Χαιρετισμοί Παναγίας υπό Θρ. Στανίτσα

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.
Αν και είναι ίσως λίγο νωρίς, θα παρακαλούσα αν μπορεί και διαθέτει κάποιος φίλος, να ανεβάσει τους χαιρετισμούς της Παναγίας σε σύνθεση του άρχοντα Θρ. Στανίτσα. Τους είχα ψάλλει πέρσι από χειρόγραφο του άρχοντα, καθώς και αρκετά σπάνια "χαίρε νύμφη και αλληλούια" του ιδιου, που ανήκουν σε ένα γνωστό μου και είχα ενθουσιαστεί.
Δυστυχώς τα χειρόγραφα αυτά ειδικά για εμάς τους νεώτερους, είναι δυσεύρετα ενώ είναι τόσο σπουδαία καθώς αποτυπώνουν σε βάθος την τέχνη και την ικανότητα, συνδυάζοντας απλότητα και μεγαλοπρέπεια.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ζητώ συγγνώμη για την δεύτερη δημοσίευση αλλά κατα λάθος έστειλα δύο φορές το ίδιο μήνυμα.Αν δυνατόν ας διαγραφεί το χθεσινό και ας κρατηθεί μόνο το σημερινό. Αναμένω κάποια απάντηση απο όποιον φίλο έχει κάποιο νέο σχετικά με το κείμενο των Χαιρετισμών.
 
Last edited:

ΣτράτοςΠ.

Νέο μέλος
Επισυνάπτω Ακολουθία Χαιρετισμών, γραμμένο από χειρόγραφο του Αρχ. Θρ.Στανίτσα.
Πιστεύω να σας καλύπτει.
 

Attachments

  • Ακολουθία Χαιρετισμών από χειρόγραφο του Αρχ. Θρ.Στανίτσα.pdf
    378.1 KB · Views: 1,129
Last edited by a moderator:
Επισυνάπτω Ακολουθία Χαιρετισμών, γραμμένο από χειρόγραφο του Αρχ. Θρ.Στανίτσα.
Πιστεύω να σας καλύπτει.
Ναι.Πραγματικά με καλύπτει, ιδιαίτερα μάλιστα για την καλαίσθητη και καθαρή εμφάνιση που έχει. Σας ευχαριστώ πάντως πολύ για τον κόπο και την προσπάθεια σας,να ανταποκριθείτε στην αναζήτησή μου.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Επισυνάπτω Ακολουθία Χαιρετισμών, γραμμένο από χειρόγραφο του Αρχ. Θρ.Στανίτσα.
Πιστεύω να σας καλύπτει.

Στράτο,

Τα αριστερά τροπάρια, όντως, γραφθήκανε από τον Στανίτσα; Συνήθως ο Δάσκαλος μόνον τα δεξιά τροπάρια έγραφε.

Απόστολος
 

ΣτράτοςΠ.

Νέο μέλος
Όλη η ακολουθία είναι γραμμένη από χειρόγραφο του Άρχοντα Θρ. Στανίτσα.
 
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Μάλλον για καταγραφή μοιάζει (ως προς τα του δεξιού) και συμπλήρωση υπό τινος των του αριστερού. Μερικές ανορθογραφίες βγάζουν μάτι...τουλάχιστον ας μην τις αποδίδουμε στον Άρχοντα !

ΥΓ. Ύποπτη, πάντως, η έλλειψη οιασδήποτε επεξηγηματικής μνείας (πχ. αντιγραφή υπό του δείνα, καταγραφή ή συμπλήρωση ή διόρθωση υπό του δείνα)...
 

jimis

Παλαιό Μέλος
Μάλλον για καταγραφή μοιάζει (ως προς τα του δεξιού) και συμπλήρωση υπό τινος των του αριστερού. Μερικές ανορθογραφίες βγάζουν μάτι...τουλάχιστον ας μην τις αποδίδουμε στον Άρχοντα !

ΥΓ. Ύποπτη, πάντως, η έλλειψη οιασδήποτε επεξηγηματικής μνείας (πχ. αντιγραφή υπό του δείνα, καταγραφή ή συμπλήρωση ή διόρθωση υπό του δείνα)...

