Χαρίλαος Ταλιαδώρος -Κυριακή των Αγίων Πατέρων - 2008

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Από την Αγία Σόφία Θεσ/νίκης σήμερα το πρωΐ το Δοξαστικό των αίνων όπως το ερμηνεύει ο ''ακούραστος'' Χαρίλαος Ταλιαδώρος. Δέν κάνει πολλά πράγματα αλλά νομίζω αξίζει να το ακούσουμε. Εξάλλου ο Χ.Ταλαιδώρος είναι ζωντανή παράδοση. Θα ανεβάσω και κάποια πράγματα απο το Πατριαρχείο όπου σήμερα είχε συλείτουργο Προκαθημένων.
 

Attachments

  • ''Των Αγίων πατέρων'' 2008.mp3
    5.4 MB · Views: 262

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Από την Αγία Σόφία Θεσ/νίκης σήμερα το πρωΐ το Δοξαστικό των αίνων όπως το ερμηνεύει ο ''ακούραστος'' Χαρίλαος Ταλιαδώρος. Δέν κάνει πολλά πράγματα αλλά νομίζω αξίζει να το ακούσουμε. Εξάλλου ο Χ.Ταλαιδώρος είναι ζωντανή παράδοση. Θα ανεβάσω και κάποια πράγματα απο το Πατριαρχείο όπου σήμερα είχε συλείτουργο Προκαθημένων.

Γιωργο
Ο Αρχωντας αν και 83 !!! ετων , κραταει αναλογως πολυ καλα .
Αν και εχω το DVD , ανεβασε απο το Πατριαρχειο τα του Ορθρου , Χερουβικο , Λειτουργικα και οτι αλλο νομιζεις . Ευχαριστω .
 

ΠΑΣΧΑΛΗΣ1

Πασχάλης Βαρσάμης
Από την Αγία Σόφία Θεσ/νίκης σήμερα το πρωΐ το Δοξαστικό των αίνων όπως το ερμηνεύει ο ''ακούραστος'' Χαρίλαος Ταλιαδώρος. Δέν κάνει πολλά πράγματα αλλά νομίζω αξίζει να το ακούσουμε. Εξάλλου ο Χ.Ταλαιδώρος είναι ζωντανή παράδοση. Θα ανεβάσω και κάποια πράγματα απο το Πατριαρχείο όπου σήμερα είχε συλείτουργο Προκαθημένων.
Σήμερα είχα τη δυνατότητα να ακούσω τον "Άρχοντα" ζωντανά.Χοροστάτησε και ο Παναγιώτατος κ.Άνθιμος.Και μόνο που βρίσκεσε σ' αυτόν το Ναό σε καταλαμβάνει ένα δέος.Σπανίζουν τέτοιου είδους Θ.Λειτουργίες.
 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Κύριε Βαγγέλη δυστυχώς έχω γράψει μόνο την λειτουργία καθώς εκείνη την ώρα γύρισα απο την εκκλησία γι᾿ αυτό ανεβάστε και σεις ότι μπορείτε. Ευχαριστώ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Καλά! Θα τα ανεβάσω εγώ μόλις βρω χρόνο.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
...και τα ανεβάζω. Την ηχογράφηση απομόνωσα από DVD που έγραψα το ίδιο βράδυ στην επανάληψη που βάζει το 4Ε. Έχω ακούσει τον Άρχοντα και σε καλύτερες στιγμές.

