Φωτογραφίες Βασιλικού

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Φωτογραφίες του Άρχοντα Θ. Βασιλικού από τον Dimitrie Alexandru Voicescu
μάλλον από Ρουμανία τις δανείστηκα από το Facebook
όποιος ξέρει λεπτομέρειες ας τις προσθέσει....
Βλέπω και τον κ. Αχιλλέα Χαλδαιάκη παρόντα και ψάλλοντα....

Σχόλιο: Το βλέμμα στην 3 φωτό σπάει κόκκαλα:D:D:D
 

Attachments

  • 44612_121391817912421_100001248104853_145426_6654597_n.jpg
    108.4 KB · Views: 88
  • 45061_121391964579073_100001248104853_145441_5344306_n.jpg
    159.6 KB · Views: 102
  • ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ.jpg
    70.1 KB · Views: 100
  • ΑΡΧΩΝ ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ.jpg
    117.1 KB · Views: 71
  • ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ 1.jpg
    90.2 KB · Views: 67
  • ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ 2.jpg
    93.8 KB · Views: 60
  • ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ 3.jpg
    86.1 KB · Views: 51
  • ΘΕΟΔΩΡΟΣ.jpg
    73.8 KB · Views: 67
  • ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ.jpg
    50.5 KB · Views: 66
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Φωτογραφίες του Άρχοντα Θ. Βασιλικού από τον Dimitrie Alexandru Voicescu
μάλλον από Ρουμανία τις δανείστηκα από το Facebook
όποιος ξέρει λεπτομέρειες ας τις προσθέσει....
Βλέπω και τον κ. Αχιλλέα Χαλδαιάκη παρόντα και ψάλλοντα....

Σχόλιο: Το βλέμμα στην 3 φωτό σπάει κόκκαλα:D:D:D

Νικόλαε, βλέπε εδώ....


Δ.
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Μάλιστα, μάλιστα.......
πεσμένο τον ακούω, κουρασμένο....
 

jimis

Παλαιό Μέλος
Μάλιστα, μάλιστα.......
πεσμένο τον ακούω, κουρασμένο....
:eek:Το θεμα είναι βιολογικό....Αν κάνατε και σεις τις ηχογραφήσεις και τα πανυγύρια :Dπου έχει κάνει και είσαστε πατημένα 70 τότε να σας άκουγα κ.ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ:rolleyes::D:cool:
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
:eek:Το θεμα είναι βιολογικό....Αν κάνατε και σεις τις ηχογραφήσεις και τα πανυγύρια :Dπου έχει κάνει και είσαστε πατημένα 70 τότε να σας άκουγα κ.ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ:rolleyes::D:cool:

Jimis, δε με λένε Παπαδημητρίου, αλλά ο φίλτατος Νίκος ξέρει πολύ καλύτερα από πολλούς (και) εδώ μέσα τον Θ. Βασιλικό- ακροατής του οποίου υπήρξε επί μακρόν. Λίγη προσοχή δε βλάπτει...
 

jimis

Παλαιό Μέλος
Jimis, δε με λένε Παπαδημητρίου, αλλά ο φίλτατος Νίκος ξέρει πολύ καλύτερα από πολλούς (και) εδώ μέσα τον Θ. Βασιλικό- ακροατής του οποίου υπήρξε επί μακρόν. Λίγη προσοχή δε βλάπτει...
Kανείς δεν είναι αλάνθαστος κ Σκρέκα:)Το σχόλιο σχολίασα Δεν είχα διάθεση να προσβάλω τον φίλο σας:eek:
 

jhonny

Παλαιό Μέλος
Μάλιστα, μάλιστα.......
πεσμένο τον ακούω, κουρασμένο....
Εχεις απόλυτο δίκιο...Είναι πολύ γερασμένος και άδικα ταλαιπωρείται δεξιά-αριστερά...Δεν έχει να δώσει τίποτε άλλο,αντιθέτως νομίζω ότι εκτίθεται και χαλάει τη φήμη του...Κουράστηκε πια το λαρύγγι του,δεν αντέχει άλλο...:(Δεν είναι τυχαίο ότι αποφεύγει συστηματικά τους ψηλούς φθόγγους,αφού δεν μπορεί πια να τους αποδώσει...Τρανταχτό παράδειγμα αυτό το βίντεο:

