Φ. Κετσετζής: πρωινές αναμεταδόσεις Π.Ε.

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18 ΙΟΥΝΙΟΥ 2010

Μέλη Θείας Λειτουργίας:

Α μέρος
 

Attachments

  • 01 Τρισάγιος Ύμνος.mp3
    2.6 MB · Views: 358
  • 02 Δύναμις.mp3
    5.5 MB · Views: 310
  • 03 Χερουβικός Ύμνος.mp3
    8.3 MB · Views: 340
  • 04 Λειτουργικά.mp3
    5.6 MB · Views: 293

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Β ΜΕΡΟΣ



Σημειώσεις:
1 τα μέλη της Θείας Λειτουργίας είναι σε δεύτερο και δευτερόπρωτο
2 το κοινωνικό, έντεχνο και δύσκολο, από τον Λ. Κουμεντάκη
3 ξαναλέω ότι ο κ. Κετσετζής διδάσκει με πολλούς τρόπους. Ένας το σεμνό ψάλσιμο. Ένας άλλος η σιωπή του.

ΥΓ Θα ήθελα να αφιερώσω το Άξιον εστί σε κάποιον, στον φαντάρο Δημήτρη Σκρέκα που μας παρακολουθεί τώρα και είναι ο πρώτος που έβαλε thanks, αλλά πώς να το κάνω αφού με κανένα τρόπο δεν μου ανήκει. Αντί αυτού εύχομαι η κυρία Θεοτόκος να τον σκέπει και να τον παρηγορεί εκεί στην εντόπια ξενιτεία!
 

Attachments

  • 05 Αξιον εστίν.mp3
    3.7 MB · Views: 293
  • 06 Εις Άγιος.mp3
    772 KB · Views: 144
  • 07 Κοινωνικόν - Σωτηρίαν ειργάσω.mp3
    6.9 MB · Views: 273
Last edited:
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Ευχαριστούμε πολύ Γιώργο Μ. Εξαιρετική ερμηνεία από τον 'Αρχοντα. Διδάσκει ύφος και ήθος.
Συγχαρητήρια και στον Λαμπαδάριο.
 

christos_v

Παλαιό Μέλος
...Πολλά μεράκια αγαπητέ Γιώργο Μ!!!

Ευχαριστούμε για τα ακούσματα!

Μαζί με τον Δάσκαλο και τον Λαμπαδάριο, εξαιρετικός και ο Ιερέας.

υ.γ. Ζητώ την επιείκεια στην εκτίμησή μου αυτή, όσων αποφεύγουν τις περίτεχνες εκφωνήσεις.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Εγώ θέλω να πω ότι ελπίζω να είναι για πολύ καιρό στο πόστο αυτό ο κ. Κετσετζής για να δημιουργηθεί ένα corpus ηχογραφήσεών του. Νομίζω ότι είναι στην καλύτερη φάση του, σε μια στιγμή μεγάλης φωνητικής και υφολογικής ωριμότητας και όλοι έχουμε να διδαχθούμε από αυτό το ψάλσιμο. Το Χερουβικό από μόνο του αρκεί να το πιστοποιήσει.
υ.γ. Ζητώ την επιείκεια στην εκτίμησή μου αυτή, όσων αποφεύγουν τις περίτεχνες εκφωνήσεις.
Κι εγώ επειδή ξέρω ότι σε πολλούς δεν αρέσουν απέφυγα να βάλω και τα τμήματα με τις αιτήσεις, όπως και το περίτεχνο Σε υμνούμεν, αλλά θα σας στείλω ένα σύνδεσμο με όλη την ακολουθία. Το σχόλιό σας μου δίνει την ευκαιρία να πω ότι ύστερα από καιρό εδώ μέσα κατάλαβα πως, αν θες να δώσεις έμφαση σε κάτι καλό, πρέπει να αποφύγεις προσεχτικά οτιδήποτε μπορεί να αποπροσανατολίσει τη συζήτηση, γιατί έχουμε την τάση ως άνθρωποι (αλλά αγωνιζόμαστε τουλάχιστον και κάποια στιγμή θα το διορθώσουμε) να προσελκύει την προσοχή μας το έλασσον αρνητικό έναντι του μείζονος θετικού. Έτσι είναι τα πράγματα φτιαγμένα. Αλλά έχει ο Θεός!

