Χαμαράκης Εμμανουήλ

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αγαπητοί την περασμένη Κυριακή είχα την χαρά και την τιμή να με επισκεφτεί ο φίλος Πρωτοψάλτης Εμμ.Χαμαράκης.Ο κύριος Μανώλης υπήρξε πρωτοψαλτης του μητροπολιτικού ναού και άλλων ναών της πόλης μας.Τα τελευταία χρόνια απέχει συνειδητά από κάθε επαγγελματική ψαλτική δραστηριότητα και ο άνθρωπος έχει την ησυχία του, αλλά και την άνεση να πηγαίνει όπου θέλει.Χάρηκα πολύ που τον άκουσα και θαύμασα το ύφος του και την φωνή του παρότι κοντεύει τα 70.Γι αυτό και επισυνάπτω δύο κομμάτια.Καλή ακρόαση α.... και πάντα γειά..
 

Attachments

  • δυναμις αβαγιανου.mp3
    5.7 MB · Views: 95
  • χερουβικο σε δευτερο.mp3
    5.9 MB · Views: 58

tb---

τσοπάνης
... ο φίλος Πρωτοψάλτης Εμμ.Χαμαράκης.Ο κύριος Μανώλης υπήρξε πρωτοψαλτης του μητροπολιτικού ναού και άλλων ναών της πόλης μας...

Ευχαριστούμε για τις ηχογραφήσεις. Δεδομένης της ιστορίας που φέρει ο κ. Χαμαράκης, αν υπάρχουν και άλλες ηχογραφήσεις από τους ναούς που έψαλε θα ήταν οφέλημες.

Ευχαριστώ, α και πάντα με υγεία ~ (σε όλη την οικογένεια :wink:)
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Αγαπητοί την περασμένη Κυριακή είχα την χαρά και την τιμή να με επισκεφτεί ο φίλος Πρωτοψάλτης Εμμ.Χαμαράκης.Ο κύριος Μανώλης υπήρξε πρωτοψαλτης του μητροπολιτικού ναού και άλλων ναών της πόλης μας.Τα τελευταία χρόνια απέχει συνειδητά από κάθε επαγγελματική ψαλτική δραστηριότητα και ο άνθρωπος έχει την ησυχία του, αλλά και την άνεση να πηγαίνει όπου θέλει.Χάρηκα πολύ που τον άκουσα και θαύμασα το ύφος του και την φωνή του παρότι κοντεύει τα 70.Γι αυτό και επισυνάπτω δύο κομμάτια.Καλή ακρόαση α.... και πάντα γειά..

Ζωντανο παραδειγμα...και υποδειγμα....!!!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αγαπητοί την περασμένη Κυριακή είχα την χαρά και την τιμή να με επισκεφτεί ο φίλος Πρωτοψάλτης Εμμ.Χαμαράκης.Ο κύριος Μανώλης υπήρξε πρωτοψαλτης του μητροπολιτικού ναού και άλλων ναών της πόλης μας.Τα τελευταία χρόνια απέχει συνειδητά από κάθε επαγγελματική ψαλτική δραστηριότητα και ο άνθρωπος έχει την ησυχία του, αλλά και την άνεση να πηγαίνει όπου θέλει.Χάρηκα πολύ που τον άκουσα και θαύμασα το ύφος του και την φωνή του παρότι κοντεύει τα 70.Γι αυτό και επισυνάπτω δύο κομμάτια.Καλή ακρόαση α.... και πάντα γειά..

Πολύ ενδιαφέρον το άκουσμα. Ευχαριστίες στον ζηλωτή και φίλο Αντώνη. Δε μας είπε όμως περισσότερα στοιχεία για τον κ. Χαμαράκη. Πού μαθήτευσε, αν έχει μελοποιήσει, αν έχει διδάξει τη μουσική.



Δ.

Υγ Και...Χρυσανθικός!!!
 
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Χαίρομαι που σας άρεσε ο κύριος Μανώλης.Τώρα για ηχογραφήσεις αγαπητέ Νεκτάριε δεν έχω εγώ άλλες, σίγουρα έχει αυτός και αν μπορέσω θα πάρω και θα ανεβάσω.Πάντως μου υποσχέθηκε να με επισκεφτεί σύντομα.Δημήτρη ήταν μαθητής του Περιστέρη και επί χρόναι στο αναλόγιό του.Μάλιστα μου έκανε και την ιστορία της γνωριμίας τους που είναι πολύ ενδιαφέρουσα αλλά βαριέμαι να γράφω.....Μετά βεβαίως άκουσε πολύ Θεσσαλονίκη και ανέπτυξε σχέσειςμε τον Χαρίλαο.Δυστυχώς υπήρξε διωκόμενος από τους ναούς του Ρεθύμνου για λόγους που είχαν να κάνουν με την σταθερότητα των αποψεών του περί ψαλτικής ως λειτουργικής τέχνης ,δεν θέλω όμως να επεκταθώ...έμεινε χρόνια έγκλειστος ψαλτικά και τώρα μάλλον με τον νέο μητροπολίτη αισθάνεται πιό άνετα.Μακάρι να ξεπεράσει την πολύχρονη πικρία του και να τον ακούμε πιό συχνά.Το ψαλτήρι μου είναι στην διαθεσή του και αυτός ξέρει να είναι πάντα ευπρόσδεκτος.Πάντα γειά
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και χαρά.Τον τελευταίο καιρό έχω την χαρά να φιλοξενώ αρκετά συχνά τον κυρ-Μανώλη και να ευφραινόμαστε από αυτά που ακούμε.Αλλη μια ηχογράφηση έκανα σήμερα και την επισυνάπτω .Καλή ακρόαση και πάντα γειά
 

Attachments

  • χερουβικο καραμανη ηχος Α.mp3
    5.5 MB · Views: 28

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ακούστε τον κυρ-Μανώλη στο δύναμις του πατριώτη μας από την σημερινή λειτουργία στον Άγιο Γεώργιο Καλλιθέας Ρεθύμνου.Πάντα γειά
 

Attachments

  • δυναμις Κρητός.mp3
    2.6 MB · Views: 22

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Από την σημερινή Κυριακή της Ορθοδοξίας στον Αη-Γιώργη, ακούστε τον κυρ-Μανώλη στο δοξαστικό από το Τριώδιο του Χρυσάνθου.Πάντα γειά
 

Attachments

  • μωσης τω καιρω.mp3
    3.5 MB · Views: 15
Top