Υποδομή Ψαλτολογίου - Προτάσεις

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Από άλλο θέμα δικές μου προτάσεις

Μια πιθανή λύση αρκετών θεμάτων είναι να μεταφερθεί το Ψαλτολόγιον σε αποκλειστικό διακομιστή (dedicated hosting) ώστε να ελέγχω απευθείας τις λειτουργίες του (τώρα η εταιρία διαχειρίζεται τον διακομιστή) και να μην επηρρεαζόμαστε από δραστηριότητες άλλων ιστοσελίδων. Φυσικά το κόστος φιλοξενίας του Ψαλτολογίου θα αυξηθεί αρκετά και θέλει σκέψη και προγραμματισμό το τί δέον γενέσθαι.

α) η μετατροπή του Ψ σε UTF-8 από Ελληνικά που είναι τώρα
β) η αναβάθμιση του λογισμικού του φόρουμ (περίπλοκο λόγω των προσθέτων και των ιδιορυθμίσεων που έχουμε κάνει κατά καιρούς)
γ) η αναβάθμιση της έκδοσης PHP/MySql (και μετατροπή της βάσης δεδομένων) για περισσότερη ασφάλεια
δ) η επαλήθευση των αντιγράφων ασφαλείας (τα οποία κατά καιρούς κάνω αλλά δεν έχω επιχειρήσει ποτέ εικονική ανάκτηση, υποθέτοντας οτι απλά θα δουλέψει εάν ποτέ χρειαστεί...)
ε) η ανάπτυξη πρόσθετων που επιτρέπουν την εμφάνιση ψαλτικών γραμματοσειρών μέσα σε μηνύματα του φόρουμ
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Να βάλουμε chat. Πιο γρήγοροι, άμεσοι και εποικοδομητικοί καυγάδες.

(το είχα προτείνει και παλαιότερα)
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Να γινεϊ το ψαλτολογιο με συνδρομη.

καλύτερα 1ευρώ/μήνυμα. Έτσι θα σκεφτόμαστε καλύτερα πριν γράψουμε:D:D:D

Να βάλουμε chat. Πιο γρήγοροι, άμεσοι και εποικοδομητικοί καυγάδες.

(το είχα προτείνει και παλαιότερα)

Ναι, ναι
:D:D:D
 

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Να βάλουμε chat. Πιο γρήγοροι, άμεσοι και εποικοδομητικοί καυγάδες.

(το είχα προτείνει και παλαιότερα)

Ναί ένα java chat είναι μιά πολύ καλή ιδέα.Έπρεπε να έχουμε είδη !.
 

Σισώης μοναχός

Ἱερὰ Μονὴ Ὁσίου Γρηγορίου, Ἅγιον Ὄρος
Χαίρετε!
Θὰ ἤθελα νὰ προτείνω καὶ ἐγὼ μιὰ μικρὴ ἀλλαγή, ὅσον ἀφορᾷ τὰ ἀρχεῖα .pdf. Δὲν ξέρω ἂν εἶναι δυνατόν, εὔκολο ἢ δύσκολο, ἀλλὰ παρ΄ ὅλα αὐτά· μήπως τὰ ἀρχεῖα .pdf, ὅταν «κλικάρει» κανεὶς σὲ αὐτά, νὰ ἀνοίγουν σὲ μιὰ (διπλανὴ) καρτέλα τοῦ browser ἀντὶ νὰ «κατεβαίνουν [download]». Κάτι σὰν προεπισκόπησι πρὶν ἀποφασίσει κανεὶς νὰ τὰ ἀποθηκεύσῃ ἢ ὄχι στὸ ἀρχεῖό του. Ὅπως περίπου γίνεται μὲ τὰ ἀρχεῖα εἰκόνων καὶ τὰ .mp3.
Σᾶς εὐχαριστῶ γιὰ τὸν χρόνο σας!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Χαίρετε!
Θὰ ἤθελα νὰ προτείνω καὶ ἐγὼ μιὰ μικρὴ ἀλλαγή, ὅσον ἀφορᾷ τὰ ἀρχεῖα .pdf. Δὲν ξέρω ἂν εἶναι δυνατόν, εὔκολο ἢ δύσκολο, ἀλλὰ παρ΄ ὅλα αὐτά· μήπως τὰ ἀρχεῖα .pdf, ὅταν «κλικάρει» κανεὶς σὲ αὐτά, νὰ ἀνοίγουν σὲ μιὰ (διπλανὴ) καρτέλα τοῦ browser ἀντὶ νὰ «κατεβαίνουν [download]». Κάτι σὰν προεπισκόπησι πρὶν ἀποφασίσει κανεὶς νὰ τὰ ἀποθηκεύσῃ ἢ ὄχι στὸ ἀρχεῖό του. Ὅπως περίπου γίνεται μὲ τὰ ἀρχεῖα εἰκόνων καὶ τὰ .mp3.
Σᾶς εὐχαριστῶ γιὰ τὸν χρόνο σας!
Αυτό γίνεται ήδη και εξαρτάται από τον browser και τις ρυθμίσεις του.
1707576680652.png
 

