Υποδοχή των μελλονύμφων

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Φίλες και φίλοι συνάδελφοι και συμφορουμίστες, Χριστός ανέστη!
Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι σήμερα Σάββατο 10-5-2014 παντρεύω την μεγάλη μου κόρη την Κατερίνα με τον εκλεκτό της καρδιάς της.
Ως γνωστόν κατά την είσοδο των μελλονύμφων είθισται να ψάλλεται το μεγαλυνάριο της Παναγίας "Άξιόν εστιν", αλλά τώρα στην Πασχαλινή περίοδο σκέφθηκα ότι καλύτερα να ψαλεί το «Ο Άγγελος εβόα - Φωτίζου». Έτσι για ένα μελωδικό καλωσόρισμα των νεονύμφων έγραψα χθες την εν θέματι καταβασία επί το πανηγυρικώτερον, πλην ειρμολογικό μέλος αξιοποιώντας την επταφωνία του α' ήχου, όπως και δύο σειρές σύντομα "Κύριε ελέησον" για τα ειρηνικά αρραβώνος και στέψεως.
Οι κρίσεις ελεύθερες αρκεί να είναι ευχετήριες:D:D:D...
Ο υπάρχων ευτυχής πατέρας!
Ν.Γ
 

Attachments

  • Του γάμου διάφορα..pdf
    184.3 KB · Views: 476

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Φίλες και φίλοι συνάδελφοι και συμφορουμίστες, Χριστός ανέστη!
Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι σήμερα Σάββατο 10-5-2014 παντρεύω την μεγάλη μου κόρη την Κατερίνα με τον εκλεκτό της καρδιάς της.
Ως γνωστόν κατά την είσοδο των μελλονύμφων είθισται να ψάλλεται το μεγαλυνάριο της Παναγίας "Άξιόν εστιν", αλλά τώρα στην Πασχαλινή περίοδο σκέφθηκα ότι καλύτερα να ψαλεί το «Ο Άγγελος εβόα - Φωτίζου». Έτσι για ένα μελωδικό καλωσόρισμα των νεονύμφων έγραψα χθες την εν θέματι καταβασία επί το πανηγυρικώτερον, πλην ειρμολογικό μέλος αξιοποιώντας την επταφωνία του α' ήχου, όπως και δύο σειρές σύντομα "Κύριε ελέησον" για τα ειρηνικά αρραβώνος και στέψεως.
Οι κρίσεις ελεύθερες αρκεί να είναι ευχετήριες:D:D:D...
Ο υπάρχων ευτυχής πατέρας!
Ν.Γ

Αληθώς ο Κύριος. Να ζήσουν κ να γεράσουν μαζί. Όταν πληκτρολογηθούν ας προστεθούν και τα ΚΑΛΑ ισοκρατήματα!

δ.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Να σας ζήσουν κυρ- Νικολάκη να τα καμαρώνετε....
Και στα επίλοιπα :)
 

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Νίκο, Χριστός Ανέστη.
Να ζήσουν και να ευτυχήσουν τα παιδιά. Να είναι ευλογημένα και πάντα μαζί, με αγάπη εν Χριστώ Ιησού και εν αλλήλοις.
Και να δουν τα τέκνα αυτών "ως νεόφυτα ελαιών, κύκλω της τραπέζης αυτών".
Φρόντισες, πάντως, να τους τα ψάλλεις και πού ωραία!
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Κε Νίκο, ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ, και θερμά και εγκάρδια ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για την κόρη σας και τον σύζηγό της! Ο Θεός να τους ευλογεί πάντοτε και να τους καμαρώσετε και εσείς όπως ποθείτε. ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΟΥΝ!!

Απόστολος
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Θέλοντας να έχω ενθύμιο από το γάμο της κόρης, έβαλα το ... ρουφιανάκι στην τσέπη μου και πριν να βγω από το στολισμένο αυτοκίνητο πάτησα το REC και βγήκα να συνοδέψω την κορούλα μου στα σκαλιά της εκκλησίας.
Το ευτράπελο είναι ότι στο τέλος του μυστηρίου ξέχασα να το κλείσω και έγραφε μέχρι που φτάσαμε ... στην αίθουσα που θα γινόταν η δεξίωση... Το θυμήθηκα όταν έβαλα τα κλειδιά του αμαξιού στην τσέπη μου...:D Κατέγραψε και την φωνή μου όταν διερωτήθηκα για τον (άσχετο) προπορευόμενο οδηγό «Τί κάνει ο βλάκας! Πού θέλει να πάει;»
Όσο για την ηχογράφηση ξεχώρισα το αρχικό «Ο άγγελος εβόα» που έψαλε ο καλός φίλος Γρηγόρης Ζάρκος με τους σχετικούς θορύβους, και το ανεβάζω μαζί με τις ευχαριστίες μου προς όλους για τις ευχές σας.
 

Attachments

  • O ANGELOS EVOA.mp3
    1.9 MB · Views: 65

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Σήμερα θυμήθηκα ότι ο παπα-Θανάσης Τσούμαρης, όταν πάντρεψε τη μία από τις 4 κόρες του, έψαλε το «Ησαΐα χόρευε» εκ του ΠΑ (κάτι σαν μινοράκι) με τον Νη σε δίεση. Ο χορός αιφνιδιάστηκε και μέχρι να αποφασίσει στο πώς θα ψάλει το επόμενο Άγιοι μάρτυρες, συνέχισε ο ίδιος ψάλοντας και τα τρία τροπάρια...:wink:
Στη μελωδία αυτή με μικρή διαφοροποίηση πρόσθεσα δεύτερη και τρίτη φωνή και έψαλα με τα παιδιά της χορωδίας μου αρκετούς γάμους που μας κάλεσαν...
Και ενορχηστρωτής ο .. υπάρχων!!!:D
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Στη μελωδία αυτή με μικρή διαφοροποίηση πρόσθεσα δεύτερη και τρίτη φωνή και έψαλα με τα παιδιά της χορωδίας μου αρκετούς γάμους που μας κάλεσαν...
Και ενορχηστρωτής ο .. υπάρχων!!!:D
Ἀναμένουμε τήν ἀνάρτηση!!! γιά τήν συμπλήρωση τῆς ἑνότητος!!!

Νά ζήσουν καί καλούς ἀπογόνους!!!
 
Top