http://www.youtube.com/user/Account4YT#p/u/11/p1zf7XxYCsU

Στο "Άρον μου τον κράββατον και περιπάτει..." που είναι γραμμή σε ψηλούς φθόγγους το λέει όπως θέλει,αφού δεν μπορεί καθόλου να ανέβει πέραν του άνω Πα...Έχει μπουκώσει!
Λυπάμαι που το λέω,γιατί υπήρξα φανατικός ακροατής του,αλλά έπρεπε να εχει ήδη αποχωρήσει εδώ και μια 5ετία...Έχει ψάλλει τόσο πολύ στη ζωή του που εξαντλήθηκε...:(Κρίμα,αλλά δυστυχώς έτσι είναι η ζωή...
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Λυπάμαι που το λέω,γιατί υπήρξα φανατικός ακροατής του,αλλά έπρεπε να εχει ήδη αποχωρήσει εδώ και μια 5ετία...Έχει ψάλλει τόσο πολύ στη ζωή του που εξαντλήθηκε...:(Κρίμα,αλλά δυστυχώς έτσι είναι η ζωή...
Πολύ απαισιόδοξη οπτική, βρε φίλε jhonny. Ναι, όντως έτσι είναι η ζωή, αλλά το κρίμα πού το βλέπετε;

Ο κάθε ένας διαγράφει έναν κύκλο. Αν τα καταφέρει και είναι σωστός, τόσο για τον εαυτό του όσο και κυρίως για τους άλλους, μπορει να θεωρηθεί ο κύκλος επιτυχημένος κι ο ίδιος ευτυχής.

Ο Βασιλικός ευτύχησε να καλλιεργήσει το τάλαντο που του έδωσε ο Θεός δίνοντας στην τέχνη ό, τι περισσότερο μπορούσε - όθεν ίσως και η πρόωρη κάμψη. Αυτό είναι ένας από τους ορισμούς της δικαίωσης για μένα - άσχετα από οφφίκια και τέτοια - και, από άλλη σκοπιά, και της ευτυχίας.

Τώρα: υπάρχουν αντιρρήσεις από τους πιο παραδοσιακούς ως προς όλα αυτά, αλλά εγώ λέω ότι είναι πολύ νωρίς να τα αποτιμήσουμε επακριβώς (και προϋπόθεση κάθε ιστορικού τύπου κριτικής είναι η αποστασιοποίηση - προσωπική, χρονική, συναισθηματική- από πρόσωπα και γεγονότα, ας το αφήσουμε λοιπόν στα παιδιά μας να το κάνουν, γιατί εγώ βλέπω στις σχετικές συζητήσεις να κυριαρχεί κλίμα προσωπικού γούστου ή/και εμμονών - εκατέρωθεν. Χρειαζόμαστε πιο νηφάλιες κρίσεις).

Σημαντικό μέλος του φόρουμ μου έλεγε τις προάλλες ότι ο Βασιλικός υπερτόνισε την τεχνική σε αρνητικό βαθμό, αλλά ακόμα πιο σημαντικό μέλος (από την ίδια "δεξαμενή" σκέψης) μόλις χθες μου έλεγε ότι ο Βασιλικός είναι ο τελευταίος μεγάλος που έχει αυτό που λέμε "προσωπικό ύφος". Εγώ πάλι λέω κάτι άλλο: ότι ο άνθρωπος υπηρέτησε την τέχνη της βυζαντινής μουσικής με όλες του τις δυνάμεις και τέτοια πρότυπα τα χρειαζόμαστε.

Οπότε jhοny: δύει ο ήλιος, αλλά έχοντας δώσει μπόλικο φως - κι είμαι σίγουρος ότι κι εκείνος έτσι νιώθει και δοξάζει τον Θεό γι' αυτό.
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Λυπάμαι που το λέω,γιατί υπήρξα φανατικός ακροατής του,αλλά έπρεπε να εχει ήδη αποχωρήσει εδώ και μια 5ετία...Έχει ψάλλει τόσο πολύ στη ζωή του που εξαντλήθηκε...:(Κρίμα,αλλά δυστυχώς έτσι είναι η ζωή...

ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ, ΝΟΜΙΖΩ, ΡΗΤΟ:
ΤΑ ΓΕΡΙΚΑ ΑΛΟΓΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΜΕ

Όχι ρε παιδί μου κι έτσι !!

Βέβαια ένα άλλο ρητό λέει: "καλύτερα να αναρωτιούνται γιατί έφυγες, παρά γιατί δεν σηκώνεσαι να φύγεις..."

Εμείς λέμε:

'ΨΑΛΛΩ ΤΩ ΘΕΩ ΜΟΥ ΕΩΣ ΥΠΑΡΧΩ"
 

jimis

Παλαιό Μέλος
ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ, ΝΟΜΙΖΩ, ΡΗΤΟ:
ΤΑ ΓΕΡΙΚΑ ΑΛΟΓΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΜΕ

Όχι ρε παιδί μου κι έτσι !!

Βέβαια ένα άλλο ρητό λέει: "καλύτερα να αναρωτιούνται γιατί έφυγες, παρά γιατί δεν σηκώνεσαι να φύγεις..."