ΥΓ
Ευχαριστούμε πολύ Γιώργο Μ
...Πολλά μεράκια αγαπητέ Γιώργο Μ!!!
Αυτή η αμηχανία της προσφώνησης από φίλους (καθώς και το ότι τρεις φορές μέχρι τώρα μου έχουν στείλει μήνυμα περνώντας με για τον Γιώργο Μιχαλάκη...) με κάνει να ζητήσω από τον διαχειριστή μας να αλλάξει το όνομά μου σε κάτι πιο ανθρωπινό, το σκέτο Γιώργος.
 
Last edited:
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Εγώ θέλω να πω ότι ελπίζω να είναι για πολύ καιρό στο πόστο αυτό ο κ. Κετσετζής για να δημιουργηθεί ένα corpus ηχογραφήσεών του. Νομίζω ότι είναι στην καλύτερη φάση του, σε μια στιγμή μεγάλης φωνητικής και υφολογικής ωριμότητας και όλοι έχουμε να διδαχθούμε από αυτό το ψάλσιμο. Το Χερουβικό από μόνο του αρκεί να το πιστοποιήσει.

[/SIZE]

Νομίζω ότι όλοι το ευχόμαστε.
Δεν είναι μόνο η φωνή και η εκτέλεση.

Ο κ. Κετσετζής έχει δημιουργήσει όλα αυτά τα χρόνια που έλειπε στην Βοστώνη, πλήθος μαθητών και μεγάλο έργο από το οποίο όλοι θα έχουμε να ωφεληθούμε.
 

kostantim

Μέλος
Ευχαριστούμε πολύ Γιώργο Μ. Εξαιρετική ερμηνεία από τον 'Αρχοντα. Διδάσκει ύφος και ήθος.
Συγχαρητήρια και στον Λαμπαδάριο.

και εγω με την σειρα μου δινω τα συγχαρητηρια μου και στους δυο ψαλωντας και επισης επειδη τους γνωριζω αρκετα καλα παρολο το μεγεθος τους ειναι απλοι και καταδεχτηκη ΑΝΘΡΩΠΟΙ
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Νομίζω ότι θα αρχίσω να πηγαίνω τις Παρασκευές (ή όποτε είναι) για να ακούω ζωντανά.

Ζηλεύω μακάρι να μπορούσα και εγώ.

Να είσαι δίπλα στον Άρχοντα και να παρακολουθείς πως εκτελεί τα μαθήματα.
 

christos_v

Παλαιό Μέλος
Το σχόλιό σας μου δίνει την ευκαιρία να πω ότι ύστερα από καιρό εδώ μέσα κατάλαβα πως, αν θες να δώσεις έμφαση σε κάτι καλό, πρέπει να αποφύγεις προσεχτικά οτιδήποτε μπορεί να αποπροσανατολίσει τη συζήτηση, γιατί έχουμε την τάση ως άνθρωποι (αλλά αγωνιζόμαστε τουλάχιστον και κάποια στιγμή θα το διορθώσουμε) να προσελκύει την προσοχή μας το έλασσον αρνητικό έναντι του μείζονος θετικού. Έτσι είναι τα πράγματα φτιαγμένα. Αλλά έχει ο Θεός[/I]

Φίλε Γιώργο (Μ),

Τόσο εδώ, αλλά και στη ζωή γενικότερα, μαθαίνουμε, προσπαθούμε και αγωνιζόμαστε τον καλόν αγώνα, όχι για μια απλή συνύπαρξη αλλά για μια κοινωνία αγάπης μεταξύ μας με ότι συνεπάγεται αυτό (υποχωρήσεις, συμβιβασμούς...) Ο Θεός να έχει και να δίδει δύναμη στους χαλεπούς καιρούς.

Έλαβα σε πμ τον σύνδεσμο, τον οποίο είχατε την ευγενή καλωσύνη να μου αποστείλετε και σας ευχαριστώ εκ μέσης καρδίας.
 
