Φωνητικές ασκήσεις

thanos26262

New member
Καλησπέρα σε όλους!Μήπως μπορείτε να μου απαντήσετε ποιες είναι οι φωνητικές ασκήσεις που πρέπει να κάνω πριν ψάλλω; Εμένα με ενδιαφέρει να μεγαλώσω λίγο το εύρος της φωνής μου προς τα πάνω όχι για να ψέλνω σε πιο ψηλή θέση αλλά για να ψέλνω πιο άνετα εκεί που ήδη είμαι.Α επίσης είμαι 15 χρονών.Το αναφέρω γιατί λένε πως όταν αλλάζει η φωνή είναι πιο ευαίσθητη.
 

ΠΑΝΑΓΗΣ

Μέλος
Καλησπέρα σε όλους! Μήπως μπορείτε να μου απαντήσετε ποιες είναι οι φωνητικές ασκήσεις που πρέπει να κάνω πριν ψάλλω; Εμένα με ενδιαφέρει να μεγαλώσω λίγο το εύρος της φωνής μου προς τα πάνω όχι για να ψέλνω σε πιο ψηλή θέση αλλά για να ψέλνω πιο άνετα εκεί που ήδη είμαι. Α επίσης είμαι 15 χρονών. Το αναφέρω γιατί λένε πως όταν αλλάζει η φωνή είναι πιο ευαίσθητη.
Χαίρομαι που ένα νέο παιδί έχει θέληση για ψαλτική.
Ωστόσο, καλό είναι να μην ζορίζεις τη φωνή σου αυτή την περίοδο.
Εφόσον είσαι 15 χρονών, χρειάζεται να περιμένεις δύο με τρία χρόνια έως ότου σταθεροποιηθεί η φωνή σου και μετά ψάξε και για δάσκαλο φωνητικής, γιατί υπάρχει ο κίνδυνος να καταστρέψεις τη φωνή σου.
Είναι αρκετό για σένα να ψάλλεις μερικές φορές την κλίμακα πριν ανέβεις σε αναλόγιο.
Καλή συνέχεια.
 

thanos26262

New member
Χαίρομαι που ένα νέο παιδί έχει θέληση για ψαλτική.
Ωστόσο, καλό είναι να μην ζορίζεις τη φωνή σου αυτή την περίοδο.
Εφόσον είσαι 15 χρονών, χρειάζεται να περιμένεις δύο με τρία χρόνια έως ότου σταθεροποιηθεί η φωνή σου και μετά ψάξε και για δάσκαλο φωνητικής, γιατί υπάρχει ο κίνδυνος να καταστρέψεις τη φωνή σου.
Είναι αρκετό για σένα να ψάλλεις μερικές φορές την κλίμακα πριν ανέβεις σε αναλόγιο.
Καλή συνέχεια.
Ευχαριστώ πολύ
 
Καλησπέρα σε όλους!Μήπως μπορείτε να μου απαντήσετε ποιες είναι οι φωνητικές ασκήσεις που πρέπει να κάνω πριν ψάλλω; Εμένα με ενδιαφέρει να μεγαλώσω λίγο το εύρος της φωνής μου προς τα πάνω όχι για να ψέλνω σε πιο ψηλή θέση αλλά για να ψέλνω πιο άνετα εκεί που ήδη είμαι.Α επίσης είμαι 15 χρονών.Το αναφέρω γιατί λένε πως όταν αλλάζει η φωνή είναι πιο ευαίσθητη.
Αυτό που σου προτείνω αδελφέ είναι να απευθυνθείς σε δάσκαλο φωνητικής. Αυτός θα δει ακριβώς που βρίσκεσαι φωνητικά, τι έκταση έχεις κ θα σε βοηθήσει να "χτυπάς" τις ψηλές σου θέσεις με άνεση χωρίς ζόρι, αλλα κυρίως θα ανακαλυψεις πολλα πράγματα για το όργανο που λέγεται φωνή . Έκανα φωνητική 2,5 χρόνια σε δάσκαλο που ήταν κ ψάλτης, πραγματικά καμία σχέση με αυτά που άκουγα περί φωνής πιο πριν.Εύχομαι καλή πρόοδο....
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Καλησπέρα σε όλους!Μήπως μπορείτε να μου απαντήσετε ποιες είναι οι φωνητικές ασκήσεις που πρέπει να κάνω πριν ψάλλω; Εμένα με ενδιαφέρει να μεγαλώσω λίγο το εύρος της φωνής μου προς τα πάνω όχι για να ψέλνω σε πιο ψηλή θέση αλλά για να ψέλνω πιο άνετα εκεί που ήδη είμαι.Α επίσης είμαι 15 χρονών.Το αναφέρω γιατί λένε πως όταν αλλάζει η φωνή είναι πιο ευαίσθητη.
Νομίζω ότι είναι πολύ ωραίες οι συμβουλές που σου έδωσαν οι συνάδελφοι και δείχνουν ωριμότητα και γνώση πάνω στο ευαίσθητο όργανο που λέγεται φωνή.
 
Top