επί 67 συναπτά έτη ως πρωτοψάλτης ( και με τη χάρη του Θεού, είθε να τον απολαμβάνουμε για αρκετά χρόνια ακόμη..). Επιτρέψετε μου όμως να καταθέσω και το εξής: Παρακολουθώ τον Χ.Ταλιαδώρο εδώ και 20 χρόνια ,τουλάχιστον. Τα τελευταία 10 έχω την τιμή να ανήκω στο αναλόγιο του. Ένα μόνο θα σας πω. Αυτός ο άνθρωπος "βελτιώνεται" συνέχεια! Η ερμηνευτική του δεινότητα, οι φωνητικές αυξομειώσεις, η απλότης και η μεγαλοπρέπεια του ύφους του, η απόδοση του νοήματος του κειμένου, το ώριμο-αψεγάδιαστο απεκδεδυμένο από κάθε τι το περιττό ψάλσιμο του , ακόμη και οι κρυφές αναπνοές που έχει αναπτύξει , είναι στοιχεία που συναντώνται και στις σημερινές ηχογραφήσεις. Νομίζω ότι ακόμη και αυτές θα πρέπει να αποτελούν πηγή έμπνευσης, μαθητείας και μελέτης για όλους μας. Εξ'άλλου ,ένας λάτρης και μελετητής της πατρώας μας Μουσικής όπως εσείς, (παρακολουθώ τις τοποθετήσεις σας ) αυτό το γνωρίζει πολύ καλά.
Συγχωρήσετε μου παρακαλώ. τη φλυαρία, θα μπορούσα όμως να μιλάω μέρες για το Δάσκαλο.
Φιλικά,
Χρήστος Τογκαρίδης
Ποια φλυαρία αδελφέ Χρήστο; Εσύ που έχεις τόσα χρόνια στο αναλόγιο του -ελπίζω πως όχι-τελευταίου Μεγάλου Πατριάρχη της Μ.Χ.Ε. Χαριλάου Ταλιαδώρου έχεις για εμάς τους εραστάς του πατριαρχικού ύφους εκ λευκώ το ελεύθερο να μας γεμίζεις με τις γνώσεις σου αφού είσαι τελειόφοιτος του μεγαλυτέρου μουσικού πανεπιστημίου.Δεν μπορώ όμως να καταλάβω πως είναι δυνατόν να βάλεται ο Άρχοντας από ψάλτες της Θεσσαλονίκης-αυτό καταλαβαίνω απο τις αναρτήσεις του forum- την στιγμή που πιστεύω οι περισσότεροι τον έχουμε θρονιάσει στην καρδιά μας.Αλλά θα μου πεις ότι αφ'ενός μεν ουδείς προφήτης στον τόπο του αφ'ετέρου δε όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει ........
ΜΠΡΑΒΟ ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΕ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΤΕ ΜΑΣ ΧΡΗΣΤΟ.Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΣΕ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ.
 

Attachments

  • SE YMNOYMEN EPI SOI XAIREI.mp3
    4.5 MB · Views: 74
Last edited by a moderator:

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Τι τα βάζετε αυτά τα γεροντικα, ρε παιδιά, και τον εκθέτετε τόσο πολύ τον άνθρωπο; 85 χρονών είναι, έλεος! Ας τον σεβαστούμε και λίγο! Υπάρχουν, άλλωστε, τόσες ωραίες και τόσες πολλές εγγραφές από τότε που ήταν νέος, που δεν του αξίζει τέτοια μεταχείριση, νομίζω...
Γειά σου Γιάννη(μετά απο χρόνια)!
Διαβάζοντας τα παρακάτω σχόλια στην σωστή άποψή σου, καταλαβαίνεις και τον λόγο που δεν αναρτώ παλιές ηχογραφήσεις του Δασκάλου.
Κάποτε είχες αναφερθεί ακόμη και στα Χερουβικά - μαθήματα κλπ..όπου και τον ισοκρατούσα κλπ .στη σχολή..πλήθος μαθημάτων!
Αν η σεβαστή κοινότητα αρκείται ,αρέσκεται στα νεώτερα ακούσματα ή δέν υπολογίζει τον Χαρίλαο ως Δάσκαλο, ποιός ο λόγος να τα αναρτήσω ;

