[Ερώτηση] Χαιρετισμοί την Μ. Τεσσαρακοστή και Μικρό Απόδειπνο

Αθανάσιος Κ.

Νέο μέλος

Χαίρετε. Θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις:

1) Οι Χαιρετιστήριοι Οίκοι της Παναγίας την Μ. Τεσσαρακοστή πότε λέγονται;
Εννοώ πέρα από τις Παρασκευές μπορεί κάποιος να τους λέει σπίτι του, όπως και εκτός Σαρακοστής στο μικρό Απόδειπνο, ή δεν επιτρέπεται; Ξέρω δεν είναι δόκιμος όρος το "δεν επιτρέπεται", απλά θέλω να μάθω πότε μας προτρέπει η Εκκλησία να τους λέμε.(δηλαδή αν μπορεί κάποιος, πέρα από το Θεοτοκάριο στο μεγάλο Απόδειπνο, να λέει κατά τη διάρκεια της ημέρας τους χαιρετισμούς)

2) Πότε κάνουμε μικρό Απόδειπνο στην διάρκεια της Σαρακοστής;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Χαίρετε. Θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις:

1) Οι Χαιρετιστήριοι Οίκοι της Παναγίας την Μ. Τεσσαρακοστή πότε λέγονται;
Εννοώ πέρα από τις Παρασκευές μπορεί κάποιος να τους λέει σπίτι του, όπως και εκτός Σαρακοστής στο μικρό Απόδειπνο, ή δεν επιτρέπεται; Ξέρω δεν είναι δόκιμος όρος το "δεν επιτρέπεται", απλά θέλω να μάθω πότε μας προτρέπει η Εκκλησία να τους λέμε.(δηλαδή αν μπορεί κάποιος, πέρα από το Θεοτοκάριο στο μεγάλο Απόδειπνο, να λέει κατά τη διάρκεια της ημέρας τους χαιρετισμούς


Κατά το Τυπικό της Μεγάλης Εκκλησίας λέγονται:
α)τις Παρασκευές των τεσσάρων πρώτων εβδομάδων των Νηστειών με μικρό απόδειπνο και
β)το Σάββατο του ακαθίστου (όλοι) αφ' εσπέρας της παραμονής στο μικρό απόδειπνο ή την κύρια ημέρα στον όρθρο.

Κατ' οίκον δεν υπάρχει περιορισμός. Πολλοί χριστιανοί μάλιστα αποστηθίζουν τους χαιρετισμούς και τους λένε σε κάθε περίσταση. Είναι μεγάλη παρρησία.

2) Πότε κάνουμε μικρό Απόδειπνο στην διάρκεια της Σαρακοστής;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παρασκευή και Σάββατο εσπέρας (κατά το ισχύον τυπικό).
 

Αθανάσιος Κ.

Νέο μέλος
Παρασκευή και Σάββατο εσπέρας (κατά το ισχύον τυπικό).


Απλά επειδή στο τέλος του Μεγάλου Αποδείπνου λέει το "Πάντων προστατεύεις" Δευτέρα/Τετάρτη και το "Σφαγήν σου την άδικον" Τρίτη/Πέμπτη. Δεν λέει κάτι για Σάββατο/Κυριακή.Υπάρχει κάποιος λόγος γι' αυτό;
 
Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση.
Την Παρασκευή εσπέρας, ψάλλουμε Τὴν ὠραιότητα..., προφανώς λόγω της ακολουθίας των χαιρετισμών.
Το Σάββατο εσπέρας, ψάλλουμε τον αναστάσιμο εσπερινό χωρίς κάποιο τροπάριο πριν το Δι' εὐχῶν.
Την Κυριακή εσπέρας, ψάλλουμε τον κατανυκτικό εσπερινό και το Πάντως προστατεύεις..., επιρροή από το Μέγα Απόδειπνο.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Τὰ τροπάρια αὐτὰ καλύπτουν τὴν συγχώρηση μεταξὺ τῶν πιστῶν (ἡ ὁποία παλαιότερα ἐγίνετο ἐν σιγῇ). Τὸ Σάββατο ἑσπέρας εἶναι ἑορτή, κατὰ δὲ τὴν Κυριακὴ ἡ συγχώρηση γίνεται στὸν κατανυκτικὸ ἑσπερινό, ὅπου καὶ ψάλλεται, κατὰ τὰ νεώτερα πατριαρχικὰ τυπικά, τό «Πάντων προστατεύεις ἀγαθή...».
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τό μικρόν ἀπόδειπνον εἶναι τό θέμα Ἐμμανουήλ.
Γιατί δέν τό ἀναφέρεις καί γιά τήν Κυριακή;
Γιά τό τέλος τοῦ μικροῦ ἀποδείπνου ὑπάρχει θέμα ἐδῶ.


