Τ91. Μουσικὰ Κυριακῆς τῶν Βαΐων

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Το ΗΟΠ.
Τα της εορτής επισυνάπτονται.
Οι καταβασίες εκτός από τις σύντομες που περιέχονται, έχουν ανέβει σε αργό ειρμολογικό μέλος εδώ.
Για όποιον ενδιαφέρεται για σύντομη δοξολογία, υπάρχουν όλες του Μανουήλ εδώ.
 

Attachments

  • Κυριακή των Βαΐων.mel
    92.4 KB · Views: 379
  • Κυριακή των Βαΐων.pdf
    817 KB · Views: 1,768
Last edited by a moderator:

ixadin

Ηχάδιν
Από όταν τα είδα πάντα τα είχα κατά νου.

Δεν τα έβαλα στα του Βουδούρη, επειδή δεν θέλω να μπλέξω με τις προδιαγραφές και γιατί ο Βουδούρης έχει υπόψιν του (;) διαφορετικό κείμενο των ιδιομέλων τροπαρίων και γιατί δεν ξέρω αν τα διάβασα σωστά.

Ο κ. Σκρέκας έκανε μια εικασία για μια συντομογραφία που υπάρχει στην τίτλο, αλλά δεν την ακολούθησα, διότι τώρα εντόπισα το μήνυμά του:D
 

Attachments

  • Αίνοι Βαΐων ΑΒ.pdf
    278.7 KB · Views: 800

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Από όταν τα είδα πάντα τα είχα κατά νου.

Δεν τα έβαλα στα του Βουδούρη, επειδή δεν θέλω να μπλέξω με τις προδιαγραφές και γιατί ο Βουδούρης έχει υπόψιν του (;) διαφορετικό κείμενο των ιδιομέλων τροπαρίων και γιατί δεν ξέρω αν τα διάβασα σωστά.

Ο κ. Σκρέκας έκανε μια εικασία για μια συντομογραφία που υπάρχει στην τίτλο, αλλά δεν την ακολούθησα, διότι τώρα εντόπισα το μήνυμά του:D

Θερμότατες ευχαριστίες!

Εικασίες για το μ.χ.

μ.χ. (= μετά χορού;)

μ.χ. ( μετά χρόνου;)

μ.χ.( =ΜΧΕ) γραφικό λάθος;
 

ixadin

Ηχάδιν
Εικασίες για το μ.χ.

μ.χ.( =ΜΧΕ) γραφικό λάθος;

Δεν είμαι βουδουρολόγος αλλά εμένα μου κάνει ότι ήθελα να γράψει "ως ψάλλονται εν τη Μ. Χ. Εκκλησία" αλλά το ξέχασε ή του διέφυγε και του έγραψε στην ώα (περιθώριο) ελπίζοντας μια διόρθωση ή εκτύπωση του έργου του.

Η Μεγάλη του Χριστού Εκκλησία
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Στον Β' τόμο του Τριωδίου ο Βουδούρης έχει καταγράψει 2 δοξαστικά των Αίνων: ένα του Πέτρου (σελ. 334) και ένα επιγραφόμενο "Ετερον Ιακώβου Ναυπλιώτου". Το πρώτο είναι ουσιαστικά ίδιο με αυτό που ανέβασε ο φίλτατος Χρήστος Τσακίρογλου εδώ. Ανεβάζω το δεύτερο, μαζί με το χφ του Βουδούρη.

Αύριο, θα ανεβάσω και τις αργές καταβασίες της Κυριακής των Βαΐων, από Βουδούρη. Είναι πολύ κοντά σε αυτές του Πέτρου, αλλά έχουν ενδιαφέρον οι Πατριαρχικές αναλύσεις από Ναυπλιώτη, που καταγράφει ο Βουδούρης.

Χάρης
 

Attachments

  • Vaiwn_DoksaAinwn_Nafpliwtou_Voudouris.pdf
    879.9 KB · Views: 466
  • Δόξα Αίνων Κυριακής Βαϊων, Βουδούρης (Ναυπλιώτου).pdf
    169.3 KB · Views: 653
  • Δόξα Αίνων Κυριακής Βαϊων, Βουδούρης (Ναυπλιώτου).mel
    10 KB · Views: 132
Last edited:

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
και η τελευταία Κυριακή!

Με την Κυριακή των Βαΐων τελειώνει η σειρά των Κυριακών του Τριωδίου που ξεκίνησα πέρσι. Υπάρχουν φυσικά διάφορα που θα ήθελα να συμπληρώσω όπως το κοινωνικό του Μανουήλ Χρυσάφη σε ήχο δ για την Κυριακή των βαίων (μπορείτε να το βρείτε στο κοινωνικάριο τριωδίου http://analogion.com/forum/showpost.php?p=88888&postcount=10
) αλλά και κάποια επιπλέον δοξαστικά, κυρίως.

