Φωτογραφία του 1965

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Μια και αναφερόμαστε σε σημαντικούς ψάλτες του παρελθόντος, σας παραθέτω μια φωτογραφία του 1965. Αναγνωρίζετε κάποιον;
https://www.dropbox.com/s/hhrwxoj8ivcw2ni/Ιεροψάλτες.jpeg?dl=0

Τέταρτος, όρθιος από δεξιά (όπως στέκονται), ο πατέρας σας Νικ. Βεντούρης. Αν θέλετε, πείτε μας περισσότερα γι' αυτή την εκδρομή των Πολιτών στην Πάτρα.
 
Τέταρτος, όρθιος από δεξιά (όπως στέκονται), ο πατέρας σας Νικ. Βεντούρης. Αν θέλετε, πείτε μας περισσότερα γι' αυτή την εκδρομή των Πολιτών στην Πάτρα.

Σωστά τον αναγνωρίσατε. Πρόκειται για φωτογραφία μετά από μουσικοφιλολογική εκδήλωση των Φίλων της Βυζαντινής Μουσικής των Πατρών. Έγινε τον Ιούνιο του 1965 στη Διακίδειο Σχολή του Λαού και έψαλαν οι Ανδρέας Πετρόχειλος, Κωνσταντίνος Μουταφτσόπουλος, Χρήστος Γκοκόκης, Ιωάννης Αθανασάτος, Αριστείδης Καϊρης, Αθανάσιος Ματσουλίδης, Χριστόδουλος Οικονόμου, Νικόλαος Βεντούρης, Βασίλειος Γιάγκογλου, Θωμάς Πανάκης, Παύλος Κωνσταντίνου, Λεωνίδας Γιαννακάκης (ίσως στο όνομα να κάνω λάθος) και Νίκος Μαφείδης. Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν ως θεατές και μέλη του Συλλόγου Φίλων Βυζαντινής Μουσικής Αθηνών οι οποίοι δε συμμετείχαν στη συναυλία, όπως ο κος Βασίλειος Αραπίδης. Η εκδήλωση ήταν προφανώς σημαντικό γεγονός για την εποχή και για το λόγο αυτό έγιναν και δημοσιεύσεις στον τότε τύπο. Δυστυχώς δεν διαθέτω πληροφορίες για τα δύο παιδιά της φωτογραφίας. Θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε ποια είναι.
 
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Σωστά τον αναγνωρίσατε. Πρόκειται για φωτογραφία μετά από μουσικοφιλολογική εκδήλωση των Φίλων της Βυζαντινής Μουσικής των Πατρών. Έγινε τον Ιούνιο του 1965 στην Διακήδειο Σχολή του Λαού και έψαλαν οι Ανδρέας Πετρόχειλος, Κωνσταντίνος Μουταφτσόπουλος, Χρήστος Γκοκόκης, Ιωάννης Αθανασάτος, Αριστείδης Καϊρης, Αθανάσιος Ματσουλίδης, Χριστόδουλος Οικονόμου, Νικόλαος Βεντούρης, Βασίλειος Γιάγκογλου, Θωμάς Πανάκης, Παύλος Κωνσταντίνου, Λεωνίδας Γιαννακάκης (ίσως στο όνομα να κάνω λάθος) και Νίκος Μαφείδης. Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν ως θεατές και μέλη του Συλλόγου Φίλων Βυζαντινής Μουσικής Αθηνών οι οποίοι δε συμμετείχαν στη συναυλία, όπως ο κος Βασίλειος Αραπίδης. Η εκδήλωση ήταν προφανώς σημαντικό γεγονός για την εποχή και για το λόγο αυτό έγιναν και δημοσιεύσεις στον τότε τύπο. Δυστυχώς δεν διαθέτω πληροφορίες για τα δύο παιδιά της φωτογραφίας. Θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε ποια είναι.

Μάλλον είναι τα παιδιά του Θ. Πανάκη. Μήπως (ανα)γνωρίζετε και τους ιερείς;
 
Μάλλον είναι τα παιδιά του Θ. Πανάκη. Μήπως (ανα)γνωρίζετε και τους ιερείς;

Δυστυχώς όχι, αν και μου είναι οικείες οι φυσιογνωμίες. Προφανώς τους έχω δει και σε άλλες φωτογραφίες του αρχείου μου. Θα ψάξω και ίσως βρω κάτι.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Δυστυχώς όχι, αν και μου είναι οικείες οι φυσιογνωμίες. Προφανώς τους έχω δει και σε άλλες φωτογραφίες του αρχείου μου. Θα ψάξω και ίσως βρω κάτι.

Μάλλον πρόκειται για τους π. Αντώνιο Κατραμαδάκη (δίπλα στον πατέρα σας) και π. Νικόλαο Μαυρόπουλο.
 
Last edited:
Μάλλον πρόκειται για τους π. Αντώνιο Κατραμαδάκη (δίπλα στον πατέρα σας) και π. Νικόλαο Μαυρόπουλο.

Για τον π. Νικόλαο Μαυρόπουλο φαίνεται να έχετε δίκιο. Τον π. Αντώνιο δεν τον βρίσκω σε κάποια άλλη φωτογραφία ή αναφορά. Πως τον αναγνωρίσατε;
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Για τον π. Νικόλαο Μαυρόπουλο φαίνεται να έχετε δίκιο. Τον π. Αντώνιο δεν τον βρίσκω σε κάποια άλλη φωτογραφία ή αναφορά. Πως τον αναγνωρίσατε;

Θα σας πω, όταν με το καλό εκπληρώσετε την υπόσχεσή σας, εις κοινόν όφελος.
 
Top