Τό Τυπικό τῶν Διπτύχων στό διαδίκτυο

Status
Not open for further replies.

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
Απο την συγκεκριμενη ιστοσελιδα μπορουμε να κατεβασουμε το Κυριακοδρομιο και μηνολογιο του δισεκτου ετους 2016 της αποστολικης διακονιας, το γνωστο μας Τυπικό.


http://www.nyxthimeron.com/2016/01/2016-pdf.html

Επίσης σας το επισυναπτω για οσους θελουν να το κατεβασουν απο εδω.
 
Last edited by a moderator:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Απο την συγκεκριμενη ιστοσελιδα μπορουμε να κατεβασουμε το Κυριακοδρομιο και μηνολογιο του δισεκτου ετους 2016 της αποστολικης διακονιας, το γνωστο μας Τυπικό.


http://www.nyxthimeron.com/2016/01/2016-pdf.html

Επίσης σας το επισυναπτω για οσους θελουν να το κατεβασουν απο εδω.

Ἤδη ἔχει ἐπισημανθεῖ στὸ οἰκεῖο θέμα http://analogion.com/forum/showpost.php?p=210734&postcount=39 καὶ φυσικὰ μὲ παραπομπὴ στὴν πηγὴ, δηλαδὴ τὴν ἐπίσημη ἱστοσελίδα τῆς ΑΠΟΣΤΟΛΙΚΗΣ ΔΙΑΚΟΝΙΑΣ.

http://www.apostoliki-diakonia.gr/pdf/Diptixa_2016.pdf
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καί ἡ ἐπίσημη ἱστοσελίδα τῆς ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ μᾶς παραπέμπει στόν ἴδιο σύνδεσμο, πατῶντας τό σχετικό εἰκονίδιο.

typiko_small.jpg
 

Γεώργιος Μ.

Πολλάκις την υμνωδίαν εκτελών...
Αναφέρεται εδώ http://www.nyxthimeron.com/2016/01/2016-pdf.html οτι:

Σημείωση ΝΥΧΘΗΜΕΡΟΝ 26ης Ιανουαρίου 2016:
Εδώ σε αυτή την θέση υπήρχε μέχρι τώρα δημοσιευμένο το ανωτέρω Κυριακοδρόμιον και Μηνολόγιον 2016 εκ των Διπτύχων της Αποστολικής Διακονίας της Εκκλησίας της Ελλάδος. Το κείμενο αναρτήσαμε στις 15.1.2016, αφού κυκλοφορήθηκε εδώ κι εκεί στο facebook, προερχόμενο σε όλες τις περιπτώσεις από την πρώτη σελίδα της διαδικτυακής έκφρασης της Αποστολικής Διακονίας, όπου υπήρχε, προσφερόμενο μάλιστα δωρεάν, σε μορφή pdf.
Σήμερα μόλις οι υπεύθυνοι του Οργανισμού συνειδητοποίησαν ότι δεν έπρεπε να το είχαν αναρτήσει στον επίσημο ιστότοπό τους και ήδη το απέσυραν, ζητώντας μας συνάμα να το αποσύρουμε κι εμείς! Εννοείται, το πράττουμε καθηκόντως, ελπίζοντας το ίδιο να πράξουν και οι αναρτήσαντες το ίδιο σε ευάριθμους λογαριασμούς του facebook, όπου πάντως δεν είναι εύκολο να ανακαλυφθούν, επειδή δεν εντάσσονται στις μηχανές αναζήτησης!...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Για να καταλάβω.... Η ΑΔ έχει έτοιμο το PDF των Διπτύχων, αλλά δεν το ανεβάζει! Το ίδιο δηλαδή συνέβαινε και τα προηγούμενα χρόνια και έπρεπε να γίνει κάποιο "λάθος" για να αντιληφθούμε τι "παίζεται"; Κι όλο αυτό γιατί; Μήπως γιατί θα το αγοράσουν λιγότεροι εάν υπάρχει δημοσιευμένο σε PDF;
Πάντως υπάρχει ακόμη αναρτημένο τουλάχιστον στο issuu.com.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἡ ἐνέργεια τῆς ἀπόσυρσης ἀκούγεται τουλάχιστον παιδιάστικη. Πέρασαν τόσες μέρες ἀπὸ τὴν «κατὰ λάθος» ἀνάρτησή του καὶ πολὺς κόσμος τὸ κατέβασε.

Ἀλλὰ ἀκόμη κι ἄν δὲν θέλουν νὰ τὸ ἀνεβάσουν, τί νόημα ἔχει πιὰ τὸ κατέβασμά του; Ἄς προσέξουν γιὰ τὸν ἐπόμενο χρόνο, ἄν θέλουν βέβαια νὰ κινηθοῦν ἔτσι. Τώρα δίνουν χείριστη έντύπωση καὶ μάλιστα χωρὶς οὐσιαστικὸ λόγο.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Για να καταλάβω.... Η ΑΔ έχει έτοιμο το PDF των Διπτύχων, αλλά δεν το ανεβάζει! Το ίδιο δηλαδή συνέβαινε και τα προηγούμενα χρόνια και έπρεπε να γίνει κάποιο "λάθος" για να αντιληφθούμε τι "παίζεται"; Κι όλο αυτό γιατί; Μήπως γιατί θα το αγοράσουν λιγότεροι εάν υπάρχει δημοσιευμένο σε PDF;
Πάντως υπάρχει ακόμη αναρτημένο τουλάχιστον στο issuu.com.

ΤΥΠΙΚΟΝ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΣΥΝΟΔΟΥ
ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Το "Τυπικόν" θα δημοσιευθεί στις αρχές Μαρτίου.