Θα ήθελα σχόλιά σας σχετικά με τη χρησιμότητα της εργασίας - βιβλίου, ή ότι άλλο θα θέλατε.

Να ευχαριστήσω και τη σύζυγό μου που με ανέχεται με τα "βυζαντινά' όπως, λέει!

Καλή Μ. εβδομάδα σε όλους και καλή ανάσταση!

ΥΓ. ξεχασα τις πηγές.
Το πρώτο "σήμερον η χάρις" παρ εμού, όπως και αυτό το λίγο πιο εκτεταμένο στη θέση του δόξα των εσπερίων.
τα υπόλοιπα Πετρου και Μανουηλ (απο τη σολλογη ιδιομέλων), καταβασιες Ιωαννη.
και αντί άξιον εστίν σε ηχο λεγετο παρ εμου. κάτι διαφορετικό από τα συνήθη...
 

Attachments

  • Τ 91 Κυριακη των βαιων 2011.pdf
    831.3 KB · Views: 1,086
Last edited:

Fraristos ioannis

Παλαιό Μέλος
και η τελευταία Κυριακή!

Με την Κυριακή των Βαΐων τελειώνει η σειρά των Κυριακών του Τριωδίου που ξεκίνησα πέρσι. Υπάρχουν φυσικά διάφορα που θα ήθελα να συμπληρώσω όπως το κοινωνικό του Μανουήλ Χρυσάφη σε ήχο δ για την Κυριακή των βαίων (μπορείτε να το βρείτε στο κοινωνικάριο τριωδίου http://analogion.com/forum/showpost.php?p=88888&postcount=10
) αλλά και κάποια επιπλέον δοξαστικά, κυρίως.

Θα ήθελα σχόλιά σας σχετικά με τη χρησιμότητα της εργασίας - βιβλίου, ή ότι άλλο θα θέλατε.

Να ευχαριστήσω και τη σύζυγό μου που με ανέχεται με τα "βυζαντινά' όπως, λέει!

Καλή Μ. εβδομάδα σε όλους και καλή ανάσταση!

ΥΓ. ξεχασα τις πηγές.
Το πρώτο "σήμερον η χάρις" παρ εμού, όπως και αυτό το λίγο πιο εκτεταμένο στη θέση του δόξα των εσπερίων.
τα υπόλοιπα Πετρου και Μανουηλ (απο τη σολλογη ιδιομέλων), καταβασιες Ιωαννη.
και αντί άξιον εστίν σε ηχο λεγετο παρ εμου. κάτι διαφορετικό από τα συνήθη...


Κύριε Μεντζά, η εργασία σας είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ! Πρόκειται για μία κοπιώδη, αλλά ιδιαιτέρως ωφέλιμη προσφορά προς όλα τα μέλη του forum. Σας συγχαίρω. Ωστόσο προσωπικά με δυσκόλεψε στο στίχο η γραμματοσειρά που χρησιμοποιήσατε. Ίσως δεν την έχω συνηθίσει... Εύχομαι σε σας και τους οικείους σας Καλή Ανάσταση.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Προ εξ ημερών του Πάσχα Μ.Χατζηαθανασίου
το κείμενο εδώ (σελ.16-19)
και ηχητικό από διδασκαλία του Άρχοντα κ. Παϊκόπουλου στους μαθητές του εδώ.
 

Βαγγέλης Μπισύρης

Παλαιό Μέλος
και η τελευταία Κυριακή!

Με την Κυριακή των Βαΐων τελειώνει η σειρά των Κυριακών του Τριωδίου που ξεκίνησα πέρσι. Υπάρχουν φυσικά διάφορα που θα ήθελα να συμπληρώσω όπως το κοινωνικό του Μανουήλ Χρυσάφη σε ήχο δ για την Κυριακή των βαίων (μπορείτε να το βρείτε στο κοινωνικάριο τριωδίου http://analogion.com/forum/showpost.php?p=88888&postcount=10
) αλλά και κάποια επιπλέον δοξαστικά, κυρίως.

Θα ήθελα σχόλιά σας σχετικά με τη χρησιμότητα της εργασίας - βιβλίου, ή ότι άλλο θα θέλατε.

Να ευχαριστήσω και τη σύζυγό μου που με ανέχεται με τα "βυζαντινά' όπως, λέει!

Καλή Μ. εβδομάδα σε όλους και καλή ανάσταση!

ΥΓ. ξεχασα τις πηγές.
Το πρώτο "σήμερον η χάρις" παρ εμού, όπως και αυτό το λίγο πιο εκτεταμένο στη θέση του δόξα των εσπερίων.
τα υπόλοιπα Πετρου και Μανουηλ (απο τη σολλογη ιδιομέλων), καταβασιες Ιωαννη.
και αντί άξιον εστίν σε ηχο λεγετο παρ εμου. κάτι διαφορετικό από τα συνήθη...

