Φωνητική τέχνη. Μας αφορά;

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα τούτη εδώ η ενότητα που ανοίξατε παιδιά και βοηθάτε με την εμπειρία και την γνώση σας, καλό θα ήταν να έχει και συνέχεια για το καλό όλων μας που ψάλουμε.
Έκανα φωνητική για περίπου ένα χρόνο με μια Κα από την Ρωσία στο Ωδείο (Κοζάνη μεριά.) σε πάρα πολλά από αυτά που δίδασκε ήταν ενδιαφέροντα και πολύ ωφέλιμα για την φωνή γενικότερα, αλλά υπήρχαν και αρκετά πράγματα που νομίζω πως δεν ταίριαζαν με την βυζαντινή μουσική π.χ. το υπερβολικό άνοιγμα του στόματος (ενδεικτικό αυτού ότι στα πρώτα μαθήματα τοποθετούσε ένα ξυλάκι-μέγεθος σπίρτου- από την πάνω και κάτω σιαγόνα) και άλλα διάφορα.
πολύ ωφέλημα ήταν τα μαθήματα ως προς την αναπνοή όπως και πως θα πρέπει να βγαίνει η φωνή (να νιώθεις μου έλεγε χαρακτηριστικά ότι χτυπάει πάνω στον ουρανίσκο) κ.α.
Τα μαθήματα, όπως είπα παραπάνω, κράτησαν περίπου για ένα χρόνο και όλα αυτά από το 2006 έκτοτε δεν ξανά έκανα μαθήματα και αυτό ίσως ήταν και το λάθος μου γιατί τώρα δυσκολεύομαι αφάνταστα στο θέμα της φωνής, και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας μήπως μου δώσετε καμιά καλή συμβουλή:
μετά από κάποια ώρα αρχίζει να πονάει ο λαιμός μου και να εξασθενεί η φωνή μου γιατί μάλλον η φωνή μου βγαίνει με σφιχτό το λάρυγγα αυτό λοιπόν με προβληματίζει και με στεναχωρεί έντονα γιατί πιστεύω ότι έτσι κάποια στιγμή θα έρθει και η κατάρρευση της φωνής μου και το κακό είναι ότι το γνωρίζω το πρόβλημα αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι, έχει συνηθίσει η φωνή μου να βγαίνει κατά αυτό το τρόπο, αν μπορώ να το πω έτσι. θα μπορούσατε να μου δώσετε μια συμβουλή σχετικά με αυτό.
 

nicmar1983

Νικόλαος Ονουφρίου
Γεια σου choros!(βάλε κι ένα ονοματάκι,οι ένοχοι κρύβονται :D:D)
Κοίταξε,κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα σε σημείο να με θλίβει αφάνταστα,σχεδόν δεν ήθελα να ψάλλω. Η απάντηση σε αυτό το πρόβλημα είναι πως ότι και να σου πει ο καθένας μας εδώ,πιστεύω λίγο εως πολύ ότι δεν θα σου είναι ωφέλιμο..Τουναντίον μπορεί να σε βλάψει ανεπανόρθωτα.Για μένα,το πρώτο που έχεις να κάνεις είναι να πας αρχικά σε έναν γιατρό (ΩΡΛ) να σε κοιτάξει για να αποκλείσεις τυχόν παθολογικό αίτιο πχ κάποια ασθένεια του λαιμού ή τυχόν τραυματισμό ή χρόνιες ασθένειες πχ αλλεργία,ρινίτιδα,ιγμορίτιδα,ερεθισμένες κόγχες ακόμα και Χ.Α.Π.(αυτό σε πνευμονολόγο) κτλ.. Μόλις σε κοιτάξει εκείνος,αφού του έχεις εξηγήσει το πρόβλημα,θα σου πει αν είναι θέμα κακής φώνησης.. Τότε ακολουθούν τα μαθήματα φωνητικής..Δεν τολμώ να συμβουλεύω κανέναν απλά σου λέω το βίωμα μου.Έφτασαν σε σημείο να μου πουν ότι εν μέρει είχα χασει τη μεταλλική χροιά μου και ότι έκανα "γρέζι"(αυτό δεν χρειαζόταν να μου το πουν,το άκουγα).Αφού πήγα σε γιατρό μου είπε ότι έχω κλειστές κόγχες λόγω αλλεργίας(συν τη βουλωμένη μύτη),είχα και μία μικρή Χ.Α.Π.(χρόνια αποφραγκτική πνευμονοπάθεια) είχα και κακή φώνηση,δεν θέλει πολλά για να κουραστεί ο λαιμός..Αφού ακολούθησα την αγωγή για το καθένα(την αλλεργία την κουβαλάς μία ζωή)μου είπε να πάω για φωνητική.Ο έμπειρος δάσκαλος θα σε ακούσει,θα καταλάβει και θα σε καθοδηγήσει συγκεκριμένα.. Δεν ξέρω,γνώμη μου..:rolleyes:
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Για μένα,το πρώτο που έχεις να κάνεις είναι να πας αρχικά σε έναν γιατρό (ΩΡΛ) να σε κοιτάξει για να αποκλείσεις τυχόν παθολογικό αίτιο

