Τ17. Μουσικὰ Ψυχοσαββάτου πρὸ τῆς Ἀπόκρεω

Επισυνάπτω τα Ιδιόμελα της Ακολουθίας του Ψυχοσαββάτου, που είναι τα ίδια και για το β΄Ψυχοσάββατο (προ της Πεντηκοστής).

Έχω προσθέσει επιπλέον μαρτυρίες και τετράσημες καταλήξεις· οι δε αναπνοές είναι καθαρά υποκειμενικές.

Πηγές:
α) Δοξαστάριον εκδ. Π. Εφεσίου, Βουκουρέστι 1820 (για τα μέλη του Πέτρου)
β) Συλλογή Ιδιομέλων Μανουήλ Πρωτοψάλτου, Κων/λις 1831 (εξήγηση Χουρμουζίου, έκδοση Π. Χαρίση και Θ. Φωκαέως)

Με την ευχή ο Θεός να αναπαύσει τις ψυχές όλων των αγαπημένων μας προσώπων και εμάς τους περιλειπόμενους να ελεήσει. Αμήν.
 

Attachments

  • Ιδιόμελα Ψυχοσαββάτων.pdf
    369.5 KB · Views: 1,641
  • Ιδιόμελα Ψυχοσαββάτων.mel
    30.9 KB · Views: 273
Last edited by a moderator:

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Επισυναπτω το δοξαστικο του εσπερινου για τo επομενο Σαββατο[ψυχοσαββατο]...!!!η συνθεση ειναι του Πετρου του λαμπαδαριου...ανεβαζω και ενα ηχητικο!το κειμενο ειναι απο το δοξασταριο του Βιολακη!!!
 

Attachments

  • Θρηνω και οδυρομαι Πετρου λαμπαδαριου.pdf
    1.8 MB · Views: 634
  • θρηνω και οδυρομαι Πετρου λαμπ...Δανιηλ.mp3
    3.4 MB · Views: 258
Last edited:

costas1

Κώστας Παγιατάκης
Εάν μπορεί να βοηθήσει κανείς για τον εσπερινό του ψυχοσαββάτου,ψάχνω τα μαρτυτικά του β΄ηχου{μουσικά}και τα προσόμοια των κεκοιμημένων.
Ευχαριστώ.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Εάν μπορεί να βοηθήσει κανείς για τον εσπερινό του ψυχοσαββάτου,ψάχνω τα μαρτυτικά του β΄ηχου{μουσικά}και τα προσόμοια των κεκοιμημένων.
Ευχαριστώ.

Σας συνιστώ το δίτομο μουσικό τριώδιο του π. Κων. Παπαγιάννη. Ο β΄τόμος περιέχει αυτά που ζητάτε.
 

costas1

Κώστας Παγιατάκης
Σας συνιστώ το δίτομο μουσικό τριώδιο του π. Κων. Παπαγιάννη. Ο β΄τόμος περιέχει αυτά που ζητάτε.

Κύριε Παναγιώτη ευχαριστώ.
Θα ήθελα να ρωτήσω ο β΄τόμος περιέχει τα μαρτυριικά όλων των ήχων;
 

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.

Attachments

  • ΘΡΗΝΩ ΚΑΙ ΟΔΥΡΟΜΑΙ ΠΛ Δ' (1).pdf
    206 KB · Views: 251
  • ΩΣ ΑΝΘΟΣ ΜΑΡΑΙΝΕΤΑΙ Β'.pdf
    580.1 KB · Views: 248

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημ. συντ.] Το μήνυμα #2 αντιγράφηκε σε νέο θέμα εδώ και μετακινήθηκαν και τα σχετιζόμενα με αυτό μηνύματα.
 

Λιάκος Η

Μέλος
Να παρακαλέσω ,αν υπάρχει ο κανόνας του ψυχοσαββάτου και είναι δυνατόν ν΄ αναρτηθεί.Ευχαριστώ.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα του Εσπερινού και του Όρθρου του Ψυχοσάββατου προ της Απόκρεω για τις 14-02-2015 που έκανα.

