Φ. Κετσετζής: πρωινές αναμεταδόσεις Π.Ε.

nicmar1983

Νικόλαος Ονουφρίου
Ευχαριστώ όλους τους άξιους συναδέλφους και φιλομούσους για τα καλά τους λόγια.

Υ.Γ.: Μεγάλη τύχη όντως και ευλογία να ψέλνεις με το Δάσκαλο Φώτη Κετσετζή (αν και δεν υπήρξε δάσκαλός μου, αλλά μέ τις κασσέτες του όλοι λίγο πολύ οι νεώτεροι έχουμε μεγαλώσει). Αλλά κάπου εδώ αυτή η τύχη και η ευλογία τελείωσε λόγω θέρους.

Χρηστο,τι εννοείς.Παίρνει άδεια όλο το καλοκαίρι ή εσύ?
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Μήπως κάποιος ηχογράφησε την σημερινή λειτουργία;
Εμαθα ότι ο Αρχοντας είπε πολύ ωραίο Χερουβικό και Λειτουργικά σε σπάθιον μέλος.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Και ο αριστερός τεχνίτης και ο παππάς αστέρι.
Μήπως γνωρίζετε ποιοί είναι;
Ευχαριστώ.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κι εγώ είχα την ίδια απορία για τον αριστερό, ο οποίος ψάλλει εδώ και μερικό καιρό. Έχει νομίζω ωδειακή παιδεία (θυμίζει λαρυγγισμούς και τοποθετήσεις του Περιστέρη) την οποία όμως τη δείχνει σε μερικές στιγμές, όχι πάντα.
 

Nikos

Member
Μία υπόθεση για τον λαμπαδάριο, αν είναι αυτός που ήταν και λαμπαδάριος στον Άγιο Κωνσταντίνο, είναι όσο αφορά τους λαρυγγισμούς και τις τοποθετήσεις του Περιστέρη που αναφέρατε τα ακούσματα από τον τέως Πρωτοψάλτη του ναού κ Σπ.Παυλάκη ο οποίος μοιάζει αρκετά με τον Περιστέρη. Και για να μην είναι αβάσιμα αυτά που λέω περί του τέως Πρωτοψάλτη ακούστε αυτό http://www.houpas.net/music/ProsToEkousionPathos_07.ra από έδώ http://www.ieropsaltis.com/discography.htm. Όλα αυτά αν φυσικά είναι ο λαμπαδάριος του Αγ. Κωνσταντίνου και επί προηγούμενης Πρωτοψαλτίας.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ευχαριστούμε, Δημήτρη.

Επισυνάπτω ξεχωριστά ορισμένα μέλη κατ' επιλογήν, για να διευκολυνθούν όσοι θέλουν να κατεβάσουν κάτι συγκεκριμένο και όχι όλη την ακολουθία.
 

Attachments

  • 01 Τιμιωτέρα (α).mp3
    5.3 MB · Views: 82
  • 02 Απόστιχα (πλ. α).mp3
    3.3 MB · Views: 86
  • 04 Χερουβικός ύμνος (πλ.α).mp3
    9.2 MB · Views: 90
  • 05 Πληρωτικά - Λειτουργικά (πλ.α - σπάθ.).mp3
    9.9 MB · Views: 122
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω πάλι πληρωτικά λειτουργικά για να ακούσετε τον ιερέα. Αξίζει τον κόπο.
Ποιος είναι; Ακουσα ότι είναι κάποιος π. Γρηγόρης από Καστέλα. Αν γνωρίζετε ...:)
 

Attachments

  • 11.mp3
    4.8 MB · Views: 89
  • iereys.mp3
    7.1 MB · Views: 87

sekyritsis

ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΚΥΡΙΤΣΗΣ
Ανεβάζω πάλι πληρωτικά λειτουργικά για να ακούσετε τον ιερέα. Αξίζει τον κόπο.
Ποιος είναι; Ακουσα ότι είναι κάποιος π. Γρηγόρης από Καστέλα. Αν γνωρίζετε ...:)

π. Γρηγόριος Καραλής λέγεται (είναι κουμπάρος μου) προϊστάμενος στη Παναγία Μυρτιδιώτισσα
 
Μία υπόθεση για τον λαμπαδάριο, αν είναι αυτός που ήταν και λαμπαδάριος στον Άγιο Κωνσταντίνο, είναι όσο αφορά τους λαρυγγισμούς και τις τοποθετήσεις του Περιστέρη που αναφέρατε τα ακούσματα από τον τέως Πρωτοψάλτη του ναού κ Σπ.Παυλάκη ο οποίος μοιάζει αρκετά με τον Περιστέρη. Και για να μην είναι αβάσιμα αυτά που λέω περί του τέως Πρωτοψάλτη ακούστε αυτό http://www.houpas.net/music/ProsToEkousionPathos_07.ra από έδώ http://www.ieropsaltis.com/discography.htm. Όλα αυτά αν φυσικά είναι ο λαμπαδάριος του Αγ. Κωνσταντίνου και επί προηγούμενης Πρωτοψαλτίας.
Δεν είναι ο λαμπαδάριος του Αγ.Κωνσταντίνου αλλά ο άρχων πρωτοψάλτης του Ιερού Ναού Αγίου Δημητρίου Πειραιώς στα Ταμπούρια.
Απ' ότι ξέρω μαθήτευσε κοντά στον Περιστέρη γι αυτό και οι χαρακτηριστικοί λαρυγγισμοί του.
Όσον αφορά την ομοιότητα σε Περιστέρη και Παυλάκη κρατώ τις επιφυλάξεις μου.
 