TALIADOROS-AG. PATERON, 12-10-2008a.zip
http://www.mediafire.com/?gczwzhynqfv

TALIADOROS-AG. PATERON, 12-10-2008b.zip
http://www.mediafire.com/?xnmwnzztlcc
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Α! Και τα του Πατριαρχείου έχω γράψει. Αλλά θα πάρει λίγο καιρό να τα κάνω, και πάλι όταν βρω χρόνο.
 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Με ποιό τρόπο έγραψες DVD από το 4Ε. Έχεις κάποιο πρόγραμμα γι᾿ αυτό;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το έγραψα στο DVD recorder (έχω επιτραπέζιο). Ύστερα τα αρχεία τα πέρασα στον υπολογιστή, τα άνοιξα με το DVD Shrink (νομίζω κυκλοφορεί ελεύθερο στο Internet). Επέλεξα στο μενού Edit και από εκεί Preferences. Στο παράθυρο που ανοίγει επέλεξα την καρτέλα Output Files και απενεργοποίησα την επιλογή "Split VOB files into 1GB size chunks (recommended)". Με αυτό τον τρόπο τα αρχεία DVD που θα μετατρέψει θα ενωθούν σε ένα VOB, που όμως, όπως δεν είναι συμβατό στα περισσότερα μηχανήματα, αλλά και βγάζει πολλές φορές πρόβλημα πως δεν χωράει στο ίσκο,άσχα αν είναι πολύ μικρότερο από τον ελεύθερο χώρο σου. Μετά πήγα στην εργαλειοθήκη και επέλεξα Re-author, επέλεξα τον φάκελο με τα αρχεία του DVD φόρτωσα το επιθυμητό Title. Μετά το έκανα Backup σε ένα φάκελο στο δίσκο. Άνοιξα το πρόγραμμα SUPER της eRightSoft που επίσης είναι δωρεάν στο Internet. Είναι ένα converter, κυρίως για video, αλλά και για ήχο. Στο πρώτο πεδίο Select the Output Container επέλεξα WAV (Audio only) και στον πίνακα παρακάτω για ασυμπίεστο ήχο πρέπει να είναι ξετσεκαρισμένο το Stream Copy και το Sampling Freq. 44100, Channels 2, Bitrate kbps 1411. Κάνοντας δεξί κλικ οπουδήποτε στο πρόγραμμα μπορείς να ρυθμίσεις και τον φάκελο όπου αποθηκεύεις την εργασία σου. Φορτώνεις το αρχείο που θα μετατρέψεις στον κενό χώρο που σου δίνει, στην προκειμένη περίπτωση το VOB από τον φάκελο VIDEO_TS στον φάκελο που έγραψα από το DVD Shrink (και γι' αυτό χρειάστηκε να είναι ένα VOB και όχι περισσότερα, γιατί στο τέλος κάθε αρχείου ο ήχος βγάζει ένα παράσιτο και δεν ενώνονται τα κομμάτια μετά ομαλά). Στο κάτω μέρος επιλέγεις "Encode (Active Files)". Με αυτό τον τρόπο παίρνεις ένα ασυμπίεστο wav με τον ήχο της ταινίας, το οποίο μπορείς μετά να ανοίξεις με κάποιο πρόγραμμα και να το επεξεργαστείς.
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Το έγραψα στο DVD recorder (έχω επιτραπέζιο). Ύστερα τα αρχεία τα πέρασα στον υπολογιστή, τα άνοιξα με το DVD Shrink (νομίζω κυκλοφορεί ελεύθερο στο Internet). Επέλεξα στο μενού Edit και από εκεί Preferences. Στο παράθυρο που ανοίγει επέλεξα την καρτέλα Output Files και απενεργοποίησα την επιλογή "Split VOB files into 1GB size chunks (recommended)". Με αυτό τον τρόπο τα αρχεία DVD που θα μετατρέψει θα ενωθούν σε ένα VOB, που όμως, όπως δεν είναι συμβατό στα περισσότερα μηχανήματα, αλλά και βγάζει πολλές φορές πρόβλημα πως δεν χωράει στο ίσκο,άσχα αν είναι πολύ μικρότερο από τον ελεύθερο χώρο σου. Μετά πήγα στην εργαλειοθήκη και επέλεξα Re-author, επέλεξα τον φάκελο με τα αρχεία του DVD φόρτωσα το επιθυμητό Title. Μετά το έκανα Backup σε ένα φάκελο στο δίσκο. Άνοιξα το πρόγραμμα SUPER της eRightSoft που επίσης είναι δωρεάν στο Internet. Είναι ένα converter, κυρίως για video, αλλά και για ήχο. Στο πρώτο πεδίο Select the Output Container επέλεξα WAV (Audio only) και στον πίνακα παρακάτω για ασυμπίεστο ήχο πρέπει να είναι ξετσεκαρισμένο το Stream Copy και το Sampling Freq. 44100, Channels 2, Bitrate kbps 1411. Κάνοντας δεξί κλικ οπουδήποτε στο πρόγραμμα μπορείς να ρυθμίσεις και τον φάκελο όπου αποθηκεύεις την εργασία σου. Φορτώνεις το αρχείο που θα μετατρέψεις στον κενό χώρο που σου δίνει, στην προκειμένη περίπτωση το VOB από τον φάκελο VIDEO_TS στον φάκελο που έγραψα από το DVD Shrink (και γι' αυτό χρειάστηκε να είναι ένα VOB και όχι περισσότερα, γιατί στο τέλος ο ήχος βγάζει ένα παράσιτο και δεν ενώνεται ομαλά). Στο κάτω μέρος επιέλεξα "Encode (Active Files)". Με αυτό τον τρόπο παίρνεις ένα ασυμπίεστο wav με τον ήχο της ταινίας, το οποίο μπορείς μετά να ανοίξεις με κάποιο πρόγραμμα και να το επεξεργαστείς.

Και εγώ που νόμιζα ότι το πιο δύσκολο πράγμα είναι να διαβάσεις παλαιά παρασημαντική :D:D:D
 
Top