 

Γιατί δέν τό ἀναφέρεις καί γιά τήν Κυριακή;

Από το ΤΜΕ το απόδειπνο δεν προβλέπεται καθόλου την Κυριακή για ψαλμωδία από κοινού σε σύναξη της εκκλησίας. Την Κυριακή των Βαΐων, που προβλέπονται κανόνες στο απόδειπνο, αυτοί ψάλλονται μετά το Νῦν ἀπολύεις του εσπερινού. Συμβαίνει και εκτός τεσσακοστής, όταν προβλέπονται προεόρτιοι κανόνες στο απόδειπνο και ψάλλονται στον εσπερινό (βλ. εδώ). Προφανώς αναγινώσκεται κατ' οίκον από τους βουλομένους.

Το ΤΓΡ προβλέπει το Μέγα απόδειπνο.
Δεν γνωρίζω τι προβλέπουν άλλα τυπικά.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Γιατί, προβλέπεται γιά τό Σάββατο;
Νομίζω, ὅτι τό μέλος στό 1ο του αὐτό μήνυμα ρωτάει περισσότερο γιά τίς κατ᾿ οἶκον προσευχές ἤ ἔστω τήν ἐνδεχόμενη δυνατότητα τελέσεως μικροῦ ἀποδείπνου στόν κόσμο ἤ ἐνορία. Καί μετά ρωτάει τί παρεμβάλλεται πρό τοῦ Δι᾿ εὐχῶν στό μικρό ἀπόδειπνο τά Σάββατα καί τίς Κυριακές (γιά τίς Παρασκευές γνωρίζει).

Γιά τό τί παρεμβάλλεται παρέπεμψα (γιατί δέν εἶναι μία ἀπάντηση).
Γιά τίς Κυριακές τῆς Μ. Τεσσαρακοστῆς ὄντως γιά τίς Μονές προβλέπεται τό μέγα ἀπόδειπνον (κι αὐτό στήν χῦμα μορφή τῶν τεσσαρακοστῶν Χριστουγέννων καί Ἁγ. Ἀποστόλων καί ἐκτός τῆς Κυριακῆς τῆς Τυρινῆς γιά ἄλλα), ἀλλά γιά τόν κόσμο/ἐνορίες τό μικρόν.


 

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

Νέο μέλος
Αδελφέ μου Ο μακαριστός Μητροπολίτης Ιερισσού κυρός Νικόδημος έλεγε ότι είναι μεγάλη ευλογία να λέμε κάθε μέρα τους Χαιρετισμούς της Παναγίας Ας το κάνουμε πράξη Αιωνία του η μνήμη Φιλικά Αθανάσιος
 
Νομίζω ότι και οι μοναχοί, ιδιαίτερα στο Άγιον Όρος, διαβάζουν τους χαιρετισμούς καθημερινά. Έχουν μάλιστα καταγραφεί και σχετικές εμφανίσεις της Παναγίας σε μοναχούς όπου η ίδια ευλογεί αυτή τη συνήθεια.
 

ΑΝΑΣΤΑΣΗΣG7

Αναγνώστης Αναστάσιος Φετάνης
Καλησπέρα
Οι χαιρετισμοί μπορούν να υπάρξουν ως αυτοτελής ακολουθία και αν ναι , με τι δομή ;
 
Μπορούμε να πούμε και το απολυτίκιο Το προσθαχθέν ή το κοντάκιο Τη Υπερμάχω ;

Τέλος Δ΄στάσις:
Ὦ πανύμνητε Μῆτερ... Λόγον (γ΄) δεξαμένη... συμβοῶντας· Ἀλληλούϊα

Τῇ ὑπερμάχῳ... Χαῖρε, Νύμφη ἀνύμφευτε.

Ἄξιόν ἐστιν...
 

ΑΝΑΣΤΑΣΗΣG7

Αναγνώστης Αναστάσιος Φετάνης
Τέλος Δ΄στάσις:
Ὦ πανύμνητε Μῆτερ... Λόγον (γ΄) δεξαμένη... συμβοῶντας· Ἀλληλούϊα

Τῇ ὑπερμάχῳ... Χαῖρε, Νύμφη ἀνύμφευτε.

Ἄξιόν ἐστιν...

Εννοώ μετά το Πιστεύω και πριν την Ά Στάση .
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Ἀπὸ τὴν κανονικὴ θυμίαση τῆς θ' ᾠδῆς τοῦ ὄρθρου τοῦ Σαββάτου τῆς ἀκαθίστου ἡ θυμίαση πέρασε στὸ ἐναλλακτικὸ ἀπόδειπνο τῶν τελευταίων χαιρετισμῶν (ΤΜΕ σ. 348) καὶ στὴ συνέχεια κακῶς ἐπεκτάθηκε σὲ ὅλους τοὺς χαιρετισμούς. Στὴ Διονυσίου ἔχουν τὴν εἰκόνα τῆς ἀκαθίστου καὶ κατ' ἐξαίρεση θυμιάζουν σὲ ὅλους τοὺς χαιρετισμούς (τυπικὸ Διονυσίου σ. 439).
 
Top