Εμείς λέμε:

'ΨΑΛΛΩ ΤΩ ΘΕΩ ΜΟΥ ΕΩΣ ΥΠΑΡΧΩ"


Έχετε απόλυτο δίκιο κ.Παπαδημητρίου:)Και μην ξεχνάμε πως τουλάχιστον 3 γενιές ψαλτων ακούνε τον κ Βασιλικό είτε μαθαίνοντας απο αυτόν η εστω κλέβοντας κάτι από την τέχνη του!!!:eek:Ας ακούσουμε ενα χερουβικο που σήμερα στην ελλάδα ειναι μετρημένοι στα δάκτυλα αυτοι που μπόρουν να το πουν όπως το λέει ο άρχων..:)στο...΄΄οπως υπο του κράτους σου΄΄ο π.Χ.Κυριακόπουλος!
 

Attachments

  • 112.χερουβικο πλ α Βασιλικος.mp3
    8.6 MB · Views: 117

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
)στο...´´οπως υπο του κράτους σου´´ο π.Χ.Κυριακόπουλος!

μάλλον δεν είναι ο π. Χ. Κυριακόπουλος, αλλά πιθανότατα ο π. Χρήστος Χριστοδούλου ( υπάρχει σύνθεσή του - Θεοτόκε παρθένε σε πλ β- στον Πανηγυρικό Εσπερινό του Αθ. Πέττα)

Δ.
 
Last edited:

aposto

Παλαιό Μέλος
Ας ευχηθουμε να τον εχει καλα ο θεος κ τιποτα παραπανω..Νομιζω οτι προσεφερε παρα πολλα κ μη ξεχναμε το ποσο πολυ εχει ψαλλει το συγκεκριμενο λαρυγγι που επρεπε να ειναι of εδω κ παρα πολλα χρονια,ομως παρ ολα αυτα ο Θεος τον κρατησε κοντα μας κ εξακολουθει να τον κραταει εστω κ ετσι.Εμεις που ειμαστε θαυμαστες του μας αρεσει οπως κ να ειναι η φωνη του.Με αυτη τη φωνη πραγματικα μεγαλωσα απο τα 12 μεχρι κ τωρα που μπαινω στα 29,ειλικρινα τον ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου γιατι λογω των ερμηνειων του γνωρισα εκκλησια κ ορθοδοξια.Τον εζησα κ απο κοντα πολυ καλα κ τον εχω ηχογραφησει παρα πολλες φορες ειτε με κασσετοφωνακι ειτε με καμερα,κ δεν θα ξεχασω που τοτε 15αρης ξεκινησα απο τον βολο την ιδιαιτερη πατριδα μου κ ηρθα εδω για να τον ακουσω ζωντανα,καταλαβαινετε το δεος που ενιωσα την στιγμη που τον αντικρυσα αλλα κ την στιγμη που ανοιξε αυτο το στομα κ βγηκε απο μεσα αυτη η τοσο σπανια κ τοσο ευστροφη κ μελωδικη φωνη του στον Αγ.Κωνσταντινο Ομονοιας αν θυμαμαι καλα τον Απριλιο του 1997 στην συναυλια που εδωσε με τον αλλοτε μεγαλο δασκαλο κ πρωτοψαλτη κ.Παυλο Φορτωμα.Εκει να ακουγατε το Βασιλευε Ουρανιε κ το Λιθον ον απεδοκιμασαν οι οικοδομουντες,μιλαμε για ερμηνειες αξεχαστες οι οποιες υπαρχουν στο αρχειο της ΕΤ1.Σας ευχαριστω.
 

π Προκόπιος

Νέο μέλος
δεν σασ γνωριζω ομωσ πιστευω οτι μετα μεγιστησ προσοχησ να κρινουμε τουσ μεγαλουσ ψαλτεσ.ο βασιλικοσ εκαμε παρα πολλα που δεν καναν οι κακωσ σχολιαζοντεσ.ευχαριστω.πατηρ προκοπιος
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Ας ευχηθουμε να τον εχει καλα ο θεος κ τιποτα παραπανω..Νομιζω οτι προσεφερε παρα πολλα κ μη ξεχναμε το ποσο πολυ εχει ψαλλει το συγκεκριμενο λαρυγγι που επρεπε να ειναι of εδω κ παρα πολλα χρονια,ομως παρ ολα αυτα ο Θεος τον κρατησε κοντα μας κ εξακολουθει να τον κραταει εστω κ ετσι.Εμεις που ειμαστε θαυμαστες του μας αρεσει οπως κ να ειναι η φωνη του.Με αυτη τη φωνη πραγματικα μεγαλωσα απο τα 12 μεχρι κ τωρα που μπαινω στα 29,ειλικρινα τον ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου γιατι λογω των ερμηνειων του γνωρισα εκκλησια κ ορθοδοξια.Τον εζησα κ απο κοντα πολυ καλα κ τον εχω ηχογραφησει παρα πολλες φορες ειτε με κασσετοφωνακι ειτε με καμερα,κ δεν θα ξεχασω που τοτε 15αρης ξεκινησα απο τον βολο την ιδιαιτερη πατριδα μου κ ηρθα εδω για να τον ακουσω ζωντανα,καταλαβαινετε το δεος που ενιωσα την στιγμη που τον αντικρυσα αλλα κ την στιγμη που ανοιξε αυτο το στομα κ βγηκε απο μεσα αυτη η τοσο σπανια κ τοσο ευστροφη κ μελωδικη φωνη του στον Αγ.Κωνσταντινο Ομονοιας αν θυμαμαι καλα τον Απριλιο του 1997 στην συναυλια που εδωσε με τον
αλλοτε
μεγαλο δασκαλο κ πρωτοψαλτη κ.Παυλο Φορτωμα.Εκει να ακουγατε το Βασιλευε Ουρανιε κ το Λιθον ον απεδοκιμασαν οι οικοδομουντες,μιλαμε για ερμηνειες αξεχαστες οι οποιες υπαρχουν στο αρχειο της ΕΤ1.Σας ευχαριστω.