Last edited:

nicmar1983

Νικόλαος Ονουφρίου
Από την Θ.Λειτουργία της Παρασκευής 25/6/2010 επισυνάπτω κάποια κομμάτια από τον μεγάλο Δάσκαλο Φ.Κετσετζή. Δεν γνωρίζω και ούτε με ενδιαφέρει υπό ποίες συνθήκες επικράτησε το καθεστώς να ψέλνουν καθημερινά όλοι οι μεγάλοι ψάλτες της Μητροπόλεως Πειραιώς, αλλά ελπίζω εμείς οι νεώτεροι να το εκμεταλευθούμε στο έπακρον. Ένα μεγάλο μπράβο αξίζει και στον μαθητή του, Λάζαρο Κουμεντάκη αλλά και του Χρήστου Τόλια των οποίων την τύχη ζηλεύω πραγματικά. Υγεία να δίνει ο Θεός σε όλους..

View attachment Xerouviko_Xrysanthou_Hxos_Tritos_25_6_2010.wma

View attachment Leitourgika_Hxos_Tritos_25_6_2010.wma

View attachment Se_Ymnoumen_Hxos_Tritos_X_Tolias_25_6_2010.wma

View attachment Axion_Estin_Hxos_Tritos_25_6_2010.wma

Καλή ακρόαση!

Υ.Γ. Τα σημερινά κομμάτια είναι από τη "Λειτουργία" του Χρυσάνθου
 
Last edited:

sokrates

Σωκράτης Μαραγκουδάκης
Αγαπητέ Νικόλαε χίλια Μπράβο!!

Μια μικρή διορθωσούλα. Τη παρασκευη είχε 25 ο μήνας :wink:
 

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Αγαπητέ Νικόλαε χίλια Μπράβο!!

Μια μικρή διορθωσούλα. Τη παρασκευη είχε 25 ο μήνας :wink:


Κι άλλη μία διορθωσούλα... Ως λαμπαδάριος δεν ψάλλει ο Λάζαρος Κουμεντάκης,αλλά η ταπεινότις μου.
 

nicmar1983

Νικόλαος Ονουφρίου
Ρε Χρήστο,χίλια συγνώμη!!!Τότε όλα που έγραψα πήγαιναν σε σένα:D μόνο τυχεράκια επειδή εσένα σε ξέρω καλύτερα από τον Λάζαρο,ετοιμασου να πεθάνεις για την τύχη σου :p !! Αδερφέ,είσαι πολύ τυχερός!!Πρέπει να έχεις μεγάλο δόντι για να ψέλνεις δίπλα στον Δάσκαλο!! Να με περιμένεις σίγουρα κάποια παρασκευή να σας ακούσω και Live!! Να'σαι καλά Χρηστάκο!!

Υ.Γ.1 Στον Αγ.Κων/νο δεν είναι ο Λάζαρος ή είσαι εσύ?Κι αυτός να είναι βέβαια καλά όπου και να'ναι..
Υ.Γ.2 Σόρρυ παιδιά μπερδεύτηκαμε την ημερομηνία γιατί τα ανέβασα ξημερώματα που είχε αλλάξει η ώρα..Αϋπνίες από το διάβασμα βλέπεις...
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Λοιπόν, ο κ. Κουμεντάκης είναι ο λαμπαδάριος του κ. Κετσετζή στον άγιο Κωνσταντίνο και έψαλαν μαζί την προηγούμενη Παρασκευή στην αγία Τριάδα (δες κι εδώ στο Κοινωνικό), όθεν και η σύγχυση. Όσο για τον Χρήστο Τόλια (που είναι στην αγία Τριάδα και την Π.Ε. "πολλά" αρχαιότερος του κ. Κετσετζή :)), η συζήτηση μου δίνει την ευκαιρία να τον συγχαρώ, γιατί με πολύ απλό ύφος και ανεπιτήδευτη αλλά κρυστάλλινη φωνή εδώ και πολύ καιρό παραδίδει ραδιοφωνικά μαθήματα μουσικής. Να είστε άπαντες καλά!
 