Παλιότερα είχα συχνά προβλήματα με το λαιμό λόγω κακής τοποθέτησης. Μάλιστα ένα χειμώνα είχα μείνει 3 μήνες με φωνή εντελώς βραχνή. Ο ΩΡΛ, που δεν ήξερε τι είναι η φωνητική, μου είχε πει ότι πρέπει να σταματήσω να ψέλνω! Άλλαξα βέβαια ΩΡΛ και επιπλέον εμπιστεύομαι τον καθηγητή φωνητικής περισσότερο από τον ΩΡΛ. Ίσως τώρα καταλαβαίνετε γιατί είμαι τόσο υπέρ της φωνητικής.

Άκουσα ότι υπάρχει κάποιος ψάλτης που κάνει φωνητική βάζοντας να ψέλνεις σε διάφορες βάσεις. Ξέρει κανείς ποιος είναι αυτός και αν έχει αποτέλεσμα αυτό που κάνει;
 

nicmar1983

Νικόλαος Ονουφρίου
Κοίτα Στέφανε,ο δικός μου ο ΩΡΛ στο Χαλάνδρι ονόματι Γιατράκος (αλλά "Γιατράρας" στην ιδιότητα),είναι και πολύ πιστός και ευσεβής άνθρωπος συν ότι πάει πολύ τους ψάλτες. Αυτός λοιπόν μου είπε ότι θέλω φωνητική επειγόντως!Σας τον συνιστώ ανεπιφύλακτα,βοηθάει πάντα!!Άσε που γουστάρω τρελά ότι σε ξετινάζει..Εμένα στις αρχές καθόταν μαζί μου ίσως και 50 λεπτά..Με άκουσε,με εξέτασε και Ω. και Ρ. και Λ. και το θεϊκό ήταν που μετά κάθισε και μου εξήγησε ακριβώς για τις χορδές για τη φώνηση για την ασθένεια που μου βρήκε,για τα πάντα..Τώρα πάω μόνο για να μου γράφει τα φάρμακα αλλά πάντα θα με κοιτάξει και το λαιμό μου και τη μύτη μου λόγω της ρινίτιδας.Στο Χαλάνδρι λοιπόν,
ΓΙΑΤΡΑΚΟΣ ΜΑΥΡΟΥΔΗΣ ΠΑΠΑΓΟΥ 3
15233
ΧΑΛΑΝΔΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Τηλ. :2106814778

Βέβαια τον φίλο μας choros δεν τον πολυ-βοηθάω αλλά εγώ το γραψα πραπάνω "λεω το βίωμα μου.."
Όσο για τη μέθοδο του ψάλτη,δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη..Δεν ξέρω,θα ρωτήσω Σώχο για την μέθοδο ως μέθοδο αν και νομίζω πως ξέρω την απάντηση:eek::eek::eek:
 

nicmar1983

Νικόλαος Ονουφρίου
Παναγιώτη,έτσι που μου το λες μου θυμίζεις την έκφραση "είσαι τυχερός και δεν το ξέρεις".. :rolleyes:
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Μετά και από την συμβουλή σας πήγα σήμερα σε ΩΡΛ όπου και βρήκε λίγο ερεθισμό στις φωνητικές μου χορδές πράγμα που σημαίνει ξεκούραση ως την Κυριακή και παράλληλα μου έδωσε ένα σπρέϊ και καραμέλες (για τις καραμέλες μου είπε μάλιστα ότι θα ήταν καλό και κατά την διάρκεια της ακολουθίας, δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο σωστό μπορεί να είναι κάτι τέτοιο και θα ήθελα την γνώμη σας εδώ) και μου συνέστησε ζέσταμα πριν ξεκινήσει η ακολουθία-Ψάλσιμο!
 

