"Φήμες" Μητροπολιτών

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Πολλοί από εμάς έχουμε κατά καιρούς προσκληθεί ή απλά έχει τύχει να ψάλλουμε σε κάποιο ναό σε κάποια Ιερά Μητρόπολη, χοροστατούντος του οικείου Μητροπολίτου. Η "Φήμη" κάθε Μητροπολίτου είναι σε γενικές γραμμές η ίδια, όμως κάποιων έχουν κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Λ.χ. οι Μητροπολίτες των Νέων Χωρών, της Κρήτης και της Δωδεκανήσου είναι "Υπέρτιμοι και Έξαρχοι", άλλοι δε "φημίζονται" ως "Παναγιώτατος" (Μητρ. Θεσσαλονίκης, και Μητρ. Μονεμβασίας & Σπάρτης) ή στην "Φήμη" έχουν προστεθεί και κάποια δευτερεύοντα τοπωνύμια της Επαρχίας τους, στοιχεία ιδιαιτερότητας γνωστά στους ντόπιους συναδέλφους μας αλλ' άγνωστα σ' εμάς τους υπόλοιπους.
Σκέφτηκα λοιπόν, ν' ανοίξω αυτήν την υποενότητα όπου θα μπορούσαμε να συγκεντρώσουμε "Φήμες" Μητροπολιτών και να μπορούν οι τυχόν ενδιαφερόμενοι συνάδελφοι να ανατρἐξουν εδώ, αν κάποια στιγμή χρειαστεί.
Ως Λάκωνας, επισυνάπτω την "Φήμη" του Σεβ. Μητροπολίτου Μονεμβασίας και Σπάρτης κ.κ. Ευσταθίου, όπως αυτή συνηθίζεται να ψάλλεται στην Ιερά Μητρόπολη Μονεμβασίας & Σπάρτης.
 

Attachments

  • ΦΗΜΗ ΣΕΒ. ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΟΥ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ & ΣΠΑΡΤΗΣ κ.κ. ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ.pdf
    91.6 KB · Views: 1,253
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Καταχωρώ και την "Φήμη" του Οικ. Πατριάρχου, τιμής ένεκεν. Βέβαια, ποτέ δεν ξέρει κανείς (ιδίως οι συνάδελφοι των Νέων Χωρών, Κρήτης και Δωδεκανήσων) αν και πότε μπορεί να τους χρειαστεί κάποια στιγμή ... :)
 

Attachments

  • ΦΗΜΗ ΟΙΚ. ΠΑΤΡΙΑΡΧΟΥ.pdf
    80.2 KB · Views: 672

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
άλλοι δε "φημίζονται" ως "Παναγιώτατος" (Μητρ. Θεσσαλονίκης, και Μητρ. Μονεμβασίας & Σπάρτης)
Για τον Θεσσαλονίκης είναι γνωστό αλλά για τον Σπάρτης δεν το γνώριζα...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Για τον Θεσσαλονίκης είναι γνωστό αλλά για τον Σπάρτης δεν το γνώριζα...

Ω, ναι... Γι' αυτό λέω Χρήστο, ότι είναι μερικά άγνωστα... Το προνόμιο αυτό του Μητροπολίτου Μονεμβασίας έχει ακριβώς την ίδια ρίζα με αυτό του Μητροπολίτου Θεσσαλονίκης. Η ιστορία της Μητροπόλεως Μονεμβασίας και Σπάρτης ήταν πολυκύμαντη, άλλαξε πολλές φορές όνομα, έμεινε πολλές φορές και για μεγάλο διάστημα χηρεύουσα κλπ. Κάποια στιγμή το προνόμιο αναβιώθηκε από τον μακαριστό Μονεμβασίας και Σπάρτης Κυπριανό και έκτοτε καθιερώθηκε ξανά. Αργότερα, ο νυν Μητροπολίτης κ.κ. Ευστάθιος ήταν αυτός που, αν δεν απαττόμαι, προσέθεσε και την φράση "και θεοφρουρήτου" στην Φήμη δεδομένης της ιστορίας της Ιεράς Μητροπόλεως.
 
Η φήμη και ο πολυχρονισμός του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Βεροίας κ΄ Ναούσης κ. Παντελεήμονος.
 

