Τ74Β. «Ψυχή μου ψυχή μου...» Κοντάκιο του Μεγάλου Κανόνος.

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Νίκο, μάλλον πρέπει να γράψεις: "Διασκευή υπό.....", ή "κατ' εκτέλεσιν του....":)

ΥΓ: πλέον, πρέπει να αλλάξεις τον τίτλο......
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Στην παράθεση από την Πανδέκτη, το μεν τρίτο είναι του Πέτρου Λαμπαδαρίου, το δε τέταρτο του Πέτρου πρωτοψάλτου και φοιτητού. Ξέρει κανείς σε ποιον αναφέρονται αυτοί οι χαρακτηρισμοί;
Επίσης το συνημμένο του πρώτου μηνύματος είναι μεν νεώτερη απόδοση/παραλλαγή, αλλά ποιου ακριβώς κειμένου; Σίγουρα πάντως όχι του Πέτρου Πελοποννησίου.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Είναι από τον Μουσικό Πανδέκτη της "Ζωής" και πρέπει να είναι η διασκευή του Αγαθαγγέλου Κυριαζίδου (βλ. "Αι δύο Μέλισσαι").
Οπότε αθώος ο....κατηγορούμενος ΝΚΟΣ Π.

(Λείπει μια Απλή στην Απόστροφο με Γοργό της συλλ. "κα(θεύδεις")
 

Maxwell

Νέο μέλος
Ψάχνω το κοντάκιο της Πέμπτης του Μεγάλου Κανόνος "Ψυχή μου, ψυχή μου .. " .. Που μπορώ να το βρω ; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Εδώ υπάρχει από τον Κ.Πρίγγο. Το μέλος « ...ἀντεγράφη ἐκ τῆς χειρόγραφης μουσικῆς φυλλάδος «ΤΟ ΜΕΓΑ ΑΠΟΔΕΙΠΝΟ»,Βασιλείου Νικολαΐδου, ΣΤΑΜΠΟΥΛ 1968».
Και εδώ του ιδίου, από την νέα έκδοση της ΑΔ.
Στα ανωτέρω μηνύματα, υπό Πέτρου Λαμπαδαρίου.
 
Last edited:
Έχει κανείς τα μουσικά το κοντακίου που χρησιμοποιούν στη Σιμωνόπετρα (αυτά που ακούγονται στο CD τους); Στο Youtube έχουν ανέβει κάποιες ηχογραφήσεις από τη Σιμωνόπετρα και τους Θωμάδες (είναι παρόμοιες οι παραλλαγές). Μήπως κάποιος έχει το μουσικό κείμενο να το ανεβάσει;
Ευχαριστώ
 
Top