Τ00. Τῆς μετανοίας... κ.λπ. διαφόρων συνθετῶν

yaylitzis

Νέο μέλος
Καλημέρα, μπορεί να ανεβάσει κάποιος του Πέτρου Λαμπαδαρίου?
Επίσης σε ποιο βιβλίο το βρίσκουμε?
Ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited:

yaylitzis

Νέο μέλος
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εχω μια ερώτηση, ακούγοντας την ηχογράφιση του κ. Νεοχωρίτη στο "..ορθρίζει γαρ το πνεύμα μου" κάνει μια μετατροπία σε δεύτερο ενώ στο κείμενο δεν υπάρχει η αντίστοιχη φθορά. Λέει από κάποιο άλλο κείμενο?


Σας ευχαριστώ πολύ
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Χαίρετε!

Μήπως έχει κάποιος το μουσικό κείμενο από το οποίο ψάλλει ο Γέρο-Δαμασκηνός;


Καλή σαρακοστή!
Μετά από ένα & πλέον ημερολογιακό έτος, αναρτώ τη ζητούμενη μελωδία, με συν. αρχείο, κατόπιν μαγνητοφώνησης, "κατά προσέγγιση", με την παρατήρηση ότι στη φράση "τα πλήθη...", επειδή δεν ακούγονται δυνατά & ευδιάκριτα οι μ. φθόγγοι, αυτοσχεδίασα... ;)
Ζητώ την επιεική κρίση, τόσο του ερμηνευτή του μέλους, όσο και των επαϊόντων του χώρου για τυχόν λάθη & αβλεψίες.
 

Attachments

  • Τα πλήθη των πεπραγμένων μοι δεινών, μέλος Γ. Δαμασκηνού Νεοσκ.pdf
    603.5 KB · Views: 40

panagiotoucosmas

Well-known member
Τα ιδιόμελα του Τριωδίου εις τον Ν΄ Ψαλμό σε μέλος σύντομο στιχηραρικό υπό Κοσμά Παναγιώτου
 

Thomas26

Βλάχος Θωμάς
Καλημέρα σας!
Μήπως υπάρχουν τα πεντηκοστάρια του Τριωδίου σε ήχο Α' παθητικό;

Ευχαριστώ και καλή δύναμη σε όλους!
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Καλημέρα σας!
Μήπως υπάρχουν τα πεντηκοστάρια του Τριωδίου σε ήχο Α' παθητικό;
.....................................................................................................................................................
Δείτε στο επισυναπτόμενο αρχείο, μέλη του αειμνήστου Αντ. Σύρκα, σε α' ήχο, τα οποία, ερμηνεύοντάς τα, θέτοντας "διαρκή ύφεση", (δική μου έκφραση), στους μ. φθόγγους , ΔΙ & ΖΩ, "μετατρέπονται σε "σαμπάχ" ή "σαμπαχί..."
 

Attachments

  • Της μετανοίας Α' ήχος ΣΥΡΚΑ.pdf
    449.2 KB · Views: 16
Last edited:
Top