Διόρθωση: θα ξαναδημοσιευθεί.

ΥΓ Το αμαρτάνειν ανθρώπινον, το εμμένειν τη πλάνη...μη αποστολικόν
 
Last edited:
συνειδητοποίησαν ότι δεν έπρεπε να το είχαν αναρτήσει στον επίσημο ιστότοπό τους
Είχα την εντύπωση ότι απλώς τους παίρνει κάποιο χρόνο μέχρι να το περάσουν σε ηλεκτρονική μορφή. Τώρα που το σκέφτομαι, ήμουν ανόητος, καθ' ότι λογικά πρώτα το έχουν σε ηλεκτρονική μορφή και μετά το στέλνουν για τύπωμα.
Εν πάσει περιπτώσει, τελικά ξέρουμε γιατί "δεν έπρεπε να το είχαν αναρτήσει";
 

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
Είχα μπει και γω στην Α.Δ. και είδα το τυπικό, κάποιας Κυριακής που ήθελα. Και θαύμασα που φέτος τα είχαν από τόσο νωρίς...Την άλλη βδομάδα, μπαίνω πάλι, ψαχνω από δώ, ψάχνω από κεί, πουθενά Δίπτυχα. Δεν μπορεί, αφού τάχα δεί ! Έ, πίστεψα οτι τα είχα δεί σε άλλη ιστοσελίδα ! Πού να φανταστώ, οτι τά 'χαν κατεβάσει ! Είδα και την ανακοίνωση οτι θα αναρτηθούν τον Μάρτιο, οπότε πείστηκα οτι είχα κάνει λάθος. Και το χειρότερο ; λέω πάμε για Αλτσχάιμερ ! Ευτυχώς, τη γλυτώσαμε προς το παρόν !
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
ευτυχώς που τα γνωρίζω πλέον απ' έξω και δεν το χρειάζομαι.
κάνει καλό και στους μαθητές μου.

όσο για το αν μας τα χρώσταγε, το χρωστάει στους ήρωες πρακτικούς της επαρχίας κυρίως αλλά και των πόλεων.
 
Last edited by a moderator:

giorgosker

Νέο μέλος
εγώ πρόλαβα και τα κατέβασα στο σκληρό μου αν μου επιτραπεί απο τους διαχειριστές του φορουμ μπορώ να τα ανεβάσω διαφορετικά μπορώ να τα στείλω σε π.μ.:)
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
εγώ πρόλαβα και τα κατέβασα στο σκληρό μου ...
όπως και πολλοί άλλοι.
... αν μου επιτραπεί απο τους διαχειριστές του φορουμ μπορώ να τα ανεβάσω ...
Υπομονή μέχρι να ανεβεί στην επίσημη ιστοσελίδα ecclesia.gr
... διαφορετικά μπορώ να τα στείλω σε π.μ.:)
ελεύθερα ...:)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ευχαριστώ πολύ, το έχω. Απλά μιλάω για την οπισθοδρομική αντίληψη που μας δέρνει.

Μπράβο που μιλά και από κανένας γιατί (λες και) Ἀκρα του τάφου σιωπή στο ψαλτολόγιον βασιλεύει....

Περαστικά (μας),

δ.
 
Αφού σχεδόν όλοι τα έχουμε στον σκληρό μας.
Και αν υπάρχει κάποιος αδελφός χωρίς να τα έχει, στέλνει π.μ. με παραγγελιά.
Άρα, γιατί οι επευφημίες - αποδοκιμασίες;:cool:
Τα συμπεράσματα έχουν βγει για την πράξη αυτή...
 

panosk1

Νέο μέλος
:):):) Θα προσπαθήσω να σας κάνω να ... ευθυμήσετε ... :)

Με εντολή του Εφημερίου , ο Ναός αγόρασε 4 δίπτυχα . Στον Ιερό Ναό λειτουργεί ένα αναλόγιο . Έχω ένα από τα 4 , αλλά το χρησιμοποιώ , μόνο για να βλέπω την ημερομηνία του Μηνολογίου , κάθε φορά ... Και αυτό , διότι ο Εφημέριος , ακολουθεί ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΥΠΙΚΟ !!!

Θα σας δώσω ένα πολύ πρόσφατο παράδειγμα . Στην ακολουθία , φέτος της Β' Στάσεως των Χαιρετισμών , όπως όλοι γνωρίζουμε , ορίζει Εσπερινό Μεθέορτο του Ευαγγελισμού ... Εμείς τελέσαμε Απόδειπνο ... κλασικά .
Είχα τη χαρά , να φιλοξενω και έναν φίλο , πρωτοψάλτη . Είχα δε , τριπλή χαρά . Λόγω φιλίας , σωστού ίσου ( καθόσον ο Εφημέριος λόγω άγνοιας ανεβάζει το ίσο στα... αγγελικά τάγματα :( , και διασκέδαζα , βλέποντας το φίλο μου να απορεί ... καθόσον προσωπικά , πλέον , δεν έχω τέτοιες ανησυχίες ...

Στο Κοινωνικό της Κυριακής , ψάλλουμε τον Άμωμο . Ευαγγέλιο στον Όρθρο , ακούμε κατ ' επιλογήν ...
Δεν μπορούμε να τον διορθώσουμε , γιατί θα βρούμε τον μπελά μας ...:confused::confused::confused: ΤΟ ΓΕΛΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΡΑΜΑ ΕΝΑΛΑΣΣΟΝΤΑΙ ! Ο ΘΕΟΣ , ΒΟΗΘΟΣ !
 
Status
Not open for further replies.
Top