Nikos

Member
Δεν είναι ο λαμπαδάριος του Αγ.Κωνσταντίνου αλλά ο άρχων πρωτοψάλτης του Ιερού Ναού Αγίου Δημητρίου Πειραιώς στα Ταμπούρια.
Απ' ότι ξέρω μαθήτευσε κοντά στον Περιστέρη γι αυτό και οι χαρακτηριστικοί λαρυγγισμοί του.
Όσον αφορά την ομοιότητα σε Περιστέρη και Παυλάκη κρατώ τις επιφυλάξεις μου.

Θα μπορούσατε να μας πείτε το όνομα και τον πλήρη τίτλο του άρχοντα στον οποίο αναφέρεστε (π.χ. τησ Αγ.Αρχ. Κων/πολεως, Μουσικοδιδάσκαλος, Υμνωδός, Μαϊστωρ......)
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Θα μπορούσατε να μας πείτε το όνομα και τον πλήρη τίτλο του άρχοντα στον οποίο αναφέρεστε (π.χ. τησ Αγ.Αρχ. Κων/πολεως, Μουσικοδιδάσκαλος, Υμνωδός, Μαϊστωρ......)
Αγαπητέ φίλε, σίγουρα η ακρίβεια στην έκφραση είναι ζητούμενο, αλλά είναι φανερό ότι ο φίλος μας εννοούσε απλώς πρωτοψάλτης. Δεν σημαίνει ότι έχει οφφίκιο.

ΥΓ Είναι σύνηθες να αποκαλείται άτυπα ένας πρωτοψάλτης "άρχοντας, δάσκαλος" κλπ. τιμής ένεκεν. Κι εγώ όταν πάω να συγχαρώ κάποιον πρωτοψάλτη μετά από πανήγυρη κ.λπ. έτσι τον προσφωνώ. (Συγχαρητήρια, άρχοντα, και βοήθειά σας).
ΥΓ2 Πάντως θα με ενδιέφερε και μένα το όνομά του.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Από την ακολουθία Όρθρου και Θείας Λειτουργίας της Παρασκευής, 15 Ιουλίου.
 

Attachments

  • 01 Τιμιωτέρα.mp3
    6.1 MB · Views: 85
  • 02 Απόστιχα.mp3
    5.1 MB · Views: 81
  • 03 Τρισάγιον - Δύναμις (ήχ. πλ.β).mp3
    5.3 MB · Views: 96
  • 04 Χερουβικός ύμνος (πλ. β).mp3
    1.6 MB · Views: 94
  • 05 Πληρωτικά - Λειτουργικά (πλ.β).mp3
    7.6 MB · Views: 114
  • 06 Σε υμνούμεν (πλ.β).mp3
    1.6 MB · Views: 72
  • 07 Άξιον εστίν (Σαρανταεκκλησιώτου).mp3
    3.5 MB · Views: 121

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Πολυ σωστη η παρατηρηση σου φιλε Γιωργο Μ. Πως θα προσφωνουσαμε λογου χαριν τους μακαριστους Αρχοντες , Τσαμκιρανη και Σφηκα , τους οποιους η μητερα εκκλησια αγνοησε προκλητικα ; Δεν παιρνω και ορκο , αλλα μαλλον μονο τα οφφικια ,δεν κανουν τους αρχοντες :cool: !
 
Last edited:
Θα μπορούσατε να μας πείτε το όνομα και τον πλήρη τίτλο του άρχοντα στον οποίο αναφέρεστε (π.χ. τησ Αγ.Αρχ. Κων/πολεως, Μουσικοδιδάσκαλος, Υμνωδός, Μαϊστωρ......)
Η προσφώνηση "αρχων" που χρησιμοποίησα ήταν τιμητική και μόνο. Απλά συνηθίζω τους πρωτοψάλτες να τους αποκαλώ έτσι.
Φίλε μου συγχωρησε με για την σύγχυση. Δεν γνωρίζω όμως το όνομά του δυστυχώς για να βοηθήσω.
Σήμερα απ' ότι άκουσα ο κ.Κετσετζής άφησε στην θέση του τον λαμπαδάριό του στον Αγιο Κωνσταντίνο Πειραιώς. Έχουμε κάποια ηχογράφηση από την σημερινή ακολουθία;Λογικά θα πρέπει να ανοιχτεί νέο θέμα;
Ευχαριστώ πολύ.
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Δεν είναι ο λαμπαδάριος του Αγ.Κωνσταντίνου αλλά ο άρχων πρωτοψάλτης του Ιερού Ναού Αγίου Δημητρίου Πειραιώς στα Ταμπούρια.
Απ' ότι ξέρω μαθήτευσε κοντά στον Περιστέρη γι αυτό και οι χαρακτηριστικοί λαρυγγισμοί του.
Όσον αφορά την ομοιότητα σε Περιστέρη και Παυλάκη κρατώ τις επιφυλάξεις μου.

Δεν ξέρω ποιος είναι, ξέρω ποιον μου θυμίζει η φωνή του:D
Μου θυμίζει λοιπόν ένα συμμαθητή μου στο Ωδείο Αθηνών εν έτει 1993 με το όνομα ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΟΥΜΟΥΝΔΟΥΡΟΣ. Πολύ καλό παιδί, λάτρης του Περιστέρη, με χαρακτηριστικό σίγμα (σσσ, παχύ), και καταγωγή από Καλαμάτα (νομίζω έχει και θείο Ιερέα στην Καλαμάτα). Δεν τον ξαναείδα από εκείνα τα χρόνια. Η φωνή του όμως ήταν τόσο χαρακτηριστική που δύσκολα την ξεχνάει κανείς!

Εάν λοιπόν είναι ο Φίλος μου ο Παναγιώτης και τον γνωρίζει κάποιος ας του μεταφέρει τα χαιρετίσματά μου...
Ν.Κ.Π.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
 
Top