 

Attachments

  • 14-02-2015 Ψυχοσάββατο κατά το τυπικό.pdf
    4.4 MB · Views: 892
  • 14-02-2015 Εσπερινός Ψυχοσάββατου .pdf
    1.9 MB · Views: 486
  • 14-02-2015 Σάββατο προ των Απόκρεω κατά το τυπικό .mel
    215.2 KB · Views: 142
  • 02-0 Παρασκευή Εσπέρας για 14-2-2015 Ήχος β΄.mel
    129 KB · Views: 64
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα του Εσπερινού και του Όρθρου του Ψυχοσάββατου προ της Απόκρεω για τις 14-02-2015 που έκανα.

 

Attachments

  • 14-02-2015 Ψυχοσάββατο κατά το τυπικό.pdf
    4.4 MB · Views: 233
  • 14-02-2015 Εσπερινός Ψυχοσάββατου .pdf
    1.9 MB · Views: 134
  • 14-02-2015 Σάββατο προ των Απόκρεω κατά το τυπικό .mel
    215.2 KB · Views: 18
  • 02-0 Παρασκευή Εσπέρας για 14-2-2015 Ήχος β΄.mel
    129 KB · Views: 18

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τά δοξαστικά τοῦ ἑσπερινοῦ σέ στιχηραρικό μέλος ὑπάρχουν στό θέμα: Μουσικὰ Ψυχοσαββάτου πρὸ τῆς Ἀπόκρεω, ὅπου καί ἀντιγράφηκε καί τό προηγούμενο μήνυμα/ἐργασία τοῦ ἀγαπητοῦ κ. Κιαμηλίδη, γιά τήν πληρότητα τοῦ ἐκεῖ θέματος.

Εὐχαριστίες πάμπολλες κυρ-Βασίλη!

 

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Κύριε Βασίλη τις άπειρες εις έτι ευχαριστίες μας...

Νομίζω βέβαια ότι έχετε ένα κάνει ένα λάθος....

Στην ακολουθία δεν έχετε βάλει το γνωστό απολυτίκιο ... των ερωτευμένων!! :D:D
Αλλά αυτό ίσως δε λέγεται λόγω ... ψυχοσάββατου ε??? :D:p:p
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Κύριε Βασίλη τις άπειρες εις έτι ευχαριστίες μας...
Νομίζω βέβαια ότι έχετε ένα κάνει ένα λάθος....
Στην ακολουθία δεν έχετε βάλει το γνωστό απολυτίκιο ... των ερωτευμένων!! :D:D
Αλλά αυτό ίσως δε λέγεται λόγω ... ψυχοσάββατου ε??? :D:p:p
Αγαπητέ Δημήτρη και άπαντα τα Μέλη του Ψαλτολογίου.
Από το 1949 που γεννήθηκα και το 1954 που θυμάμαι έζησα γλέντια με φωνές όπως αυτές που είναι ιστορία από Μικρασιάτες που ήταν οι γονείς μου
Τα χόρτασα όλα, και μέχρι το 1995 τα ''μπούχτισα'', και μετά συνεχίζω με τον Θείον ''Έρωτα'' της Εκκλησιαστικής μας Μουσικής, και με καλή και Μερακλίδικη Παρέα απολαμβάνω το κάθε λεπτό, διότι ο χαμένος χρόνος δεν αναπληρώνεται, και στην ηλικία που είμαι μένει τι 1/5 (αν δεν μεσολαβήσει κάτι άλλο) και το πιο δύσκολο βεβαίως.
Πίνω κάθε μέρα και μία ρακί αναπολώντας τα παλιά καλά χρόνια, και νοιώθω χορτάτος.
Αυτά είναι τώρα για ΕΣΑΣ όλους που είστε τα ΝΕΙΑΤΑ!!!!!!!!! Να χαιρόμαστε το κάθε λεπτό που ζούμε όπως και να το ζούμε, διότι ο χρόνος μας είναι η ζωή μας, και ο χαμένος χρόνος δεν αναπληρώνεται.
Με όλη μου την ΑΓΑΠΗ Σας καληνυχτώ.
Να είμαστε όλοι πάντα παντού και πάντοτε καλά συν Θεώ βεβαίως βεβαίως.
 