nicmar1983

Νικόλαος Ονουφρίου
Λοιπόν, ο κ. Κουμεντάκης είναι ο λαμπαδάριος του κ. Κετσετζή στον άγιο Κωνσταντίνο και έψαλαν μαζί την προηγούμενη Παρασκευή στην αγία Τριάδα (δες κι εδώ στο Κοινωνικό), όθεν και η σύγχυση. Όσο για τον Χρήστο Τόλια (που είναι στην αγία Τριάδα και την Π.Ε. "πολλά" αρχαιότερος του κ. Κετσετζή :)), η συζήτηση μου δίνει την ευκαιρία να τον συγχαρώ, γιατί με πολύ απλό ύφος και ανεπιτήδευτη αλλά κρυστάλλινη φωνή εδώ και πολύ καιρό παραδίδει ραδιοφωνικά μαθήματα μουσικής. Να είστε άπαντες καλά!

Αγαπητέ Γεώργιε με τον Λάζαρο γνωριζόμαστε πάρα πολλά χρόνια,από το Λύκειο κιόλας όπου ήμασταν στο ίδιο σχολείο.Ομοίως λοιπόν και ψαλτικώς όπου είχαμε συνεργαστεί εξίσου για πολύ καιρό.Δεν σου κρύβω ότι ήμουν σίγουρος ότι δεν ήταν ο Λάζαρος γιατί εν αντιθέσει με τον Χρήστο που ηθελημένα ψέλνει απλά,ο Λάζαρος χρησιμοποιεί πολύ την ευστροφία της φωνής του.Αυτό όμως θυμόμουν πριν καιρό.Επειδή λοιπόν δεν τον άκουσα την προηγούμενη βδομάδα,και στον κίνδυνο της κοτσάνας:)p)) το άφησα να περάσει στο "ντούκου". (Είναι σαν αυτό που ρωτάς μία κοπέλα αν είναι έγκυος επί τη εμφανίσει κοιλίτσας κι εκείνη σου απαντάει ένα ξερό όχι κι εσύ τρέχεις να κρυφτείς απ'την ξεφτίλα:D:D:D αν με πιάνεις...)
 

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Ευχαριστώ όλους τους άξιους συναδέλφους και φιλομούσους για τα καλά τους λόγια.

Υ.Γ.: Μεγάλη τύχη όντως και ευλογία να ψέλνεις με το Δάσκαλο Φώτη Κετσετζή (αν και δεν υπήρξε δάσκαλός μου, αλλά μέ τις κασσέτες του όλοι λίγο πολύ οι νεώτεροι έχουμε μεγαλώσει). Αλλά κάπου εδώ αυτή η τύχη και η ευλογία τελείωσε λόγω θέρους.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Επειδή δίνουμε ιδιαίτερη βαρύτητα σε Χερουβικά, Λειτουργικά και άλλα μαθήματα, προτείνω να απολαύσουμε λίγο και από τούς ύμνους της Απολύσεως.

Είναι από την Παρασκευή 26/6/2010
 

Attachments

  • ΑΠΟΛΥΣΙΣ.mp3
    6.5 MB · Views: 120

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
ΥΓ Θα ήθελα να αφιερώσω το Άξιον εστί σε κάποιον, στον φαντάρο Δημήτρη Σκρέκα που μας παρακολουθεί τώρα και είναι ο πρώτος που έβαλε thanks, αλλά πώς να το κάνω αφού με κανένα τρόπο δεν μου ανήκει. Αντί αυτού εύχομαι η κυρία Θεοτόκος να τον σκέπει και να τον παρηγορεί εκεί στην εντόπια ξενιτεία!
Παιδιά, το Άξιόν εστι τα σπάει όλα... Είναι το γνωστό σε δευτερόπρωτο του Στανίτσα. Κι αυτός που συμψάλλει με τον Κετσετζή ακολουθεί καλά και ακούγεται και χορωδιακό, με τα γυρίσματά του και με τα όλα του... Κατεβάστε το ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!
 
Top