Attachments

  • ΦΗΜΗ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΟΥ ΒΕΡΟΙΑΣ κ. ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΟΣ.pdf
    138.4 KB · Views: 340
  • ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΣΜΟΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΟΥ ΒΕΡΟΙΑΣ κ. ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΟΣ.pdf
    149.6 KB · Views: 322
Last edited by a moderator:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Δεν βλέπω να υπάρχει .... φημολογία :D ... Άντε, ανεβάστε καμία Φήμη :)
 
Σας παρακαλώ
είναι εύκολο να μου στείλετε τη Φήμη του Πατριάρχου Αλεξανδρείας;(παραλλαγή και μέλος)
Σας ευχαριστώ
Β.Παπακωνσταντίνου
 
Η φήμη του μητροπολίτου Θεσσαλιώτιδος είναι η εξής:
Κυρίλλου του Σεβασμιωτάτου και Θεοπροβλήτου Μητροπολίτου της Αγιωτάτης Μητροπόλεως Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλλων,Υπερτίμου και Εξάρχου πάσης Φθίας, ημών δε Πατρός και Ποιμενάρχου, πολλά τα έτη. Εδώ και κάποια έτη βέβαια κάποιοι ψάλτες αντί "Φαναριοφερσάλλων" ψάλλουν "Φαναρίου και Φαρσάλλων", πάντως επικρατεί η πρώτη εκδοχή.
Η προσφώνηση του Θεσσαλονίκης έχω ακόυσει κι άλλη φορά ότι είναι "Παναγιώτατος", αλλά γιατί;
 
Last edited:

christos_v

Παλαιό Μέλος
Σωτήρης εκ Καρδίτσης;77912 said:
Η προσφώνηση του Θεσσαλονίκης έχω ακόυσει κι άλλη φορά ότι είναι "Παναγιώτατος", αλλά γιατί;

Ο Σεβασμι.ωτατος Θεσσαλονίκης έχει το "ιστορικό" προνόμοιο της προσφώνησης του ως Παναγιώτατος εντός της επαρχίας του και αυτό έμεινε από το 400μχ περίπου που η Θεσσαλονίκη ήταν η μόνιμη έδρα του λεγόμενου Ανατολικού Ιλλυρικού, ενός γεωγραφικού διαμερίσματος πολύ μεγάλου (από Ουγγαρία μέχρι Κρήτη και από Αδριατικής θάλασσας μέχρι του Νέστου ποταμού). Η Εκκλησία λοιπόν της Θεσσαλονίκης, ως Εκκλησία που ανήκε στην μόνιμη έδρα αυτού του διαμερίσματος, είχε επιβλητικό κύρος οπότε και ο επίσκοπος της ήταν πρόσωπο εξεχούσης τάξεως και τιμής. Γιαυτό και διατηρείται ο τίτλος αυτός μέχρι σήμερα. Η πραγματική δηλαδή προέλευση του ονόματος "Παναγιώτατος" οφείλεται στην γεωγραφική θέση της Επισκοπικής έδρας της Θεσσαλονίκης εξ ου και "ιστορικό προνόμιο" η -διασωθείσα- προσφώνηση του εκάστοτε Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης.
 
Last edited:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Άντε.... να μην ανεβάσω και εγώ κάτι; Μπας και βρεθήτε στα μέρη μου και σας χρειαστεί...:D

Απόστολος
 

Attachments

  • ΦΗΜΗ ΤΟΥ ΣΕΒ. ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΟΥ ΝΕΑΣ ΙΕΡΣΕΗΣ κ.κ. ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ.pdf
    36.7 KB · Views: 394

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
ΙΕΡΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΣ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΣ

(δείνα) του σεβασμιωτάτου και θεοπροβλήτου Μητροπολίτου της αγιωτάτης Μητροπόλεως Δημητριάδος και Αλμυρού. Υπερτίμου και εξάρχου Πελασγών, ημών δε πατρός και ποιμενάρχου πολλά τα έτη.

Βέβαιά όταν ο επίσκοπός λειτουργεί στην αρχιερατική περίφέρεια λ.χ. Αγιάς η φήμη αλλάζει σε Δημητριάδος και Αγιάς ή όταν είναι στην Ζαγορά η φήμη αλλάζει σε Δημητριάδος και Ζαγοράς.


Παντως ενώ η φημη του επισκόπου συμφωνώ να ψάλλεται 1 φορά στην Θεία Λειτουργία μου είναι εντέλώς αντιπαθητικό να ακούω συνέχως το "εις πολλα έτη δέσποτα". Για παράδειγμα αντι στο ευαγγέλιο να λέμε "δοξα σοι κύριε" το λέμε συντομα για να πουμε "εις πολλά έτη δέσποτα"...
 
