[Ερώτηση] Υπάρχει άγιος Οδυσσέας;

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
Ένας καλός φίλος μου είπε πως διάβασε στο internet ότι υπάρχει άγιος νεομάρτυς Οδυσσέας που εορτάζει 7 Ιουλίου και πως υπάρχει αγιογραφία του σε εκκλησία στη Λιβαδειά. Είναι αξιόπιστη αυτή η πληροφορία; Υπάρχει σχετικό υμνολογικό υλικό, Συναξάρι-απολυτίκιο κτλ;
 

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Ένας καλός φίλος μου είπε πως διάβασε στο internet ότι υπάρχει άγιος νεομάρτυς Οδυσσέας που εορτάζει 7 Ιουλίου και πως υπάρχει αγιογραφία του σε εκκλησία στη Λιβαδειά. Είναι αξιόπιστη αυτή η πληροφορία; Υπάρχει σχετικό υμνολογικό υλικό, Συναξάρι-απολυτίκιο κτλ;

Ναι υπάρχει ένας νεομάρτυρας Οδυσσέας που συνεορτάζει με την Αγία Κυριακή στις 7 Ιουλίου. Επίσης εορτάζει την Κυριακή των αγίων Πάντων.Παρ'ολα αυτα δεν υπαρχει σε κανενα γνωστο Συναξαρι κ ουτε στον Μεγα Συναξαριστη που ανοιξα μολις τωρα.Παντως μη νομιζεις κ τα συναξαρια δεν περιεχουν ΟΛΟΥΣ τους Αγιους, ειναι πολυ περισσοτεροι κ θα ηταν φυσει αδυνατον να καταγραφουν ολοι.:)
 
Ένας καλός φίλος μου είπε πως διάβασε στο internet ότι υπάρχει άγιος νεομάρτυς Οδυσσέας που εορτάζει 7 Ιουλίου και πως υπάρχει αγιογραφία του σε εκκλησία στη Λιβαδειά. Είναι αξιόπιστη αυτή η πληροφορία; Υπάρχει σχετικό υμνολογικό υλικό, Συναξάρι-απολυτίκιο κτλ;
Ἂν θυμᾶμαι καλά, τὴν ἐποχὴ ποὺ κάναμε ἐγκαίνια τοῦ ἁγιογραφικοῦ μου οἴκου "Προφήτης Ἠλίας", τὴν ἡμέρα τῶν ἐγκαινίων, πήραμε παραγγελία νὰ ἁγιογραφήσω τὸν Ἅγιο Ὀδυσσέα καὶ τὸν Ἅγιο Δημοσθένη. Τότε εἴπαμε πὼς ἦταν συμβολικὸ καὶ πὼς ἀρχίζει ἡ Ὀδύσσειά μας! Τὴν ἁγιογράφησα μὲ αὐγοτέμπερα. Ἂν βρῶ τὴν φωτογραφία τῆς εἰκόνας, θὰ σοῦ τὴ στείλω. Ἂν κράτησα μόνο τὸ σχέδιο ἀπὸ κάρβουνο θὰ σοῦ τὸ δείξω στὸ μάθημα.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ἂν θυμᾶμαι καλά, τὴν ἐποχὴ ποὺ κάναμε ἐγκαίνια τοῦ ἁγιογραφικοῦ μου οἴκου "Προφήτης Ἠλίας", τὴν ἡμέρα τῶν ἐγκαινίων, πήραμε παραγγελία νὰ ἁγιογραφήσω τὸν Ἅγιο Ὀδυσσέα καὶ τὸν Ἅγιο Δημοσθένη. Τότε εἴπαμε πὼς ἦταν συμβολικὸ καὶ πὼς ἀρχίζει ἡ Ὀδύσσειά μας! Τὴν ἁγιογράφησα μὲ αὐγοτέμπερα. Ἂν βρῶ τὴν φωτογραφία τῆς εἰκόνας, θὰ σοῦ τὴ στείλω. Ἂν κράτησα μόνο τὸ σχέδιο ἀπὸ κάρβουνο θὰ σοῦ τὸ δείξω στὸ μάθημα.

Αυτό σημαίνει ότι ερευνήσατε ο ίδιος σχετικά με την ύπαρξη του αγίου Οδυσσέα, και αν ναι, από που προέρχονται οι σχετικές πληροφορίες;
 
Ένας καλός φίλος μου είπε πως διάβασε στο internet ότι υπάρχει άγιος νεομάρτυς Οδυσσέας που εορτάζει 7 Ιουλίου και πως υπάρχει αγιογραφία του σε εκκλησία στη Λιβαδειά. Είναι αξιόπιστη αυτή η πληροφορία; Υπάρχει σχετικό υμνολογικό υλικό, Συναξάρι-απολυτίκιο κτλ;

Κανονικά έπρεπε να υπάρχει αγία Πηνελόπη , που τον περίμενε 20 χρόνια ....
Λέμε τώρα
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Κανονικά έπρεπε να υπάρχει αγία Πηνελόπη , που τον περίμενε 20 χρόνια ....
Λέμε τώρα

Η αγ. Πηνελόπη είναι μία από τις 40 μάρτυρες εορταζόμενες την 1η Σεπτεμβρίου.
 
Ἂν θυμᾶμαι καλά, τὴν ἐποχὴ ποὺ κάναμε ἐγκαίνια τοῦ ἁγιογραφικοῦ μου οἴκου "Προφήτης Ἠλίας", τὴν ἡμέρα τῶν ἐγκαινίων, πήραμε παραγγελία νὰ ἁγιογραφήσω τὸν Ἅγιο Ὀδυσσέα καὶ τὸν Ἅγιο Δημοσθένη. Τότε εἴπαμε πὼς ἦταν συμβολικὸ καὶ πὼς ἀρχίζει ἡ Ὀδύσσειά μας! Τὴν ἁγιογράφησα μὲ αὐγοτέμπερα. Ἂν βρῶ τὴν φωτογραφία τῆς εἰκόνας, θὰ σοῦ τὴ στείλω. Ἂν κράτησα μόνο τὸ σχέδιο ἀπὸ κάρβουνο θὰ σοῦ τὸ δείξω στὸ μάθημα.
Τελικά δέ θυμόμουνα σωστά. Ἐπιβεβαίωσα ὂτι ἡ εἰκόνα περιλάμβανε δύο Ἁγίους, ἀλλά ὂχι τόν Ὀδυσσέα. Ἁγιογράφησα τούς Ἁγίους Διογένη καί Δημοσθένη. Μάλιστα τό ρηθέν ἦταν κάπως ἒτσι: "Ἀρχίζει ἡ ταλαιπωρία (ἲσως ἡ ὀδύσσεια), νά βροῦμε μέ τό λυχνάρι ἂνθρωπο πού νά ἐκτιμήσει τή δουλειά μας". Συγγνώμη γιά τήν ἐσφαλμένη ἐνημέρωση.
 
Top