[Ερώτηση] Υπάρχει Απόστολος γραμμένος σε βυζαντινή μουσική;

tsapalirasgio

Νέο μέλος
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει Απόστολος γραμμένος σε βυζαντινή μουσική - και που μπορώ να αγοράσω?
 
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει Απόστολος γραμμένος σε βυζαντινή μουσική - και που μπορώ να αγοράσω?

Έχει ολόκληρο βιβλίο με Αποστόλους ο κ.Δεβρελής .
Νομίζω είχε παρουσιαστεί το βιβλίο παλαιότερα στο ψαλτολόγιο
εδώ
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Επίσης η Θ. Λειτουργία του Αθ. Καραμάνη, καθώς και ο Μουσικός πανδέκτης των εκδόσεων της ζωής (τόμος 4.) περιέχουν από ένα αποστολικό ανάγνωσμα σε παρασημαντική.
 

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Ο Αστέριος Δεβρελής έχει εκδόσει σε Βυζαντινή Μουσική 2 βιβλία, στη σειρά των εκδόσεων με τίτλο ΠΗΔΑΛΙΟΝ Βυζαντινής Μουσικής, που περιέχει τα αποστολικά αναγνώσματα. Στον Β΄ τόμο, που έχω την τύχη να κατέχω, περιλαμβάνονται "Αι αποστολικαί περικοπαί
α) των Δεσποτικών και Θεομητορικών εορτών και
β) των εορταζομένων Αγίων, δηλ. των ακινήτων Εορτών του Ενιαυτού.
Ο Α ΄ τόμος περιέχει τις υπόλοιπες αποστολικές περικοπές .
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Οι Απόστολοι που αναγράφονται εκεί που ανέφερα παραπάνω, αποτελούν ένα ενδεικτικό παράδειγμα προς εκμάθηση του ύφους, όπως οι ειρμοί στο ειρμολόγιο π.χ. Αν και κάποια εποχή ακολούθησα τη λογική της έγγραφης προσαρμογής στο όποιο προσομοιακό μέλος (προσόμοια, κανόνες κλπ.), κυρίως αναφερόμενος σε αρχάριους ή σε κάποιο χορό πιθανόν, εντούτοις θεωρώ πως πρέπον είναι και αυτό να γίνεται εμπειρικά μεν, κατόπιν επίμονης μελέτης της έγγραφης παράδοσης δε. Τα υπόλοιπα (μεταξύ αυτών τα Αποστολικά και Ευαγγελικά αναγνώσματα) αγγίζουν την υπερβολή κατ' εμέ. Ποιο χρήσιμο θα ήταν πιστεύω ένα εγχειρίδιο προς τους μαθητές που να αναφέρει τι θα πρέπει να προσέχουν μελωδικά σε σχέσει με τη στίξη του κειμένου και στην ολοκλήρωσή του (με κάποια πάλι ενδεικτική αναγραφή ενός παραδείγματος), παρά την παρασήμανση όλης της συχνά τουλάχιστον εν χρήση ύλης εμμελούς ανάγνωσης.
 

pavou

Νέο μέλος
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει Απόστολος γραμμένος σε βυζαντινή μουσική - και που μπορώ να αγοράσω?

Πες μου ποιον απόστολο έχεις κατά νου για να τον αντιγράψω από τα βιβλία του Α.Δεβρελή .
 

petrosg

Petros Gonatas
Καλημέρα.

Επισυνάπτω αυτό που έχει στη Λειτουργία του Τσατσαρώνη.
Πες μου ποιον απόστολο έχεις κατά νου για να τον αντιγράψω από τα βιβλία του Α.Δεβρελή .
 

Attachments

  • Apostolos_ΜΕΓΑΛΗ_ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ_ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ_Γ.Τσατσαρώνη.pdf
    60.8 KB · Views: 622
T

Tzanakos_B

Guest
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει Απόστολος γραμμένος σε βυζαντινή μουσική - και που μπορώ να αγοράσω?

, πολλοι ψάλτες έχουν ηχογραφήσει αποστόλους , και ΕΔΩ , ΣΤΟ ΨΑΛΤΟΛΌΓΙΟΝ. Κατά την γνώμη μου ένας από τους καλύτερους Αποστόλους , σε Βυζαντινή Παρασημαντική , βρισκεται στη Θ. Λειτουργία του αείμνηστου Καραμάνη στη σελίδα [ 86 ], σε βάση ανω ΝΗ` ΜΕ ΤΟ ΚΛΙΤΟΝ, μπορεις να τον μελετήσεις και ανάλογα με την φωνή σου πιάνεις την βάση που θέλεις... Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει Απόστολος γραμμένος σε βυζαντινή μουσική - και που μπορώ να αγοράσω?

Φίλε μου και δώρο να στον κάνουν σε τί θα χρησιμεύση΄;
Η απαγγελία δν μα θαίνεται με το μάτι από το χαρτί.
Μαθαίνεται εξ ακοής.

Αν χρειάζεται να μάθης πρέπει να ακούσης Αποστολκά αναγνώσματα απο
τους Παναγιωτίδη, Νεραντζή, Ταλιαδώρο και Καραμάνη.
 
Top