E

emakris

Guest
Μήπως γνωρίζει κανείς υπεύθυνα τον τύπο της φήμης του Σεβ. Μητροπολίτου Σύρου;
Ευχαριστώ.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μήπως γνωρίζει κανείς υπεύθυνα τον τύπο της φήμης του Σεβ. Μητροπολίτου Σύρου;
Ευχαριστώ.

Τί μου θυμίσατε τώρα!!!!
Κάποια Κυριακή, κάποιου έτους, (σαν να λέμε: Μιά φοράκι έναν καιρό:D) λειτουργούσε στον Άγ. Δημήτριο ο μακαριστός μητροπολίτης Σύρου Δωρόθεος, και όταν ήρθε η ώρα της φήμης του, ακούμε απ' το ιερό:
«Δωροθέου, του σεβασμιωτάτου και θεοπροβλήτου μητροπολίτου, της αγιωτάτης μητροπόλεως .....
Κε-Δι ...Κε-Δι ...Κε-Δι ...Κε-Δι ...Ζω'-Κε... Κε ... Δι-Δι-ΓαΒου-Γα-Δι-Βουουουου (ό εστι μεθερμηνευόμενον....)
Σύρου, Τήνου, Μήλου, Άνδρου, ..Κέας .... και ..Μυκό..ο..ο ....ο..ο . νουουουου κλπ.
Στανίτσας: «Μπρέ Νικολάκη, τα θυμάσαι;»
Εγώ σηκώνοντας τους ώμους απάντησα: «Θα προσπαθήσω»!:D
Όταν άρχισε τη φήμη ο άρχων, και έφτασε στο «της αγιωτάτης μητροπόλεως» κυριολεκτικά κρεμάστηκε απ' τα χείλη μου ψάλλοντας με τους προαναφερθέντες φθόγγους των ιερέων και εμού ... κανοναρχούντος τα ... Κυκλαδονήσια!
Κε-Δι ...Κε-Δι ...Κε-Δι ...Κε-Δι ...Ζω'-Κε... Κε ... Δι-Δι-ΓαΒου-Γα-Δι-Βουουουου
Σύρου, Τήνου, Μήλου, Άνδρου, ..Κέας .... και ..Μυκό..ο..ο ..ο..ο . νουουουου:D:confused::wink::rolleyes::eek::cool:
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Επισυνάπτω τις φήμες του Οικουμενικού Πατριάρχου με αυτές της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας Κρήτης, με τα νυν ισχύοντα ονόματα φυσικά. Λόγω του ότι πρόκειται για μέρος εργασίας κατά παραγγελία, υφεσοδιέσεις κ.α. δεν αποτελούν δική μου άποψη, αλλά του εντολοδόχου.
 

Attachments

  • Φήμες Οικουμενικού Πατριάρχου και Ιεραρχών Κρήτης.pdf
    301.8 KB · Views: 336
E

emakris

Guest
Δωροθέου, του σεβασμιωτάτου και θεοπροβλήτου Μητροπολίτου, της αγιωτάτης μητροπόλεως Σύρου, Τήνου, Μήλου, Άνδρου, Κέας και Μυκόνου...
Στην ιστοσελίδα της Μητροπόλεως βλέπω τον τίτλο "Ιερά Μητρόπολις Σύρου, Τήνου, Άνδρου, Κέας και Μήλου". Τελικά ποια είναι η σωστή σειρά και ποια νησιά είθισται να αναφέρονται;;;
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Επισυνάπτω τις φήμες του Οικουμενικού Πατριάρχου με αυτές της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας Κρήτης, με τα νυν ισχύοντα ονόματα φυσικά. Λόγω του ότι πρόκειται για μέρος εργασίας κατά παραγγελία, υφεσοδιέσεις κ.α. δεν αποτελούν δική μου άποψη, αλλά του εντολοδόχου.

Φθείρουσι γραφέας Χρηστούς παραγγελίαι κακαί!

υγ. Έτοιμος ήταν ο Συμεωνίδης να σου πάρει το κεφάλι..:D
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Στην περιφέρεια αυτής της Ιεράς Μητροπόλεως υπάγονται όλα τα Κυκλαδονήσια εκτός της Παροναξίας...
Στα δίπτυχα αναγράφεται: Ι.Μ. Σύρου, Τήνου, Άνδρου, Κέας και Μήλου. (αναφέρονται τα μεγαλύτερα των νησιών.)
Νομίζω ότι βάσει του τίτλου της Ιεράς Μητροπόλεως θα πρέπει να διαμορφωθεί η φήμη...
Κάποιο άκουσμα από σχετικά πρόσφατη αναμετάδοση του ρ/σ της Εκκλησίας θυμάμαι:
Κε-Δι, Γα-Βου, ΒουΓα(Γ)Δι Διι ... /3Ζω'-Κε-Δι/ Δι-ΓαΒουΓα- Δι-Βου...
Σύρου Τηνου ... Α .α ...αν.δρου./3 Κε.ας και/ Μη-η.η.η.- η-λου κλπ...
 