tomasn54

Μέλος
Αγαπητέ Δημήτρη και άπαντα τα Μέλη του Ψαλτολογίου.
Από το 1949 που γεννήθηκα και το 1954 που θυμάμαι έζησα γλέντια με φωνές όπως αυτές που είναι ιστορία από Μικρασιάτες που ήταν οι γονείς μου
Τα χόρτασα όλα, και μέχρι το 1995 τα ''μπούχτισα'', και μετά συνεχίζω με τον Θείον ''Έρωτα'' της Εκκλησιαστικής μας Μουσικής, και με καλή και Μερακλίδικη Παρέα απολαμβάνω το κάθε λεπτό, διότι ο χαμένος χρόνος δεν αναπληρώνεται, και στην ηλικία που είμαι μένει τι 1/5 (αν δεν μεσολαβήσει κάτι άλλο) και το πιο δύσκολο βεβαίως.
Πίνω κάθε μέρα και μία ρακί αναπολώντας τα παλιά καλά χρόνια, και νοιώθω χορτάτος.
Αυτά είναι τώρα για ΕΣΑΣ όλους που είστε τα ΝΕΙΑΤΑ!!!!!!!!! Να χαιρόμαστε το κάθε λεπτό που ζούμε όπως και να το ζούμε, διότι ο χρόνος μας είναι η ζωή μας, και ο χαμένος χρόνος δεν αναπληρώνεται.
Με όλη μου την ΑΓΑΠΗ Σας καληνυχτώ.
Να είμαστε όλοι πάντα παντού και πάντοτε καλά συν Θεώ βεβαίως βεβαίως.
Από τις πιο όμορφες τοποθετήσεις και στασεις ζωής που με κάνουν να αισθάνομαι καλά εδώ στο ψαλτολόγιο. Ευχαριστούμε Κύριε Βασίλη
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Επισυνάπτω τα του Εσπερινού και του Όρθρου του Ψυχοσάββατου προ της Απόκρεω για τις 14-02-2015 που έκανα.


κυρ Βασίλη,

Στὰ νεκρώσιμα εὐλογητάρια ἔχεις βάλει αὐτὰ τοῦ μνημοσύνου. Νομίζω πὼς τὸ Ψυχοσάββατο προστίθενται καὶ τὰ ἄλλα δύο, ποὺ ἔχει τὸ Ὡρολόγιο στὸν ὄρθρο τοῦ Σαββάτου.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος

κυρ Βασίλη,
Στὰ νεκρώσιμα εὐλογητάρια ἔχεις βάλει αὐτὰ τοῦ μνημοσύνου. Νομίζω πὼς τὸ Ψυχοσάββατο προστίθενται καὶ τὰ ἄλλα δύο, ποὺ ἔχει τὸ Ὡρολόγιο στὸν ὄρθρο τοῦ Σαββάτου.
Σωστά!
Είναι τα επιπλέον ευλογητάρια, που ψάλλονται σε κεκοιμημένους κληρικούς:
1). Οἱ τόν ἀμνόν τοῦ Θεοῦ κηρύξαντες, καί σφαγιασθέντες ὥσπερ ἄρνες, καί πρός ζωήν, τήν ἀγήρω ἅγιοι, καί ἀΐδιον μετατεθέντες,
τοῦτον ἐκτενῶς, μάρτυρες, αἰτήσασθε, ὀφλημάτων λύσιν ἡμῖν δωρήσασθαι.
2). Οἱ τήν ὁδόν τήν στενήν βαδίσαντες,τεθλιμμένην πάντες οἱ ἐν βίῳ οἱ τόν σταυρόν, ὡς ζυγόν ἀράμενοι, καί ἐμοί ἀκολουθήσαντες ἐν πίστει, δεῦτε ἀπολαύετε, ἅ ἡτοίμασα ὑμῖν βραβεία, καί στέφη τά οὐράνια.
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ευχαριστίες θερμές για τις σωστές υποδείξεις.
Ενημέρωσα το αρχείο βάσης, και του χρόνου θα είναι και τα προαναφερόμενα.
 
Top