Φωτόπουλος από δίσκο βινυλλίου

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τη δεκαετία 70-80 (;) ο Φωτόπουλος εξέδωσε ένα δίσκο που φέρεται να ηχογράφησε στην Αμερική, όπου ψάλλει αρκετά εκκεντρικά- αν μου επιτρέπεται να πω. Θυμάμαι το Άγιος, Άγιος, Άγιος της Λειτουργίας του Μ. Βασιλείου, το παράταιρο απήχημα πριν το εξαποστειλάριο Τον νυμφώνα σου βλέπω κ.ά. Τμήμα αυτής της ηχογράφησης έπεσε μόλις χθες στα χέρια μου και ψηφιακά. Το ανεβάζω εδώ. Περιέχει Χερουβικό α΄ ήχου, Της μετανοίας σε β' ήχο, Τρισάγιον- Δύναμις Γ. Κρητός- με εμφανέστατες τις επιρροές του δημοτικού τραγουδιού....

Αν υπάρχει και το υπόλοιπο, ας το ανεβάσει κάποιος άλλος!
 

Attachments

  • photopoulos lp.mp3
    35.1 MB · Views: 375

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Πρό ἔτῶν μουσικολογιώτατος ἁγιορείτης μοῦ ἔδωσε κασσέτα πού ἔγραφε ἀπ' ἔξω "Κ. Φωτόπουλος".

Ἀκούγοντας ὅμως νομίζω ὅτι εἶναι ὁ Σωτήριος Φωτόπουλος, γι' αὐτό καί τοποθετῶ ἐδῶ τά κομμάτια, ὅπως τήν ψηφιοποίησα.
Καλό ἄκουσμα!
 

Attachments

  • 01 χερουβικό πρώτου ήχου.mp3
    7.3 MB · Views: 162
  • 02 Δόξα. Της μετανοίας [ήχος β΄].mp3
    2.7 MB · Views: 109
  • 03 τρισάγιο, Δύναμις β΄ ήχου.mp3
    6.2 MB · Views: 100
  • 04 Άγιος, Άγιος [Μεγ.Βασιλείου].mp3
    2.6 MB · Views: 126
  • 05 Αλληλούια [Μεγ.Εβδομάδος].mp3
    1.2 MB · Views: 72
  • 06 Τα πάθη τα σεπτά.mp3
    2.2 MB · Views: 93
  • 07 Τον νυμφώνα Σου βλέπω.mp3
    1.7 MB · Views: 102
  • 08 Πάσα πνοή, ήχος α΄.mp3
    1.1 MB · Views: 109

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Λεωνίδας;89968 said:
Πρό ἔτῶν μουσικολογιώτατος ἁγιορείτης μοῦ ἔδωσε κασσέτα πού ἔγραφε ἀπ' ἔξω "Κ. Φωτόπουλος".

Ἀκούγοντας ὅμως νομίζω ὅτι εἶναι ὁ Σωτήριος Φωτόπουλος, γι' αὐτό καί τοποθετῶ ἐδῶ τά κομμάτια, ὅπως τήν ψηφιοποίησα.
Καλό ἄκουσμα!

Ευχαριστίες πολλές. Είναι από τον δίσκο LP που ηχογραφήθηκε στην Αμερική. Βλ και εδώ .Το απήχημα του εξαποστειλαρίου....
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Λεωνίδας;89968 said:
Πρό ἔτῶν μουσικολογιώτατος ἁγιορείτης μοῦ ἔδωσε κασσέτα πού ἔγραφε ἀπ' ἔξω "Κ. Φωτόπουλος".

Ἀκούγοντας ὅμως νομίζω ὅτι εἶναι ὁ Σωτήριος Φωτόπουλος, γι' αὐτό καί τοποθετῶ ἐδῶ τά κομμάτια, ὅπως τήν ψηφιοποίησα.
Καλό ἄκουσμα!
Πραγματικος θησαυρος!!! Αιωνια η μνημη του! Σας ευχαριστουμε!
 
Last edited by a moderator:
T

Tzanakos_B

Guest
Πρό ἔτῶν μουσικολογιώτατος ἁγιορείτης μοῦ ἔδωσε κασσέτα πού ἔγραφε ἀπ' ἔξω "Κ. Φωτόπουλος".

Ἀκούγοντας ὅμως νομίζω ὅτι εἶναι ὁ Σωτήριος Φωτόπουλος, γι' αὐτό καί τοποθετῶ ἐδῶ τά κομμάτια, ὅπως τήν ψηφιοποίησα.
Καλό ἄκουσμα!

