Φωτογραφία εποχής 1930

ioannis1751

Ιωάννης
Καλησπέρα στην ομάδα. Θα ήθελα την βοήθεια μήπως γνωρίζει κανείς ο εικονιζόμενος στην φωτογραφία είναι κανένας γνωστός ιεροψάλτης του Α μισού του 20ου αιώνα? Η φωτογραφία είναι της δεκαετίας του 1930.20221214_215523.jpg
 

ioannis1751

Ιωάννης
Εάν γνωρίζαμε ποιος είναι ο κληρικός, δίπλα του, ίσως "να μπορούσε το μυαλό να πάει κάπου..."
Δέν πρόκειται γιά ψάλτη...
Ο κληρικός δίπλα που δεν φαίνεται και είναι κομμένος είναι ο παπά Δανιήλ Δανιηλίδης ψάλτης και μελοποιός
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ, αλλά και πάλι, δυστυχώς, "δεν μου λέει κάτι..."
O μακαριστός γέρων Δανιήλ Δανιηλίδης, ιερομόναχος - Κατουνακιώτης, θα δέχονταν στα Κατουνάκια, επισκέψεις από πλήθος πιστών. (Ιεροψαλτών & μη)!
Πολύ πιθανά, ο εικονιζόμενος στην παραπάνω φωτογραφία, να μην ήταν καν ψάλτης, (κατά την επισήμανση του π. Μαξίμου, στο μην.:3)
Όπως και να 'χει, είναι ιστορικής αξίας φωτό, μιας άλλης εποχής - ("της πλάκας και του κοντυλίου...")
 

ioannis1751

Ιωάννης
Ευχαριστώ πολύ απλά θεώρησα λόγω του ότι φωτογραφηθήκε με ράσο και καλπάκι μήπως ήταν κάποιος εξωτερικός ιεροψάλτης της περιόδου εκείνης.ευχαριστω για την ενημέρωση
Ευχαριστώ, αλλά και πάλι, δυστυχώς, "δεν μου λέει κάτι..."
O μακαριστός γέρων Δανιήλ Δανιηλίδης, ιερομόναχος - Κατουνακιώτης, θα δέχονταν στα Κατουνάκια, επισκέψεις από πλήθος πιστών. (Ιεροψαλτών & μη)!
Πολύ πιθανά, ο εικονιζόμενος στην παραπάνω φωτογραφία, να μην ήταν καν ψάλτης, (κατά την επισήμανση του π. Μαξίμου, στο μην.:3)
Όπως και να 'χει, είναι ιστορικής αξίας φωτό, μιας άλλης εποχής - ("της πλάκας και του κοντυλίου...")
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Καλησπέρα στην ομάδα. Θα ήθελα την βοήθεια μήπως γνωρίζει κανείς ο εικονιζόμενος στην φωτογραφία είναι κανένας γνωστός ιεροψάλτης του Α μισού του 20ου αιώνα? Η φωτογραφία είναι της δεκαετίας του 1930.View attachment 116349

Πού βρίσκεται η υπόλοιπη φωτογραφία; Ποιά η προέλευσή της;

Ευχαριστίες,
δ
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Πού βρίσκεται η υπόλοιπη φωτογραφία; Ποιά η προέλευσή της;

Ευχαριστίες,
δ
Φαίνεται από πίσω από τους καθιστούς κάποιος κληρικός σαν να εμποδίζει με το αριστερό του χέρι τον διπλανό του, επίσης κληρικό, να ευλογήσει....
Περίεργο;....
 

ioannis1751

Ιωάννης
Πού βρίσκεται η υπόλοιπη φωτογραφία; Ποιά η προέλευσή της;

Ευχαριστίες,
δ
η φωτογραφία είναι αντίγραφο απο αρχείο την οποία είχα από την αδελφότητα των Δανιηλαίων
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
η φωτογραφία είναι αντίγραφο απο αρχείο την οποία είχα από την αδελφότητα των Δανιηλαίων
Πού βρίσκεται το όλον αντίγραφον;
 

ioannis1751

Ιωάννης
Πού βρίσκεται το όλον αντίγραφον;
στην κατοχή μου απλώς προσαρμόστηκε σε μεγένθυση για να φανεί ο λαικός που φέρει ράσο καλπάκι και κρατάει βιβλίο στο χέρι του
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
στην κατοχή μου απλώς προσαρμόστηκε σε μεγένθυση για να φανεί ο λαικός που φέρει ράσο καλπάκι και κρατάει βιβλίο στο χέρι του
Ας αναρτηθεί το όλον. Τα λειψά οδηγούν σε παραμορφωτικά αποτελέσματα.
 
Top