Συγνωμη ! Μηπως θελετε να πειτε τον "αλλο" ,γιατι το "αλλοτε" δεν κολλαει πουθενα :).
 

nikos fournarakos

Νέο μέλος
Πολύ απαισιόδοξη οπτική, βρε φίλε jhonny. Ναι, όντως έτσι είναι η ζωή, αλλά το κρίμα πού το βλέπετε;

Ο κάθε ένας διαγράφει έναν κύκλο. Αν τα καταφέρει και είναι σωστός, τόσο για τον εαυτό του όσο και κυρίως για τους άλλους, μπορει να θεωρηθεί ο κύκλος επιτυχημένος κι ο ίδιος ευτυχής.

Ο Βασιλικός ευτύχησε να καλλιεργήσει το τάλαντο που του έδωσε ο Θεός δίνοντας στην τέχνη ό, τι περισσότερο μπορούσε - όθεν ίσως και η πρόωρη κάμψη. Αυτό είναι ένας από τους ορισμούς της δικαίωσης για μένα - άσχετα από οφφίκια και τέτοια - και, από άλλη σκοπιά, και της ευτυχίας.

Τώρα: υπάρχουν αντιρρήσεις από τους πιο παραδοσιακούς ως προς όλα αυτά, αλλά εγώ λέω ότι είναι πολύ νωρίς να τα αποτιμήσουμε επακριβώς (και προϋπόθεση κάθε ιστορικού τύπου κριτικής είναι η αποστασιοποίηση - προσωπική, χρονική, συναισθηματική- από πρόσωπα και γεγονότα, ας το αφήσουμε λοιπόν στα παιδιά μας να το κάνουν, γιατί εγώ βλέπω στις σχετικές συζητήσεις να κυριαρχεί κλίμα προσωπικού γούστου ή/και εμμονών - εκατέρωθεν. Χρειαζόμαστε πιο νηφάλιες κρίσεις).

Σημαντικό μέλος του φόρουμ μου έλεγε τις προάλλες ότι ο Βασιλικός υπερτόνισε την τεχνική σε αρνητικό βαθμό, αλλά ακόμα πιο σημαντικό μέλος (από την ίδια "δεξαμενή" σκέψης) μόλις χθες μου έλεγε ότι ο Βασιλικός είναι ο τελευταίος μεγάλος που έχει αυτό που λέμε "προσωπικό ύφος". Εγώ πάλι λέω κάτι άλλο: ότι ο άνθρωπος υπηρέτησε την τέχνη της βυζαντινής μουσικής με όλες του τις δυνάμεις και τέτοια πρότυπα τα χρειαζόμαστε.

Οπότε jhοny: δύει ο ήλιος, αλλά έχοντας δώσει μπόλικο φως - κι είμαι σίγουρος ότι κι εκείνος έτσι νιώθει και δοξάζει τον Θεό γι' αυτό.

O Θεοδωρος Βασιλικος ειναι πραγματι μια εξεχουσα ψαλτικη φυσιογνωνια της συχρονης εποχης.Προσεφερε τα μεγιστα στην διαδοση και προβολη της βυζαντινης μουσικης,αφηνει ενα τεραστιο εθνικο εκκλησιαστιο μουσικο εργο. Προσωπικα εγω του οφειλω παρα πολλα, τον αγαπω και τον θαυμαζω απεριοριστα.Η θεικη φωνη του ,οι καταπληκτικες μοναδικες ερμηνειες του με εφεραν κοντα στην εκκλησια και την βυζαντινη μουσικη.
 
Top