"Τῇ ὑπερμάχῳ" αργό (Δ. Καραμπάσης - Ν. Δεσπότης)

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Από την προχθεσινή ακολουθία των Γ' χαιρετισμών ανεβάζω ορισμένα μέλη που ψάλλουν, υποδειγματικά νομίζω, ο Δανιήλ Καραμπάσης με τον Νικόλαο Δεσπότη (πρωτοψάλτη αγίας Παρασκευής Ηλιουπόλεως).
 

Attachments

  • TH YPERMAXO (ARGO).mp3
    6.1 MB · Views: 142
  • XAIRE NYMFH 1.mp3
    814.1 KB · Views: 61
  • ALLHLOUIA 1.mp3
    729.1 KB · Views: 34
  • XAIRE NYMFH 2.mp3
    465.9 KB · Views: 48
  • ALLHLOUIA 2.mp3
    490.6 KB · Views: 38
  • XAIRE NYMFH 3.mp3
    530 KB · Views: 44
  • ALLHLOUIA 3.mp3
    580.6 KB · Views: 36
  • TH YPERMAXO (SYNTOMO).mp3
    1.6 MB · Views: 55
T

Tzanakos_B

Guest
Από την προχθεσινή ακολουθία των Γ' χαιρετισμών ανεβάζω ορισμένα μέλη που ψάλλουν, υποδειγματικά νομίζω, ο Δανιήλ Καραμπάσης με τον Νικόλαο Δεσπότη (πρωτοψάλτη αγίας Παρασκευής Ηλιουπόλεως).

Αγαπητέ Γιώργο Μ. Μόλις άκουσα Το Τη Υπερμάχω... , αργοσύντομον , απο Ν. Δεσπότη και Δαν. Καραμπάση. Τον Δάνο τον έχω ακούσει πολλές φορές , τον Ν. Δεσπότη για πρώτη φορά , παρότι μένω Ηλιούπολη. Ξέρω ότι είναι ανηψιός από αδελφή μάλλον των Πέτρου και Θανάση Δασκαλοθανάση. Με τον Πέτρο ψάλλουμε μαζί στον Άγο Κων / νο Ηλιούπολης , εδω και τρείς μήνες και συνεργαζόμαστε πολύ καλά..!!! Εχει βέβαια διαφορετικό ύφος, χρησιμοποιεί και ισοκράτη [ μηχανημα ] . Αν και δεν γράφεις ποιός ψαλλει το ένα και το άλλο το αυτί μου ξεχώρισε τον Δάνο , φωνη πιο γεμάτη και πεπειραμένη !! Πώς όμως και πού βρεθηκαν μαζί ???? Εμείς κάνουμε διπλούς χαιρετισμούς και πάμε εκ περιτροπής.. Ο Δεσπότης , καλός , πρέπει να είναι και νεαρός.. Β.ΤΖ.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κύριε Τζανάκο, επειδή γίνονται δύο ακολουθίες χαιρετισμών, υπάρχει δυνατότητα να ξαναψάλει κάποιος σε αναλόγιο φίλων - όπως, κατά ευτυχή συγκυρία, έγινε εδώ.
Για τη δική μου γνώση και αισθητική δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποιον ως πιο ποιοτικο ή πεπειραμένο, οι δύο αυτοί ψάλτες έχουν ο καθένας το ύφος του και τα σημαντικά χαρίσματά του, και είναι πιστεύω από τους καλύτερους που έχουμε εδώ, στο νότο. Κι ας μου επιτρέψουν να πω και κάτι, επειδή με τιμούν με τη φιλία τους, ότι κάνουν με πολλή αρετή και ταπεινοφροσύνη αυτό που κάνουν.

ΥΓ Τα ψαλέν "Τη υπερμάχω" είναι συντόμευση του κ. Σ. Αρβανίτη.
 

