Φθόγγοι από πορφύρα, "Εν Χορδαίς" και η χορωδία παραδοσιακής μουσικής "Παύλος Βλαστός"

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Στο πλαίσιο του 26ου Αναγεννησιακού φεστιβάλ Ρεθύμνου, το μουσικό σχήμα "Εν Χορδαίς" πραγματοποίησε συναυλία στις 17 Αυγούστου στη Φορτέτζα Ρεθύμνου, στον θόλο του Ιμπραήμ Χάν, στην οποία συμμετείχε και η χορωδία παραδοσιακής μουσικής "Παύλος Βλαστός". Επισυνάπτω παρακάτω βίντεο όπου μπορείτε να απολαύσετε το Τασνήφ το Περσικόν.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ τα βρίσκω αμφότερα βαρετά. Δεν ξέρω αν οφείλεται στα μέλη αυτά καθαυτά ή στον βαρύ κλασσικό τούρκικο τρόπο εκτέλεσης, με τα αργόσυρτα ουτο-κανονακο-μπεντίρ...
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ακόμα ένα όμορφο άκουσμα από το αρχείο του Παύλου Βλαστού σε πρώτη εκτέλεση: Κρητικός γαμήλιος ύμνος ή υμέναιος.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον


Για όσους κουράσαμε αυτό είναι το τελευταίο.Είναι ο Ερωτόκριτος σε μια επιτομή από την χορωδία Παύλος Βλαστός.Ελπίζουμε και εις άλλα με υγεία και φυσικά με το εν χορδαίς από το οποίο μαθαίνουμε πολλά.Πάντα γεια
 

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες. Και στον δάσκαλο φυσικά. Ευχές πολλές κ. Μιχελουδάκη, και σε άλλα με υγεία και δύναμη.
 
Top