Ευχαριστίες πολλές για όλο το τριώδιο, καλαίσθητο και χρήσιμο και διεξοδικό (που είχατε ακόμη και τα προσόμοια καταγράψει σε παρασημαντική). Να είστε πάντα καλά,
Καλό Πάσχα!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Θα ήθελα σχόλιά σας σχετικά με τη χρησιμότητα της εργασίας - βιβλίου, ή ότι άλλο θα θέλατε....

Εγώ έχω μια ερώτηση. Το κοινωνικό που παραθέτεις ως του Ιωάννου, είναι αυτό το οποίο στην Μουσική Πανδέκτη καταχωρείται ως του Πέτρου Πελοποννησίου. Από που έγινε η αντιγραφή;
 

Attachments

  • Κοινωνικό των Βαϊων - Πέτρου Πελοποννησίου (Δ΄άγια).pdf
    834.7 KB · Views: 325

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Το Δοξαστικό των Αίνων σε μελοποίηση Ι.Θ. Σακελλαρίδη κατά δική μου διασκευή. Στην ουσία πρόκειται για μια μίξη των δύο εκδοχών του τροπαρίου που υπάρχουν στο Τριώδιο του Σακελλαρίδη, η μία ως στιχηρό των Εσπερίων και η άλλη ως Δοξαστικό των Αίνων.

Καλή δύναμη σε όλους!
 

Attachments

  • doksa ainwn vaiwn_ISakellarides.pdf
    1.7 MB · Views: 201

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Θα ήθελα αρχικά να ευχαριστήσω τους συναδέλφους tsak77 & Stathis για την υπέροχη δουλεία που έχουν κάνει στα αρχεία που έχουν αναρτήσει.
Από τη Μουσική Κυψέλη του Στεφάνου Λαμπαδαρίου έκδοση ΙΜ Οσίου Γρηγορίου αναρτώ τα ιδιόμελα της Λιτής όπως τα διαμόρφωσα. Ίσως χρειαστούν σε κάποιον.
 

Attachments

  • Κυριακή των Βαΐων Ιδιόμελα της Λιτής.pdf
    936.5 KB · Views: 202

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Πέραν των υπαρχόντων εξαίρετων Μελών, επισυνάπτω για Τάμπλετ τα μουσικά κείμενα του όρθρου για την ερχόμενη Κυριακή 05-04-2015 Κυριακή των Βαϊων, τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Επίσης Επισυνάπτω το αρχείο και σε αναβαθμισμένο Μελωδό, για τους έχοντας την 8η αναβάθμιση του Χρυσού Μελωδού 2013.
Ενημερωτικά. !!!!!!!
Εδώ ανέβηκε και η Β΄ έκδοση της Μεγάλης Εβδομάδος 2015 για Τάμπλετ (Βελτιωμένη, διορθωμένη & συμπληρωμένη)
Χρόνια Πολλά στον κόσμο άπαντα.
Καλή δύναμη και Ευλογημένη συνέχεια να έχουμε.​
 

Attachments

  • 05-04-2015 Όρθρος Κυριακής των Βαϊων.pdf
    4.7 MB · Views: 786
  • 05-04-2015 Όρθρος Κυριακής των Βαϊων για Τάμπλετ .mel
    186.5 KB · Views: 54

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Πέραν των υπαρχόντων εξαίρετων Μελών, επισυνάπτω για Τάμπλετ σε pdf & mel τα μουσικά κείμενα του όρθρου για την ερχόμενη Κυριακή 24-04-2015 Κυριακή των Βαϊων, τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Εδώ ανέβηκε και η Γ΄ έκδοση της Μεγάλης Εβδομάδος 2016 για Τάμπλετ
Χρόνια Πολλά στον κόσμο άπαντα.
Καλή δύναμη και Ευλογημένη συνέχεια να έχουμε.
 

Attachments

  • 24-04-2016 Όρθρος Κυριακής των Βαίων.pdf
    4.7 MB · Views: 686
  • 24-04-2016 Όρθρος Κυριακής των Βαϊων για Τάμπλετ .mel
    187.8 KB · Views: 63

OPTINA1969

Μέλος
Σας επισυνάπτω το Δοξαστικό των Βαΐων από τον αείμνηστο δασκαλό μου Δημήτριο Σουρλατζή. Καλή και ευλογημένη Μεγάλη Εβδομάδα.
Το ωραιο ειναι πως το ειχε αποδωσει ο αειμνηστος δασκαλος στον ιερο ναό Αναληψεως Κυριου Κορωπίου οπου ημουν Λαμπαδαριος...Να σε εχει ο Θεος καλά και με υγεια...Καλην Ανασταση...
 
Last edited by a moderator:
Top