Lolos Sotirios

Μέλος
Αγαπητέ Γιώργο Μ. Μόλις άκουσα Το Τη Υπερμάχω... , αργοσύντομον , απο Ν. Δεσπότη και Δαν. Καραμπάση. Τον Δάνο τον έχω ακούσει πολλές φορές , τον Ν. Δεσπότη για πρώτη φορά , παρότι μένω Ηλιούπολη. Ξέρω ότι είναι ανηψιός από αδελφή μάλλον των Πέτρου και Θανάση Δασκαλοθανάση. Με τον Πέτρο ψάλλουμε μαζί στον Άγο Κων / νο Ηλιούπολης , εδω και τρείς μήνες και συνεργαζόμαστε πολύ καλά..!!! Εχει βέβαια διαφορετικό ύφος, χρησιμοποιεί και ισοκράτη [ μηχανημα ] . Αν και δεν γράφεις ποιός ψαλλει το ένα και το άλλο το αυτί μου ξεχώρισε τον Δάνο , φωνη πιο γεμάτη και πεπειραμένη !! Πώς όμως και πού βρεθηκαν μαζί ???? Εμείς κάνουμε διπλούς χαιρετισμούς και πάμε εκ περιτροπής.. Ο Δεσπότης , καλός , πρέπει να είναι και νεαρός.. Β.ΤΖ.

κ.TZANAKO. Ο Ν.Δεσπότης δεν ειναι ανηψιός του Π.Δασκαλοθανάση Ανηψιός ήταν ο πρώημ Λαμπαδάριος του Ναού Αγ.Παρασκευής Παν. Διαμαντόπουλος.
.
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Τωρα γυρισα ..Ο Κυριακατικος καφες παρατραβηξε!!!Να πω ευχαριστω στον Γιωργο για τα ηχητικα και τα σχολια του τα καλα
και επισης τον ευχαριστω για την φιλια του!!!!Παντα χαιρομαι να συμψαλλω μαζι του αφου αφουγκραζεται αμεσως το τροπο που ψαλλω κατι και τα λεμε μια φωνη!!
Ηταν ευτυχης συγκυρια που περασε απο τον ναο ο Νικος ο Δεσποτης που τοσο καλα λογια μου ειχε πει ο Γιωργος τοσες φορες!!!

Εντυπωσιαστηκα!!!ενας ψαλτης με γεματη ολοστρογγυλη φωνη καθαρη με ανεση σε ψηλα και χαμηλα και γενικα αρτιοτατος μουσικα!!Να τον ευχαριστησω για την τιμη που μου εκανε να ψαλλει μαζι μου!!!ας ελπισω οποτε μπορει να ερχεται!!!

Ευχαριστω τον κ.Τζανακο για τα σχολια του!!!
Στο ψαλτηρι ακομα ηταν ο Σωτηρης Ιντζουδης ο Θωμας ο Πατσεας και ο Γιαννης ο Μπαλασκας..!!!

Ευχαριστω και τον κ.Τζανακο για τα σχολια του!!!
 
Last edited:

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Ευχαριστώ καταρχήν τον Δανιήλ για την φιλοξενία του. Ζεστασιά απλότητα και συνάμα άνεση και αρχοντιά. Η εμπειρία της συμψαλμώδησης ήταν πολύ εποικοδομητική. Μου άρεσε πολύ η άνεση στο ψάλσιμό του, η κατανυκτικότητα , η ακρίβεια στην εκτέλεση χωρίς εντυπωσιασμούς και εξεζητημένους λαρυγγισμούς. Άριστη ισορροπία.
Ευχαριστώ και τον Γιώργο για την πρωτοβουλία του ανεβάσματος των ηχογραφήσεων και της βοήθειας που μας παρείχε συμψάλλοντας.
Ήταν από τις πολύ σπάνιες ευκαιρίες που μου δόθηκε, λόγω διπλών χαιρετισμών, και σκέφτηκα να πάω να γνωρίσω από κοντά τον Δανιήλ και ως ψάλτη και ως πρόσωπο. Δυστυχώς τα κείμενα του κ. Αρβανίτη δεν τα είχα ξαναδεί με αποτέλεσμα να υπάρχουν κάποια λάθη στις εκτελέσεις.
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια μάλλον υπερβολικά σε κάποια σημεία. Η φωνή είμαι χάρισμα του Θεού. Την τέχνη την μαθαίνω και το ύφος ακόμη είναι σε εξέλιξη αν και βαδίζω τα 42 έτη. Δυστυχώς - ευτυχώς στην τέχνη δεν υπάρχει τέλος ιδίως σε εμάς που δεν είμαστε αφοσιωμένοι ολοκληρωτικά στην υπηρεσία της. Αλλά ό,τι έχουμε δίνουμε.
Μακάρι να ξαναδοθεί η ευκαιρία και να είμαι και εγώ πιο καλά προετοιμασμένος.
 