O συγκεκριμένος κανόνας του ακαθίστου ειναι γραμμένος από τον Στανίτσα και εδόθη από τον άρχοντα σαν δώρο στον κ.Παικόπουλο.:wink:Στον κ.Στράτο στην αντιγραφή ξέφυγαν δυο τρία σημεία.Ξέρω δυο τρεις ψάλτες στην Νικαια που τον ψάλλουν.Προσωπικά τον έχω μα δεν έχω σκάνερ για να τον ανεβάσω.:(
 
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
O συγκεκριμένος κανόνας του ακαθίστου ειναι γραμμένος από τον Στανίτσα και εδόθη από τον άρχοντα σαν δώρο στον κ.Παικόπουλο.:wink:Στον κ.Στράτο στην αντιγραφή ξέφυγαν δυο τρία σημεία.Ξέρω δυο τρεις ψάλτες στην Νικαια που τον ψάλλουν.Προσωπικά τον έχω μα δεν έχω σκάνερ για να τον ανεβάσω.:(

Πώς και δεν το πήρε κανείς χαμπάρι ;; :rolleyes:
Καθ᾽όσον γνωρίζω, ο κ.Παϊκόπουλος ψάλλει τον Κανόνα του Ακαθίστου ανέκαθεν από το Ωρολόγιο.

ΥΓ. Και 1-2 φωτογραφίες με κινητό τηλέφωνο (ελλείψει ψηφιακής φωτογρ. μηχανής) μάς κάνουν...:wink:
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Απλές και μεγαλοπρεπείς γραμμές! Ούτε άχρωμο, ούτε τραγούδι! Πολύ ωραία καταγραφή της παραδόσεως! Η αλήθεια είναι πως ξέφυγαν αρκετά λαθάκια στην αντιγραφή... Δεν πειράζει, όμως! Ευχαριστούμε για το τόσο όμορφο κείμενο! Ας αναπαύεται η ψυχούλα του Άρχοντα!

Σε πρώτη φάση, κοιτάξτε αν μπορείτε να διορθώσετε τις διέσης στα Νη. Το λογικό είναι να είναι στον Πα. Και όταν κατεβαίνει με συνεχές ελαφρόν στον Νη και μετά ανεβαίνει στον Πα, κάτι που γίνεται αρκετές φορές, πρέπει λογικά η δίεση να μην είναι στο ελαφρόν που είναι Νη, αλλά στην προηγούμενη απόστροφο που είναι Πα. Ελέγξτε το και στο χειρόγραφο.
Επίσης, με παραξένεψε ένα σημείο όπου ένας σταυρός ζητάει αναπνοή, ενώ παράλληλα ένα υφέν ζητάει συνέχεια της μελωδίας.
Θα σας είμασταν ευγνώμονες αν μπορούσατε να βρείτε κάποιο τρόπο να σαρώσετε και να ανεβάσετε το χειρόγραφο ώστε να βάλουμε όλοι ένα χεράκι να επισημάνουμε τα λαθάκια ώστε να αποκαταστήσουμε το καθαρογραμμένο κείμενο σύμφωνα με τη γνήσια καταγραφή του Άρχοντα.
 

jimis

Παλαιό Μέλος
Πώς και δεν το πήρε κανείς χαμπάρι ;; :rolleyes:
Καθ᾽όσον γνωρίζω, ο κ.Παϊκόπουλος ψάλλει τον Κανόνα του Ακαθίστου ανέκαθεν από το Ωρολόγιο.

ΥΓ. Και 1-2 φωτογραφίες με κινητό τηλέφωνο (ελλείψει ψηφιακής φωτογρ. μηχανής) μάς κάνουν...:wink:

ma ti kinhta thlefwna kai pshfiakes fwtografies?::confused:???????Dhladi me liga logia lete pseyti ton stratoP:mad:.???.Epeidh o k.paikopoylos den psalei ayton ton kanona paei na pei pws den ton exei kiolas..Kai o stanitsas elege apexo akoma kai xeroybika alla tha egrapse mexri kai 200:wink:!!!!Eimai se pc filoy giayto kai ta agglika..ZHTW sygnwmi.Skanara kai anebazw thn a' wdh toy sygkekrimenoy kanona..Mporei ontws na mhn einai toy stanitsa..as milhsoyn oi eidhmones::eek:
 

Attachments

  • jimis.rar
    3.7 MB · Views: 277

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ma ti kinhta thlefwna kai pshfiakes fwtografies?::confused:???????Dhladi me liga logia lete pseyti ton stratoP:mad:.???.Epeidh o k.paikopoylos den psalei ayton ton kanona paei na pei pws den ton exei kiolas..Kai o stanitsas elege apexo akoma kai xeroybika alla tha egrapse mexri kai 200:wink:!!!!Eimai se pc filoy giayto kai ta agglika..ZHTW sygnwmi.Skanara kai anebazw thn a' wdh toy sygkekrimenoy kanona..Mporei ontws na mhn einai toy stanitsa..as milhsoyn oi eidhmones::eek:

Τα ψευδεπίγραφα και τα απόκρυφα Ευαγγέλια τα ξέρεις; Κάτι τέτοιο μου θυμίζει η σύνθεση που ανέβασες. Κάποιος αποπειράθηκε να καταγράψει ακουστικά Στανίτσα χωρίς να το διευκρινίζει. Βεβαιότατα δεν είναι ο γραφικός χαρακτήρας του Άρχοντα.