Σισώης μοναχός

Ἱερὰ Μονὴ Ὁσίου Γρηγορίου, Ἅγιον Ὄρος
Αυτό γίνεται ήδη και εξαρτάται από τον browser και τις ρυθμίσεις του.
Εὐχαριστῶ γιὰ τὴν ἀπάντησί σας!
Μήπως ὑπάρχει καὶ στὸν Chrome ἀνάλογος ῥύθμισι (διότι τὸ παραπάνω στιγμιότυπο εἶναι ἀπὸ Firefox);
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Χαίρετε!
Θὰ ἤθελα νὰ προτείνω καὶ ἐγὼ μιὰ μικρὴ ἀλλαγή, ὅσον ἀφορᾷ τὰ ἀρχεῖα .pdf. Δὲν ξέρω ἂν εἶναι δυνατόν, εὔκολο ἢ δύσκολο, ἀλλὰ παρ΄ ὅλα αὐτά· μήπως τὰ ἀρχεῖα .pdf, ὅταν «κλικάρει» κανεὶς σὲ αὐτά, νὰ ἀνοίγουν σὲ μιὰ (διπλανὴ) καρτέλα τοῦ browser ἀντὶ νὰ «κατεβαίνουν [download]». Κάτι σὰν προεπισκόπησι πρὶν ἀποφασίσει κανεὶς νὰ τὰ ἀποθηκεύσῃ ἢ ὄχι στὸ ἀρχεῖό του. Ὅπως περίπου γίνεται μὲ τὰ ἀρχεῖα εἰκόνων καὶ τὰ .mp3.
Σᾶς εὐχαριστῶ γιὰ τὸν χρόνο σας!
Ἴσως ἡ ὁρολογίες νὰ εἶναι ἐλαφρῶς διαφορετικές.
Πατῆστε τὶς τελεῖες πάνω δεξιά.
‘Ρυθμίσεις.
Ἰδιωτικότητα καὶ ἀσφάλεια.
Ῥυθμίσεις σελίδων.
Ἐπιπλέον ἄδειες.
Ἐπεξεργασία ἀρχείων.
Ἀπὸ τὶς 2 ἐπιλογές, βεβαιωθεῖτε ὅτι εἶναι ἐνεργοποιημένη ἡ πρώτη (πάνω).
Πατῆστε τὸ βελάκι πίσω.
Συνεχεῖσθε παρακάτω καὶ στὴν ἑνότητα «περιεχόμενο» ἐπιλέξτε «Ἐπιπλέον ῥυθμίσεις περιεχομένου».
Ἐκεῖ θὰ βρεῖτε τὰ ἀρχεῖα pdf. Ἐπιλέξτε το, καὶ στὴ συνέχεια ὁρίστε νὰ ἀνοίγει τὰ ἀρχεῖα ἀντὶ νὰ τὰ κατεβάζει.

