Τ00. Ἰδιόμελα Κατανυκτικῶν Ἑσπερινῶν

balgiota

Νέο μέλος
Παραθέτω τα σύντομα ιδιόμελα κατανυκτικών εσπερινών Βασιλείου Νικολαΐδη, γραμμένα με το πρόγραμμα Μουσικά Κείμενα.
Εξαιρετικά γραμμένα και για την ακρίβεια <<συμπυκνωμένα>> από τον Άρχοντα Β. Νικολαΐδη επί τη βάσει του Ιακώβου Πρωτοψάλτου. Το έργου του αξίζει να μελετηθεί διεξοδικά διότι αφ' ενός η μουσική γραφή είναι απλή χωρίς ιδιαίτερα δύσκολα ρυθμικά σχήματα που το καθιστά άμεσα προσβάσιμο σε όλους και αφ' ετέρου, οι μελοποιήσεις ιδίως Χερουβικά και Κοινωνικά είναι προσαρμοσμένες στις λειτουργικές ανάγκες της εποχής μας. Συγχαρητήρια και σε εσάς για την πολύ ωραία επεξεργασία των κειμένων!
 
οι μελοποιήσεις ιδίως Χερουβικά και Κοινωνικά είναι προσαρμοσμένες στις λειτουργικές ανάγκες της εποχής μας.
Χωρίς να θέλω να παρεκτραπούμε! Θα το αφήσω εδώ. σβήστε το αν θέλετε. δεν θα ήθελα να πάρει έκταση. Δεν είναι αυτό το θέμα του thread.

To αν "ευτελίσαμε" την λατρεια μας σε μια σύναξη και θέλουμε να ψάλλουμε διεκπαιρεωτικά μέλη, πετώντας στα σκουπίδια παράδοση αιώνων και αιώνων δεν ξέρω αν είναι "σύγχρονη ανάγκη" ή "ξεπεσμός" ...

Κατά τα άλλα, συμφωνώ σε όσα γραψατε!
 

balgiota

Νέο μέλος
Χωρίς να θέλω να παρεκτραπούμε! Θα το αφήσω εδώ. σβήστε το αν θέλετε. δεν θα ήθελα να πάρει έκταση. Δεν είναι αυτό το θέμα του thread.

To αν "ευτελίσαμε" την λατρεια μας σε μια σύναξη και θέλουμε να ψάλλουμε διεκπαιρεωτικά μέλη, πετώντας στα σκουπίδια παράδοση αιώνων και αιώνων δεν ξέρω αν είναι "σύγχρονη ανάγκη" ή "ξεπεσμός" ...

Κατά τα άλλα, συμφωνώ σε όσα γραψατε!
Χαίρετε κ συνάδελφε!
Επειδή το συγκεκριμένο θέμα απαιτεί πολύ ανάλυση και συζήτηση. Αν σας ενδιαφέρει συνεχίζουμε την συζήτηση με πμ διότι έχει πολύ ενδιαφέρον και σε επίπεδο τεχνικής- φωνητικής προσέγγισης όπως επίσης όπως και εσείς αναφέρατε πιθανόν να παρεκτραπεί η συζήτηση.
 

Σισώης μοναχός

Ἱερὰ Μονὴ Ὁσίου Γρηγορίου, Ἅγιον Ὄρος
Ἀδελφοί, χαίρετε!

Συνεχίζοντας αὐτὴν τὴν προσπάθεια, ἀνεβάζω καὶ τὸ δεύτερο ίδιόμελο «Δεῦτε ἐκκαθάρωμεν», τοῦ Β΄ κατανυκτικοῦ Εσπερινοῦ. Οἱ συνθέτες ποὺ ἐντόπισα εἶναι οἱ ἑξῆς: Παναγιώτου Χρυσάφου, Παλαιοῦ στιχηραρίου, Γερμανοῦ Νέων Πατρῶν, Ἰακώβου πρωτοψάλτου, Πέτρου Πελοποννησίου [2] ἀργὸν καὶ σύντομον, Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος [2] ἀργὸν και σύντομον, Θεοφάνους Βατοπαιδινοῦ [2], Δημητρίου Βυζαντίου, Κωνσταντίνου πρωτοψάλτου, Πέτρου Φιλανθίδου [σύντμησις εἰς τὸ τοῦ Ἰακώβου], Δημητρίου Κουτσαρδάκη, Στεφάνου λαμπαδαρίου. Μὲ τὴν χάρι τοῦ Θεοῦ, θὰ ἀνεβάζω ἐγκαίρως σὲ αὐτὸ τὸ μήνυμα, καὶ τῶν ὑπολοίπων Κατανυκτικῶν ἑσπερινῶν τῶν ἴδιων συνθετῶν. Τὰ τρία πρῶτα βρίσκονται στοὺς ἰδιαιτέρους τόμους τῶν χφφ τοῦ Μ. Π. Τ.· τοῦ Χουρμουζίου καὶ τὰ δύω ἀπὸ τὸ Σύντομο χειρόγραφο Δοξαστάριόν του· τοῦ π. Θεοφάνους ἀπὸ τὸ Βατοπαιδινὸν Δοξαστικάριον· τοῦ Δημητρίου Βυζαντίου στὸ Ἓν Ἄνθος τῆς Ἐκκλησιαστικῆς μουσικῆς (χάρις στὸ μήνυμα τοῦ «Ἠχάδιν»)· τὰ Κωνσταντίνου πρ. καὶ Π. Φιλανθίδου ἀπὸ τὸ Τ. Ἀνθολογίας καὶ τὴν Ἀθωνιάδα ἀντίστοιχα· τὸ σύντομον τοῦ Πέτρου ἀπὸ τὸ Δοξαστάριον τοῦ Βιολάκη (εὐχαριστίες στὸν κ. Λευκόπουλο) καί, τέλος, τοῦ Κουτσαρδάκη καὶ τοῦ Στεφάνου ἀπὸ τὸ Μυρίπνοα ἄνθη καὶ τὴν Μ. Κυψέλη. Ἰδιαίτερες εὐχαριστίες στὸν κ. Τσακίρογλου ἀπὸ τὸν ὁποῖο «πῆρα» τὰ ἰδιόμελα τοῦ Παλαιοῦ στιχηραρίου καὶ τὰ ἀργὰ τοῦ Ἰακώβου καὶ τοῦ Πέτρου. Ἰδιαίτερες εὐχαριστίες ἀσφαλῶς καὶ στὸν κ. Θεοδωράκη γιὰ τὰ πρωτότυπα τοῦ Π. στιχηραρίου.