Δ.
 

jimis

Παλαιό Μέλος
Τα ψευδεπίγραφα και τα απόκρυφα Ευαγγέλια τα ξέρεις; Κάτι τέτοιο μου θυμίζει η σύνθεση που ανέβασες. Κάποιος αποπειράθηκε να καταγράψει ακουστικά Στανίτσα χωρίς να το διευκρινίζει. Βεβαιότατα δεν είναι ο γραφικός χαρακτήρας του Άρχοντα.

Δ.

Ti na pw??:confused: Eseis xerete.den eimai bebaia o monadikos poy exw thn akoloythia.Isws exoyme pesei thyma plektanhs:cool::mad::p
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ti na pw??:confused: Eseis xerete.den eimai bebaia o monadikos poy exw thn akoloythia.Isws exoyme pesei thyma plektanhs:cool::mad::p

Δείγμα του γραφικού χαρακτήρα του Άρχοντος παρατίθεται...


Δ.
 

Attachments

  • stanitsas.JPG
    stanitsas.JPG
    93 KB · Views: 357

jimis

Παλαιό Μέλος
Δείγμα του γραφικού χαρακτήρα του Άρχοντος παρατίθεται...


Δ.

Ton exw kai ayton.Den eimai grafologos :confused: .me mia prwth matia peran tis diafores toy meloys h grafh moy fenete idia:).Isws o stanitsas na mhn egrapse mono enan kanona.Giati na kanei kapoios toso kopo:confused:Den tha erthoyme se rhxh gia ayto to pragma:eek:As to diwrthosoyn oi syntonistes h as aposyrei thn episynapsh o aitios kai ypaitios stratosP:D
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ton exw kai ayton.Den eimai grafologos :confused: .me mia prwth matia peran tis diafores toy meloys h grafh moy fenete idia:).Isws o stanitsas na mhn egrapse mono enan kanona.Giati na kanei kapoios toso kopo:confused:Den tha erthoyme se rhxh gia ayto to pragma:eek:As to diwrthosoyn oi syntonistes h as aposyrei thn episynapsh o aitios kai ypaitios stratosP:D

Δεν αντιδικούμε, όσο κι αν φάνηκε να έχουμε διαφορετική άποψη. Το θέμα είναι να βρεθεί ποιός έγραψε την ακολουθία που ανέβηκε, και αποδίδεται στον Στανίτσα. Αυτό για το καλό όλων μας. Ασφαλώς και θα μπορούσε να έχει καταγράψει τον Κανόνα ο Άρχοντας σε 2 διαφορετικές ή και περισσότερες εκδοχές. Το θέμα όμως επαναλαμβάνω ότι είναι να δούμε αν η σύνθεση που ανέβασε ο Σταύρος είναι όντως σύνθεση, κι αντιγραφή από χφ του Άρχοντα. Προς επίρρωσιν του ισχυρισμού μου προσκόμισα δείγμα από χφ που είναι σίγουρα γραμμένο από τον Στανίτσα.

Δ.
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
ma ti kinhta thlefwna kai pshfiakes fwtografies?::confused:???????Dhladi me liga logia lete pseyti ton stratoP:mad:.???.Epeidh o k.paikopoylos den psalei ayton ton kanona paei na pei pws den ton exei kiolas..Kai o stanitsas elege apexo akoma kai xeroybika alla tha egrapse mexri kai 200:wink:!!!!Eimai se pc filoy giayto kai ta agglika..ZHTW sygnwmi.Skanara kai anebazw thn a' wdh toy sygkekrimenoy kanona..Mporei ontws na mhn einai toy stanitsa..as milhsoyn oi eidhmones::eek:

Δεν μπορώ να το δω... Και δεν νομίζω να λέει κανείς ψεύτη κανένα!
Εξ όσων γνωρίζω, ο αείμνηστος άρχων τον κανόνα του Ακαθίστου τον έλεγε απ' έξω! Τελευταία (εννοώ κατά τη διάρκεια της δικής μου παρουσίας στο αναλόγιό του) παρουσίασε ιδιόγραφο του κανόνα επεξεργασθέντος κατά μίμηση Μιχ. Χατζηαθανασίου με σειρά Χαίρε Νύμφη, που δεν καταχώρισε στο βιβλίο του "Μουσικόν Τριώδιον". Είναι μελοποίηση κατ' έννοιαν των τροπαρίων του δεξιού χορού. Τα αριστερά γράφτηκαν από μένα κατά μίμηση Θρ.Στ. στο Καρλόβασι Σάμου και χάρηκε όταν του το ανέφερα... Μου είπε μάλιστα να του τα στείλω, αλλά μας πρόλαβε ο θάνατός του...
Μετατρέψ'τε την εικόνα σε εμφανίσιμη αν θέλετε την ταπεινή μου γνώμη από ... γραφολογικής απόψεως...
Ένα παράδειγμα: Έχω δει κοινωνικά στα βιβλία του κ. Δ. Παϊκόπουλου επιγραφόμενα ως Θρ. Στ. μα ούτε ένα χειρόγραφο του άρχοντα με κοινωνικό!
Αυτό δεν σημαίνει ότι αμφισβητώ την ύπαρξη χειρογράφων κοινωνικών του, είτε είναι από το χέρι του είτε από καταγραφές τρίτων...
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Διαβασα την κουβεντα σας και ειπα να παρεμβω.Ο αρχοντας β' δομεστικος Δημ. Παικοπουλος ακουγοντας ηχογραφηση του αρχ Θ. Στανιτσα εγραψε το μουσικο κειμενο.Οι γραφες των δυο μοιαζουν πολυ οπως και των περισσοτερων Κων/λιτων και εχουν το ιδιο στυλ.Και γω οταν ηρθε στα χερια μου προς στιγμη μπερδευτηκα.Οπως και να'χει και οι δυο κανονες υπεροχοι αφου ειναι γραμμενοι απο δυο πραγματικους Αρχοντες της ΜτΧΕ!!!
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
ma ti kinhta thlefwna kai pshfiakes fwtografies?::confused:???????Dhladi me liga logia lete pseyti ton stratoP:mad:.???.Epeidh o k.paikopoylos den psalei ayton ton kanona paei na pei pws den ton exei kiolas..Kai o stanitsas elege apexo akoma kai xeroybika alla tha egrapse mexri kai 200:wink:!!!!Eimai se pc filoy giayto kai ta agglika..ZHTW sygnwmi.Skanara kai anebazw thn a' wdh toy sygkekrimenoy kanona..Mporei ontws na mhn einai toy stanitsa..as milhsoyn oi eidhmones::eek:

Εγώ, προσωπικά, ΔΕΝ νομίζω να είναι από το χέρι του Στανίτσα αυτό το χειρόγραφο. Για να μην μπω σε λεπτομέρειες, είναι μερικά χαρακτηριστικά στην γραφή του Άρχοντα που ΔΕΝ βλέπω εδώ. Επίσης, βλέπω μερικά άλλα σε αυτό το χειρόγραφο (π.χ. το "βυζαντινό" το "ου" που ποτέ δεν έχω δει σε κανένα χειρόγραφο του Δασκάλου. (Δηλαδή, πάντοτε το όμικρον και το ύψηλον τα έγραφε ξεχωριστά.)

Πάντως, όμως, η γραφή αυτή μου φαίνετε πολύ γνωστή, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ που την έχω δει και ποιανού είναι. Κε Γιάννου, περιμένουμε τα δικά σας σχόλια.

Απόστολος
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Διαβασα την κουβεντα σας και ειπα να παρεμβω.Ο αρχοντας β' δομεστικος Δημ. Παικοπουλος ακουγοντας ηχογραφηση του αρχ Θ. Στανιτσα εγραψε το μουσικο κειμενο.Οι γραφες των δυο μοιαζουν πολυ οπως και των περισσοτερων Κων/λιτων και εχουν το ιδιο στυλ.Και γω οταν ηρθε στα χερια μου προς στιγμη μπερδευτηκα.Οπως και να'χει και οι δυο κανονες υπεροχοι αφου ειναι γραμμενοι απο δυο πραγματικους Αρχοντες της ΜτΧΕ!!!
Σίγουρα, πάντως, από το χέρι του Στανίτσα δεν μπορεί να είναι το χειρόγραφο. Είναι σίγουρα από το χέρι του κ. Παϊκόπουλου; Μπορεί κάποιος μαθητής του να αναλάβει να τον ρωτήσει για επιβεβαίωση και, αν είναι από το χέρι του, αν πρόκειται για καταγραφή δική του ή αντίγραφο από τον Στανίτσα;

Το ανεβάζω σε pdf για να είναι ευανάγνωστο από όλους.
View attachment Ακάθιστος.pdf
 
Last edited:
Top