Ακουσα τώρα τον αείμνηστο Φωτόπουλο, στο Χερουβικό , Τησς μερανοίας σε ήχο Β`. Το δύναμις του Κρητος , σε πολύ ελεύθερη απόδοση.. Τί να πώ γι ` αυτόν τον Καλλιτέχνη ??? Βρίσκεται πέρα από τα συνηθισμένα ακούσματα ..!!!! Ισως η καλύτερη φωνή που έχουμε ακούσει εδώ στην Ελλάδα . Τα έχει ΟΛΑ !!!! [ Ο Καραμάνης μου είχε πεί στη Σπάρτη , 1973 , '' Άν αυτός ο ανθρωπος ειχε '' μυαλό '' , θα μας ειχε κάνει όλους περα...!!!! ] Μοιάζει πολύ με τον Παναγιωτίδη , είχανε και τις ίδιες '' αδυναμίες. Κατάγεται από την Καβάλλα , συμπτριώτης του Μεγάλου αντιπάλου του , ψαλτικά- τραγούδι , Κυρ. Δασκαλουδη. !!! Αθάνατος !!!! Β, ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 
Ακουσα τώρα τον αείμνηστο Φωτόπουλο, στο Χερουβικό , Τησς μερανοίας σε ήχο Β`. Το δύναμις του Κρητος , σε πολύ ελεύθερη απόδοση.. Τί να πώ γι ` αυτόν τον Καλλιτέχνη ??? Βρίσκεται πέρα από τα συνηθισμένα ακούσματα ..!!!! Ισως η καλύτερη φωνή που έχουμε ακούσει εδώ στην Ελλάδα . Τα έχει ΟΛΑ !!!! [ Ο Καραμάνης μου είχε πεί στη Σπάρτη , 1973 , '' Άν αυτός ο ανθρωπος ειχε '' μυαλό '' , θα μας ειχε κάνει όλους περα...!!!! ] Μοιάζει πολύ με τον Παναγιωτίδη , είχανε και τις ίδιες '' αδυναμίες. Κατάγεται από την Καβάλλα , συμπτριώτης του Μεγάλου αντιπάλου του , ψαλτικά- τραγούδι , Κυρ. Δασκαλουδη. !!! Αθάνατος !!!! Β, ΤΖΑΝΑΚΟΣ.

Σωτήριος Φωτόπουλος 1927-1987
Διαπρεπής καλλίφωνος πρωτοψάλτης και τραγουδιστής, με σπάνιο φωνητικό ταλέντο έκφρασης και εκτέλεσης .
Γεννήθηκε στο χωριό Τσινάφορο σημερινό Πλάτανος Ημαθίας 8 Μαρτίου 1927 από ντόπιους γονείς και ήταν το πρώτο από τα τρία παιδιά(Σωτήρης, Μαρία ,Φώτης ) που γέννησε ο Ηλίας και η Ολυμπία Φωτοπούλου.
 

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
....με εμφανέστατες τις επιρροές του δημοτικού τραγουδιού....

Άκουσα αποσπάσματα από τα αναρτηθέν.Πράγματι σαν δημοτικό τραγούδι ακούγεται και παρ' ολίγον αμανές!
Δεν μου άρεσε καθόλου το άκουσμα (δεν κρίνω την καλλιφωνία) και όσο για κατάνυξη, άς μην το συζητάμε...Μάλλον για επίδειξη υψιφωνίας μου φαίνεται!
 
Ποιοι ειμαστε εμεις που θα κρίνουμε έναν Φωτόπουλο? Δεν ακούμε πρώτα τι βλακείες λέμε οι ίδιοι μπροστά τους? επειδή μας δίνεται η δυνατότητα μέσω του φόρουμ να κατεβάζουμε 2-3 mp3 μας, αυτόματα γινόμαστε επικριτές ή κατακρινουμε ψαλτικούς ''γίγαντες''? Λίγη διάκριση μέρες που είναι... Μακαρι να μπορούσα να τα λέω σαν τον αείμνηστο Αρχοντα και ας με κατακρίναν όλοι...
Καλό Στάδιο...
 

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
Ποιοι ειμαστε εμεις που θα κρίνουμε έναν Φωτόπουλο? Δεν ακούμε πρώτα τι βλακείες λέμε οι ίδιοι μπροστά τους? επειδή μας δίνεται η δυνατότητα μέσω του φόρουμ να κατεβάζουμε 2-3 mp3 μας, αυτόματα γινόμαστε επικριτές ή κατακρινουμε ψαλτικούς ''γίγαντες''? Λίγη διάκριση μέρες που είναι... Μακαρι να μπορούσα να τα λέω σαν τον αείμνηστο Αρχοντα και ας με κατακρίναν όλοι...
Καλό Στάδιο...
Αγαπητέ συνάδελφε, κανείς δεν είναι στο απυρόβλητο και κανείς (ειδικως δε στην μουσική) δεν είναι αλάνθαστος.
Πάντως η κριτική μου δεν αναφερόταν συνολικά στον αείμνηστο (τον οποίον, ειρήσθω εν παρόδω, αρκούντως εκτιμώ), αλλά σε κάτι πολύ συγκεκριμένο!
 
Αν θελατε να το πειτε γενικα αγαπητέ συναδελφε, κατα την ταπεινή μου άποψη, θα μπορούσατε ανοιξτε ενα θεμα ανωνυμο και να αναπτυξτε εκει οτι θελετε να παρουσιασετε, και να γινει διάλογος επικοδομητικος. Όταν γίνεται αυτό στην υποσελίδα κάποιου συναδέλφου -και δη ''γιγαντα''- αυτόματα προσωποποιείται το σχόλιο, οσο και αν μην ήταν αυτή η προθεσή σας...
 
Top