Θα το γραψω και εδώ, οτι το δεξιό αναλόγιο του Καθεδρικού Ναού στην Ύδρα ειναι στην διάθεση σου αγαπητέ φίλε Δανέ για να ερθεις όποτε θες να σε απολαύσουν και οι Υδραίοι!! Να έχεις πάντα υγεία φίλε μου!!!
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Θα το γραψω και εδώ, οτι το δεξιό αναλόγιο του Καθεδρικού Ναού στην Ύδρα ειναι στην διάθεση σου αγαπητέ φίλε Δανέ για να ερθεις όποτε θες να σε απολαύσουν και οι Υδραίοι!! Να έχεις πάντα υγεία φίλε μου!!!

Φιλε μου σ ευχαριστω πολυ!!!!Με τιμα ιδιαιτερα η προσκληση σου..μακαρι να μπορεσω καποια στιγμη..θα ηταν ωραια να ψαλουμε παρεα... εγω θα ταπολαυσω σιγουρα..οι Υδραιοι δεν ξερω ... μην με παρουν με τις πετρες..τουλαχιστον να πεταξουν καμια ντοματα που ειναι ευπροσδεκτες λογω κρισεως:)
Σ ευχαριστω πολυ και το αναλογιο της αγιας Αικατερινης ειναι ανοιχτο για σενα οποτε βρεθεις στην Αθηνα!!!
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Φιλε μου σ ευχαριστω πολυ!!!!Με τιμα ιδιαιτερα η προσκληση σου..μακαρι να μπορεσω καποια στιγμη..θα ηταν ωραια να ψαλουμε παρεα... εγω θα ταπολαυσω σιγουρα..οι Υδραιοι δεν ξερω ... μην με παρουν με τις πετρες..τουλαχιστον να πεταξουν καμια ντοματα που ειναι ευπροσδεκτες λογω κρισεως:)
Σ ευχαριστω πολυ και το αναλογιο της αγιας Αικατερινης ειναι ανοιχτο για σενα οποτε βρεθεις στην Αθηνα!!!

Κ Καραμπάση
κι από μένα υπάρχει ανοικτή πρόσκληση να ρθετε όποτε θέλετε να ψάλλετε στον ΙΝ που διακονω.Θα είναι τιμή μου!!
Είμαστε βέβαια λίγο μακρυά από το κλεινον άστυ αλλά συνδυάζεται με τις καλοκαιρινές διακοπές..:wink:
 
Δανε με συγχωρεις αλλα οχι μονο θα αρεσεις, αλλα για πρωτη φορα θα εχω και το φοβο μην χασω την θεση μου!!! Αστειεύομαι φυσικα, αλλα πραγματικα θελω να δειξω με αυτόν τον λόγο την καθάρη σου μουσική αξία φιλε μου!!!!!
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος

Κ Καραμπάση
κι από μένα υπάρχει ανοικτή πρόσκληση να ρθετε όποτε θέλετε να ψάλλετε στον ΙΝ που διακονω.Θα είναι τιμή μου!!
Είμαστε βέβαια λίγο μακρυά από το κλεινον άστυ αλλά συνδυάζεται με τις καλοκαιρινές διακοπές..:wink:

Ευχαριστω αμφοτερους για την προσκληση..Να ειστε καλα και καλη δυναμη σε ολο το φορουμ στην δυσκολη ψαλτικη περιοδο που ερχεται!!!
 
Top