nicmar1983

Νικόλαος Ονουφρίου
Κοίταξε choros,υπάρχουν πολλών ειδών καραμέλες αλλά όλες με ίδιο απώτερο σκοπό..Από τα λίγα που γνωρίζω από την επιστήμη μου είναι ότι το καλό με τις καραμέλες είναι ότι ενεργοποιούν τους σιελογόνους αδένες και όλο αυτό δρα σαν λιπαντικό για τις φωνητικές χορδές.. Όμως κάποιες που περιέχουν προϊόντα μεντόλης(σχεδόν όλες),ενός αιθέριου ελαίου-αλκοόλη της μέντας,προκαλούν βραχυπρόσθεσμα υπεραιμία, και λειτουργεί όπως το κρασί.. Όμως όπως κάθε αλκοόλη τελικά αφυδατώνει τα κύτταρα που είναι ίσως και ο κυριώτερος λόγος που βραχνιάζουμε μετά την οινοποσία ή αν πιπιλάς συνεχώς καραμέλες τύπου Halls κτλ.. Επίσης υπάρχουν κάποιες άλλες πχ Strepsils που περιέχουν αντισηπτικές ουσίες που είναι και για όλη την στοματο-φαρρυγική κοιλότητα.Εκτός λοιπόν ότι πρέπει να λαμβάνονται με μέτρο,τεσπα σου εξηγώ απλά ότι ένα από τα δύο ενεργά συστατικά της είναι της οικογένειας των αλκοολών (χλωροβενζυλική αλκοόλη,δεν θυμάμαι επακριβώς) οπότε δρα όπως παραπάνω.. Και δεν είναι ότι αφυδατώνονται μόνο οι χορδές αλλά όλη η στοματο-φαρυγγική κοιλότητα(ούλα και μαλακοί ιστοί) ,που είναι ίσως γενικότερο κακό στη φώνηση.. Υποθέτω ότι και το σπρέι που σου έδωσε πάλι στο ίδιο στυλ θα είναι. Απλά εγώ στη θέση σου δεν θα τα έπαιρνα στην θεία λειτουργία.. Ρώτησε τον γιατρό σου για τα Brasan,είναι ένζυμα που καταπολεμούν τα οιδήματα λόγω τραυματισμού(απαγορεύεται όταν πρόκειται για οιδήματα λόγω λοίμωξης)..
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
o Giatros mou eipe sxetika me tis karameles na lambanontai oxi se ligotero apo 4 wres h mia apo thn allh, esu les an parw mia streplis (an thn lew swsta) kata thn wra ths akolouthias, den tha einai kalo gia ths fwnhtikes mou xordes??
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
o Giatros mou eipe sxetika me tis karameles na lambanontai oxi se ligotero apo 4 wres h mia apo thn allh, esu les an parw mia streplis (an thn lew swsta) kata thn wra ths akolouthias, den tha einai kalo gia ths fwnhtikes mou xordes??

Παρακαλω ελληνικη γραφη . Ευχαριστω .
 

nicmar1983

Νικόλαος Ονουφρίου
Choros δεν είμαι γιατρός..!Ρώτησε τον γιατρό σου.Αν κάποιος συνάδελφος από εδώ μέσα είναι γιατρός,να πει τη γνωμη του ή ακόμα καλύτερα να με διορθώσει γιατί είναι πολύ πιθανό να κάνω εγώ λάθος.. Απλά με την ελάχιστη Χημεία που γνωρίζω δεν τολμάω κάποια πράγματα..
 
Συνάδελφοι , η φωνητική σίγουρα μας αφορά και διερωτούμε γιατί πηγαίνουμε ανάποδα . Δηλαδή θα έπρεπε πρώτα να μαθέναμε όλα τα απαραίτητα για την φωνή , απο κάποιον που έχει και παιδεία στην βυζαντινή μουσική , και μετά να αρχίζαμε μαθήματα βυζαντινής μουσικής .Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω το κατα πόσο μπορεί κάποιος απο μόνος του να μάθει να αναπνέει σωστά χωρίς βοήθεια δασκάλου.
 