Ὑ.Γ. 1) Εὔχομαι νὰ μὴν ὑπάρχει κάποια παραβίασι δικαιωμάτων ὅσον ἀφορᾷ τοὺς συνθέτες καὶ τὰ μαθήματα, καί, ἂν ὑπάρχῃ, παρακαλῶ τοὺς κ.κ. συντονιστὰς νὰ μὲ ἐνημερώσουν πάραυτα ὥστε νὰ τὸ διορθώσω.

Ὑ.Γ. 2) Σύγγνωτέ μοι τοῖς σφάλμασι!

Ὑ.Γ. 3) Ἂν ὑπάρχῃ κάποιο μάθημα ποὺ δὲν εἶδα ἢ παρέλειψα, μὴ διστάσητε νὰ μοῦ τὸ πῇτε!
 

Attachments

  • Έλαμψεν η χάρις - ήχος δ - παρά διαφόρων παλαιών τε και νεών.pdf
    1.1 MB · Views: 175
  • Δεύτε εκκαθάρωμεν - ήχος πλ δ - παρά διαφόρων παλαιών τε και νέων.pdf
    1.2 MB · Views: 59
Last edited:

atk

Νέο μέλος
Υπάρχουν και άλλα ιδιόμελα κατανυκτικών εσπερινών από τον Θεοφάνη τον Βατοπαιδινό; Μπορούν να αναρτηθούν;
 

Σισώης μοναχός

Ἱερὰ Μονὴ Ὁσίου Γρηγορίου, Ἅγιον Ὄρος
Υπάρχουν και άλλα ιδιόμελα κατανυκτικών εσπερινών από τον Θεοφάνη τον Βατοπαιδινό; Μπορούν να αναρτηθούν;
Σὺν Θεῷ θὰ ἀνεβαίνουν κάθε ἑβδομάδα μαζὶ μὲ τοὺς ὑπόλοιπους μελοποιοὺς (ὅπως στὸ παραπάνω ἀρχεῖο) ἂν δὲν εἰδοποιηθῶ γιὰ κάποια παραβίασι δικαιωμάτων.
 
Σὺν Θεῷ θὰ ἀνεβαίνουν κάθε ἑβδομάδα μαζὶ μὲ τοὺς ὑπόλοιπους μελοποιοὺς (ὅπως στὸ παραπάνω ἀρχεῖο) ἂν δὲν εἰδοποιηθῶ γιὰ κάποια παραβίασι δικαιωμάτων.
Συγχαρητήρια εκ μέσης καρδίας για την εξαίσια και πάνυ καλαίσθητη εργασία σας~!
Θα περιμένουμε, συν Θεώ, με μεγάλη ανυπομονησία και τους επόμενους "τόμους"/"τεύχη"!
Περί των πνευματικών δικαιωμάτων, σε μια ΤΕΤΟΙΑ εργασία ( δεν μιλώ για εμπορικά προϊόντα ) - αν θέλετε τη γνώμη μου & χωρίς να θέλω να αδικήσω κάποιον - νομίζω δεν θα έπρεπε ΚΑΝ να εγείρεται θέμα ... Μόνο καλόν μπορεί να κάνει μια τέτοια εργασία (promotion: προώθηση, διαφήμιση) ... Κάθε φιλόμουσος που θα δει ένα μάθημα του Χ μελοποιού που του αρέσει, και θα το βρει έτσι δωρεάν, νομίζω μπορεί να ψάξει και να προμηθευτεί/αγοράσει ό,τι ο ίδιος κρίνει πως χρειάζεται!
 