E

emakris

Guest
Στην περιφέρεια αυτής της Ιεράς Μητροπόλεως υπάγονται όλα τα Κυκλαδονήσια εκτός της Παροναξίας...
Στα δίπτυχα αναγράφεται: Ι.Μ. Σύρου, Τήνου, Άνδρου, Κέας και Μήλου. (αναφέρονται τα μεγαλύτερα των νησιών.)
Νομίζω ότι βάσει του τίτλου της Ιεράς Μητροπόλεως θα πρέπει να διαμορφωθεί η φήμη...
Κάποιο άκουσμα από σχετικά πρόσφατη αναμετάδοση του ρ/σ της Εκκλησίας θυμάμαι:
Κε-Δι, Γα-Βου, ΒουΓα(Γ)Δι Διι ... /3Ζω'-Κε-Δι/ Δι-ΓαΒουΓα- Δι-Βου...
Σύρου Τηνου ... Α .α ...αν.δρου./3 Κε.ας και/ Μη-η.η.η.- η-λου κλπ...
Συνεπώς καλά το φαντάστηκα ότι υπάρχει κάποια μεταβολή, διότι και εγώ θυμόμουν την εκδοχή με τα συνεχή Κε-Δι που αναφέρατε αρχικά, όπου περιλαμβανόταν απαραιτήτως και η Μύκονος!
 
1) Για τον Μητροπολίτη μας λέγαμε: (θα χρησιμοποιήσω το όνομα του Μακαριστού Μητροπολίτου για το δείγμα τώρα καθώς ακόμα... "τοποτηρούμαστε" )

Ιακώβου του Σεβασμιωτάτου και Θεοπροβλήτου Μητροπολίτου της Αγιωτάτης Μητροπόλεως Αργολίδος ημών δε Πατρός και Ποιμενάρχου πολλά τα έτη! (στην εξόδιο ακολουθία συμπληρώθηκε η κατάληξη "αιωνία η μνήμη")

2) Για τον τοποτηρητή, Μητροπολίτη Μαντινείας και Κυνουρίας κ.κ. Αλέξανδρο μας λέμε:

Αλεξάνδρου του Σεβασμιωτάτου και Θεοπροβλήτου Μητροπολίτου της Αγιωτάτης Μητροπόλεως Μαντινείας και Κυνουρίας ημών δε Πατρός και Ποιμενάρχου πολλά τα έτη!

3) Για τον Επίσκοπο της (πάλαι διαλαμψάσης) Επισκοπής Επιδαύρου κ.κ. Καλλίνικο λέμε:

Καλλινίκου του Θεοφιλεστάτου και Θεοπροβλήτου Επισκόπου της Επισκοπής Επιδαύρου ημών δε Πατρός και Ιεράρχου πολλά τα έτη!

Μήπως χρειαστούν σε κάποιο μέλος από εδώ! :)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
3) Για τον Επίσκοπο της (πάλαι διαλαμψάσης) Επισκοπής Επιδαύρου κ.κ. Καλλίνικο λέμε:

Καλλινίκου του Θεοφιλεστάτου και Θεοπροβλήτου Επισκόπου της Επισκοπής Επιδαύρου ημών δε Πατρός και Ιεράρχου πολλά τα έτη!
Δέν ὑπάρχει τέτοια φήμη!!! Δέν ἔχει φήμη!!!
http://www.ecclesia.gr/greek/holysynod/egyklioi.asp?id=246&what_sub=egyklioi
Ὡσαύτως δέον ὅπως γνωσθῇ καί αὖθις ὑμῖν πρός ἀποφυγήν ἀταξίας τινος ἐν ταῖς Θείαις Ἱερουργίαις, ὅτι οἱ Σχολάζοντες Μητροπολῖται, οἱ Τιτουλάριοι Μητροπολῖται καί οἱ Βοηθοί καί Τιτουλάριοι Ἐπίσκοποι δέν φημίζονται κατ' αὐτάς.

Μήπως χρειαστούν σε κάποιο μέλος από εδώ! :)
Βασικά έδῶ εἶναι μουσικά κείμενα...

 
Last edited:
Top