Γεια σας. Εδώ και πέντε χρόνια είμαι ιεροψάλτης. Έχω τελειώσει μια σχολή βυζαντινής μουσικής στην οποία έμαθα να διαβάζω και να ψάλλω. Παρουσιάζω όμως τα εξής φωνητικά προβλήματα α) δεν ξέρω να αναπνέω ,με όλα τα συνεπακόλουθα , β) ψάλλω απο τον λαιμό ,γ) έχω προβλήματα στις χαμηλές και ψηλές θέσεις δ)δεν ξέρω τι να κάνω για προθέρμανση της φωνής και ε) πως να ανοίγω το στόμα μου στα διάφορα φωνήεντα ανάλογα με τα ύψη . Αγαπητοί συνάδελφοι θα 'ηθελα να ρωτήσω το εξής μπορώ απο μόνος μου , μιας και δεν έχω την οικονομική δυνατότητα , να διορθώσω τα πιο πάνω; Αν ναι πως;
 

nicmar1983

Νικόλαος Ονουφρίου
Φίλε Κων/νε καλωσόρισες!!Με ποιον δάσκαλο έκανες μαθήματα?? Αυτός δεν μπορεί να σε ακούσει λίγο??? Ποιος σου είπε ότι ψέλλνεις από το λαιμό?? Πάντως κατέβασε τα αρχεία που έχουν παραθέσει οι συνάδελφοι εδώ μέσα για αρχή...
 
Last edited:

nicmar1983

Νικόλαος Ονουφρίου
Το spray ενδέχεται να περιέχει και κορτιζόνη...


Κι αν είναι τύπου "dexarin" που προκαλεί εθισμό,τρέχα γύρευε...Τι να πω,"ου μπλέξεις"!!!
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Γεια σας. Εδώ και πέντε χρόνια είμαι ιεροψάλτης. Έχω τελειώσει μια σχολή βυζαντινής μουσικής στην οποία έμαθα να διαβάζω και να ψάλλω. Παρουσιάζω όμως τα εξής φωνητικά προβλήματα α) δεν ξέρω να αναπνέω ,με όλα τα συνεπακόλουθα , β) ψάλλω απο τον λαιμό ,γ) έχω προβλήματα στις χαμηλές και ψηλές θέσεις δ)δεν ξέρω τι να κάνω για προθέρμανση της φωνής και ε) πως να ανοίγω το στόμα μου στα διάφορα φωνήεντα ανάλογα με τα ύψη . Αγαπητοί συνάδελφοι θα 'ηθελα να ρωτήσω το εξής μπορώ απο μόνος μου , μιας και δεν έχω την οικονομική δυνατότητα , να διορθώσω τα πιο πάνω; Αν ναι πως;

Συγγνώμη αλλα χωρίς δάσκαλο αυτά δεν διορθώνονται! οπως και οι βυζαντινη μουσική δεν μαθένετε χωρίς δάσκαλο ετσι και η φωνητική....

ιντερνετ youtube και γραπτές σημειώσεις μόνες τους χωρίς δάσκαλο είναι εξασφαλισμένος δρόμος για την αποτυχία... υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά μόνο επιβεβαιώνουν το κανόνα....
 

nicmar1983

Νικόλαος Ονουφρίου
Παιδιά,πριν από λίγο καιρό παρατήρησα ότι και η βρώσις μήλου πριν την ψαλτική,επιβαρύνει πολύ τον λαιμό..Για την ακρίβεια σαν να τον στεγνώνει με αποτέλεσμα να μην γίνονται οι λαρρυγισμοί και όχι μόνο...Επιστημονική εξήγησις θα έδινα βάσει της περιεκτικότητος σε μηλικό οξύ όπου και τα οξέα,αφυδατώνουν..Σύμφωνα λοιπόν με τα παραπάνω,just rejected ελληνιστί δε (για μένα) απορρίπτεται... Δεν ξέρω,διορθώστε με αν κάνω λάθος..
 
Last edited:
Top