Last edited:

atk

Νέο μέλος
Σὺν Θεῷ θὰ ἀνεβαίνουν κάθε ἑβδομάδα μαζὶ μὲ τοὺς ὑπόλοιπους μελοποιοὺς (ὅπως στὸ παραπάνω ἀρχεῖο) ἂν δὲν εἰδοποιηθῶ γιὰ κάποια παραβίασι δικαιωμάτων.
Ευχαριστούμε θερμά! Καλή Σαρακοστή!
 

Σισώης μοναχός

Ἱερὰ Μονὴ Ὁσίου Γρηγορίου, Ἅγιον Ὄρος
Ἀδελφοί, χαίρετε!

Συνεχίζουμε μὲ τὸ τρίτον ἰδιόμελον «Χαλινοὺς άποπτύσας», τῆς Β΄ Κυριακῆς τῶν Νηστειῶν, καὶ ἰσχύει ὅτι ἔγραψα στὸ μήνυμα #46.

Συνεχίζουμε καὶ μὲ τὸ τέταρτον ἰδιόμελον «Ἀτενίσαι τὸ ὄμμα», τῆς Γ΄ Κυριακῆς τῶν Νηστειῶν.
 

Attachments

  • Χαλινούς αποπτύσας - ἠχος πλ δ - παρά παλαιών τε και νέων.pdf
    1.1 MB · Views: 49
  • Ατενίσαι το όμμα - ήχος πλ δ - παρά παλαιών τε και νέων.pdf
    899.3 KB · Views: 29
Last edited:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Έχει κάποιος τα ιδιόμελα από τον Καραμάνη;;
Το μέλος είναι του Ιακώβου, σε διασκευή μακαριστού Άρχ. Αθ. Καραμάνη.
Δείτε τα, στο επισυναπτόμενο αρχείο.
 

Attachments

  • ΙΔΙΟΜΕΛΑ Μ. ΤΕΣΣΑΡΑΚΟΣΤΗς, μέλος ΙΑΚΩΒΟΥ, σε διασκευή Αθ. ΚΑΡΑΜΑΝΗ.pdf
    1.7 MB · Views: 27

Σισώης μοναχός

Ἱερὰ Μονὴ Ὁσίου Γρηγορίου, Ἅγιον Ὄρος
Ἀδελφοί, χαίρετε!

Συνεχίζουμε μὲ τὰ πέμπτον καὶ ἕκτον ἰδιόμελα: «Ὁ τὸν ἀμπελῶνα» καὶ «Λησταῖς λογισμοῖς» τῆς Δ΄ Κυριακῆς τῶν Νηστειῶν. Γενικὰ ἰσχύει ὅτι ἔγραψα καὶ στὸ πρῶτο μήνυμά μου· στὴν συλλογὴ μὲ τὸ «Λησταῖς λογισμοῖς» βρῆκα ἐδῶ στὸ «Ψ» μία σύνθεσι τοῦ κ. Κωνσταντίνου Βαγενᾶ τὴν ὁποία καὶ συμπεριέλαβα. Ἐλπίζω νὰ μὴν ὑπάρχῃ κάποιο πρόβλημα.
 

Attachments

  • Ο τον αμπελώνα - ήχος βαρύς - παρά παλαιών τε και νέων.pdf
    890.8 KB · Views: 41
  • Λησταίς λογισμοίς - ήχος πλ β - παρά παλαιών τε και νέων.pdf
    1.1 MB · Views: 40

Σισώης μοναχός

Ἱερὰ Μονὴ Ὁσίου Γρηγορίου, Ἅγιον Ὄρος
Ἀδελφοί, χαίρετε!

Συνεχίζουμε καὶ τελειώνουμε μὲ τὸ ἕβδομο καὶ τελευταῖο ἰδιόμελον: «Θαυμαστὴ τοῦ Σωτῆρος» τῆς Ε' Κυριακῆς τῶν Νηστειῶν. Γενικὰ ἰσχύει ὅτι ἔγραψα καὶ στὸ πρῶτο μήνυμά μου· στὴν συλλογὴ αὐτὴν βρῆκα καὶ προσέθεσα καὶ τὸ ἰδιόμελον τοῦ Δημητρίου Βυζαντίου.

Εὐχαριστῶ ἅπαντας γιὰ τὰ καλὰ σχόλια καὶ τὴν θερμὴ ὑποδοχή.

Τὸ ἐργο ἀφιερώνεται στὸν ἀείμνηστο Διδάσκαλο καὶ Πρωτοψάλτη κ. Λυκοῦργο Ἀγγελόπουλο, ὁ ὁποῖος ἐνέπνευσε καὶ ἐμπνέει καὶ θὰ ἐμπνέει παντοιοτρόπως...
Εἴη τὸ μνημόσυνον αὐτοῦ αἰώνιον!!!
 

Attachments

  • Θαυμαστή του Σωτήρος - ήχος α - παρά παλαιών τε και νέων.pdf
    1.3 MB · Views: 44
Top