Ας βρεθεί κάποιος να θελήση να μαθητεύση με πάθος , πάνω στα παλαιά ακούσματα και εγώ και άλλοι, θα του δώσουμε και...την ψυχήμας.
Κάποιοςόμως που να θέλη να γίνη ψάλτης,όχι μουσικολόγος.
Νά είσαι καλά.
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Άσε που ακούγεται καλύτερα και απ' τον Ταλιδώρο!!! Θά θελα νά ξερα, αυτοί οι... φωστήρες που κάνανε την εγγραφή, δίπλα στον Λιολιόπουλο βρήκαν να βάλουνε το κασσετόφωνο; Τόσο πολύ τον... λιμπιστήκανε, πια;;;
Ηχογραφούσε ο ίδιος ο Λιολιόπουλος απο αριστερά με δικό του κασετόφωνο..
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Ποια φλυαρία αδελφέ Χρήστο; Εσύ που έχεις τόσα χρόνια στο αναλόγιο του -ελπίζω πως όχι-τελευταίου Μεγάλου Πατριάρχη της Μ.Χ.Ε. Χαριλάου Ταλιαδώρου έχεις για εμάς τους εραστάς του πατριαρχικού ύφους εκ λευκώ το ελεύθερο να μας γεμίζεις με τις γνώσεις σου αφού είσαι τελειόφοιτος του μεγαλυτέρου μουσικού πανεπιστημίου.Δεν μπορώ όμως να καταλάβω πως είναι δυνατόν να βάλεται ο Άρχοντας από ψάλτες της Θεσσαλονίκης-αυτό καταλαβαίνω απο τις αναρτήσεις του forum- την στιγμή που πιστεύω οι περισσότεροι τον έχουμε θρονιάσει στην καρδιά μας.Αλλά θα μου πεις ότι αφ'ενός μεν ουδείς προφήτης στον τόπο του αφ'ετέρου δε όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει ........
ΜΠΡΑΒΟ ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΕ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΤΕ ΜΑΣ ΧΡΗΣΤΟ.Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΣΕ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ.
Κανένας δέν είναι ικανός να βάλη εναντίον του.
Αλλά αυτή η σειρα της συζήτησης ξεκίνησε με σκοπό να βάλη εναντίον του.
Χαίρομαι και ευχαριστιέμαι που ανακάλυψες στοιχεία στην ερμηνεία του Δασκάλου μας που άλλοι δεν μπορούν ούτε κάν να αντιληφθούν.
Ο Μέγιστος των Δασκάλων επί του αναλογίου!... καί ο άλλος που ξεκίνησε την συζήτηση , κάτι προσπαθεί να ψελλίση ..για τον χρόνο του.
Ολα τάλλα στοιχεία στην εκτέλεση...τα κατάλαβε...
Ο Δάσκαλος Χαρίλαος μέχρι τέλους δίδασκε εκτέλεση ψάλλοντας.

Αν ακούσης μια Μεγάλη του Εβδομάδα του 1974 τότε θα καταλάβης και το μέγεθος της αλήθειας που έγραψες :ο Ταλιαδώρος συγκρίνεται μόνο με τον Ταλιαδώρο.
Αλλά και στοιχεία που τα παρέσυρε ο Χρόνος.
Αυτό όμως δεν μπορεί να απομειώση την αξία του και την προσφορά του.

Δύναμη και Υπομονή.
 
Ας βρεθεί κάποιος να θελήση να μαθητεύση με πάθος , πάνω στα παλαιά ακούσματα και εγώ και άλλοι, θα του δώσουμε και...την ψυχήμας.
Κάποιοςόμως που να θέλη να γίνη ψάλτης,όχι μουσικολόγος
Καλησπέρα Κύριε Θεόδωρε!!! Πάνω σε αυτό που είπατε θέλω να κουβεντιάσουμε.... Θέλω να επικοινωνήσουμε όποτε εσείς μπορείτε... Να σας στείλω προσωπικό μήνυμα???
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα Κύριε Θεόδωρε!!! Πάνω σε αυτό που είπατε θέλω να κουβεντιάσουμε.... Θέλω να επικοινωνήσουμε όποτε εσείς μπορείτε... Να σας στείλω προσωπικό μήνυμα???
Βεβαίως , με μεγάλη μου χαρά !
 
Top