Ἐλπίζω νὰ βοήθησε.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εὐχαριστοῦμε. Ἔτσι εἶναι ἐπιλεγμένο καί πάλι μοῦ κάνει λήψη.

pdf.png

Συμπλήρωση: Ἀπό ἄλλες ἱστοσελίδες δέν λαμβάνει, ἀλλά ἀπλᾶ ἀνοίγει, καί ἄν θέλεις κάνεις λήψη. Ἴσως εἶναι θέμα ρυθμίσεων τοῦ Ψ.
 
Last edited:

Σισώης μοναχός

Ἱερὰ Μονὴ Ὁσίου Γρηγορίου, Ἅγιον Ὄρος
Εὐχαριστοῦμε. Ἔτσι εἶναι ἐπιλεγμένο καί πάλι μοῦ κάνει λήψη.

pdf.png

Συμπλήρωση: Ἀπό ἄλλες ἱστοσελίδες δέν λαμβάνει, ἀλλά ἀπλᾶ ἀνοίγει, καί ἄν θέλεις κάνεις λήψη. Ἴσως εἶναι θέμα ρυθμίσεων τοῦ Ψ.
Ἤθελα καὶ ἐγὼ νὰ τὸ πῶ, ἀλλὰ δὲν ἤθελα νὰ φανῶ κουραστικὸς μὲ τρίτο μήνυμα γιὰ τὸ ἴδιο θέμα. Τὸ ἴδιο ἀκριβῶς ἀντιμετωπίζω καὶ ἐγώ.
 
Είναι τεράστια η προσφορά του ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟΥ στον ψαλτικό κόσμο, άρα και μια συνδρομή δεν θα πείραζε κανένα που έχει ωφεληθεί τόσο πολύ και έχει λάβει και συνεχίζει να λαμβάνει τόσους ανεκτίμητους θησαυρούς της Βυζαντινής Μουσικής!

Ότι και να αποφασίσετε για το καλύτερο του site είμαστε δίπλα σας!

Ευχαριστούμε για όλα!
 

Diogenes

Νέο μέλος
... άρα και μια συνδρομή δεν θα πείραζε κανένα που έχει ωφεληθεί τόσο πολύ και έχει λάβει και συνεχίζει να λαμβάνει τόσους ανεκτίμητους θησαυρούς της Βυζαντινής Μουσικής!

Ας θυμίσω αυτό:

Αγαπητοί φίλοι, όπως ίσως ξέρετε το Ψαλτολόγιον δεν έχει χορηγούς ή άλλα έσοδα. Είναι ιδιωτική, αφιλοκερδής προσπάθεια που στηρίζεται από εσάς προαιρετικά και οπωσδήποτε από εμένα. Κάθε λίγα χρόνια ζητώ τη βοήθεια της κοινότητας ώστε να μην πέφτει όλο το κόστος σε μένα. Η δέσμευσή μου για ελεύθερη πρόσβαση σε όλους παραμένει και θα συνεχίσω να καλύπτω τα έξοδα όσο μπορώ. Είναι περίπου 1000 USD/950 Ευρώ το χρόνο (λόγω του μεγέθους του αρχειακού υλικού). Αν μπορείτε να συνεισφέρετε ένα μέρος, θα σας είμαι ευγνώμων, ανεξαρτήτως ποσού.

Πατήστε εδώ για να κάνετε μια δωρεά:

https://www.gofundme.com/f/psaltologion-hosting-fees-2023

Αν δυσκολεύεστε να χρησιμοποιήσετε τον παραπάνω σύνδεσμο στείλτε μου προσωπικό μήνυμα για εναλλακτικούς τρόπους.

Καλή υπόλοιπη Σαρακοστή!

Ευχαριστώ,
Δημήτρης

Όποιος μπορεί και θέλει ας συνδράμει:
https://www.gofundme.com/f/psaltologion-hosting-fees-2023
Από 5000 αυστραλέζικα δολάρια μαζεύτικάν μόλις 1755.
 
Top