[Ερώτηση] Τὸ παλαιότερο στιχηράριο

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Δὲν θυμᾶμαι ποῦ εἶχα διαβάσει ὅτι τὸ παλαιότερο στιχηράριο εἶναι τὸ ΕΒΕ 883 ιβ' αἰ., τὸ ὁποῖο ἀναφέρει καὶ τοὺς ὑμνωδούς-μελοποιοὺς τῶν ὕμνων. Εἶναι πράγματι ἔτσι;
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος


Δὲν θυμᾶμαι ποῦ εἶχα διαβάσει ὅτι τὸ παλαιότερο στιχηράριο εἶναι τὸ ΕΒΕ 883 ιβ' αἰ., τὸ ὁποῖο ἀναφέρει καὶ τοὺς ὑμνωδούς-μελοποιοὺς τῶν ὕμνων. Εἶναι πράγματι ἔτσι;

Τὸ ΕΒΕ 883 είναι ένα Στιχηράριο με Μεσοβυζαντινή γραφή. Σίγουρα λοιπόν δεν είναι το παλαιότερο, μιας και υπάρχουν Στιχηράρια με Παλαιοβυζαντινή γραφή, από τον 10ο και κυρίως 11ο αι. Το Μ. Λαύρας Γ 67 είναι από τα παλαιότερα, μάλλον του τέλους του 10ου ή αρχές 11ου (αχρονολόγητο). Το παλαιότερο χρονολογημένο Στιχηράριο (δεν είμαι σίγουρος, ίσως να μην θυμάμαι καλά) είναι νομίζω κάποιο της Αγίας Πετρούπολης, που γράφτηκε στο Βατοπαίδι.
Το ΕΒΕ 883 χρονολογούνταν παλαιότερα στὸν 12ο. Ὁ J. Raasted ἐχει γράψει άρθρο γι' αυτό καὶ το χρονολογεί στον 14ο. Ο μαθητής του Ι. Παπαθανασίου, με βάση νομίζω κυρίως την γραφή της γλώσσας, το επαναφέρει στον 12ο. Προσωπικά, κρίνοντας από λεπτομέρειες της μουσικής γραφής, πιστεύω ότι είναι του 14ου.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
... Το παλαιότερο χρονολογημένο Στιχηράριο (δεν είμαι σίγουρος, ίσως να μην θυμάμαι καλά) είναι νομίζω κάποιο της Αγίας Πετρούπολης, που γράφτηκε στο Βατοπαίδι.
.....

Όντως, καλά θυμάμαι!
http://www.vatopedi.gr/μουσικά-χειρόγραφα/
(βλ. προς το τέλος του κειμένου)
 
Top